کد خبر 1394707
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۱
اجاره

کارشناسان اقتصادی معتقدند تورم و گرانی همراه خود شغل‌های کاذب زیادی پرورش می‌دهد،جدیدترین شغلی که این روزها سر وصدای زیادی به پا کرده،تخلیه مستاجر است که آگهی و شماره تلفن آنها در سطح شهر دیده می‌شود.

به گزارش مشرق، روی دیوار و کیوسک‌های مخابراتی و گاهی نزدیک یک بنگاه معاملات ملکی با شابلون یا کاغذ روی دیوار نوشته‌اند:« تخلیه مستاجر» دو کلمه و یک شماره تلفن، کوتاه اما سیاه و تلخ. شماره تلفن روی دیوار خاموش است، اما علی- م که صاحب یک بنگاه معاملات ملکی است می‌گوید:« فعلا تلفن‌شان پخش شده و جواب نمی‌دهند. اما یکی از آنها چند روز پیش اینجا آمد و به من پیشنهاد همکاری داد. از من خواست چند صاحبخانه که با مستاجرهای خود مشکل دارند به او معرفی کنم. گفت پورسانت خوبی به تو می‌دهیم. ولی من در هیچ کار حرامی سهیم نمی‌شوم. همین شکلی هم کار ما خیلی وجهه اجتماعی خوبی ندارد و به دلیل زیاده خواهی بعضی از همکاران،‌ همیشه ما را قضاوت می‌کنند و می‌گویند مقصر اصلی بالا رفتن کرایه‌ها ما هستیم. این دفتر حساب و کتاب مرا ببینید. از اول تیر ماه تا امروز -۱۰ تیرماه- هنوز یک معامله هم نداشته‌ایم. چون به صاحبخانه‌ای که قیمت نا متعارف پیشنهاد می‌کند، جواب رد می‌دهیم. او هم می‌رود سراغ یک املاکی دیگر. تا دلتان بخواهد هم املاکی در محلات داریم.»

بیشتربخوانید:

قراردادهای اجاره‌ای که مستاجران را به دردسر می‌اندازد!

به گفته او این افراد با گرفتن بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان پول از صاحبخانه ضمانت می‌دهند که مستاجر بین یک هفته تا ۱۰ روز حتما خانه را تخلیه می‌کند. او می‌گوید:«به من گفت هر کاری از دستمان بر بیاید انجام می‌دهیم، ولی فقط کلامی و تهدید. گفت بعضی‌ها حتی به مستاجر حمله می‌کنند و او را کتک می‌زنند و می‌ترسانند ولی کار ما فقط کلامی است. داد و بیداد راه می‌اندازیم و خودمان را پسر یا یکی از اقوام صاحبخانه جا می‌زنیم. مستاجر هم بعد از چند بار مراجعه و داد و بیداد از ترس جانش خانه را خالی می‌کند.»

البته همه این افراد مثل هم نیستند، هر کدام روش مخصوص خودشان را دارند. علی – م می‌گوید:« یکی از دوستانم می‌گفت در یکی از محلات تهران یکی از این افراد بعد از سه روز خانه خالی را تحویل صاحبخانه داده بود. فرد تخلیه کننده ، برای عاجز کردن مستاجر هر کاری که از دستش بر می‌آمده انجام داده بود. حتی به محل کار مستاجر رفته بود و داد و بیداد راه انداخته بود که کلاهبردار است. شیشه‌های خانه‌اش را شکسته بود. می‌گفتند مستاجر از ترس جان خودش و بچه‌هایش وسیله‌هایش را به خانه پدرش برده تا بتواند خانه پیدا کند و کلید را به صاحبخانه تحویل داده است. خیلی از مردم اهل هیاهو و دعوا و کتک کاری نیستند، قشر مستاجر افراد با آبرویی هستند، وقتی می‌بینند کار به این جا کشیده خودشان سریع خانه را تخلیه می‌کنند.»

پای موجر هم گیر است!

بهادر امیر حسینی وکیل پایه یک دادگستری معتقد است هرگونه تهدید مستاجر و ورود به ملک بدون حکم قضایی و یا دستور تخلیه جرم است و اگر موجری وارد این ماجرا شود به عنوان آمر موردپیگرد قانونی قرار می‌گیرد. این وکیل دادگستری در این‌باره  می‌گوید:«تخلیه مستاجرخلاف ستاد مصوبه ملی کروناست. ستاد ملی کرونا با دستور شورای عالی امنیت ملی تشکیل می‌شود و مصوبات این ستاد نیز با تایید مقام معظم رهبری در حکم قانون است. طبق این مصوبه دیگر شوراهای حل اختلاف نمی‌توانند حکم تخلیه بدهند و فقط هر سال، ۲۵ درصد به مبلغ اجاره خانه اضافه می‌شود. با اینکه کرونا فروکش کرده است،‌ اما هنوز هم این مصوبه اجرا می‌شود و دستور تخلیه توسط شوراهای حل اختلاف صادر نمی‌شود،‌ مگر اینکه صاحبخانه عقد نامه ازدواج خود و یا فرزندش را بیاورد و با اثبات نیاز شخصی شورای حل اختلاف را مجاب به دستور تخلیه کند.»

او ادامه می‌دهد: «این وسط اگر کسی بیاید بگوید من ضمانت می‌دهم که این ملک را تخلیه می کنم،‌ تعهد به نتیجه اتفاق می‌افتد. تعهد به نتیجه دادن هم خلاف قانون است. حتی وکلا هم نمی‌توانند تعهد به نتیجه بدهند،‌ چون وقتی دعوایی را به دادگاه می‌بریم قاضی و عوامل دیگر هم نقش دارند. پس وقتی می‌گوییم این خانه را تخلیه می‌کنم تعهد به نتیجه است که خلاف است. حالا اگر بگوییم ما تهدید می‌کنیم، در را می‌شکنیم و وارد منزل می‌شویم. یعنی دو جرم بارز انجام شده است. تهدید و تخریب جرم است. ورود به عنف هم جرم است. یعنی موجر هم اینجا مسئولیت دارد و مستاجر می‌تواند از موجر و فرد تهدید کننده شکایت کند. چون موجر آمر است و آن فرد عامل. وقتی موجر ملکی را اجاره می‌دهد منافع ملک دست مستاجر است و دیگر در آن مدت مشخص نمی‌تواند به آن ورود کند، پس ورود و تخریب و ممانعت جرم است.»

منبع: خبرآنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 32
 • غیر قابل انتشار: 4
 • علی IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 0
  این همه کلاهبرداری در سایت های مجازی نتیچه چیست .!؟
 • FR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 0
  تمام موارداجاره.خریدوفروش مسکن به بحث ارزش پول ملی برمی‌گردد.آپارتمانی که ارزش میلیاردی پیداکرده صاحب ملک بازارهای هم‌تراز را مشاهده میکندوملک خودرابرابرسودبانکی ارزش ملک وبیشترمیخواهداجاره دهدازطرفی اگرقیمت مصالح ساختمانی و....رادرنظربگیریم مهیانمودن یک واحدآپارتمان هزینه های گزاف داردامابهترین گزینه مراعات مستاجرین محترم است
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 0
  شرخر مستاجر نداشتیم اینم مد شد تبریک نداره واقعا داره
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 0
  حرام خدا را حلال و حلال خدا را حرام اعلام میکنند بنام قانون
 • IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 0
  این بنگاه املاک هم واسه خودشون معظلی شدن تا دلتون بخواد بنگاه پرشده وقتی زیاد باشه مردم هم میرن سراغ یکی که براشون گرون تر بفروشه یا اجاره بده
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 0
  همین رو کم داشتیم. ،وقتی دولت ۲۵ درصد گران میکنه. خوب ۵ درصدشم میدن به شرخر
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  5 0
  خدا از حرام خور نگذره
 • IQ ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  4 0
  ای مستاجر بدبخت فقط این رو کم داشتی با یک مشت بی سرپا و لات لوت دهن به دهن بزاری جلو زن و بچه ت
 • IR ۰۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  3 0
  بیچاره مستاجر ها
 • IR ۰۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  3 1
  راستی چرا روستایی هایی که قیمت زمین‌ها و دامهایشان ده برابر شده است واز مراتع و آبهای زیر زمینی و سطحی مفت استفاده میکنند و مالیات هم نمیدهند و پنیر کره و گوشت هم پنج برابر شده و فرزندانشان و خودشان هم شغلهای دولتی رو قبضه کردهاند مالیات نمیدهند ؟؟؟
 • IR ۰۶:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  باسلام وادب .دولت برای مستاجران بایدی فراوانی انجام دهد بفکر خانه دورکردن آنهاباطرح هایی همانندمسکن مهرباشدووام های مسکن مهرراهمان ۴درصدمحسوب که مستاجرین لااقل صاحب سرپناه شوندوالابازارترحمی معمولاً مستاجرنداردجزوجودمالکین باوجدان محدود
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  3 2
  مقصراصلی دولت است که الآن سه سال است که فقط از مستأجر حمایت قاطعانه میکنه وجان موجران را به ستوه آورده است!!!خب یکسال ملک را اجاره کرده ونشسته دیگه تخلیه کنه وبرود پی کارش! اینکه دیگه مشنگ بازی نداره!
 • حرف حق IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  2 0
  موجر و مستاجر هر دو ناراضی
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  3 0
  اشتغال زایی های جدید
 • طولابی IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  2 0
  90%این بلایازیرسراملاکیاست فقط به فکرپول حروم دلال بازی هستن خداازشون نگذشته ونمیگذرد
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  3 0
  میدونید جریان اجاره ها مثل چی میمونه گوجه کیلو ۵ تومان باشه بعد بری یه جا بگه من میدم کیلو ۵۰ تومان بگی چرا بگه آخه تورم بالا رفته همه چی گرون شده منم میخوام همه خرجمو در بیارم این جریان موجر ها هست میخوان همه تورم زندگیشون رو از مستاجر بدبخت بگیرند بابا سرمایه خوابوندی سال به سال به خونت قیمتش اضافه میشه بست نیست دیگه خونه زیر یه میلیاردت شده چند میلیارد بست نیست پرو هم هستید بابا اون مستاجر بدبخت که مجبوره برا رفاه خانوادش از جیب و آینده بچش میزنه میکنه تو حلق تو موجر بخدا حلال نیست این گرونیها هم همش به عهده این املاکی ها هستند که برا یه کمسیون بیشتر همرو بدبخت کردند بابا یکی به این موجر ها بگه برو کار کن یه ملک داری دیگه نمیتونی همه خرجت از مستاجر بگیری بابا اگه سود کلون میخوای برو تو یه چیز دیگه سرمایه گذاری کن .خونه فقط میتونه یه گوشه ای از مخارج زندگیت رو بگیره این باور غلط رو باید درست کرد باید بهشون فهموند نمیشه همه تورم زندگیشون رو از مستاجر بگیرند باید فرهنگ سازی بشه اینا راه رو اشتباه میرند
 • ایمانی IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  قابل توجه مالکان این جمله را حتما باید در قرار داد هانوشت :چون الان برای سال 3 هست که شرایط حکم تخلیه گرفتن را سخت کردن و برای افزایش اجاره بها سقف تعیین میکنند درحالی که تورم موجود در جامه خیلی بالاتر از این حرفاست مستاجر متحد شد در پایان قرار داد تحت هر شرایطی واحد راتخلیه کند طبق ماده 10 و ماه 190 ضمن بعد از اتمام قرار داد برای هر روز .....تومان ضرر زیان و کسر از پول پیش بلامانع است و در صورت عدم پرداخت به موقع روزانه این قدر باید بیشتر رو کرایه بزارد. و اجرت مثل ایام تصرف را یا به پردازد یا از پول ودیع کسر شود بلامانع است توضیحات: (همین کاری که بانک انجام میده ) و میدانیم که هر چیزی که مکتوب بشه اگر خارج از قوانین کشور و شرع نباشد و بین دو نفر ادم عاقل بسته شده باشه قابل اجرا هست. قانون ازادی تمام قرار داد ها. که ماده 10. هست . اظهار نامه از هر چیزی بهتره با تحدید قانونی مثل گرفتن هزینه های دادرسی به این صورت میتوانیم هزینه های دادرسی و زمان برون کردن مستاجر را به حداکثر برسانیم و حکم تخلیه فوری هم میشه گرفت که خیلی راحت تر و سریع تر انجام میشه
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  دردسر نیست همین امروز اعلام کنید هر شر خر با بنگاه دار وصاحبخانه زدوبند کند علیه مستاجر 30سال زندان
 • حمید کنعانیان IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  0 0
  مگر کشور بی قانون هست و نیروی انتظامی هم میشینه نگاه میکنه که شرخرها هرکاری دلشون میخواد بکنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس