کد خبر 1393814
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۱
وقتی رهبر انقلاب «سازش» را نهی نکردند

حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب بیانات و توصیه‌هایی خطاب به زوج‌های جوان و خانواده‌ها در مراسم قرائت خطبه عقد ازدواج در تاریخ ۱۳۸۲/۰۱/۱۱ داشتند که برای اولین بار به مناسبت روز ازدواج منتشر می‌شود.

به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب بیانات و توصیه‌هایی خطاب به زوج‌های جوان و خانواده‌ها در مراسم قرائت خطبه عقد ازدواج در تاریخ ۱۳۸۲/۰۱/۱۱ داشتند که برای اولین بار به مناسبت روز ازدواج منتشر می‌شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند: البتّه محبّت یک [امر] خدادادی است، لکن اوّلاً نگه داشتن آن، ثانیاً زیاد و کم کردن آن به عهده‌ی خود ما است. اگر بین دو نفر محبّت بود، این دو نفر اگر درست رفتار کنند می‌توانند آن را حفظ کنند؛ می‌توانند هم مثل یک نهال نوپایی که هنوز جانی نگرفته، دست بیندازند و از زمین آن را بِکِشند بیرون، بیندازند دور، محبّت را از بین ببرند؛ می‌توانند محبّت را زیاد کنند، کم کنند، جهت بدهند. این دست خود انسان است، اما باید راهش را یاد گرفت، به خدای متعال هم توکّل کرد و از خدا هم کمک خواست.

ایشان در توصیه‌ای به پدر و مادرها هم تصریح کرد: توصیه‌ی ما این است که هر چه می‌توانند در استحکام این خانواده تلاش کنند؛ دیگر هر کسی به قدر فکر خودش و به قدر تشخیص خودش تلاش کند.

متن کامل بیانات رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:

خب یک چیزهایی به عهده‌ی شما دو نفر است، کما اینکه یک چیزهایی هم به عهده‌ی خانواده‌ها است؛ آنچه مربوط به شما دو نفر است این است که همه‌ی سعی‌تان را بکنید که این کانون جدیدِ خانواده، دوام و شکوفایی و شادی داشته باشد؛ همه‌ی تلاشتان را صرف این کنید؛ راهش هم این است که محبّت را در خانواده زیاد کنید. البتّه محبّت یک [امر] خدادادی است لکن اوّلاً نگه داشتن آن، ثانیاً زیاد و کم کردن آن به عهده‌ی خود ما است.

اگر بین دو نفر محبّت بود، این دو نفر اگر درست رفتار کنند می‌توانند آن را حفظ کنند؛ می‌توانند هم مثل یک نهال نوپایی که هنوز جانی نگرفته، دست بیندازند و از زمین آن را بِکِشند بیرون، بیندازند دور، محبّت را از بین ببرند؛ میتوانند محبّت را زیاد کنند، کم کنند، جهت بدهند؛ این دست خود انسان است، منتها باید راهش را یاد گرفت، به خدای متعال هم توکّل کرد و از خدا هم کمک خواست؛ می‌شود این کارها را کرد.

محبّت در حکم ملاط این بنا است؛در واقع وقتی که این ملاط بود، این دو سنگ، این دو آجر، این دو بخش به یکدیگر چسبندگی پیدا می‌کنند و این می‌شود یک مجموعه. پس اوّلین کار این باشد که این محبّت را، این ملاط را هر چه میتوانند غلیظ‌تر کنند و آن را ان‌شاءالله‌ برای سعادت خانواده‌ی خودشان حفظ کنند.

و توصیه‌ی دوّم ما به این زن و شوهر ــ این دختر و پسر که حالا ان‌شاءالله‌ [وقتی] عقد خواندیم، زن و شوهر می‌شوند ــ این است که با هم سازگاری داشته باشند. هر چه سازش با آمریکا و با صهیونیست‌ها و با آدم‌های بد، بد است، سازش با همسر خوب است؛ البتّه سازش با دوستان دیگر هم خوب است امّا از همه‌ی سازش‌ها بهتر همین سازش با همسر است که انسان با همسرش بسازد؛ حالا «بسازد»، یعنی چه؟ یک وقت هست که با هم‌دیگر قرار میگذارند، تبانی می‌کنند تا یک کار بزرگی، یک کار مهمّی، یک کار خیری انجام بدهند که چه بهتر؛ اینکه خیلی خوب است؛ این هم، سازشِ خوبی است امّا یک وقت هم هست که به همدیگر که نگاه میکنند، یک ناهنجاری‌ای، اشکالی در طرف مقابل می‌بینند، [در اینجا] سازگاری این است که با او بسازند؛ عیوب کوچک را بزرگ نکنند و بسازند؛ این میشود سازگاری. این‌ هم توصیه‌ی دوّم ما به شماها است.

به خانواده‌های محترم، یعنی پدر و مادر ــ چه پدر و مادر عروس، چه پدر و مادر داماد ــ توصیه‌ی ما این است که هر چه می‌توانند در استحکام این خانواده تلاش کنند؛ دیگر هر کسی به قدر فکر خودش و به قدر تشخیص خودش تلاش کند؛ این را مبنای اصلی قرار بدهید؛ بقیّه‌ی چیزها فرع است؛ اینکه حالا جهیزیّه‌اش چقدر باشد، مهریّه‌اش چه جور باشد، لباس عروس چه جوری بشود، همه‌ی اینها مطالب بعدی و درجه‌ی دو است؛ در این چیزها هر چه قناعت و سهل‌گیری کنید، بهتر است و به برکت و رحمت الهی هم نزدیک‌تر است؛ «ان‌شاءالله».

خداوند رحمتش را به آنجایی که امر او اطاعت می‌شود، متوجّه می‌کند؛ امر خدای متعال هم در این کارها این است که انسان هر چه می‌تواند [این مسائل فرعی را] دستِ‌کم بگیرد؛ به ‌هر حال خودتان هم راحت‌ترید؛ اینها درجه‌ی دو است، آنچه درجه‌ی اوّل است همان است که این دو خانواده با هم حفظ بشوند و ان‌شاءالله‌ خوب زندگی کنند.

خدا ان‌شاءالله‌ بهتان فرزندان خوبی هم بدهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  5 1
  تاجاییکه امکان بهترشدن وضررندیدن هست بایدسازش کرد
  • IR ۰۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
   0 1
   شد در یک موضوعی اظهار فضل و دانستن نکنید! آن چه می‌فرمایید سازش نیست، محبت هم نیست. معامله است. اساس سازش در پذیرش خطاها و ضعف‌های دیگران است و آسیب‌هایی هم دارد. اما خود این انعطاف‌پذیری و دست‌گیری، موهبت و منفعت است. در برابر علماء و بزرگان دین، بیش‌تر گوش باشیم تا زبان.
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
   0 0
   بحث شخصی نیست وگرنه من خاک پای شما هستم بحث سراین است که انعطاف رابرخی ازبین بردن مرزبندی وسنگرایجادمیکنندتا خط حق وباطل برای جولان منافقین برای بحث قدرت طلبی واشرافی گری ونفوذ وتحمیل سبک زندگی بی قیداسانتروقابل هضم ترشوداین بحثی است که امام حسین بعداز20 سال امامت به خاطرش شهیدشد اصلاح خط اسلام ازنظرکمی وکیفی درجامعه اازچپ وراست این خط نورانی برندارند ودلشان خوش باشدکه راهشان درسته وفرقه هادرست شود
 • NL ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  4 5
  جانم فدای رهبر عزیزمون که همیشه نکته سنج هستند
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  4 5
  گوش به فرمان رهبریم
 • محمدبهرامی بلوچ IR ۲۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  1 4
  هر زمان از رهنمودهای امام خامنه ای فاصله گرفتید شکست خوردید
 • IR ۰۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  1 2
  سلام خدا بر حضرت امام خامنه‌ای ارواحنا له‌الفداه
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  0 2
  سازش به شرطی که قراردادهای ننگین ۲۵ساله ۱۰۰ساله وابدی مثل قراردادهای ضد موشک،نیروگاه اتمی،دادن امتیازات خزر وخلیج فارس،بتن کردن،محدود تعلیق ومتوقف کردن انواع پیشرفتها علی الخصوص بابستیک وکلاهک اتمی ... تله برجام،حصور جاسوسان اژانس وابستگی شیفتگی عارت حصوربیگانان درمنطقه وایران ..) نباشد وبسته نشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس