امیرعبداللهیان: به آمریکا تذکر دادیم در صورت تصویب قطعنامه دست بسته نخواهیم بود

وزیر امور خارجه گفت: به آمریکا تذکر دادیم در صورت تصویب قطعنامه دست بسته نخواهیم بود و از آنها خواستیم مسیر سیاسی گفت وگوها دنبال شود تا برای رفع تحریم‌ها به توافق برسیم.

به گزارش مشرق، حسین امیر عبداللهیان روز سه شنبه درخصوص روند تحولات گفت‌ وگوها برای رفع تحریم‌ها در جمع کارکنان و خانواده‌های اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان افزود: بارها به آمریکا متذکر شدیم که اگر مسیر قطعنامه را پیش ببرند، ما دست بسته نخواهیم بود. از آنها خواستیم مسیر سیاسی گفت وگوها دنبال شود تا برای رفع تحریم‌ها به توافق برسیم و بتوانیم در وین این موضوع را اعلام کنیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: طرف آمریکایی اعلام کرد که قطعنامه‌ای ارائه کرده و این موضوع برای ما حیثیتی است، اما آماده‌ایم که قطعنامه را از نظر محتوا تغییر داده تا با کمترین محتوا علیه ایران صادر شود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: این موضوع را قبول نکردیم و به آمریکایی‌ها گفتیم که اگر قطعنامه‌ای صادر شود ما اقدامات هسته‌ای جدید خود را آغاز می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در پروسه هسته‌ای، دانشمندان توانمند ما که عمدتا نیروهای جوان هستند دست پری دارند، ادامه داد: به صورت قانونی اقدامات هسته‌ای خود را به دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین اعلام کردیم. در یک حرکت متقابل در مقابل صدور هرگونه قطعنامه احتمالی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردیم. اول چند زنجیره جدید سانتریفیوژ را گازدهی و اقدام به غنی‌سازی اورانیوم خواهیم کرد و ثانیاً ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید را نصب می کنیم و ثالثا دوربین‌هایی که بر مبنای برجام بیش از تعهدمان در سایت‌ها را پذیرفته بودیم از مدار خارج خواهیم کرد از این رو با تصویب قطعنامه و رفتار غیرسازنده طرف آمریکایی، این اقدامات را کلید زدیم.

وزیر امور خارجه افزود: در گام اول هم سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران ۲۷ دوربین برجامی و دوربینی که داوطلبانه نصب شده بود را از مدار خارج کرد و همچنین گام‌های بعدی نیز اتخاذ شد.

وی ادامه داد: به هر حال بعد از صدور قطعنامه، آقای بورل با من تماس داشتند و درخواست کردند که برای خروج از بن بست مرحله کنونی راهکاری اندیشه شود، من از آقای بورل خواستم که به تهران بیاید و در تهران بیشتر با هم گفت‌ وگو کنیم.

امیرعبداللیهان افزود: در شنبه هفته جاری میزبان آقای بورل در تهران بودیم، جلسات فشرده‌ای را با ایشان داشتم، جلسه خصوصی شاید بیش از یک و نیم ساعت با آقای مورا، آقای باقری و آقای بورل در دفتر کارم داشتم که گفت‌وگوهای شفافی بود و در نهایت توافق کردیم که از سه شنبه هفته جاری یعنی امروز مذاکره کننده ارشد ما در کشوری که در منطقه است، گفت‌وگو کنیم که در نهایت برای این مرحله از مذاکرات قطر ابراز تمایل کرده است که با فراهم کردن تسهیلاتی در کشورش کمک کند و عمان نیز ابراز تمایل کرده بود.

وی ادامه داد: در نهایت در این مرحله دوستان ما در قطر هماهنگی برگزاری این نشست را بر عهده دارند، امروز آقای دکتر باقری هم در دوحه قطر هستند و آقای مورا هم به عنوان مذاکره کننده ارشد اروپا و هم به عنوان هماهنگ کننده و همچنین آقای رابرت مالی نماینده مذاکره کننده از سوی آمریکا در دوحه هستند و قرار ما بر این است که مذاکره سه جانبه و غیرمستقیمی را داشته باشیم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: برای رسیدن به یک توافق خوب، پایدار و قوی آمادگی داریم و جدی هستیم، علیرغم اینکه آقای بایدن از طریق طرف‌های مختلف پیام های مختلفی را برای جمهوری اسلامی ایران ارسال کرده و تاکید می‌کند که من اراده جدی دارم برای اینکه به توافق برسیم، اما ما هنوز در عمل چیزی جز رفتارهای مبتنی بر فشار حداکثری دوره ترامپ در آمریکا را شاهد نیستیم، علیرغم اینکه لسان و زبان آقای بایدن متفاوت است اما باید در این مرحله گفت و گو ها ببینیم که چه مقدار از ادعاهای آمریکایی‌ها نسبت به داشتن نیت و اراده جدی واقعی است.

شرط موفقیت در مذاکرات واقع بینی‌ همه طرف‌ها است

امیرعبداللهیان افزود: جدی هستیم و از خطوط قرمز به هیچ وجه عبور نخواهیم کرد، خطوط قرمزی که در مذاکرات ترسیم شده در سطح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در کشور مبتنی بر تامین حداکثری منافع ملی کشور است و این موضوعی است که نسل‌های بعدی در مورد آن قضاوت خواهند کرد.

وی افزود: معتقد هستم که اگر طرف آمریکایی نیت جدید داشته باشد و واقع‌بینانه عمل کند، توافق در این مرحله و در این دور از مذاکرات در دسترس است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در موضوعات محتوایی توافق نیز طبعاً جمهوری اسلامی ایران کاملاً منطقی و مستدل در مذاکرات حضور پیدا می‌کند و دستور کار مشخص است. ما در نهایت این آمادگی را داریم چنانچه این دور از گفت‌وگوها با واقع‌بینی آمریکا و سه کشور اروپایی همراه باشد، بتوانیم به نتایج مورد نظر همه طرف‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به اجرای تعهداتشان در قراردادی که در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد، برگردند و برسیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: البته همچنان از برخی تشکل‌های مرتبط با غرب اظهارات غیرسازنده و مواضع غیرسازنده ای می‌شنویم که نشان می‌دهد هنوز طرف‌های مقابل در مسیر واقع بینانه ای حرکت نمی‌کند لذا شرط موفقیت در مذاکرات واقع بینی‌ همه طرف‌ها است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  2 0
  اسرائیل علیرغم هارت و پورتش و کنش های سیاسی با برخی از دول منطقه و دلبستن به اینکه تحریم ها و عملیات رسانه ای با بهره گیری از مزدوران اجاره ای در آلبانی و تلویزیون ها و ابزار اینترنتی و افراد مشخصی که بعنواین مختلف خود را مثلا دلسوز مردم میدانند و همه از یک آبشخور آب می نوشند .موجب شود اتفاقات مورد دلخواه در ایران رقم بخورد .و از سوئی با فشار به آمریکا و دول غربی در برجام .و همچنین در آخر از طریق آژانس اتمی سعی نماید .ایران را با پروپاگاندای وسیع تحت فشار قرار داده و به میز برجام باز گرداند تا بمقصود خود برسد .خود امروزه در تنگنای شدید قرار گرفته . جدا از داخل سرزمین های فلسطین علیرغم تشدید حملات و کشتار و دستگیری .مردم و گروه های مقاومت بر عزمشان برای از پای درآوردن رژیم اشعالگر افزوده و ثابت قدم مانده اند .در موضوع بهره برداری از میادین مشترک گاز با مقاومت لبنان مواجه شده ..و در ایران بعد از قطعنامه اخیر طبق گفته آقای امیر عبدالهیان با عکس العمل جدی مواجه شدند و حالا در مباحثات تلویزیونی علت دور جدید برجام در دوحه را نیاز شدید اروپا به نفت و گاز ایران را عنوان میکنند .اما بنظر میرسد که پیام جدید هسته ای ایران که اهل فن بهتر متوجه هستند .مهمتر از عنوان فقط نفت و گاز آن هم بپای اروپا نوشته میشود است . چون با برجام این اتفاق خودبخود قابل رقم خوردن بود و دیگر مراودات اقتصادی .احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته ای که باعث سلب آسایش اسرائیل شده و همه کار کرده تا بلکه ایران را وادار به پذیرفتن شروط و خواسته های خود مثل حضور منطقه ای و موشک و غیره را نیز شامل برجام جدید کنند . و به ریش ما ببندند ،تازه بعدش اگر بقول و قرارشان عمل کنند .پس همانگونه مقاومت مردم ایرانیان جواب داده . و مذاکره کنندگان نیز شروط ایران را مطرح نمودند .حالا این دور از مذاکرات چه نتیجه ای بعمل بیاورد ما ضمن خنثی سازی تحریم ،همچنان راه خود را ادامه میدهیم .مربوط به صداقت طرف مقابل است که آیا به تعهدات برجامی خودشان عمل میکنند .سنگی که در چاه انداختند . بیرون آوردنش با خودشان است .راهی جز بازگشت به تعهدات برجام با نواقص و اشکالاتی که داشت و ما رابا نقد پردازی بسیار متضرر ساخته برای غرب نیست .یکی از بندهاش غیر قانونی بودن هر تحریمی از سوی هر کشوری علیه ایران .که از زمان اوباما تا کنون پیاپی وضع شده
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   1 1
   برجام یک مصیبت عظمی بود. نه میشد آن را ادامه داد و نه می شود از آن بیرون آمد چون در هر دو صورت متضرر می شویم. اگر ترامپ یک کار خوب کرده باشد آن هم همین خروج از برجام بوده است . هر چند رو ح ا نی بموقع عکس العمل نشان نداد و به ضرر روی ضرر ادامه داد. ولی الآن بهترین کار برای خلاصی از برجام ادامه مذاکره با رعایت شدید خطوط قرمز ایران حتی سرسختانه تر از آن برای جلوگیری ازسواستفاده غربیها است در عین حال کار اصلی عبارت است است از خنثی سازی تحریمها که سلاح تحریم را اولا بی خاصیت ثانیا یخ جلوی آفتاب خواهد کرد.و مهمتر اینکه ما هم از برجام بیرون نیامده ایم و هم عملا برجام دیگر نمی تواند دست برنامه هسته ای را بسته نگه دارد و ضمنا ما در منظر افکار عمومی مقصر نخواهیم بود. دولت باید سرسختانه در مذاکره حاضر باشد ولی کار اصلی همان خنثی سازی تحریمهاست که باید با جدیت دنبال شود همینطور رسیدگی به کسانی که شرایط معیشتی مناسبی ندارند این شرایط با جدیت دنبال شود بعد از مدتی نه طولانی شرایط خوب خواهد شد الحمد لله شرایط هم بگونه شده است که با بالا رفتن قیمت نفت شرایط هم از لحاظ فروش هم از نظر قیمت به نفع ما در جریان است.خدا رو شکر
 • IR ۰۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  4 0
  احسنت، مطمئن باشید اگر غربیها راه دومی به جز مذاکره با ما داشتند، آنرا عملی میکردند، هیچگاه به اروپایی ها اطمینان نکنید. انشالله در مذاکرات پیروز باشید
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   1 0
   سلام ان شاءالله اصله
 • طاهری IR ۰۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  4 0
  مشت محکم فقط ! آفرین
  • حاجی IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   0 0
   چقدر آمریکایی‌ها از امیر عبداللهیان ترسیدن واقعا آفرین به این وزیر امور خارجه
 • IR ۰۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  1 0
  کلا با شرطی کردن اقتصاد ملی و معیشت مردم با مذاکرات و برجام هر دوره از مذاکرات ضربات سنگینی به اقثصاد و مردم و کاهش ارزش پول ملی وارد میکنید و عجیب است که متوچه تین دور باطل نمیشوید. بنظر من این مذاکرات جز زیان. برای مملکت اورده ای نداشته و ندارد
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  1 0
  اینها در مذاکرات معلوم نیست چی میخوان از ایران
 • US ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  3 0
  اوه‌اوه، بابا جدیت، بابا تذکر
 • محمدی IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  1 8
  باسلام کشور آمریکا را صهیونیست های اسرائیلی اداره میکنند آمریکا خودش گرفتار اسرائیل است الان بیشتر بزرگان آمریکا صهیونیستی شده اند היי ארצות הברית נשלטת על ידי ציונים ישראלים ארצות הברית עצמה לכודה על ידי ישראל רוב הזקנים האמריקאים הפכו כעת לציונים أهلاً يحكم الصهاينة الإسرائيليون الولايات المتحدة الولايات المتحدة نفسها محاصرة من قبل إسرائيل أصبح معظم الشيوخ الأمريكيين صهاينة الآن Hi The United States is ruled by Israeli Zionists The United States itself is trapped by Israel Most American elders have now become Zionists
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   0 0
   چیز نوینی میبینیم که حکایت از یادگیری و تسلط به ادبیات اسرائیلی هاست در کنار زبان عربی و انگلیسی ، جمعا سه زبان دیگر . احسنت ، بر این پشتکار . درود
  • حاجی IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   0 0
   تو خودت ظاهرا جاسوس چند طرفه ای
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  2 0
  زمانی که اهرم های قدرت خود را برای روز مبادا در آستین داشته باشیم آمریکا یا هیچ قدرت دیگر نمی تواند حتی فکر توطئه علیه ایران را در سر بپروراند
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  0 1
  بنا بر آنکه ما در اقلیت قرار گرفته ام اگر جلساتی هم در تهران انجام می‌شد مقداری موازنه بر قرار میگردید
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  2 0
  تذکر دادید!!!!!!!!! شیطان بزرگ تذکر پذیر بود،زمان اوباما برجام به قول خود سیف=دستاودر تقریبا هیـــــــــــــــــــــــــچ نداشت!
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  1 1
  تلفنهای طوفانی ظریف وفشارهای ایمیلی عراقچی! تاریخ دارد دوباره تکرار میشود؟!
  • IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   0 1
   سلام این ان شاءالله فرق داره
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  3 1
  درخواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی، اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  2 1
  شرط موفقیت در مذاکرات واقع بینی‌ همه طرف‌ها است....یعنی ایران هم تا حالا واقع بین نبوده؟! داری سقوط میکنی ومیشی نسخه دست دوم ظریف وعراقچی!
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  2 1
  خط قرمز 20 سال است عبور کرده اید با دخالت آشکار دیگران در امور داخلی ایران و آنها را گستاخ کردین که بیشتر فشار بیاورند
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  0 1
  چه عاااااالییییی
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  2 0
  کشتینش ،رفت
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  0 0
  ضربه ای که ممکن است از این دوره بخوریم، شنود آمریکا از مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا ولی عدم اطلاع ایران از محتوای مذاکرات اتحادیه اروپا با آمریکاست.
 • حسین DE ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  0 0
  برجام یا سر کار گذاشتن ملت ایران و سرکیسه کردن ایران ....کاش یکم بازی کن بودید...بزنید زیر همچی مثل امریکا ، امریکا دیگه توان جنگ نداره ...من نمیدونم چرا احساسم میگه سرکاریه کل جریانات ...همه چی .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس