کد خبر 1393358
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۹
حسین شریعتمداری نمایه

آمریکا و متحدان اروپایی آن به ادامه«‌مذاکرات بی‌نتیجه‌»!برای درگیر کردن کشورمان با پیامدهای خسارت‌بار آن نظیر شرطی کردن قیمت ارز وطلا! آشفتگی قیمت‌ها و ده‌ها نابسامانی دیگرِ دراقتصاد کشورمان نیاز دارد

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

 ۱- مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۴ (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان، منهای آمریکا) که در وین جریان داشت، به علت مخالفت آمریکا با لغو تحریم‌ها و خودداری از ارائه تضمین معتبر مبنی بر انجام تعهداتش، متوقف شده بود. نزدیک به ۴ ماه بعد از توقف مذاکرات وین، آمریکا از طریق ژوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد انجام مذاکره غیرمستقیم با ایران در قطر را مطرح کرد.

مسئولان کشورمان اگرچه به مذاکرات قطر خوشبین نبودند ولی با این انگیزه که ترک‌کننده میز مذاکره نباشند و زمینه را برای تبلیغات سوء آمریکا و متحدانش فراهم نکنند، با این پیشنهاد موافقت کردند و سرانجام مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران با وساطت ژوزف بورل در روزهای هفتم و هشتم تیرماه در دوحه صورت پذیرفت و همان‌گونه که انتظار می‌رفت مذاکرات قطر نیز تاکنون با خودداری آمریکا از تضمین درباره انجام تعهداتش روبه‌رو شده و بعید است به نتیجه مطلوبی برسد!

۲- برخلاف آنچه آمریکا و اروپا ادعا می‌کنند، برنامه هسته‌ای ایران مشکل آنها نیست و از صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای کشورمان اطمینان کامل دارند. عدم انحراف فعالیت هسته‌ای ایران به سوی ساخت سلاح اتمی، دست‌کم ۱۰ بار از سوی آژانس مورد تأیید قرار گرفته است ولی به قول جرج فریدمن «‌مشکل ما [ آمریکا ] با ایران برنامه هسته‌ای این کشور نیست مشکل آن است که ایران نه فقط بدون رابطه با آمریکا، بلکه در حال تخاصم و درگیری با آمریکا به بزرگ‌ترین قدرت نظامی و تکنولوژیک منطقه تبدیل شده است‌». و یا به گفته «کریس بک‌مایر»، معاون وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با نشریه پولیتیکو: « ایران به‌خاطر انقلاب اسلامی تحریم است و اصل تحریم‌ها مربوط به انقلاب ۱۹۷۹ است‌». از این رو با جرأت می‌توان گفت که محال است آمریکا از تحریم جمهوری اسلامی ایران دست بکشد، چرا که از تحریم‌ها به عنوان یک اهرم علیه ایران اسلامی استفاده می‌کند و نه محدود کردن فعالیت هسته‌ای کشورمان.

۳- حالا به گزارش «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که روز ۶ خرداد ۱۴۰۱ (۲۷ مِی ۲۰۲۲‌) در کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا مطرح شده است نگاهی بیندازید: « نکته نهایی این است که ما و همه شرکای اروپایی بر این باوریم که می‌توانیم در ازای برداشتن گام‌های مهم ایران برای عقب‌نشینی و محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش، تخفیف‌های محدودی برای تحریم‌ها فراهم کنیم و در همان حال، همچنان از منبع وسیع تحریم‌های باقی‌مانده و ابزارهای دیگری که در اختیار ما است، برای تحت فشار قرار دادن و هدف قرار دادن سایر فعالیت‌های خطرناک آن (ایران) استفاده کنیم‌»! همان‌گونه که ملاحظه می‌شود رابرت مالی با صراحت می‌گوید که هرگز تحریم‌ها را بر نمی‌داریم! 

نماینده آمریکا در امور ایران در ادامه همان نشست بازهم با صراحت می‌گوید که توافق هسته‌ای - برجام- را برای اِعمال فشار بیشتر بر ایران می‌خواهیم‌. بخوانید! «‌توافق (‌برجام‌) ما را در موقعیت بسیار قوی‌تری برای فشار بیشتر بر ایران قرار می‌دهد»! رابرت مالی بعد از اشاره به اهمیت برجام برای آمریکا، ترامپ را به خاطر خروج از برجام به شدت ملامت می‌کند و بر این باور است که ترامپ با خروج از برجام دست آمریکا را از اهرم‌هایی که برای مقابله با ایران در اختیار داشت، کوتاه کرده است. 

۴- درباره این بخش از اظهارات رابرت مالی (خروج ترامپ از برجام‌) باید گفت که ترامپ هم مانند اوباما و سایر مقامات آمریکایی برجام را برای آمریکا یک سند طلایی می‌دانست که در آن صدها امتیاز نقد از ایران گرفته و در مقابل فقط چند وعده نسیه داده بودند!

اما، خروج ترامپ از برجام برای کسب امتیازات بیشتر بود و خانم فدریکا موگرینی نماینده وقت اتحادیه اروپا، یک هفته پس از خروج آمریکا از برجام و زمانی که روحانی می‌گفت «شرّ یک مزاحم از سر برجام کم شد»! فاش کرد که «من از روحانی ضمانت گرفتم که حتی در صورت خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، به برجام پایبند بماند»!‌... و این‌گونه بود که ترامپ برای کسب امتیازات بیشتر از برجام خارج شد! و امیدوار بود که دولت آقای روحانی برای بازگشت آمریکا به برجام با دولت وی به مذاکره بنشیند و این خواسته خود را بیش از یازده بار و در موارد مختلف تکرار کرد.

اما، با تغییر ترکیب مجلس شورای اسلامی و تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران»، آرزوهای ترامپ (بخوانید آرزوی مشترک دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکا) با بن‌بست روبه‌رو شد و از آن پس ایران در مقابل بدعهدی‌های آمریکا راه مقابله به مثل را پیش گرفت و به تدریج تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

گفتنی است که دولت آقای روحانی با طرح مجلس به شدت مخالفت می‌ورزید ولی سرانجام در برابر این طرح که مراحل قانونی خود را طی کرده بود چاره‌ای جز تسلیم نداشت! مذاکرات وین درپی این مصوبه هوشمندانه مجلس شورای اسلامی آغاز شد و بعد از برگزاری چند نشست، دولت رئیسی قوه اجرائیه را به دست گرفت و تیم هسته‌ای کشورمان با نگاهی متفاوت مذاکرات وین را دنبال کرد. 

۵- تیم هسته‌ای کشورمان در مذاکرات وین با اقتدار و هوشمندی مثال‌زدنی حضور داشته است و نتیجه آن که، اولاً؛ ریل مذاکرات را از انفعال ایران به طلبکاری از حریف تغییر داده است، ثانیاً؛ به آمریکا اجازه نداده است بدون پذیرش شروط ایران وارد برجام شود، ثالثاً؛ مانند دولت قبل تمامی امور کشور را به مذاکرات گره نزده است، بلکه علاوه‌بر برخورد قانونی و مقتدرانه برای لغو کامل تحریم‌ها، خنثی‌سازی و دور ‌زدن تحریم‌ها را نیز دنبال کرده است که دولت در این زمینه به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است.

این دستاوردها و نمونه‌های دیگری از این دست، آمریکا و اروپا را در بهره‌گیری از اهرم فشار تحریمی علیه ایران با دشواری جدی روبه‌رو کرده است و انکار نمی‌کنند که مقاومت و اصرار تیم هسته‌ای کشورمان بر خطوط قرمزی که برای آنها تعیین شده است، آمریکا و متحدانش را با شرایط شکننده‌ای روبه‌رو ساخته است و بدیهی است که برای خروج از بن‌بست پیش‌روی به فکر چاره باشند. پیشنهاد مذاکرات قطر با این مقدمه از سوی آمریکا پیش کشیده شد! 

۶- همان‌گونه که اشاره شد و چالش هسته‌ای ۲۰ ساله نیز به عنوان یک سند غیرقابل تردید از درستی این دیدگاه حکایت می‌کند، آمریکا هرگز درپی لغو کامل تحریم‌ها نیست و از سوی دیگر به وضوح دریافته است که این‌بار، برخلاف مذاکرات منجر به برجام با حریفی روبه‌روست که اهل تبادل امتیازهای نقد با وعده‌های نسیه نخواهد بود.

اکنون سؤال این است که با توجه به دو نکته یاد شده، از پیشنهاد مذاکرات قطر چه هدفی را دنبال می‌کند؟ نزدیکترین گمانه به واقعیت آن است که آمریکا به نفس مذاکره نیاز دارد و نه، نتیجه‌ای که پس از رایزنی و توافق طرفین به دست خواهد آمد! آمریکا و متحدان اروپایی آن به ادامه «‌مذاکرات بی‌نتیجه‌»! برای درگیر کردن کشورمان با پیامدهای خسارت‌بار آن نظیر شرطی کردن قیمت ارز و طلا ! آشفتگی قیمت‌ها و ده‌ها نابسامانی دیگرِ ناشی از این فراز و نشیب‌ها در اقتصاد کشورمان نیاز دارد!‌ ... و بالاخره باید گفت؛ آمریکای قطر همان آمریکای وین است!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  33 3
  مگر شيطان بزرگ شيطنت خودش را کنار گذاشته ؟ همان شيطان است با حاکميت مطلق بر اقتصاد و سياست جهان
  • IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   9 0
   همان شيطان است با حاکميت مطلق بر اقتصاد و سياست جهان/// آمریکا با چاپ بیش از 40 هزار میلیارد دلار بدون پشتوانه و بیش از 20 هزار میلیارد دلار بدهی نه حاکم مطلق بر اقتصاد جهان است و نه سیاست جهان. رژیم دیکتاتوری و خونخوار آمریکا تا 2030 از هم خواهد پاشید و با نبود رژیم جلاد و سفاک آمریکا مردم دنیا نفس راحتی خواهند کشید.درست همونطور که وقتی آدم شرور یه محله اعدام میشه یا می میره همه خوشحال میشن.
  • FR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   0 4
   گاهی بنظر می رسه کاسبان حرفه ای برجام با فرسایشی کردن مذاکرات درواقع برجام و سیاست خارجی رو به گروگان گرفتن و دارن ماهی خودشون رو ازین آب گل آلود صید میکنن ….
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   2 0
   این کاسبان اقتصادی و سیاسی تجریم . در رسانه ها دائم به تمکین کردن به خواسته های آمریکا مینویسند . راهی نداریم ، تعظیم کنیم . بیچاره میشیم .
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  13 3
  دقیقا
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  24 3
  درود بر جناب شریعتمداری عزیز ، دقیقا" همینطوره آمریکایی ها طی سالهای گذشته بارها و بارها اثبات کرده اند گاها" هم علنی و آشکارا اعتراف کردند که حاضر نیستند تحریم های ایران رو لغو کنند این موضوعی اثبات شده است ایران باید در همان مسیر بی اثر کردن و خنثی سازی تحریم ها گام بردارد بهترین کار و بهترین گزینه همین ... خوشبختانه به لطف الهی جنگ و نا امنی بحران انرژی و بحران غذایی گریبان دشمنان ایران رو در کشورهای غربی گرفته با فرا رسیدن فصل سرما و زمستان خواهیم دید همین آمریکایی ها و غربی ها به التماس ایران خواهند افتاد در حال حاضر شرایط جهانی به سود ایران و ایرانیان هست .. فقط در صورت لغو تمامی تحریم های ایران و تضمین از غرب و آمریکایی ها ایران باید اجازه بازگشت آمریکایی ها رو به برجام بدهد .. که بعید است چنین اتفاقی صورت بگیرد ...
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  6 0
  اوکی
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  19 1
  هرگز توافقی صورت نمی پذیرد. چرا که امریکا فقط به نابودی محض ایران چشم دارد
  • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   14 1
   آمریکا شیطان بزرگ است
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  12 1
  باید همین الان در قطر به آمریکا و اروپا اعلام شود این آخرین دور مذاکرات است. و الا غربی ها تا انتخابات مجلس چند دور دیگر هم میخواهند برگزار کنند تا دوپینگ انتخاباتی جریان غربگدا ایجاد شود. این بازی هم انتخاباتی است و هم باعث افزایش مکرر قیمت دلار و شکست سیاستهای صحیح بانک مرکزی میشود. تا دیر نشده است اولتیماتوم داده شود.
 • IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  15 1
  و آمریکای وین همان آمریکا فرودگاه بغداد است و تحریم کننده وحشیانه و حتی عهدشکنانه ی مردم عزیز ایران. لعنت به قاتل حاج قاسم عزیز و ...
 • DE ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  5 11
  خدایا این همه بصیرت از کجا میاد؟
  • محمد IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   5 3
   از همون جایی که تو نمی فهمی
 • پیروزه IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  8 1
  از مسولین کشورمان می خواهم که تا حالا خیلی امتیاز به کشورهای غربی دادیم اگر نوبتی هم باشد نوبت انهاست که تمانی تحریمها را بردارند به هیچ وجه کوتاه نیاید انها به ما احتیاج دارند نه ما....
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  13 1
  آمریکا هیچ موقع تحریم ها را برنمیداره ایران کار خودش رو باید انجام بده
 • مهدی FR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  10 4
  با سلام و‌درود فراوان. ممنون از آقای شریعتمداری عزیز که مثل همیشه مقاله های ایشان پر محتوی و همراه با منابع گوناگون است.
 • IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  6 3
  احسنت
 • IR ۰۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  6 5
  درخواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی، اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.
  • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   2 13
   خیلی احمقی
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  8 2
  امام خمینی ره : هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید
 • مجتبی IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  3 16
  این آدم و امثال ایشون خوب نفعی از تحریم ها میبرند.
  • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   4 2
   آن کسی از تحریمها سود می برد که با شعار رفع تحریم می خواهد رای بیاورد. بعد 8000 میلیارد تومان از اموال فرهنگیان و 18 میلیارد دلار پول بیت المال را غارت کند.
  • IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   0 0
   جداازبحث سیاست دولتها ولی این کارهاتحت نظارت رسمی وبرنامه ریزی دولتی روحانی انجام نشد بحث سرقت شبیه افسانه ای بود نظارت وشفافیت ومقابله بارانت واشرافیت که رهبرمیفرمایند وعمل نمیشود برای مقابله باچنین بلایایی است
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  1 2
  سپاه تحریم باقی میمونه، ببینم توافق خوب شما به کجا میرسه
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  2 0
  به نظرم تاعملابخشی ازتحریمها خصوصا دارویی رابرنداشتند دیگه جلسه نگیرین
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  1 1
  آقای شریعتمداری اشتباه فرمودند آمریکای قطر قطعا بدتر از وین است چون با حقه و ترفند جدید آمده با پرویی تمام بعد از قطعنامه امدند سراغ ایران
 • محمد مهدی اسلامی IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  1 0
  دشمن فاسد شده بود چون قوچی __شاخش شکسته مانده است در پوچی __این در وآن در می زند که شاید __جفتک زند از این پ.چی در آید __در لجن بی خردی رفت فرو __خروج از آن سخت شده بر این دو رو __در این لجن عاقبت او غرق شود __ فرق ندارد به وین یا بدوحه در رود __
 • mojtaba SE ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  7 1
  من هم میدونم!!اما سئوال اینجاست که چرا کلیت ساختار وزارت خارجه برای این نشست بی فایده اینطوری رغبت نشون میده .
 • محمد مهدی اسلامی IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  0 0
  غربیان را تا بُوَدجان در بدن __کی شوند بهتر ز خوک و کرگدن؟__ خوب باشد گر ز خود توبه کنند __ ورنه این به که بمیرند یا تب نوبه کنند __
  • محمد مهدی اسلامی IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   0 0
   با سلام و احترام بر سروران عزیزم در مشرق نیوز دوست داشتنی ، از محبتی که نسبت به این حقیر مبذول داشته اید ممنون و سپاسگزارم ، این حقیر که خیلی دوستتان داشته و ارادتمندتان بوده ام ، با این بزرگواری ها تان آن را بیشتر کرده اید . از خدای تعالی برای همه ی شما عزیزانم طول عمر پر برکت و سعادت دارین را خواهانم . با عرض ادب و ارادت ، خدمتگزارتان ، محمد مهدی اسلامی .
 • کاظم IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  0 0
  جناب شریعت مداری پس مشکلات کشور چطور حل میشود؟ اگر آمریکا حق ایران رو خورده پس چطوری باید حقمونو ازش بگیریم. این همه مدت هیچ توافقی حاصل نشده. عملا بدون نتیجه
 • صاحبکار IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  0 0
  دقیقا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس