به گزارش مشرق، محمد ایمانی فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: تغییر رئیس سازمان اطلاعات سپاه پس از سیزده سال فعالیت، انبوهی از گمانه زنی های رسانه ای را در پی داشت. برخی گفتند آقای طائب احتمالا در جایگاه دیگری در زمینه فعالیت های کلان اطلاعاتی کشور به خدمت گرفته خواهد شد و گروهی، صرف این تغییر را حمل بر عزل و برکناری کردند.

صدای آمریکا، رادیو فردا، بی بی سی، دویچه وله، و برخی رسانه های عبری و عربی مرتجع و...، از جمله رسانه های بیگانه ای بودند که با ادعای برکناری حسین طائب، علیه او، سپاه پاسداران و جمهوری اسلامی عقده گشایی کردند، یا مدعی شکست اطلاعاتی ایران شدند.

آیا صرف تغییر یک مدیر اطلاعاتی پس از سیزده سال را می توان به شکست اطلاعاتی تفسیر کرد؟ در این صورت، درباره رژیم صهیونیستی چه می گویند که مثلا در دو دهه اخیر، چهار رئیس موساد (افرایم هالوی، مئیر داگان، تامیر پاردو، یوسی کوهن) و در ده سال اخیر دو رئیس موساد را تغییر داده است؟

یا مثلا آمریکایی ها که از سال  ۲۰۰۵ تا امروز،  هشت رئیس سازمان CIA، شامل پورتر گاس، مایکل هیدن، لئون پانه‌تا، دیوید پترائوس، جان برنان، مایک پمپئو، جینا هسپل و ویلیام برنز را تغییر داه اند. سرویس MI6 انگلیس هم روند مشابهی را تجربه کرده است.

نکته دوم؛ تحلیل گرانی که یک یا دو سرویس جاسوی متخاصم -مثلا موساد و یا حتی سیا- را طرف حساب نهاد های اطلاعاتی ایران تلقی می کنند، راه به خطا می برند. کشور عزیز ما، نه با یک یا چند سرویس، بلکه با "جنگ احزاب"و "ناتوی اطلاعاتی" طرف است و این واقعیت هم منحصر به پس از انقلاب اسلامی نیست.

بنابراین، در ارزیابی کارنامه نهادهای اطلاعاتی کشور و اهمیت خدمات آنها -از جمله اطلاعات سپاه- باید "جبهه اطلاعاتی مقابل" را که سرویس های جاسوسی آمریکا، اسرائیل، برخی دولت های اروپایی و حتی برخی خرده سرویس های منطقه ای را در بر می گیرد، در نظر گرفت و نباید این کشاکش اطلاعاتی را فروکاست.

نکته سوم؛ سیزده سال مدیریت، آن هم در دوره ای پر ماجرا از تحولات مهم داخلی و بین المللی، حتما فراز و فرود و قوت و ضعف را در خود نهفته دارد و لابد سه گروه تحلیل گر (حامی، منتقد، معارض و دشمن) می توانند ذره بین بگذارند و درباره جزئیات آن تحلیل کنند؛ اما اگر کسی ایرانی- انقلابی می اندیشد، نمی تواند چنان قضاوتی کند که قاب عقده گشایی رسانه های نیابتی سیا و موساد و ام آی سیکس را تکمیل کند.

براستی اگر عملکرد اطلاعات سپاه در دوره اخیر، چنان که رسانه های وابسته به ناتوی اطلاعاتی و فرهنگی غرب وانمود می کنند، ناکامی و شکست بوده، پس باید خوشحال باشند، چرا با عصبانیت و عقده گشایانه موضع می گیرند و مثلا از رفتن آقای طائب، ابراز ذوق زدگی و شادمانی می کنند؟

البته باید به این جماعت عقده ای و ضربه خورده از اقتدار نظام یادآور شد که راه به جایی نمی برند. نشان به آن نشان که جمهوری اسلامی، یک روز درگیر زنجیره ای از تهدید های امنیتی تو در تو  (ترور مسئولان، آشوب افکنی و تجزیه طلبی گروهک های وطن فروش، کودتا و جنگ تحمیلی) در عمق خاک خود مواجه بود و حداکثر می کوشید تهدید ها را دفع کند؛

اما به ویژه در دهه اخیر، در موضع تهاجمی قرار گرفته و ضربات راهبردی متعددی را به آمریکا و اسرائیل در منطقه وارد کرده و حتی حوزه نفوذ خود را از منطقه به آمریکا لاتین گسترش داده است.

براستی اگر نهادهای اطلاعاتی ایران قدرتمند نبودند، می شد چنان ضربات و چنان عمق راهبردی را تعریف کرد و به اجرا گذاشت که تحلیل گران بسیاری در غرب، جمهوری اسلامی را طرف موفق جنگ های تحمیلی موسوم به جنگ جهانی چهارم و سوم معرفی کنند؟

در حوزه داخلی، عملکرد سازمان اطلاعات سپاه در همپوشانی با سایر نهاد های اطلاعاتی، حتما واجد موفقیت های بزرگی بوده از جمله؛ مهار فتنه 88، برخورد با شبکه هایی که با اشخاصی مانند جیسون رضاییان، نازنین زاغری،  کایلی مورگیلبرت، سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز، کاووس سید امامی، نزار زاکا، دری اصفهانی و زم شناخته می شوند؛ پروند فساد اقتصادی دانه درشت هایی مانند اکبر طبری، حسین فریدون، پتروشیمی و قطعات خودرو سازی و...

تظاهر ضد انقلاب به ذوق زدگی از تغییر اخیر در مدیریت اطلاعات سپاه، دیر نخواهد پایید. و امید بسیاری می رود که مدیریت جدید، واجد توانمندی های جدید به علاوه توانمندی های دوره قبل و منهای ضعف های محتمل قبلی باشد.

نهایتا باید یادآور شد که اگر جبهه ای از سرویس های اطلاعاتی در برابر نهادهای اطلاعاتی کشورمان قرار دارد، در این سو هم باید اولا همواره اولویت ها  و امور "اهمّ" را در کانون برنامه ریزی قرار داد و از درگیر شدن از فرعیات و حواشی یا خدای نکرده موضوعات انحرافی پرهیز کرد.

ضمنا باید موضوع "تحول، به روز رسانی،  تعالی و ارتقاء ماموریت ها" چنان در دستور کار باشد که کفه تهاجم اطلاعاتی را بسیار سنگین تر از کفه ضروری دفاع اطلاعاتی کند.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  11 2
  بنظرم سپاه میخواهد تخصص تردراطلاعات کارکنه
  • IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
   1 2
   چون از پشت پرده بسیاری از مسائل اطلاع نداریم هر نظری احتمال دارد اشتباه باشد. در مواردی اینچنین باید صبر کرد تا گذشت زمان برخی موارد را شفاف تر کند. مسلما اگر طائب خادم ملت بود دیر یا زود معلوم میشود و اگر خائن سرنوشتی بدتر از محمود خواهد داشت.
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  2 0
  به نظرم ماهواره های تصویربرداری امریکا و انگلیس با توانایی منحصر به فرد تو جنگ اطلاعاتی نقش دارن ....خود اسرائیل گور نداره که کفن داشته باشه
 • مصطفی IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  4 7
  آقای تحلیلگر چرا تودیع معارفه برگزار نشد؟! چرا رئیس ضداطلاعات در اوج پیری و محافظه کاری می‌شود رئیس اطلاعات ؟!!
  • IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
   2 1
   تو زیاد خودت را ناراحت نکن فشار بهت میاد سکته می‌کنی و سقط میشی
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  6 0
  اسم خبرآنلاینو یادت رفت تو فهرست اونایی که تیتر زدن( برکناری) بنویسی مشرق جان. از دیروز تاالآن داره تیر میزنه برکناری یعنی با رادیو فردا وبی بی سی و...چه فرقی داره؟
  • IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
   3 0
   فرقش این هست که نون جمهوری اسلامی را میخوره و سنگ اسقاطیل به سینه میزنه یعنی منافق اندر منافق آنلاین
 • PERSIAN 🇮🇷 SOLDIER NL ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  5 0
  آرزوی موفقیت و کارامدی برای هرچه بیشتر و قویتر در امنیت و اطلاعات ایران زمین ، برای فرمانده جدید اطلاعات سپاه پاسداران را داریم . انشالله .
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0 3
  کاربچگانه ش در ترکیه علتش بود
 • رضا IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  3 0
  انشاءالله رئيس جديد بتوانند در اسرع وقت همه خائنان به اين آب و خاك را خصوصاً ح.زادگان بى وطنى كه با دشمن اسرائيلى همكارى ميكنند را دستگير و به سزاى اعمال پليدشان برسانند. من شخصاً براى توفيق ايشان دعا ميكنم
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  1 5
  وزارت اطلاعات به مجلس پاسخگوست . اطلاعات سپاه به چه نهاد مردمی پاسخگوست؟
  • IR ۰۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   1 0
   حد اقل به تو نباید پاسخگو باشد
  • IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   0 1
   در ایران همه مدیرند و کسی مسئول و پاسخگو نیست.
  • IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   0 1
   به حسین سلامی فرمانده ارشدش .....موضوع خیلی ساده است.....
 • ت IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  1 1
  خدا قوت به حاج آقا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس