گرد و خاک

سازمان هواشناسی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرَفتی در برخی استان‌ها طی فردا نسبت به وزش بادهای شدید و گردوخاک در ۱۸ استان کشور هشدار داد.

به گزارش مشرق، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در ارتفاعات البرز مرکزی، شمال و شرق هرمزگان،‌ چهارشنبه در شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات کرمان و پنجشنبه در شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل و برخی مناطق سیستان و بلوچستان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رشد ابر، گاهی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

روز جمعه در ارتفاعات البرز مرکزی، برخی مناطق اردبیل و ارتفاعات هرمزگان و شنبه هفته آینده در شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی این وضعیت پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی امروز و فردا در برخی مناطق استان‌های واقع در شمال غرب، غرب  و جنوب غرب پدیده گردوخاک دور از انتظار نیست. در منطقه زابل طی سه روز آینده وزش باد شدید و گردوخاک پدیده غالب است. همچنین فردا و روز پنجشنبه تنگه هرمز، دریای عمان و دریای خزر مواج خواهد بود.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرَفتی (به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب)

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۱

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد تگرگ

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۳۱: ارتفاعات مازندران و تهران.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۱: شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل.

اثر مخاطره: احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی و جاری شدن روان‌آب به شکل محدود و محلی، احتمال آسیب به تابلوهای تبلیغاتی و سازه‌های موقت و شکستن نهال‌ها و درختان فرسوده، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا و احتمال پرتاب اشیاء از ساختمان‌های نیمه‌کاره

توصیه: عدم اتراق در کنار رودخانه‌ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام و استحکام سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره.

توصیف سامانه دوم: باد و گردوخاک

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نقاط مستعد خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۳۱: سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، شرق خراسان رضوی.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۱: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، همدان، قزوین، مرکزی، لرستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، سمنان، ایلام، شمال فارس، کرمان.

اثر مخاطره: احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال تاخیر در پروازها، کاهش شعاع دید، پرتاب اشیاء از ساختمان‌های نیمه‌کاره و احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی.

توصیه: احتیاط در تردد به‌ویژه در جاده‌های بیابانی، استحکام سازه‌های موقت، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، عدم حضور افراد آسیب پذیر در فضای باز.

توصیف سامانه: تقویت گرادیان فشاری و نفوذ غبار

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۳۱

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۱

نوع مخاطره: خیزش و نفوذ گردوخاک، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۳۱: خوزستان، ایلام.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۱: خوزستان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، قم.

اثر مخاطره: کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، آسیب به صنایع حساس به گردوخاک و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی، اختلال در تردد، احتمال تاخیر و لغو پرواز.

توصیه: اجتناب از حضور در فضای باز برای تمام گروه‌های حساس، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، مدیریت و محافظت از صنایع حساس به گردوخاک، اجتناب از سفرهای غیرضروری.

توصیف سامانه اول: افزایش سرعت باد

زمان شروع: پیش از ظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۱

زمان پایان: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج ۱ تا ۱.۵ متر در سواحل و ۲تا ۳ متر در فراسواحل

منطقه اثر: تنگه هرمز و دریای عمان، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در فعالیت‌های دریایی.

توصیه: ممنوعیت شنا، محدودیت و احتیاط در ترددهای دریایی بویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط فعالان بخش دریایی.

توصیف سامانه دوم: افزایش سرعت باد

زمان شروع: اواخر وقت چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۱

زمان پایان: اواخر وقت پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۲

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل در نواحی مرکزی و شرقی دریای خزر، در استان‌های مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: احتمال عرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک.

توصیه: احتیاط در شنا، احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط فعالان بخش دریایی .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس