ابوترابی‌فرد: عدالت‌ورزی یک تکلیف الهی است و همه موظف به آن هستیم/ قوه قضاییه سند تحول دستگاه قضا را جدی بگیرد

خطیب نماز جمعه تهران گفت: به هر میزان که سطح دانش قضایی ارتقا پیدا کند، سطح تقوا و خودسازی در مسئولین و کارکنان ارتقا پیدا می‌کند و کارآمدی دستگاه افزایش می‌یابد.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های امروز نمازجمعه(۱۰ تیر) با اشاره به فرمان حکومتی امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر، آن را جامع‌ترین وکامل‌ترین سند تاریخی در حوزه حکمرانی با هویت دینی دانست که در مقام تولید فکر و اندیشه و تبیین دقیق مبانی و اصول و سیاست‌ها و روش‌ها و مبانی اخلاقی برای حکمرانی مبتنی بر وحی و عقلانیت اسلامی است.

وی افزود: در نگاه امیرالمومنین، نیروی انسانی عالم و صالح و آراسته به ایمان و عمل صالح بالاترین نقش را در ساخت جامعه در طراز قران دارد. از این منظر آراستگی مدیران ارشاد و میانی در نظام اسلامی به ارزش‌ها و فضایل اخلاقی، مهم‌ترین و محوری ترین اصل در ساخت یک نظام سیاسی کارآمد و مقتدر است و با نگاه به این اصل محوری، مهم‌ترین مسئولیت مالک اشتر و مدیران در نظام اسلامی، تقوا و عبودیت، وظیفه شناسی و حرکت بر مدار فرامین الهی است. 

امام جمعه موقت تهران با اشاره به لزوم اصلاح رابطه خود با خدا و استفاده از تمام ظرفیت‌ خویشتن و نظام اسلامی برای گسترش ارزش‌های اسلامی در سطح جامعه، گفت: در این نامه علی علیه السلام به یکی از مهم ترین قواعد اشاره می‌کند که اگر رابطه ات با خدا مستحکم شد و به مبانی اعتقادی حق و فضایل اخلاقی و عمل صالح و تلاش برای دفاع از ارزش ها و اصول قدم برداشتی، خدا به یاری تو خواهد شتافت. همان اصل که رهبر انقلاب در دیدار مسئولان دستگاه قضایی با اشاره به تاریخ ۴ دهه انقلاب به آن اشاره کردند. 

ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: باید با عقلانیت و دانش و مشورت و استفاده از نخبگان علمی و سیاسی و توده‌های مردم و مدیران کارآزموده راه را شناخت و در این راه با ثبات قدم و با شجاعت گام برداشت و امیدوار به نصرت قطعی الهی بود. اگر انسان رابطه خود را با خدا اصلاح کرد، خدا رابطه او را با انسان‌ها اصلاح می‌کند .

وی افزود: اینکه بعضی اشاره می‌کنند به ناتوی نظامی در جنوب غرب آسیا برای آنست که شاهد قدرت روزافزون قدرت اسلام‌اند. این حرکت اقتدار آفرین در دنیای اسلام و منطقه خاورمیانه ناشی از اراده مردم است نه آمریکا؛ این اراده مردم یمن  و فلسطین و قهرمانان لبنان و سوریه و عراق است که حرکت مسیر منطقه را مشخص می‌کند نه اراده آمریکا. با تکیه به این وعده قطعی الهی باید راه را درست شناخت و در صراط مستقیم درست قدم برداشت و در انجام وظیفه در چارچوب اصول و مبانی و قواعد علمی و اخلاقی قدم برداشت؛ اگر اینگونه حرکت کردیم رستگاری و پیروزی در انتشار ماست. 

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه‌ها، با اشاره به اینکه سال ۱۳۶۰ و ۶۱ سالهای سختی برای ملت ایران در مواجهه با دشمنان داخلی و استکبار جهانی و مزدوری به نام صدام بود، گفت: در ۶ تیر رهبر فرزانه انقلاب مورد سوء قصد قرار گرفتند. در هفتم تیرماه با انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، مردان بزرگی که در پیشاپیش آنها شهید عالیقدر و مرد پارسا و مدیر و مدبر و یکی از ارکان اقتدار ایران اسلامی شهید بهشتی بود، به لقاء خدای سبحان نائل شدند.

ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: در همین روز شهر سردشت مورد بمباران شیمیایی قرار گرفت؛ یعنی برادران و خواهران مسلمان و عزیر اهل سنت همزمان با مردانی که برای عزت و اقتدار آنها تلاش می‌کردند به مقام رفیع شهادت نائل شدند و بسیاری از این خانواده‌های عزیز جانبازی سختی تحمل کردند.  ۱۱ تیرماه سال ۶۱ شهادت آیت الله صدوقی بود؛ ملت بزرگ ایران از این حوادث سخت براساس وعده الهی به پیروزی های بزرگ دست یافتند. این حوادث نه تنها از عزت و اقتدار ملت ایران نکاست بلکه هریک در خلق قدرت برای ملت ایران، نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.

وی  با اشاره به اینکه هفتم تیرماه روز قوه قضاییه نامگذاری شده و با نگاه به اهمیت این دستگاه در خلق قدرت و اقتدار و عدالت و امنیت، گفت: نظام سازی و شکل‌گیری یک نظام سیاسی و حکمرانی بدون نظام سیاسی در تراز، راهی برای توسعه انسانی و تعالی جوامع بشری گشوده نخواهد شد. همه انبیا در اندیشه نظام سازی و حکمرانی بودند؛ خدای متعال خطاب به حضرت داود می‌فرماید، رسالت تو نظام سازی و حکمرانی است. عمود نظام سیاسی در تراز قران کریم انسان حق‌مدار و صالح و آراسته به ایمان و عمل صالح است. اساسی‌ترین رکن نظام سیاسی الهی کارآمد و مقتدر، قرار گرفتن انسان‌های صالح و شایسته در رده‌های کلیدی مدیریت است لذا داود پیامبر الهی مسئولیت حکمرانی را در دست دارد.  علی علیه السلام بعد پیامبر مسئولیت مدیریت و رهبری جامعه را در دست دارد و مالک اشتر از سوی امام علی مسئولیت مدیریت مصر را می‌گیرد.

امام جمعه موقت تهران عدالت فردی را مقدمه‌ای برای عدالت اجتماعی دانست و گفت: اگر مدیر عادل نباشد نمی‌تواند در مسیر بسط عدالت قدم بردارد. انسان حق‌مدار می‌تواند نقش اساسی در حرکت جامعه به سوی عدالت و قسط ایفا کند.  هدف از حکمرانی و قضاوت، بسط قسط و عدالت است. عدالت ورزی یک تکلیف الهی است و همه موظفیم برای آراستگی خود به عدالت قدم برداریم و ثانیاً از تمام ظرفیت خود برای بسط عدالت در جامعه تلاش کنیم. این معنای امر به معروف و نهی از منکر است. اگر جامعه به این خصیصه آراسته شود، شاهد تحول عظم در کشور خواهیم بودیم.

ابوترابی فرد ادامه داد: قسط و عدالت متوقف بر شناخت حق است. شناخت حق یعنی شناخت وظیفه در همه سطوح حیات فردی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی بسیار مهم است؛ انسان‌هایی می‌توانند در مسیر بسط عدالت قدم بردارند که آراسته به حق باشند و بعد از شناخت حق در مسیر مقدس دفاع از حق و گسترش از حق در جامعه قدم بردارند. در نگاه اسلام برخلاف نگاه نظریه پردازان غربی عدالت حول قراردادهای اجتماعی تبین فلسفی نمی شود و ساخته دست بشر نیست. عدالت میوه شیرین اجرای حق است و حق برآمده از نظام هستی و فهم نیازهای فطزری انسان و مفاهمی وحیانی است. 

وی افزود: به هر میزان که سطح دانش قضایی ارتقا پیدا کند، سطح تقوا و خودسازی در مسئولین و کارکنان ارتقا پیدا میکند و کارآمدی دستگاه افزایش می‌یابد. عمل بدون پشتوانه علمی فساد زاست و باید سطح دانش و تقوا را ارتقا بخشید.

امام جمعه موقت تهران گفت: مهم ترین دغدغه واصل از نگاه رهبری تحقق و اجرای سند تحول دستگاه قضایی بود.  از ریاست قوه می‌خواهیم با الهام از کلام رهبری که فرمودند این تحول در سایه کادرسازی و شخصیت سازی تحقق می‌یابد لذا با یک کادر مقتدر و عالم و هوشمند و آشنا به تار و پود این دستگاه پیچیده، دغدغه خود را تحول در این دستگاه مهم و عدالت گستر قرار دهند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  4 1
  ۲۰ دقیقه مثل تصویب برجام زمان خوبیه؟
 • US ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  3 0
  بگو دلار چند؟
  • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   0 1
   رفیق لاریجانی
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
   0 0
   عدالتی که سخن می گویی در ثروت و مقام و پست اقوام و اطرافیان شما است نه مردم بیکار و گرسنه که از عدالت ناکار امدی شما رنج می برند
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  3 0
  این شعارها احیانا مجری اجرا وناظراجرا ومصداق ندارد
  • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   0 1
   سلام احیانا دوباره بدون دانش نظر دادی؟
  • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   1 0
   پس نتیجه اش کجاست شفافیت رارهبرفرمودند چرااجرایی نمیشه
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  1 0
  در توصیف دایره عدالت خیلی وسیع است ولی در عمل و انصاف خیلی تنگ و کوچک
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  0 0
  عدالت خوب است و ظلم بد، و این را هر انسانی در عالم قبول دارد. عملکرد ملاک است. ایکم احسن عملا نه قولا.
 • DE ۰۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  0 0
  تحول دستگاه قضا ؟؟؟ لایروبی اینهمه فساد و بی عدالتی ، دستوری ، ممکن نیست . هرنهادی برای تحول ،احتیاج به افراد پاک و خوش سابقه و مردمی دارد ..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس