کد خبر 1392507
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۴
روسیه

معاون شورای امنیت ملی روسیه ضمن محتمل دانستن وقوع جنگ با ناتو در صورت تجاوز به شبه‌جزیره کریمه، گفت نیروهای روس در حال مبارزه با نازی‌های اوکراینی هستند نه مردم این کشور.

به گزارش مشرق، «دیمیتری مدوِدف» معاون شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه بامداد سه‌شنبه گفت هر حمله‌ای به شبه‌جزیره کریمه، اعلان جنگ علیه مسکو است.

مدودف در مصاحبه با روزنامه روسی «آرگومنتس اَند فَکتس» ضمن محتمل دانستن وقوع جنگ تمام‌عیار بین روسیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، هرگونه تلاش اوکراین برای تجاوز به کریمه را به معنای اعلان جنگ علیه روسیه توصیف کرد.

به نوشته وبگاه «ریانووستی» به نقل از این مصاحبه، وی در این‌باره توضیح داد:‌ «هر گونه تلاش برای تجاوز به کریمه اعلان جنگ علیه کشور ما است. اگر کشوری که عضو ناتو است این کار را انجام دهد، این درگیری با کل اتحاد آتلانتیک شمالی است. یعنی جنگ جهانی سوم. فاجعه کامل».

بیشتر بخوانید:

کمک‌های نظامی جدید فرانسه به اوکراین

احتمال جنگ بین روسیه و ناتو

رئیس جمهور سابق روسیه با غیرممکن دانستن تلاش‌های غرب برای جدایی روسیه از جهان، اظهار داشت که شرکت‌های غربی تلاش کردند خروج از روسیه را به تعویق بیاندازند، اما در مقابل فشارها سر تعظیم فرود آوردند.

مدودف تصریح کرد که روسیه نیاز به تربیت متخصصانی دارد که از نظر صلاحیت کمتر از کارمندان اخراجی شرکت‌های غربی نباشند، و در همکاری، دوباره بر روی شرکای قابل اعتماد جدید تمرکز کند.

به نوشته ریانووستی، وی ادامه داد: «ما در کشورها و قاره‌هایی هستیم که آمریکا نه یک مرجع بی‌قید و شرط برای آنها و نه یک ارباب یا مدیر. غرب پذیرفته که نمی‌تواند روسیه را از بقیه جهان جدا کند».

این مقام روس درمورد تحریم‌ها علیه مسکو نیز گفت: «امروز یکی از اولویت‌های سیاست روسیه ایجاد محصولات و قطعات داخلی است که بدون قطعات، نرم‌افزار و خدمات وارداتی امکان‌پذیر است».

مدودف توضیح داد: «این یک وظیفه استراتژیک پیچیده است. ما باید در مدت زمان بسیار کوتاهی تولید خود را راه‌اندازی کنیم، بدون اینکه وابسته به منابع خارج از کشور باشد، تقریباً در همه صنایع. به ویژه در حوزه های با فناوری پیشرفته و دانش‌بر».

روسیه، پرده آهنین غرب را از بین می‌برد

وی ضمن اشاره به اینکه فدراسیون روسیه قادر خواهد بود صنایع خود را توسعه دهد، گفت: «مخالفان روسیه که تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کرده‌اند، منتظر فروپاشی اقتصاد روسیه هستند، اما این اتفاق نخواهد افتاد و ما حفره‌هایی بزرگی در پرده آهنی غرب ایجاد کردیم».

ریانووستی در خبر دیگری به نقل از معاون شورای امنیت ملی روسیه نوشت: «مخالفان ما منتظرند که ما در برابر آنها تعظیم کنیم یا اقتصاد ما سقوط کند. آنها به شهروندان خود اطمینان می‌دهند که تحریم‌های جهنمی علیه روسیه در شرف عمل کردن است. ما باید آنها را ناامید کنیم. این اتفاق نخواهد افتاد. غرب طبق معمول ما را دست کم می‌گیرد».

مدودف همچنین تاکید کرد که تشدید تنش‌های غرب در روابط با مسکو امری بی‌معنی و پرهزینه برای آنها خواهد بود، همانطور که تجربه چندین دهه این مسئله را نشان داده است.

تنش‌زایی با روسیه، هزینه گزافی دارد

وی در مورد قصد سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو گفت: «همانطور که تجربه سال‌های گذشته اثبات کرد، تشدید تنش در روابط با روسیه یک قمار بی‌معنی و گران است».

این مقام روس در ارزیابی شانس اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا، گفت امیدها برای رخ دادن این اتفاق، توهمی بیش نیست.

به نوشته ریانووستی، مدودف اظهار داشت: «شانس اوکراین برای پیوستن به آنجا (اتحادیه اروپا)، علی‌رغم وضعیت نامزدی که به آن اعطا شد، متوهمانه است. اروپایی‌های بدبین مستقیماً در این مورد صحبت می‌کنند و با تعجب و محرک‌های روانی به چشمان کاملا باز سران اوکراین نگاه می‌کنند».

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که عضویت اوکراین در ناتو، از پیوستن فنلاند و سوئد به این ائتلاف نظامی، برای روسیه خطرناک‌تر است.

رئیس جمهور سابق روسیه تصریح کرد: «اوکراین در ناتو برای کشور ما خطرناک‌تر است. این به دلیل آن چیزی است که رئیس جمهور پوتین بارها گفته است. وجود اختلافات ارضی حل نشده و همچنین درک متفاوت از وضعیت برای ما، کریمه بخشی از روسیه است و برای همیشه خواهد بود».

اوکراین در ناتو، خطرناک‌تر از فنلاند و سوئد در این ائتلاف

مدودف البته اضافه کرد که ورود سوئد و فنلاند به ناتو، روسیه را با هیچ تهدید جدیدی روبه‌رو نمی‌کند، اما مسکو مجبور خواهد شد مرزهای خود را تقویت کند.

ریانووستی به نقل از وی نوشت‌: «این کشورها قبلا روابطی با روسیه داشتند که می‌توان آن را کاملا محترمانه و خیرخواهانه دانست. اختلافات ارضی و حتی دلایلی برای آنها پیش‌بینی شده است. اگر فکر می‌کنند با پیوستن به ناتو احساس بهتری خواهند داشت و آرام‌تر می‌شوند، موفق باشند».

این مقام روس با بیان اینکه ناتو بدون سوئد و فنلاند نیز هم‌اکنون به روسیه نزدیک شده است، اظهار داشت: «البته ما آماده اقدامات تلافی‌جویانه خواهیم بود. در صورت چنین گسترش ناتو، طول مرزهای زمینی آن با روسیه بیش از دو برابر خواهد شد. ما باید این مرزهای نیروی دریایی را در منطقه تقویت کنیم».

مدودف در توضیح اینکه روسیه در حال جنگ با چه کسی در اوکراین است،‌گفت نیروهای روس در حال مبارزه با نازی‌های اوکراینی هستند نه مردم این کشور.

وی در ادامه مصاحبه تاکید کرد که روسیه با ارائه کمک به جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک، نه با مردم اوکراین، بلکه با نازی‌هایی می‌جنگد که سال‌ها مردم دونباس را وحشت‌زده می‌کردند.

نباید به نئونازی‌های اوکراینی رحم کرد

به نوشته ریانووستی، معاون شورای امنیت ملی روسیه توضیح داد: «مبارزه با نازی‌های نفرت‌انگیز، گروه‌های افراطی، راهزنان بدنام و مزدوران خارجی است که به آنها پیوسته‌اند. هدف از عملیات ویژه عقب راندن نیروهای نئونازی و فاشیستی است که در اوکراین به قدرت رسیدند و جمعیت جمهوری‌های دونباس را برای سال‌ها به وحشت انداختند. صادقانه بگویم، آنها با نیازهای مردم خود به شیوه‌ای مصرف‌گرا رفتار کردند».

مدودف با بیان اینکه نازی‌های اوکراینی از غیرنظامیان این کشور به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند، گفت آنها نماینده مردم اوکراین نیستند و نباید به آنها رحم کرد.

وی در این‌باره تصریح کرد: «نیروهای مسلح ما حملات دقیقی را به زیرساخت‌های نظامی انجام می‌دهند، نه به ساختمان‌های مسکونی. بر خلاف نازی‌های اوکراین که پشت غیرنظامیان به‌عنوان سپرهای انسانی پنهان می‌شوند. آنها فقط به تمسخر مردم می‌پردازند. رانده‌شدگان، هر چند تا دندان هم مسلح هستند، نباید در امان باشند».

ریانووستی به نقل از این مقام روس نوشت: «نمی‌توان چیزی جز احترامی عمیق برای مردم اوکراین داشته باشیم، هروندان روسیه با نزدیک‌ترین روابط تاریخی و فرهنگی با آنها مرتبط هستند».

مدودف در پایان تصمیم دولت لیتوانی برای ممنوعیت ترانزیت کالا به منطقه «کالینینگراد» در روسیه را غیرقانونی خوانده و تاکید کرد که این اقدام تأثیر منفی بر ویلنیوس خواهد داشت.

محاصره کالینینگراد عواقب منفی برای لیتوانی دارد

وی توضیح داد: «تصمیم برای ممنوعیت ترانزیت کالاهای روسی، که فهرستی از آن بیش از ۶۰ صفحه را پر می‌کند، به قدری کسل‌کننده است که حتی اظهار نظر در مورد آن بی‌معنی است. این دلیل دیگری است که لیتوانی حتی به عواقب آن فکر نمی‌کند».

رئیس جمهور سابق روسیه گفت: «اشاره به این واقعیت که لیتوانی فقط در حال اطاعت از تصمیمات اتخاذ شده توسط اتحادیه اروپا و اجرای آن است، در اینجا تفاوتی ایجاد نمی‌کند».

به نوشته ریانووستی، مدودف همچنین افزود: «بالاخره، حتی در زمان تصویب تحریم‌ها، استثنائات و تفسیرهایی از آنچه که باید انجام شود مورد بحث قرار می‌گیرد تا مشکلات خاصی برای یک کشور ایجاد نشود یا توافقات اساسی چندجانبه و دوجانبه نقض نشود. بنابراین، مسئولیت ممنوعیت ترانزیت کاملاً بر عهده ویلنیوس است. تمام عواقب منفی را نیز برای آنها به همراه خواهد داشت».

وی پیش از این نیز با بیان اینکه مسکو اکنون هیچ رابطه‌ای با آمریکا ندارد، گفته بود نیازی هم به احیای روابط نیست زیرا ارتباط با واشنگتن برای کشورش زیان‌بار است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  7 17
  حالا داغين صبر کنيد، تحريم ها تو بلند مدت بيچارتون ميکنه، بلايي سرتون بياره که هيچ وقت از ياد نبريد، با گذشت زمان سلامشو عرض ميکنم خدمتتون.
  • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   14 0
   چنین چیزی نیست. تحریم مسئله پیچیده‌ای نیست. تحریم یعنی عدم مراوده خارجی که برای کشورهای بزرگ، رشددهنده و تقویت‌کننده است. هزاران سال پیش تنها زندگی می‌کردند و پابرجا می‌ماندند. الان هم می‌مانند. فوقش جنس ۱۰۰۰ تومانی میشه ۱۰۵۰ تومان، اگر مدیریت داخلی کارآمد شود.
  • IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   1 6
   تحریم یعنی کاهش سرعت رشد برای کشور تحریم شونده. اوایل فکر می شود که با رفتن خارجی ها و پر کردن جای خالی آن ها در حال رشد بیش از پیش صنایع داخلی هستند ولی بعد از یکی دو سال روس ها کم کم واقعیت ها را متوجه می شوند. ضمنا تحریم یک بخش کوچک از نبرد راه افتاده بر علیه کشور ایرانه. تهاجم فرهنگی، بحران گرد و غبار، مهاجرت متخصصان، کاهش نرخ باروری در سالهای طلایی فرزند آوری، تغییر استراتژی کلی نظام هر 8 سال یکبار و ... بازی های دیگر غرب برای به زانو درآوردن کشور ماست.
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   6 0
   ۱۶:۴۸؛ ثابت کردی مزدور ناامیدسازی مردمی! خبر در مورد تحریم روسیه است نه ایران! این یک. ثانیا، تحریم چیست و چه اثری دارد رو باید بر اساس واقعیت تحریم بیان کرد نه میل شخصی. این که میکی تحریم یعنی کاهش سرعت رشد هیچ مبنایی نداره. تحریم یک تعریف بیش‌تر نداره و اون منع مبادله خارجیست. هیچ ربطی به سرعت رشد نداره. این مبادله خارجی اگر پیش از تحریم، درست انجام میشد که در ایران و روسیه نمی شد، کمی بهای تمام شده رو افزایش میده. چون حجم بازار کوچک‌تر میشه و سرشکن شدن هزینه ثابت رو کم‌تر می‌کنه. هزینه متغیر هم فرقی نداره. تأمین مواد اولیه هم در کشورهای بزرگ به راحتی انجام میشه. این تعریف مساویست با تحریم. حالا یکی بر اساس میل شخصی، یک مفهوم اقتصادی رو عوض کنه در واقع که عوض نمیشه! این که میگی جایگزینی صنایع داخلی در ابتدا خوب تصور میشه و بعد بد، هذیونیه که فقط برای پر کردن نظرت نوشتی. به قول ایرانی‌ها، قافیه چون به تنگ آید، شاعر به جفنگ آید. نگران مشکلات دیگه ما هم نباش. اونا داخلیست و ربطی به تحریم ندارد. انقلاب اسلامی به فضل خدای بزرگ، شکست نمی‌خورد و به سراغ شما خواهد آمد.
  • IR ۰۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   1 0
   ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ عاقلانه همین رو به طرف غربی اروپایی و آمریکایی هم بگو... البته بعیده عاقلانه نگاه کنید...شاید احساسی نگاه میکنید.
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 8
  هردو ترسوتر از این هستن که جنگ کنند .....هنوز یک موشک به شهرهای روسیه بعد 5 ماه شلیک نشده این چه مدل جنگی هست
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   9 1
   مدل جنگی که روسیه، غرب و غرب‌گداها را سر کار گذاشته و در بلندمدت بیچاره‌شان می‌کند. موشک علیه کشوری که صادرکننده به‌روزترین سامانه پدافندیست؟!
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  4 3
  آمریکا از اوکراین به عنوان گوشت قربونی استفاده می کند ـــ این بار یک گاو بولوند چشم آبی قربونی شد ـــ حالا گاوهای بولوند چشم آبی بعدی چشمشون به حساب اومده مثل بید دارند می لرزند و در نوبت به ترتیب و با نزاکت ایستاده اند و آماده شیردهی برای کدخدای گاوچران شده اند ــــ
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  3 3
  آمریکا با جنگ رسانه ای هر چه بیشتر برطبل جنگ می کوبد تا سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی بیشتری پیدا شود ـــــ آمریکا ؛ گاوهای بولوند چشم آبی شیرده پرورش می دهد ــــــ سرانجام با توطئه ودخالت های آشکار و نهان و کارگردانی آمریکا ؛ و بازی موفق مهره یهودی ــ رییس جمهور به ظاهر دلقک اوکراین ــ در یک جنگ زرگری تمام عیار(سیاست تحریک حداکثری)؛ پای روسیه در باتلاق جنگ اوکراین وارد شد. اکنون آمریکا به کمک رسانه هایش از روسیه غولی می سازد که هر لحظه تصمیم دارد کشورهای اروپایی را یک لقمه چپ کند. و بدین ترتیب ؛ آمریکای پس از ترامپ ؛ با انبوهی از مشکلات ؛ موفق گردید ، بحران های خود را صادر نماید. با افزایش سرسام آور قیمت نفت ؛ از یک سو ؛ اقتصاد چین را مهار می کند و از سوی دیگر؛ مهار دو جانبه ای در اروپا ایجاد نماید: 1ـــ روسیه را با تحریم اقتصادی و تهاجم رسانه ای و بحران های سیاسی ، بایکوت ورزشی و .... مهار زده و به سقوط بکشاند . و 2ـــ نژاد جدید گاوهای شیرده؛ این بار؛ بولوند چشم آبی اروپایی (آلمان ، فرانسه ؛ فنلاند ؛ سوئد ، هلند؛ نروژ ؛ لهستان و .....) را ــ همانند گاوهای شیرده خلیج فارس ــ سر کیسه کند و کارخانه های اسلحه سازی خود را رونق بخشد و سلاح های بنجل خود را به اروپایی ها بیندازد. از نتایج بدیهی این آتش افروزی آمریکایی : اروپای ساحل آرامش را طوفان زده نموده و در نتیجه 1- فرار سرمایه های اروپایی به آمریکا 2- فرار مغزهای اروپایی به آمریکا 3- فرار سایر نخبگان (هنری ؛ ورزشی و..... ) اروپایی به آمریکا می باشد. و برای قدردانی از بازی موفق دلقک اوکراینی ؛ در فریب روسیه ؛ به جای اسکار ؛ جایزه صلح نوبل به او داده می شود. زلنسکی: «من تبعه رژیم صهیونیستی هستم و شهروند اسرائیل! اما در اوکراین زندگی می‌کنم» به خاطر بیآوریم: آمریکایی ها ؛ به کابوی Cowboy معروفند. کابوی یعنی گاوچران یعنی: متخصص شناسایی ، به دام انداختن ؛ رام سازی و پرورش گاو وحشی . سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی پیدا شد ـــــ گاوهای بولوند چشم آبی آماده شیر دهی می شوندــــ
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  5 26
  یه مشت بیمار روانی شدن مسئولین کشور روسیه!
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   13 1
   بیمار روانی آمریکا و عواملش هستند که در هر جای جهان چادر نظامی می‌زنند نه آن که از خود دفاع می‌کند.
  • DE ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   1 10
   بسیار فراتر از یک بیمار روانی!!!. اوج بلاهت و حماقت پوتین در حمله به اوکراین این بود که بهترین فرصت را در بکار گیری پتانسیل های اقتصادی اوکراین رو از دست داد و ننگینترین رییس جمهور تاریخ را بنام خود ثبت کرد واین جفنگیات لاوروف و مدودوف مبین عجز و درماندگی محتوم روسها ست.
  • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   4 0
   یاشاسین پوتین. قهرمانیمیز پوتین. بزن تو دهن این تفاله های آمریکا.
 • US ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  2 3
  روسیه شش هزار بمب هیدروژنی داره فقط ده تا برای کل اوکراین کافی هست! البته برای کل اروپا شاید صد تا لازم بشه! واقعا یک حماقت مطلق خواهد بود این کشورها همراه یک کشور فاشیست که در حال باخت هست بخواهند خودشان را وارد جنگ اتمی بکنند. بنظرم در نشست ناتو در اسپانیا بسیار بسیار خبرهای خیره کننده ای خواهد رسید!!!! اگر یک سازمانی مثل بریکس نیروی نظامی داشت و یا خود اروپا یک نیروی نظامی داشت مطمئنا خیلی از کشورهای ناتو از این سازمان جدا می‌شدند!
  • TR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   0 1
   احمق جان اروپا و آمریکا هم بمب اتم دارن در صورت جنگ اتمی کل روسیه نابود میشه 40 درصد اروپا هم از بین میره
 • IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  3 0
  ۱۶:۴۸؛ خبر در مورد تحریم روسیه است نه ایران! این یک. ثانیا، تحریم چیست و چه اثری دارد رو باید بر اساس واقعیت تحریم بیان کرد نه میل شخصی. این که میگی تحریم یعنی کاهش سرعت رشد، تعریف توست. تحریم یک تعریف بیش‌تر نداره و اون منع مبادله خارجیست. هیچ ربطی به سرعت رشد نداره. این مبادله خارجی اگر پیش از تحریم، درست انجام میشد که در ایران و روسیه نمی شد، کمی بهای تمام شده رو افزایش میده. چون حجم بازار کوچک‌تر میشه و سرشکن شدن هزینه ثابت رو کم‌تر می‌کنه. هزینه متغیر هم فرقی نداره. تأمین مواد اولیه هم در کشورهای بزرگ به راحتی انجام میشه. این تعریف مساویست با تحریم. حالا یکی بر اساس میل شخصی، یک مفهوم اقتصادی رو عوض کنه در واقع که عوض نمیشه! این که میگی جایگزینی صنایع داخلی در ابتدا خوب تصور میشه و بعد بد، فقط هذیونیست برای پر کردن نظر. قافیه چون به تنگ آید، شاعر به جفنگ آید! نگران مشکلات دیگر ما نباش. اون‌ها داخلیست و ربطی به تحریم ندارد. انقلاب اسلامی به فضل خدای بزرگ، شکست نمی‌خورد. به سراغ دشمنانش هم خواهد آمد.
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 1
  خوب امریکا به بهانه بمب شیمیایی به عراق حمله کرد هیچ چی هم پپدا نکرد فقط یک میلیون نفر مردم عراق را کشت روسیه هم باید یک میلیون نفر ازصیونیست ها را باید بکشد تا خودش را به امریکا برساند و اینطوری ضایع نشود
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 1
  خوب امریکا به بهانه بمب شیمیایی به عراق حمله کرد هیچ چی هم پپدا نکرد فقط یک میلیون نفر مردم عراق را کشت روسیه هم باید یک میلیون نفر ازصیونیست ها را باید بکشد تا خودش را به امریکا برساند و اینطوری ضایع نشود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس