رئیسی

رئیس جمهور از تهیه پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور از سوی دولت پس از تاکید مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: با مشورت کارشناسان پیش‌نویس خوبی در این زمینه تهیه شده و در حال طی مراحل نهایی شدن است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز شنبه در مراسم روز ملی صنعت و معدن با قدردانی از همه فعالان عرصه صنعت و معدن کشور گفت: ۱۲ سال است که رهبر معظم انقلاب اقتصاد را محور نامگذاری سال‌ها قرار داده‌اند و در ۶ سال اخیر بر توجه به تولید تاکید ویژه داشته‌اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه تولید یکی از محورهای اصلی خلق قدرت برای کشور است، افزود: دولت مردمی به تبعیت از تأکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت‌های توسعه اقتصاد کشور، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع پیش‌روی تولید و تاکید بر توسعه صادرات را وظیفه خود می‌داند.

وی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان را «افسران میدان تولید و خلق قدرت ملی» دانست و اظهار داشت: دشمن برای عقب نگاه داشتن کشور و ضعیف کردن مؤلفه‌های خلق قدرت که تولید جزو مهمترین آنهاست، تلاش می‌کند روند تولید را مختل و ضعیف کند. وظیفه ما در برابر این تلاش‌ها حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به عنوان افسران این میدان است.

رئیس جمهور تصریح کرد: فعالیت در هر میدانی به طور طبیعی مشکلات و سختی‌هایی دارد و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان باید بدانند که موفقیت در مسیر تولید به عزم و اراده پولادین، برنامه‌ریزی دقیق و تلاش مستمر نیاز دارد.

رئیسی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به گسترش فعالیت‌های دانش‌بنیان با هدف ایجاد مشاغل و محصولات دانش پایه خاطرنشان کرد: تولیدات دانش‌بنیان توانایی و ظرفیت رقابت‌پذیری بالاتری در بازارهای جهانی و داخلی دارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه روز ملی صنعت و معدن فرصت مناسبی است تا علاوه بر قدردانی از زحمات و تلاش‌های تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، مرور و بازنگری نیز به فعالیت‌ها و دستاوردهای این حوزه داشته باشیم، گفت: این جمع بهترین محل برای تشریح و تبیین آسیب‌ها و مشکلات و نیز ارائه راهکارهای برون‌رفت از مشکلات و غلبه بر موانع است.

وی خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در مراسم با تاکید بر اینکه برای تبیین مشکلات و ارائه راهکارها به این جلسه بسنده نکنید و تا رفع واقعی و نهایی مشکل پیگیر موضوع باشید، افزود: پس از تاکید مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان مبنی بر تدوین سند جامع صنعت کشور، دولت کارگروهی را مأمور تهیه این سند کرد که با مشورت کارشناسان پیش‌نویش خوبی تهیه شده و در حال طی مراحل نهایی شدن است.

رئیسی در ادامه تنقیح قوانین و پرهیز از تصمیمات خلق‌الساعه را از جمله اقدامات برای هموار شدن مسیر تولید عنوان کرد و اظهار داشت: آینده باید برای فعالان اقتصادی و صنعتی قابل پیش‌بینی باشد تا بتوانند برای آن برنامه‌ریزی کنند و ضرورت این پیش‌بینی پذیری پرهیز از اتخاذ تصمیمات خلق‌الساعه است.

وی در ادامه با بیان اینکه قویاً مدافع و موافق نظریه دولت چابک هستم، تصریح کرد: دولت باید تصدی‌گری‌های خود را در اقتصاد رها کرده و در جایگاه هدایت، حمایت و نظارت قرار گیرد. البته آقای فاطمی‌امین تشخیص اولویت‌ها را نیز از مسئولیت‌های دولت عنوان کردند که نکته صحیحی است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: میدان فعالیت باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت از تصدی‌گری‌های خود کاسته و وزن نظارتی و حمایتی خود را افزایش دهد. چابک‌سازی دولت و جلوگیری از فربه شدن و افزایش هزینه‌های دولت باید مدنظر همه نهادها و دستگاه‌ها به ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی باشد.

رئیسی تلاش برای نیل فعالیت‌های تولیدی به بهره‌گیری هر چه بیشتر از دانش‌ها و دستاوردهای نوین علمی را از دیگر ضرورت‌های رونق تولید دانست و اظهار داشت: دانش اگر ضمیمه تولید و صنعت نشود، به شکل پایان‌نامه در دانشگاه باقی می‌ماند. دانشگاه باید کنار بازار، صنعت و معدن بیاید و در این زمینه صنایع بزرگ و سنگین باید بیش از دیگر صنایع و فعالیت‌های تولیدی مورد توجه باشند.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت افزایش کیفیت و بهره‌وری تولیدات داخلی افزود: هر تولیدکننده باید با بازتعریف مسأله افزایش بهره‌وری در عین حال راهکارهای کاهش قیمت تولید را نیز پیدا کند.

وی مسأله خام‌فروشی را از جمله دیگر موانع پیش‌روی صنعت و تجارت کشور عنوان کرد و گفت: باید نسبت به مسأله خام‌فروشی شدیداً حساس باشیم چرا که ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در پرتو جلوگیری از خام‌فروشی میسر خواهد شد.

رئیس جمهور در ادامه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را مورد تاکید جدی قرار داد و تصریح کرد: حتماً تولیدکننده نباید ضرر کند، اما در حق مصرف‌کننده نیز نباید اجحافی صورت بگیرد و در میدان تولید باید از مصرف‌کنندگان حمایت شود.

وی مبارزه با فساد را نیز یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در رشد و پیشرفت اقتصادی دانست و گفت: پیشرفت و رشد اقتصادی در گرو مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتشا است. ساختارهای فسادزا باید به گونه‌ای اصلاح شوند که حتی اگر فردی قصد فساد داشت، زمینه برای او مهیا نباشد.

رئیس جمهور نظارت جدی بر تمامی فرایندهای اخذ مجوزها و تسهیل سرمایه‌گذاری و تولید را از دیگر مصادیق مبارزه با فساد برشمرد و تصریح کرد: دولت هوشمند یکی از زمینه‌های مهم مبارزه با فساد است و این مسأله باید به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد چرا که سامانه‌ها نقش بسیار مهمی در شفافیت و افشاگری فساد دارند.

رئیسی در ادامه بر ضرورت رعایت مسائل زیست محیطی در فعالیت‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت: باید فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و صنعتگران مراقب باشند تا آلاینده‌ها به محیط زیست و مردم آسیب نزنند.

وی توجه به رشد تولید و رونق اقتصاد و تجارت را مصداق امر به معروف دانست و اظهار داشت: شما تولیدکنندگان و صنعتگران تردید نکنید که تلاش شما برای تولید قدرت در کشور یک معروف بزرگ است و هر حرکتی در مسیر استقلال و تولید کشور تیری بر قلب دشمن است که مردم را امیدوار و دشمن را ناامید می‌کند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود به سیاست تعامل با همسایگان در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: در سفرهای خارجی و ملاقات با سران کشورهای همسایه شاهد اشتیاق به تولیدات و محصولات ایرانی هستم. زمینه کار بسیار فراهم است و امیدواریم بتوانیم با دست توانای شما و حمایت دولت، بخشی از مشکل اقتصاد و اشتغال کشور را برطرف کنیم.

رئیس جمهور مدیریت را دارای مؤثرترین نقش در حرکت و بالا بردن یک مجموعه دانست و افزود: مدیران باید با تلاش مضاعف مدیریت ماندگار را صحفه تاریخ ثبت کنند؛ حق عقب‌گرد، توقف و در جا زدن نداریم، تنها راه پیش روی پیشرفت است.

پیش از سخنان رئیس جمهور سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در سخنانی با بیان اینکه در هر صنعتی که ورود کردیم بعد از چند سال توانستیم در آن صنعت به بلوغ برسیم، اظهار داشت: بزرگترین داشته‌های ما در مسیر توسعه، سرمایه انسانی ما بوده است.

وی با بیان اینکه باید به قدرت اقتصادی اول منطقه تبدیل شویم، تصریح کرد: با اطمینان می‌توانیم بگوییم اگر میان فعالان اقتصادی با سایر دستگاه‌ها یک همدلی و انسجام وجود داشته باشد دستیابی به افق ۱۴۰۴ قابل تحقق خواهد بود.
در این مراسم همچنین ۸ طرح در حوزه صنعت، معدن و تجارت به ارزش ۱۸ هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسید که ۶ هزار و ۸۰۲ فرصت شغلی پایدار ایجاد خواهند کرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  9 1
  این اسناد در ایران هیچگونه ارزشی ندارد. ایا کسی صحبتی از برنامه بیست ساله ایران می کند. این اسناد فقط کاغذی است که تهیه کننده های ان مقداری پاداش مالی می گیرند و سپس در کتابخانه برای همیشه بایگانی می شود
  • IR ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
   1 2
   چون تو و یارانت سرکار بودید تو ۳۲ سال
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  10 6
  با افزایش قیمت ها و مالیات ها اقتصاد کشور پیشرفت نمی کند اگر چنین بود تا کنون شده بود
  • IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
   2 2
   همه کشورهای توسعه یافته با مالیات کشور رو اداره می کنند. لابد با پول چاپ کردن اقتصاد پیشرفت می کنه.
 • خسرو IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  2 6
  تا بازار ارز را از دلالان وابسته به اصلاح طلبان باکسازی نکنید در هیچ کاری موفق نخواهیم شد روئسای سه قوه در مورد اعدام و مصادره اموال این اخلال گران که سی سال است بر گرده مردم سوارند تا مثل کشور عراق توسط صدام از بین نروند آب در هاون کوبیدن است چون در دهه شصت هم زمان با ایران دلال بازی در عراق رونق گرفت که بلافاصله صدام پدر و برادر همسرش و عده ای وابسته به آنها را دستگیر و اعدام کرد و بازار عراق که سالها در جنگ بود هنوز در آرامش است
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  1 2
  بانک های خصوصی رو‌تعطیل نکنید یعنی اصلا نمیخواهید اقتصاد خوب بشه
  • IR ۰۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
   1 0
   سوختیا
 • JP ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  3 1
  باید باید باید چرا خودت زدی به.........
 • DE ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  6 1
  اقتصاد اول منطقه ؟؟؟
 • جاسم IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  2 2
  همین الان هم بلطف دولتهای قبلی و وزرای ناتوان فعلی قدرت اول اقتصادی هستیم
 • ناشناس IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  1 2
  سید عزیز، خدا کمکمون کنه... ولی به عمل کار برآید
 • احمد IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  6 0
  آقای رئیس جمهور جنابعالی و دولت محترم بی زحمت فعلاً به فکر اوضاع داخل باشید
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  2 2
  با ایران‌خودرو و سایپا؟
 • نادری IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  1 0
  عالی
 • IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  2 0
  بانک خصوصی رو جمع کنید مالیات شفاف راه بندازی نفت رو به ریال بفروشید کمتر از 4 سال بزرگترین اقتصاد منطقه میشیم البته اگه قدرت طلب ها و لیبرال های داخلی بزارن
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  3 0
  قرار بود ۱۴۰۴ اقتصاد اول منطقه باشیم . ولی چی شد
 • مبین IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 3
  درود خدا بر آيت الله رئیسی. خداقوت.
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 0
  در سایه ی تحریم و فساد گسترده نمیتوان به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل شد ابتدا ریشه فساد را بخشکانید از نزدیک ترین افراد اطراف خود شروع کنید
 • DK ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  1 0
  آیا واقعا مشکل ما سنده، یا استمرار و نظارت بر برنامه ها نه سیاسی کاری و حزب بازی؟
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 0
  اول کشور منطقه شده بودیم که اون غیر از اول قدرت اقتصادی منطقه بود؟
 • مجیدی IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  1 0
  چی بگم
 • ب IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  1 0
  خواهشاً جوک نگو ،
  • رسول IR ۲۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
   0 1
   جوک نیست واقعیت است.
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 2
  اقای ریسی شما و تیم اقتصادیت در داخل کشور در مقام اول هستید
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 1
  با شرایطی که جنگ اوکراین به وجود آورده ممکن است همین امسال قدرت اول بشیم
 • سیب IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 1
  درود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس