کد خبر 1391720
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
لبنان

طبق گزارش منابع سیاسی و رسانه‌های لبنانی میشل عون و نجیب میقاتی قصد تشکیل سریع دولت را دارند اما ممکن است برخی موانع داخلی و کارشکنی‌های خارجی در این روند وجود داشته باشد.

به گزارش مشرق، منابع آگاه از روند تشکیل دولت در لبنان اعلام کردند که احتمالاً «نجیب میقاتی» نخست وزیر مکلف قصد دارد دولت آینده را مشابه ساختار دولت فعلی تشکیل دهد و ممکن است برخی وزرا جایگزین شوند، در این بین «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان تأکید کرده است که روند توزیع پست‌های وزارتی میان فرقه‌های مختلف نباید تغییر کند؛ به این معنا که مثلاً وزارت دارایی همچنان باید در اختیار مؤلفه شیعه باشد.

این منابع گزارش دادند، علاوه بر تحولات داخلی شاخص‌ها نشان می‌دهد که تحولات در کشورهای عربی و اجلاس سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که با مشارکت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برگزار خواهد شد، به مسئله لبنان نیز مربوط می‌شود و این کشورها خواستار تغییر روند سیاسی در لبنان و ایجاد تحولاتی در توزیع پست‌های وزارتی این کشور هستند و به‌طور کلی می‌توانند بر روند تشکیل دولت لبنان تأثیر بگذارند.

بیشتر بخوانید:

ماموریت جدید میقاتی در دولت جدید لبنان

منابع مذکور تصریح کردند که احتمالاً روند تشکیل دولت قبل از تعطیلات عید قربان تکمیل شود و اگر این اتفاق نیفتد بدان معناست که اوضاع پیچیده خواهد شد و شاید لبنان وارد یک بن‌بست سیاسی جدید گردد، بنابراین می‌توان گفت که نجیب میقاتی آزمون دشواری را برای تشکیل دولت در فضایی مبهم آغاز کرده است و به این صورت نمی‌توان درباره تشکیل سریع دولت با قطعیت صحبت کرد، به‌ویژه اینکه هنوز افرادی وجود دارند که مخالف ریاست نجیب میقاتی در دولت جدید هستند.

با وجود این، منابع نزدیک به نخست‌وزیر مکلف لبنان در گفتگو با روزنامه الدیار اعلام کردند که نجیب میقاتی مصمم است دولت جدید را سریع تشکیل دهد و ظرف یک هفته یا ده روز طرح ساختار جدید کابینه را تحویل «میشل عون» رئیس جمهور خواهد داد.

بر اساس این گزارش نجیب میقاتی در جریان رایزنی‌هایی که فردا و پس‌فردا انجام خواهد داد مواضع گروه‌های پارلمانی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد تا سازوکار تشکیل دولت خود را با همکاری رئیس جمهور آغاز کند. به‌نظر می‌رسد که دولت جدید با حضور شمار قابل‌توجهی از وزرای فعلی تشکیل گردد و برخی وزرای جدید جایگزین وزرای قبلی شوند.

البته اطلاعات زیادی از نحوه تغییر پست‌های وزارتی در دولت جدید لبنان منتشر نشده است اما به‌نظر می‌رسد که این تغییرات در سطح وزارتخانه‌های بهداشت، اقتصاد، آموزش و پرورش، نیرو، کشور و شاید دادگستری باشد، البته منابع نزدیک به نخست وزیر مکلف لبنان تأکید کردند، همه اطلاعاتی که در این زمینه فاش می‌شود در چارچوب حدس و گمان است اما نجیب میقاتی تلاش دارد دولت جدید را با در نظر گرفتن همه ملاحظاتی که به‌نفع کشور باشد تشکیل دهد.

منابع مذکور تأکید کردند که در زمان حاضر دولت پیشبرد امور در چند ماه باقی‌مانده به پایان دوره ریاست‌جمهوری میشل عون می‌تواند مسئولیت‌های زیادی را انجام دهد؛ به‌ویژه در زمینه تکمیل مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول، تصویب پروژه‌های مربوط به طرح بهبود مالی و اقتصادی و همچنین انجام اصلاحات در زمینه‌های مختلف. البته یکی از مهم‌ترین پرونده‌ها ترسیم مرزهای دریایی با رژیم صهیونیستی و همچنین حل بحران انرژی و به‌ویژه برق است.

این منابع اظهار داشتند، صحبت درباره اینکه دولت جدید طی چند هفته آینده تشکیل خواهد شد یا اینکه وارد مسیر پیچیده‌ای می‌شود زود است و باید ببینیم چه اتفاقاتی خواهد افتاد؛ اما هم رئیس‌جمهور و هم نخست‌وزیر مکلف بر تشکیل سریع دولت اصرار دارند، از طرف دیگر نجیب میقاتی روی حمایت بین‌المللی حساب زیادی باز کرده است به‌ویژه که اکنون تحت حمایت مستقیم فرانسه قرار دارد.

منابع نزدیک به میقاتی همچنین به تحرکات اخیر «ولید البخاری» سفیر عربستان در لبنان اشاره کردند که قبل از تعیین نخست‌وزیر مکلف با برخی منابع و جناح های پارلمانی از جمله با تعدادی از نمایندگان اهل‌سنت دیدار کرده بود تا در جریان رایزنی‌ها فرد دیگری را به‌جای نجیب میقاتی معرفی کنند، اما در این مرحله به‌نظر می‌رسد که تحرکات سفارتخانه عربستان متوقف شده است و سعودی‌ها تصمیم گرفته‌اند برای مدتی کوتاه عقب‌نشینی کنند تا مواضع بین‌المللی را در رابطه با دولت جدید لبنان بسنجند.

منابع در پایان تأکید کردند که با وجود این‌همه کار نجیب میقاتی آسان نیست و ممکن است دولت جدید تا پایان دوره ریاست‌جمهوری میشل عون نیز تشکیل نشود و همه چیز طی روزهای آینده مشخص خواهد شد.

روز پنجشنبه در جریان رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی برای انتخاب نخست‌وزیر مکلف لبنان «نجیب میقاتی» با کسب ۵۴ رأی به این پُست منصوب شد.

نجیب میقاتی بعد از انتصاب دوباره به‌عنوان نخست‌وزیر مکلف لبنان تأکید کرد: فرصت برای نجات کشور از فروپاشی همچنان وجود دارد و ما می‌توانیم لبنان را از بحران‌ها نجات دهیم، ولی به‌شرط اینکه همه گروه‌ها، اختلافات خود را کنار بگذارند.

نخست‌وزیر انتخاب‌شده باید هفتاد و هشتمین دولت در تاریخ لبنان و پنجمین دولت در دوره ریاست‌جمهوری «میشل عون» را تشکیل دهد. عون در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ به‌عنوان رئیس جمهور لبنان انتخاب شد. تا کنون چهار دولت در دوره وی تشکیل شده است که نخست‌وزیران آن سعد حریری (دو دوره)، «حسان دیاب» و نجیب میقاتی بوده‌اند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس