1

با وجود اجرای طرح‌های مختلف در برخورد با اراذل و اوباش جای یک قانون در حمایت از مامور مسلح همچنان خالی است!

سرویس سیاست مشرق- پس ماجرای خونین در شهر زرند شیراز و به شهادت رسیدن یک مامور نیروی انتظامی، بار دیگر ماجرای اصلاح قانون به کارگیری سلاح توسط ماموران مسلح بر سر زبان‌ها افتاد. در آن روزها تسهیل در استفاده از سلاح برای برخورد با اراذل و اوباش خیابانی، تروریست‌ها و برهم زنندگان نظم و امنیت به یک مطالبه عمومی تبدیل شد، اما برخورد قاطع  در برابر هنجارشکنان با یک سد قانونی بزرگ روبرو شد!

بسیاری از کارشناسان حوزه امنیت شهری اعلام کردند که نیروهای مسلح به دلیل عدم به روزرسانی قانونی قدیمی به کار گیری سلاح، امکان استفاده بهینه از سلاح در برخی از ماموریت‌ها وجود نداشته و به اصطلاح دست ماموران در برخورد با اوباش بسته است. در آن روزها دولت سعی کرد لایحه ارائه شده  در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ را مورد بازنگری  قرار داده و با ارسال آن به کمیسیون امنیت ملی مجلس، مقدمات تصویب آن در صحن را فراهم کند.

در حال حاضر آخرین اصلاحیه‌های لازم درباره این لایحه در کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی مجلس صورت گرفته و به تصویب رسیده است، به زودی لایحه جدید به کارگیری سلاح در ۱۷ ماده به صحن ارائه شده تا مقدمات تبدیل آن به قانون نهایی گردد. تعداد ماده‌های فراوان در این لایحه نشان دهنده تخصصی بودن این قانون است.

چرا دست ماموران مسلح در برخورد با اراذل و اوباش بسته است؟ / گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره یک جنایت سازمان یافته در خیابان!

لحظه دستگیری قاتل شهید رنجبر

ضعف قانونی در برخورد با عوامل ناامنی

قانون فعلی استفاده از سلاح توسط نیروهای مسلح در سال ۷۳ در ۱۸ ماده و ۱۳ تبصره به تصویب رسیده است. در این قانون آمده که مأمورین مسلح موضوع این قانون که به منظور استقرار نظم و امنیت و جلوگیری از فرار متهم یا مجرم و یا در مقام ضابط قوه قضائیه به‌تفتیش، تحقیق و کشف جرائم و اجرای احکام قضائی و یا سایر مأموریت‌های محوله، مجاز به حمل و بکارگیری سلاح می‌باشند موظفند به هنگام‌بکارگیری سلاح در موارد ضروری کلیه ضوابط و مقررات این قانون را رعایت نمایند.» مهم‌ترین بخش اصلاحیه قانون فعلی از نام آن آغاز شده که عبارت «ماموران مسلح نیروهای مسلح» به «ماموران مسلح» تغییر می‌کند.

در تبصره قانون مصوب در سال ۷۳ تنها تاکید شده است که غیر از ماموران نیروهای مسلح مامورین مسلح وزارت اطلاعات نیز شامل قانون می‌شوند. همچنین در ماده بعد ماموران مسلح برای استفاده از سلاح باید ۴ شرط داشته باشند که تسلط و آشنایی کامل به قانون و مقررات مربوطه جزیی‌ از آن است. موضوعی که نیروی انتظامی آن را محدودکننده می‌داند.

نکته قابل توجه آنکه در قانون فعلی مصوب در سال ۱۳۷۳ به قانون گذار اجازه داده است که نیروی مسلح مجاز به استفاده از سلاح تنها در ۱۰ مورد خاص باشد! در لایحه جدید ارائه شده به مجلس، علاوه بر بروزرسانی تبصره‌های کارآمدی نیز در قانون فعلی لحاظ شده که در کنار دادن اختیارعمل به پلیس حقوق شهروندان نیز رعایت شود. در یکی از این تبصره‌ها آمده: مأمورین مذکور موظفند که در ایستگاه‌های ایست و بازرسی وسایل هشدار دهنده به اندازه لازم (اعم از موانع، تابلو، چراغ گردان) تعبیه ‌نمایند.

 یا در تبصره دیگر آن نیز آمده  مأمورین موضوع این قانون هنگام بکارگیری سلاح باید حتی‌المقدور پا را هدف قرار بدهند و مراقبت نمایند که اقدام آنان منجر به فوت‌ نشود و به اشخاص ثالث که دخیل در ماجرا نمی‌باشند آسیب نرسد. موافقان قانون فعلی می‌گویند که این قانون شرایط لازم و کافی برای استفاده از سلاح را اعلام کرده است. همچنین موافقان تاکید دارند که برخی از ماموران آموزش و مهارت لازم را ندارند و از سوی دیگر باید امکانات مانند دوربین روی لباس و شوکر دست آن‌ها را در حین ماموریت‌های خود باز کند.

قانون مصوب سال ۱۳۷۳ با توجه به شرایط محیطی و نیز امنیتی آن دوران مصوب شده است، در حال حاضر جنس بسیاری از تهدیدات موجود در جامعه تغییر کرده است. به عنوان مثال در سال ۷۳ مواردی چون تهدیدات تروریستی گروهک‌های تکفیری و سلفی چندان بروز و ظهور نداشته است. اما برخورد با عوامل این دست ناامنی‌های جدید بخشی از مطالبات مهم شهروندان محسوب می‌شود.

 در قانون مصوب در سال ۱۳۷۳ شیوه نامه چگونگی برخورد مامور مسلح با عوامل جنایتکار و باندهای سازماندهی شده و نیز اقدامات ضد اجتماعی چون اسید پاشی، قمه کشی و استفاده هدفدار از سلاح سرد و حتی گروگانگیری در هواپیما ذکر نشده است و ماموران مسلح تنها بر اساس ادراک شخصی با این دست از عوامل ناامنی برخورد کرده‌اند، لایحه جدید موارد مسکوت شده را قانونی می‌کند.

موافقان اصلاح قانون فعلی معتقد هستند که در راستای حفظ و افزایش اقتدار نیروهای مسلح و نیروی انتظامی(فراجا) باید قانون به کارگیری سلاح اصلاح شود. مقامات فراجا تاکید دارند که پس از هر استفاده از سلاح آن‌ها مجبور به تشکیل پرونده و پاسخگویی درباره آن شده‌ند و اثبات اینکه مامور مجبور به تیراندازی بوده بسیاری سخت و به عهده خود مامور است.

چرا دست ماموران مسلح در برخورد با اراذل و اوباش بسته است؟ / گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره یک جنایت سازمان یافته در خیابان!

قاتل طلبه همدانی که در شبکه‌های اجتماعی تظاهر به قدرت نمایی می‌کرد!

اصلاح قانون به کارگیری سلاح چه اهمیتی دارد؟

افزایش جرائم سازمان یافته توسط ازاذل و اوباش و مطالبه عمومی مردم برای افزایش مولفه‌های امنیت، قانون گذار را مکلف کرده است که برخی قوانین را به روز رسانی کند. این اتفاق اقتدار پلیس و نیروهای امنیتی را دربرخورد با عوامل ضد اجتماعی افزایش داده و اقدامی ضروری با هدف امنیت اجتماعی و روانی در جامعه است.

متأسفانه درسال‌های اخیر، سهولت دسترسی و ایجاد بسترهایی برای تهیه انواع سلاح موجب شده دود این هنجارشکنی به چشم ماموران پلیس برود و برخی نیروهای به دلیل نبودن قانون لازم چون فردی خلع سلاح شده در مواجهه با مجرمان به شهادت برسند. اگرچه قانون برای مقابله با نگهداری، حمل و استفاده از سلاح گرم مجازات‌های بازدارنده و محکمی وضع کرده، اما شواهدی وجود دارد که در برخی از درگیری‌های منجر به قتل از سلاح گرم استفاده شده است که بعضاً به دلیل گیر افتادن دارندگان سلاح گرم در تنگناهای مختلف و حتی در برخوردهای عادی اجتماعی، این افراد از سلاح خود استفاده می‌کنند و امنیت جامعه را چه به لحاظ روانی و چه اجتماعی و فیزیکی در وضعیت تنش‌زا قرار می‌دهند.

همچنین به دلیل برخی هیجانات کاذب، پرخاشگری و قدرت نمایی کاذب برخی گروه‌های اوباش و هولیگان به سمت سلاح گرم روی آورده و در برخی صفحات در شبکه‌های اجتماعی خیلی ساده سلاح گرم خرید و فروش می‌شود. در پاره‌ای از موارد عدم ترس از قانون، عدم هراس از پلیس بین مجرمان موجب شده تا در برخورد با پلیس، تجری را به اوج خود برساند و با سلاح گرم و سرد دست به یک عمل مجرمانه بزند و با گلوله بستن یک مأمور پلیس، بی‌قانونی را به سرحد خود برساند. اصلاح قانون سلاح گرم توسط ماموران مسلح باعث می‌شود «شلیک به امنیت» توسط مجرمان کنترل شده و زندان تنها خانه دوم باندهای سازمان یافته نباشد!

چرا دست ماموران مسلح در برخورد با اراذل و اوباش بسته است؟ / گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره یک جنایت سازمان یافته در خیابان!

چرا دست ماموران مسلح در برخورد با اراذل و اوباش بسته است؟ / گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره یک جنایت سازمان یافته در خیابان!

با وجود اجرای طرح‌های مختلف در برخورد با اوباش جای یک قانون در حمایت از مامور مسلح همچنان خالی است!

اصلاح به کار گیری استفاده از سلاح توسط ماموران مسلح چند نکته قابل تامل دارد:

۱-برخلاف انتظارات اصلاح قانون به کارگیری سلاح (مصوب سال۱۳۷۳) امری طولانی مدت بوده و تا به امروز تنها سه ماده آن توسط کمیسیون امنیت ملی تصویب شده است، این مسئله نشان دهنده نگاه دقیق قانون گذار به اثرات آن است.

۲-برخلاف تبلیغات صورت گرفته توسط ضد انقلاب و برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب تصویب قانون جدید امری محرمانه نیست! هم اکنون لایحه ارائه شده سایت دولت قابل دسترسی است.

۳- قانون جدید مجوری برای تیراندازی نیست و تنها اقتدار امنیتی را لحاظ کرده است.

۴-لایحه موجود سال ۹۵ توسط دولت روحانیبه مجلس ارائه شده است و در سال ۹۹ دولت آن را اصلاح کردهو معاون اول وقت آن را جزء لوایح تائید شده دولت ثبت کرده است. دولت سیزدهم پس از حادثه روی داده برای شهید رنجبر تنها مقدمات تسریع در تصویب را فراهم کرده است.

۵-مجلس برای اصلاح قانون جدیدعجله نداشته و با برگزاری صدها جلسه با کارشناسان مختلف، ابعاد این قانون را مورد ارزیابی قرار داده است.

قانون مصوب سال ۱۳۷۳ نشان داد که در صورتی که مجازات جنبه بازدارنده و تنبیهی نداشته باشد، مجرمان جسورتر شده و آمار جرائم افزایش خواهد یافت. اصلاح قانون به کارگیری سلاح توسط ماموران مسلح علاوه برافزایش صلابت نیروهای امنیتی و انتظامی، آنها را خلع سلاح شده در خیابان در برابر اشرار رها نمی‌کند!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 52
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • CA ۰۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  24 1
  آدرس غلط ندین . قوه قضایبه و قضات جرات برخورد ندارند شما ارازل و‌ اوباش نمی بینی که حتی یک سال حبس بکشه همه کمتر از شش ماه بیرون هستند
  • NL ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   6 1
   مشکل اصلی قوه قضاییه است نه پلیس
  • تک تیرانداز DE ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   3 1
   مضافا این که دوربین رو لباس پلیس باشه یعنی پلیس اگر هیچ اقدامی نکنه و فقط ناظر باشه در حاشیه امن قرار می گیره. عملا با این نظارت های بی جا دست پلیس کاملا بسته شده. جالب اینه که در کشورهای مدعی دموکراسی این قدر دست پلیس رو نبستن که ما بستیم. اگر راست می گید بیایید بادیگاردهای سلبریتی ها رو بردارید اون وقت می بینید همین ها داد و فریاد می کنند چرا با جانیانی مثل اراذل اوباش قاطعانه برخورد نمی شه.
  • IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   0 1
   دست شما برای برخورد با کی باز است ؟ سگ های ولگرد به مردم حمله میکنند و بچه ها را میکشند ولی کسی با سگ های ولگرد برخورد نمی کند. حالا این ها که دزد هستند و به ظاهر انسان هستند که اصلا کسی حاضر نیست دستشان را قطع کند
  • IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   0 1
   چرا مقامات ارشد کشور به این همه ترک فعل دستگاه های ذیربط در امنیت اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی ورود نمی کنند؟!!! آیا جان و مال و ناموس مردم خط قرمز نظام اسلامی نیست؟!! اگر حاج قاسم زنده بود و مردم از او درخواست امینت میکردند.وضع اینطوری می ماند؟!!! الله اعلم
 • از شهرستان سراب IR ۰۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  15 2
  چرای اون بخاطر ضعف قانون هست زیرا مامور وقتی کوچکترین برخوردی با مجرم میکنه بازخواست میکنندش مامور وقتی متهمی رو میگیره دستگاه قضائی بلافاصله ازادش میکنه و انگیزه مامور برای مبارزه با فساد و جرم از بین رفته و از طرفی احساس خطر میکنه از جانب خلافکارها
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  11 0
  علاوه بر بروز کردن قانون باید سخت افزارهای و سلاح های بروز و غیرکشنده هم در اختیار مأمورین قرار بگیره نیروی انتظامی از ضعف تجهیزات انفرادی رنج میبره
  • DE ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   4 0
   چرا دست ماموران مسلح در برخورد با اراذل و اوباش بسته است؟ / زیرا 32 سال دولت و مجلس و قانون دست اصلاح طمعکاران بود و قوانینی که وضع میشد دقت میشد که یه وقتی با اجرای آن عموسام بهشون گیرنده .وقتی برجام این خیانت تاریخی 25 دقیقه ای نخوانده و مطالعه نشده با اکثریت آراء تصویب شد حساب کنید قوانین معمولی را چگونه به تصویب رساندند. لذا انشاالله در مجلس انقلابی بایستی قوانین مطابق با شرع مقدس اسلام تصویب گردد ونه همسو با خارجه. ضمنا این اراذل و اوباش هم دقیقا سلام فرمانده دارند و منتظر دستورات جورج سورس برای کمک به اغتشاش توسط جایزه هاشمی و کمک به نافرمانی مدنی .بهائی ها غربگداها اراذل و اوباش منافقین وطنفروشان ساواکی ها جاسوسان داعشی ها رفرمیست ها میست ها رانتخواران و دزدان وزورگیران با هم هم پیمان شده اند . گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره یک جنایت سازمان یافته در خیابان! با وجود اجرای طرح‌های مختلف در برخورد با اراذل و اوباش جای یک قانون در حمایت از مامور مسلح همچنان خالی است!
 • آرش کمانگیر IR ۰۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  9 1
  به نام خدا . سلام . علیرغم ناکافی بودن قوانین موجود برای برخورد قاطع پلیس با مجرمان مسلح , متاسفانه احکام صادر شده در مورد مخلان نظم و امنیت بسیار ضعیف و ناکافی و غیر موثر برای متنبه کردن مجرمان است .
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  13 4
  با این تفاسیر همه مامورین مسلح باید مجهز به دوربین روی پیراهن باشند تا نه حقی از کسی ضایع شود و نه پشت این قوانین هرکاری خواستند بکنند.
 • منوچهر دهقان منشادی IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  12 0
  درود. مشکل اصلی درتفکر قوه قضائیه است که بعد از دستگیری خیلی زودتر از تصور همه دو باره آزادانه برجامعه باز می‌گردند. و روز از نو و شروعی جدید . عطوفت اسلامی نیز فقط شامل این اشخاص می‌گردد تمان۷۶۲۲۶
 • محمود بلخان ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  8 4
  باید همانند اول انقلاب که کمیته ها فعال بود کسی جرات نمی کرد به ارزش های نظام تعرض کند متاسفانه امروز اینکونه نیست باید قانون بازنگری شود و در جایی از بسیج کمک گرفت.
  • IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   0 1
   دو تا کار باس بشه... اول امنیت بومی و محله ای بشه.. یعنی در تمام محلات شهرها و دهات مملکت کمیته انقلاب اسلامی با مشارکت همه هشتادمیلیون نفر ایرانی احیا بشه.. دوم رییس قوه قضاییه دستور دهد فورا قضات دادگاه‌ها ارازل و اوباش سارق مسلح را اعدام و قمه کشان در محلات هم به عنوان مفسدین الارض نامگذاری و اعدام شوند..
 • رضا DK ۰۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  2 9
  ای کاش به جای این قانون قوانین اصلاحات اقتصادی اختلاس مبارزه با فقر و بیکاری ،پیگری و تصویب میشد .متاسفانه نیروی انتظامی با همین قوانین موجود هم با خشونت با مردم برخورد میکند و لازمه بدونید همه مردم اشرار و...نیستند و از فردای تصویب این قانون سو استفاده کنندگان از قدرت پدر مردم رو در می‌آورند.
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   1 0
   ای کاش""" به جای """ این قانون؟ ما مردم عادی همه حقوق شهروندی رو یکسان میخواهیم.این باشه اون نباشه،اینو بدید اونو ندید چیه.ملت به جا نمیخواد مردم درکنار امنیت معیشت هم میخواد
 • رضا IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  11 1
  ارازل اوباش خیالشان راحت است دستگیری های متعدد و آزادیهای سریعتر عجب قانون قضائی ضعیفی !؟!
 • زارع IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  2 0
  با سلام زرند شیراز کجا هست .مکان جدید کشف کردی؟
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   0 1
   بیدزردشیرازاشتباه تایپی شده بخودت اینقدرفشارنیاروسخت نگیربخاطریه اشتباه تایپی فشارخونت مشکل بهم میزنه ها
 • ح ر IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  7 2
  دولت در دفاع و حمایت از حقوق عامه باید قاطعانه نسبت به جمع آوری و معدوم کردن اراذل و اوباش و سگ های ولگرد اقدام عاجل کند
 • ح ر IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  6 1
  دولت در دفاع و حمایت از حقوق عامه باید قاطعانه نسبت به جمع آوری و معدوم کردن اراذل و اوباش و سگ های ولگرد اقدام عاجل کند
 • ح ر IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  3 0
  دولت در دفاع و حمایت از حقوق عامه باید قاطعانه نسبت به جمع آوری و معدوم کردن اراذل و اوباش و سگ های ولگرد اقدام عاجل کند
 • ح ر IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  4 0
  دولت در دفاع و حمایت از حقوق عامه باید قاطعانه نسبت به جمع آوری و معدوم کردن اراذل و اوباش و سگ های ولگرد اقدام عاجل کند
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  سلاح در دست چه کسی؟ کسی که باید بتواند به سرعت تشخیص دهد که در اون لحظه بخصوص برای دستگیری یا حفظ جان (جان خود ، جان مردم ، یا حتی جان خود مجرم) اقدام به شلیک کند....اون هم شلیکی دقیق و بدون خطا ، پس در این صحنه ها پلیس هم مامور است هم دادستان است و هم قاضی و هم حکم میدهد و حکم را هم اجرا میکند، پس نتیجه میگیریم که آموزش پلیس و دانش پلیس و شجاعت و کیاست و صبر پلیس و دانش قضایی و حقوقی پلیس و ایمان و مذهب و جوانمردی پلیس و طبقه اجتماعی و وجدان پلیس و ...... خب نتیجه اینکه کیفیت تک تک افراد پلیس خیلی مهمتر از تعداد پلیسه و نمیشه این سازمان رو با استانداردها و رانت های قانونی و غیره قانونی از نیرو اشباع کرد
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  نیروی انتظامی رو در مقابل این آدمخوران ضعیف میکنید که راحت به جان مردم بی گناه بیفتند
 • ایرانی LB ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  3 0
  بعد از ۴۰ سال تازه به فکر افتادند آنهم با این کندی در تصمیم گیری، مقصر اینهمه خون به ناحق ریخته شده از مامورین چه کسی هست؟ فکر نمیکنید اون دنیا چه جوری میخواهید جواب بدهید؟
 • مهدی IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  2 0
  وضعیت محیط بان ها هم کمی از مامورین نیروی انتظامی نداره
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  ۱-قانون باز دارنده برای جرایم وجود ندارد ۲- پلیس اجازه مقابله ندارد ۳- حمایت قانونی ودر بعضی مواقع حتی حمایت سازمانی از پلیس وجود ندارد ۳- پلیس بودجه کافی (حقوق هم)ندارد
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  بايد به مامورين نيروي انتظامي هم تجهيزات داده شود مگر اونها چه فرقي با مامورين نيروي انتظامي دارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  مامورين محيط زيست هم بايد براشون اين قانون اعمال بشه مگه اونا چه فرقي با مامورين نيروي انتظامي دارن همون طوري که نيروي انتظامي شهيد ميده سازمان محيط زيست هم شهيد ميده
 • DE ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  چرا دست ماموران مسلح در برخورد با اراذل و اوباش بسته است؟ / زیرا 32 سال دولت و مجلس و قانون دست اصلاح طمعکاران بود و قوانینی که وضع میشد دقت میشد که یه وقتی با اجرای آن عموسام بهشون گیرنده .وقتی برجام این خیانت تاریخی 25 دقیقه ای نخوانده و مطالعه نشده با اکثریت آراء تصویب شد حساب کنید قوانین معمولی را چگونه به تصویب رساندند. لذا انشاالله در مجلس انقلابی بایستی قوانین مطابق با شرع مقدس اسلام تصویب گردد ونه همسو با خارجه. ضمنا این اراذل و اوباش هم دقیقا سلام فرمانده دارند و منتظر دستورات جورج سورس برای کمک به اغتشاش توسط جایزه هاشمی و کمک به نافرمانی مدنی .بهائی ها غربگداها اراذل و اوباش منافقین وطنفروشان ساواکی ها جاسوسان داعشی ها رفرمیست ها میست ها رانتخواران و دزدان وزورگیران با هم هم پیمان شده اند .
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 3
  روحت شاد خلخالی
 • جواد IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  اول که قوانین مجرمان اون قدر کارساز نیست که بعد چند ماه مجرم و اشرار سابقه دار راحت ازاد دوباره همون کار رو انجام میدن اونم با شدت بیشتر مردم و نیروهای انتظامی و نظامی چقدر میتونن جلو اینا وایسن ضعف هم قوانین قوه قضایه هست نه از قانون استفاده از سلاح دوم اینکه از جنوب کشور تا شمال نگاه کنید و امار مکتوب و میدانی در بیارید چقدر از کسایی که شوتی هستن با تیر اندازی توی جاده ها کشته شدن . قانون باید بازدارنده باشه نه استفاده از سلاح اگه اینجور باشه ما هم میشیم مثل کشور های غربی و اللهصوص امریکا که مامورینش به راحتی به کسی و نژادی سلیقه ای تیر اندازی میکنن و کارشون هم قانونی هست پیش خودشون. البته میدونم انتشار نمیدی مشرق
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  4 0
  اینجوری هم نیست منتهاباید درزدندان ازشان کاربکشند مثلا بادوچرخه های تولیدبرق روی چندساعت برق درست کنن
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  برای سوال اولتون بخاطر اینکه قانون در این کشور بی معناست حالا چرا قانون بی معناست چون قوانین در کشور بر اساس منطق و منافع فرد و رشد اقتصادی و رفاهی جامعه تعریف نشده
 • FR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 1
  صد در صد باید با فعالیت های اوباش که آخرین حربه براندازان برای به آشوب کشیدن کشور و تخریب اامنیت و آرامش و ایجاد بهانه برای ضد انقلاب و دشمنان است جلوگیری شود و از بخطر افتادن جان نیروی های انتظامی و امنیتی که در حال خدمتند حفاظت به عمل اید
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  مگه حتما باید منتظر موند تا اراذل و اوباش دست به جنایت بززن و بعد مجازات بشن؟ خود گشت و گذار این غولهای خال کوبی شده در خیابان آرامش و امنیت مردم رو به هم میزنه و باید باهاش برخورد بشه. این طور خالکوبی کردن باید مجازات داشته باشه مثلا تبعید به یک کمپ بد آب و هوا
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  دوست عزیز زرند نبود بیدزرد بود
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 1
  وقت حکم خدا را تعطیل کنید خدا هم شما را فشل میکند. تا قصاص، قطع کردن دست و... اجراء نشوند وضع همین است.
 • !! IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 1
  تا مجازاتها ؛ به اندازه کافی بازدارنده نباشد ، آش همین آش هست و کاسه همین کاسه !!
 • !! IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  خلافکاران ؛ بعلت عدم برخورد جدی و ضعف قوانین ، گستاخ شده اند ! اخیرا افرادی را ، که در ظاهر میوه فروش دوره گرد ، کارت بانکی افراد را خالی میکردند ، دستگیر کرده اند ! جلب اینکه ؛ این افراد ، برای بار چهارم است ، که برای همین جرم ، دستگیر میشوند ! آنها هر سه دفعه قبل هم ؛ با گذاشتن وثیقه ، آزاد شده اند !!
 • !! IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  خلافکاران ؛ بعلت عدم برخورد جدی و ضعف قوانین ، گستاخ شده اند !
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  هنوزپاتون نگرفته اگاهی وکلانتری متوجه میشیدایادست بسته هستن یانه ای کاش بااشرارسخت برخوردکنن نه یه فردعادی مثلابرای چندساعتی شایدم اشتباهی میافته بازداشت
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 1
  برای برخورد با اراذل و و اوباشسابقه دار فقط یک راه وجود دارد این هم تبعید به جزیره ای دور افتاده و یا هدف قراردادن این افراد خطرناک از پا به پایین و عدم توانایی در اجرای جرم مجدد است. بنابراین بهترین راه سلب توان بزهکار اولویت دارد.
 • DE ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  خدارحم کرده
 • جاسم IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 1
  دست پلیس بستهو دست مجرمان و خلافکاران و سارقان باز خلافکار رو باهزار برنامه و پیگیری دستگیر میکنن و تحویل دادگاه میدن همون روز آزاد میشه: ادله کافی نیست چون دزد و مجرم همه چی را منکر شده
  • IR ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   1 0
   من کارندارم ولی فقروکسانی که عامل فقرمردم بخاطرجیبشان بااشرافی گری ونجومی بگیری اندبیشترازاین هامقصرند اوباش نه ولی دزدان خرده
 • ح ر IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  بابا قانون گذاشتند که حق درگیری و جرح و ضرب دزد وووو را حتی درمنزل خود ندارید الان شاید بسیاری از مال‌باختگان ووو به خاطر ضرب و جرح مجرمین گرفتار محاکم دادگستری باشند
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  نکته خیلی خیلی مهم که جا افتاده ماموران مسلح باید حتما بیمه مسئولیت داشته باشند
 • IR ۰۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  1 0
  یک نطر سنجی راه بندازید ببینید چند درصد از قوه قضاییه راضی هستند
 • هومن IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  0 1
  باید قانون استفاده از سلاح بگونه ای باشد که بازدارنده هم باشد هر کس از سلاح سرد یا گرم استفاده کند یا تهدید کند در جا مامور انتظامی شلیک کند و فرد خاطی به قصد کشت هدف قرار دهد تا کسی جرات حمل و نگهداری سلاح نداشته باشد
 • US ۰۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  0 0
  چرا کسی که دوتا پرونده داره خونشو حلال نمیکنید برای مردم عادی اینجوری مردم عادی بدون پیگرد قانونی میتونن این افرادو بکشن وکسیم مسئول نمیشه
 • نوروزعلی سیفی IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۸
  0 0
  سلام مسولین محترم خواهشمندم دست پلیس را در مقابل ارازل اوباش در مقابل امنیت کشور باز کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس