وصول کامل درآمد نفتی ایران در شرایط تحریم

پول‌های بلوکه نفت ایران مربوط به «قبل از تحریم‌های سال 91» و بازه زمانی «انعقاد برجام تا خروج آمریکا از برجام» است و تمامی درآمدهای نفتی ایران در شرایط تحریم وصول می‌شود.

به گزارش مشرق، طبق آمار اوپک و برآوردهای قانون بودجه ۱۴۰۱، درآمد نفتی ایران بدون برجام و در سال جاری از ۷.۷ میلیارد دلار به بیش از ۳۶ میلیارد دلار می‌رسد و در صورت موفقیت اقدامات وزارت نفت در بازارسازی نفت ایران، این رقم تا ۵۰ میلیارد دلار هم قابل افزایش است.

در این بین یک شبهه قدیمی مطرح می‌شود که آیا درآمد نفتی ایران در شرایط تحریم به کشور بازمی‌گردد؟ در این گزارش به بررسی ابعاد مختلف این موضوع می‌پردازیم.

*جواد اوجی: درآمد صادرات نفت ایران در تحریم به طور کامل وصول می‌شود

جواد اوجی وزیر نفت در برنامه «صف اول» شبکه خبر درباره وصول درآمدهای نفتی ایران اظهار داشت: تمامی درآمدهای نفتی در تاریخ مشخص آن وصول شده است. ۸۰ درصد از درآمدهای نفتی را به صورت نقدی دریافت کرده‌ایم و مابقی نیز با دارو و کالاهای اساسی موردنیاز کشور تهاتر شده  است.

به گفته وزیر نفت  ۲۰ درصدی که شامل تهاتر کالاهای اساسی با نفت ایران می‌شود، طبق اعلام نیاز و با کیفیت تعیین شده توسط ایران است. تجارت تهاتری از جمله شیوه‌های مرسوم در دنیاست که ۳۰ درصد از تجارت جهانی سهم دارد.  

محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز می‌گوید: درآمدهای حاصل از صادرات نفت به کشور برمی‌گردد، یعنی وصول مطالبات انجام می‌شود. آنچه از درآمدهای نفتی ایران که بعضا در بانک‌های خارجی بلوکه شده مربوط به فروش نفت ایران قبل از دولت سیزدهم است و به ویژه از موقع روی کارآمدن دولت سیزدهم که بنده در جزئیات کار هستم، پول نفت دریافت می‌شود.

*بیژن زنگنه: ما در دوره تحریم‌ها طلبی نداریم و همه پول صادرات نفت را گرفته‌ایم

در واقع منابع ارزی بلوکه شده ایران در بانک‌های خارجی، مربوط به قبل از اعمال تحریم‌هاست که دولت ایران با «حساب‌های رسمی» خود اقدام به وصول مطالبات نفتی می‌کرد.

به بیان دیگر پول‌های بلوکه شده نفت ایران مربوط به «قبل از تحریم‌های سال ۹۱» و بازه زمانی «انعقاد برجام تا خروج آمریکا از برجام» است. در این دو بازه، ایران از حساب‌های رسمی خود برای بازگشت پول نفت به کشور استفاده می‌کرد که به دلیل اعمال تحریم‌ها، این منابع ارزی در حساب‌های رسمی ایران بلوکه شدند. به دلیل نظارت مستقیم آمریکا بر این منابع ارزی، اساسا ایران و کشور طرف معامله اختیار چندانی در انتقال این منابع به صورت ارزی ندارند.

حتی بیژن زنگنه وزیر نفت سابق در پاسخ به این سوال که آیا پول نفت صادراتی ایران به کشور بازمی‌گردد یا نه؛ اینگونه توضیح می‌دهد: ما در دوره تحریم‌ها طلبی نداریم و همه پول صادرات نفت را گرفته‌ایم. پول‌هایی که از مسدود شدن آن حرف زده می‌شود مربوط به قبل از تحریم‌های آمریکاست و پول‌هایی است که در سیستم‌های رسمی بوده است و باقی مانده و بخشی از آن در عراق، کره جنوبی، امارات متحده عربی و ژاپن مسدود شده است.

*۵ روش وصول مطالبات نفتی ایران در شرایط تحریم

با توجه به محدودیت ایران در وصول مطالبات نفتی با حساب‌های رسمی خود در طول ۱۰ سال تحریمی گذشته، روش‌های متعددی برای بازگشت پول به کشور در دستور کار قرار گرفت که هر یک از این روش‌ها توانستند بخشی از خلاها ایجاد شده در حوزه تعاملات پولی کشور را پوشش دهند و ایران را از وابستگی به کانال مالی آمریکا خارج کنند.

از جمله روش‌های ایران برای بازگشت پول نفت صادراتی عبارت‌اند از:

 1. ایجاد کانال مالی مجزا در شبکه بانکی
 2. شبکه‌سازی در صرافی‌ها
 3. استفاده از ظرفیت بانک‌های کوچک
 4. تهاتر نفت با کالا و سرمایه‌گذاری
 5. تسویه نفت با ارزهای ملی

*ماجرای تهاتر نفت ایران با چای سریلانکا چه بود؟

برای توضیح بیشتر، یکی از موارد خاص تهاتر نفت ایران را مورد بررسی قرار می‌دهیم. به طور خاص درباره تهاتر نفت ایران با چای سریلانکا ماجرا از این قرار است که قریب به ۱۰ سال پیش ایران محموله نفتی را به سریلانکا فروخته است که بعد از اعمال تحریم، به دلیل نظارت آمریکا بر حساب رسمی ایران امکان انتقال این ارز وجود نداشت.

دولت سیزدهم نیز در توافقی با طرف سریلانکایی تصمیم گرفت که به جای دارایی ارزی ایران در این کشور، یکی از کالاهای موردنیاز خود را از سریلانکا وارد کند.

واردات چای ایران سالانه ۳۵۰ میلیون دلار است که با ابتکار دولت سیزدهم ۲۵۰ میلیون دلار آن بدون نیاز به تخصیص ارز جدید و از طریق منابع بلوکه شده ایران تامین می‌شود.

علیرضا پیمان‌پاک رئیس سازمان توسعه تجارت در این باره می‌گوید: آزادسازی مطالبات ایران که قریب ۱۰ سال در کشوری دیگر بلوکه شده بود با تهاتر متفاوت است. دریافت مطالبات کشور بدون یک دلار ریزش به همراه سود دیرکرد، آن هم در قالب کالایی که بانک مرکزی سالانه بیش از ۳۵۰ میلیون دلار برای تامین آن می‌پردازد، تنها کاسبان تحریم و صرافان آشنا را مکدر می‌کند.

*چالش وصول درآمد نفتی بلوکه شده ایران با روش تهاتر با دیپلماسی فعال رفع می‌شود

در نتیجه اخبار متعددی که بعضا از درآمدهای بلوکه شده نفت ایران منتشر می‌شود، مربوط به فروش نفت با حساب‌های رسمی در بازه «قبل از تحریم‌ها» و «موعد اجرای برجام» است و در شرایط تحریم در دولت سیزدهم تمامی مطالبات نفتی ایران وصول می‌شود.

۲۰ درصد از درآمدهای نفتی ایران در شرایط تحریم نیز طبق اعلام نیاز ایران و روش‌های مرسوم بین‌المللی به صورت تهاتر تسویه می‌شود. اما تهاتر درآمدهای نفتی از پیش بلوکه شده ایران با کالاها ممکن است در شرایط مطلوبی صورت نگیرد که با دیپلماسی فعال ایران در ماجرایی مثل تهاتر با چای سریلانکا این اتفاق رخ نداده است.

در تصویر ۱، به زبان ساده حالت‌های مطلوب و نامطلوب وصول درآمدهای نفتی نشان داده شده است که وضعیت دولت سیزدهم در وصول درآمدهای نفتی شامل سه حالت آخر است.

وصول کامل درآمد نفتی ایران در شرایط تحریم

تصویر ۱ 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  1 0
  همین خبرگزاری فارس با یکی از کارشناسان لوازم خانگی مصاحبه داشت می گفت شرکتهای درجه یک به خاطر تحریم با ما کار نمی کنن قطعات درجه ۲ و ... ظاهراً وارد میشه، خودتون جستجو کنید. سال ۹۰ ساعت اورینت ژاپن خریدم ۹۰ هزار تومان یارانه دو نفر تقریبا، الان شده نزدیک ۴ میلیون تومان! دیگه نمی تونم بخرم ساعت های کپی خریدم ۱میلیون و سیصد هزار تومن، لنت ترمز تیزرو خریدم بسته بندی چین ساخت تایلند ! جرجر می کنه، تلویزیون ۲۴ اینچ ایکس ویژن رو تقریبا ۸ سال پیش خریدم همون اوائل هنگی داشت! اجناس با کیفیت هم وارد میشه، اما بحث فقط واردات نیست بحث سر قدرت خرید مردم هم هست که کاهش پیدا کرده خصوصا نسبت به اجناس وارداتی! دیگه سخته یا نمیشه جنس درجه یک خرید! فامیلمون چند سال پیش وقتی گوشی نوت ۵ سامسونگ پرچم دار بود خریدش حول و خوش ۲ تومن فکر کنم شایدم کمتر، تا چند ماه پیش هنوز داشتش، اما الان می تونه پرچم دار سامسونگ بخره؟!!! مردم خودشون از قدرت خرید خودشون بهتر آگاهن و می تونن مقایسه کنن، بله بعض وسایل قدیم نبود و اکثرا نداشتن اما الان سده وسائل معمول زندگی، تجمل گرایی یه عده هم سر جای خودش...
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  2 1
  درخواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی، اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس