گفتگو با مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا

مادورو گفت: مسیح برای مقابله با امپراتوری‌ها و مقابله با امپراتوری‌های روم به این دنیا آمد. هیچ شکی ندارم که اگر حضرت مسیح امروز بین ما بود، در خط مقدم مبارزه با امپریالیسم قرار می‌گرفت.

به گزارش مشرق، رهبران ونزوئلا به مقاومت، مبارزه با استعمار و استکبار و اتخاذ مواضع انسان دوستانه در حمایت از مردم مظلوم فلسطین معروف هستند. رؤسای جمهور ونزوئلا در دهه‌های اخیر سفرهای متعددی برای تقویت روابط بین دو کشور به ایران داشته‌اند.

رئیس‌جمهور ونزوئلا، آقای نیکلاس مادورو در جریان سفر اخیر خود به ایران با رهبر انقلاب اسلامی ضمن اعلام ترسیم یک نقشه راه برای ادامه همکاری‌ها با تهران بر ایستادگی و مقابله همه‌جانبه در برابر تهاجم آمریکا و مواضع مواضع ضداستعماری و ضداستکباری ونزوئلا تأکید کرد.

متن زیر گفت‌وگوی پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌ سیدعلی خامنه‌ای  با رئیس جمهور ونزوئلا است که در ادامه می خوانید:

آقای رئیس‌جمهور به ایران خوش آمدید. از سفر قبلی شما به تهران ۶ سال می‌گذرد. در دیدار اخیر شما با رهبر انقلاب اسلامی، روابط ویژه و بسیار نزدیک ایران و ونزوئلا مورد تأکید ایشان قرار گرفت. نظر شما در ارتباط با این جمله مهم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چیست؟

ایران و ونزوئلا از سال ۲۰۰۱، از اولین دیدار فرمانده هوگو چاوز، روابطی مثال‌زدنی از نظر سیاسی، دیپلماتیک، اخلاقی و معنوی ایجاد کرده‌اند. در این سفری که انجام داده‌ام، از لحاظ موارد همکاری که داریم پیش می‌بریم این رابطه‌ای نمونه و قابل مشاهده است که موفقیت‌های زیادی داشته‌ایم. به همین خاطر، آیت‌الله خامنه‌ای درست می‌گویند که روابط فی‌مابین، منحصربه‌فرد و فوق‌العاده است.

اگر امروز مسیح میان ما بود در خط مقدم مبارزه با امپریالیسم بود/ ناگفته‌های نیکلاس مادورو از سفر سردار سلیمانی به ونزوئلا

موضوع دیگری که در این دیدار مطرح شد، توطئه مستمر علیه ونزوئلا از طریق موساد است. امکان دارد کمی درباره جزئیات این توطئه‌ها توضیح بدهید؟

بله، متأسفانه امپریالیسم و ‌صهیونیسم علیه فرآیندهای مترقی انقلابی در آمریکای لاتین و کارائیب به‌خصوص انقلاب بولیواری، توطئه‌کرده و همچنان می‌کنند، زیرا ما آلترناتیو و گزینه جایگزین واقعی‌ هستیم؛ آلترناتیو حق و عدالت، آلترناتیو آزادی، آلترناتیو دموکراسی و آلترناتیو تحقق پروژه‌های کاملاً انسانی برای منطقه آمریکای لاتین و دریای کارائیب. به‌جز همه این‌ها، توطئه‌های موساد به این دلیل است که ما موضع محکمی در هم‌بستگی و حمایت از مردم فلسطین، حقوق تاریخی این مردم و از مقاومت فلسطین داریم. حمایت ما محکم و منحصربه‌فرد است و از اینجا به بعد هم به همین منوال ادامه خواهد داشت.

نقش سردار سلیمانی و نیروی قدس در بیست سال اخیر در تحکیم روابط ایران و ونزوئلا چه بوده است؟

من در ماه مارس و آوریل ۲۰۱۹ از نزدیک با سردار سلیمانی آشنا شدم. او زمانی به ونزوئلا آمد که ما از حملات سایبری علیه تأسیسات برق رنج می‌بردیم؛ حملاتی که از داخل خاک ایالات متحده آمریکا انجام می‌شد. من واقعاً نمی‌دانستم که او چقدر عالی است، اما صحبتی که با او داشتم بسیار دل‌نشین بود؛ گفت‌وگویی بود که در آن همه موضوعات را مرور کردیم و بلافاصله او پیشنهاد کمک توسط کارشناسان ایرانی را داد. دو یا سه روز بعد از این پیشنهاد، کارشناسان ایرانی برای تعمیر خدمات و تأسیسات برق به ونزوئلا آمدند.

اگر امروز مسیح میان ما بود در خط مقدم مبارزه با امپریالیسم بود/ ناگفته‌های نیکلاس مادورو از سفر سردار سلیمانی به ونزوئلا

رهبر انقلاب اسلامی معتقدند: «اگر حضرت عیسی مسیح علیه‌السلام امروز در میان ما می‌بود، لحظه‌ای را برای مبارزه با سردمداران ظلم و استکبار جهانی از دست نمی‌داد.» نظر شما درباره این موضوع چیست

ما مسیحیانِ معتقدی هستیم؛ فکر و دعای ما بر اساس مسیحیت است. عملکرد ما هم براساس مسیحیت است. مسیح برای مقابله با امپراتوری‌ها و مقابله با امپراتوری‌های روم به این دنیا آمد. او جان خود را کف دستش گرفت و زندگی خود را فدای مبارزه با امپراتوری روم کرد. اگر از مسیحیت ادعایی داشته باشیم، خصلت ضدامپریالیستی و حقیقت‌طلبی و عدالت‌خواهی آن در برابر ستمگران است. من هم هیچ شکی ندارم که اگر حضرت مسیح امروز در بین ما بود، در خط مقدم مبارزه با امپریالیسم و استعمار و تمام اشکال ستم قرار می‌گرفت.

جناب‌عالی در دوران ریاست‌جمهوری چندین دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای داشتید. اگر ناگفته‌ای از این دیدارها دارید، بفرمایید. اگر ناگفته‌ای از دیدار آقای چاوز و آیت‌الله خامنه‌ای هم دارید، بفرمایید.

من همیشه حافظه آیت‌الله خامنه‌ای را تحسین می‌کنم. واقعاً ایشان این روزها خاطراتی را به یاد دارند. در صحبتی که داشتیم، ایشان بعضی از مکالماتی را که با فرمانده چاوز داشتند، به یاد آوردند؛ مکالماتی که فرمانده چاوز بعضی از خاطرات خودش را با کوبا و فرمانده فیدل کاسترو تعریف کرده بود. مثل این خاطره که طوفان درجه پنجمی داشت مستقیماً به‌سمت کوبا پیشروی می‌کرد و بین فیدل و چاوز مکالمه‌ای صورت گرفت. فیدل به چاوز می‌گوید: چاوز! کاری که الآن تو باید بکنی دعاکردن است، برای ما دعاکن! چاوز هم شروع کرد به دعاکردن. آن روز گذشت و طوفان راهش عوض شد و از کوبا رد نشد. چاوز به فیدل زنگ زد و گفت: معجزه! فیدل هم جواب داد که بله! چون خدا به چاوز و دوستانش کمک می‌کند.

اگر امروز مسیح میان ما بود در خط مقدم مبارزه با امپریالیسم بود/ ناگفته‌های نیکلاس مادورو از سفر سردار سلیمانی به ونزوئلا

در آخرین صحبتی که با آیت‌الله خامنه‌ای داشتم این را دوستانه و محبت‌آمیز به یاد فرمانده چاوز و فرمانده فیدل کاسترو بیان کردند. واقعاً گفت‌وگو با آیت‌الله خامنه‌ای سرشار از معنویت و حکمت است. او مردم ونزوئلا و آرمان‌هایشان را دوست دارند و همیشه ایده‌ها و توصیه‌های بسیار خوبی به ما می‌دهند.

نگاه شما به محور مقاومت چگونه است و آن را شامل چه کشورهایی می‌دانید؟

محور مقاومت در سراسر جهان به‌ویژه در غرب آسیا، در آسیا، در آفریقا، در آمریکای لاتین و کارائیب هست. مقاومت همچنین متعلق به مردمانی است که علیه نئولیبرالیسم، نژادپرستی و اشکال مختلف استعمار (استعمار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سایبری) مبارزه می‌کنند. استعمار سایبری، چیزی است که اکنون از طریق شبکه‌های اجتماعی در حال افزایش است.

اگر امروز مسیح میان ما بود در خط مقدم مبارزه با امپریالیسم بود/ ناگفته‌های نیکلاس مادورو از سفر سردار سلیمانی به ونزوئلا

همه ما که با استعمار مبارزه می‌کنیم و برای استعمارزدایی از ذهن و مردم خود می‌جنگیم، بخشی از محور مقاومت در برابر شیوه‌های امپراتوری برای تحمیل هژمونی در جهان هستیم. قرن بیست‌ویکم، قرن ماست. قرن اتحاد مردم است. قرن رهایی خلق است. قرن عدالت و حقیقت است. امپراتوری‌ها در مرحله افول هستند و پروژه‌های مردم برای خوشبختی، توسعه و عظمت تازه شروع شده است. این قرن، قرن ماست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  3 2
  احمالا ایران به ونزوئلا کمک میکند
  • IR ۰۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   0 18
   ونزوئلا چه کمکی میتونه به ایران بکنه؟ یک کشور بدبخت با تورم چند هزاری
  • IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   0 0
   صنعتی که در ونزوئلا و آمریکای لاتین خیلی طرفدتر داره
  • IR ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   1 0
   ونزوئلا انقلابی نباید با مجوز آمریکا نفت خود را به دنیا عرضه میکرد تا کمبود آمریکا و غربی های جهانخوار را پر کند. هم از توبره میخورد هم آخور.
  • IR ۰۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   0 1
   درود بر دولت انقلابی که با الگو قرار دادن ونزوئلا رفاه را برای مردم ارمغان آورد.
  • IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   0 4
   یکسال از عمر دولت انقلابی گذشت و آخرش رسیدیم به ونزوئلا
  • IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   0 1
   حداقل ونزوئلا از کمور شرقی بهتره
  • IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   1 0
   دیپلماسی قوی انقلابی ضد امپریالیسمی در دولت دکتر رییسی
  • IR ۰۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   1 0
   انتفاقات تیرماه تقصیر روحانی خواهد بود.
  • IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   0 3
   حالا آخرش دلار چند؟ خوراکی و ... چند؟ نون هم که کوپنی شد.
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  1 3
  احمالا ایران به ونزوئلا کمک اقتصادی میکند
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  1 3
  احمالا ایران به ونزوئلا کمک میکند
 • IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  13 2
  مسیرماالهی است
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  12 2
  زنده باد مادورو
  • IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   2 0
   خودامریکا میگویدطمع به سوخت ونزوئلابرای پرکردن باک موتورجنگ طلبی وفتح بقیه کشورهابرای غارتشان دارد
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  10 1
  راه ماابادانی است وراه امریکاویرانیست کاخ سفیدمرکزلات ها ودلقک هاست جهان چندقطبی رشدمیکند
 • IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  4 15
  اگر پیامبران امروز با ما بودند با تمامی جهالتها که راس آنها کمونیست است مبارزه می کردند .تمامی جنبش‌های آمریکایی لاتین ریشه در کمونیست دارد .یک مبارزه جاهلانه طبقاتی .استکبار محصور در ثروتمندان نیست بزرگترین مستکبرین کمونیستها هستند .
  • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   8 3
   خدمت شما برادر بزرگوار ام ، واقعیت اینکه الان کشورهای ضد آمریکایی در آمریکای لاتین ، دیگر چیزی به معنای تئوری و عملی کمونیست ، یعنی آنچه هگل و مارکس بنیاد گذاشتند ، نیستند. بلکه کشور هایی ضد آمریکایی یعنی ضد شیطان آمریکا هستند و اساسا دیگر آن جنبه کمونیستی را ندارند . لذا حرف شما ، علیرغم درستی ، در الان این کشورها صدق نمی کند بلکه الان مرکز شیاطین ، فرهنگ آمریکایی هست .
  • IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   6 0
   بزرگترین اشتباه کمونیستها این بود که با خدا دشمن بودند چون هر چه خدا و کشیش دیده بودند حامی سرمایه دار و فئودال بود و فقر و بدبختی مردم را خواست خدا می دانست و هر نوع مبارزه با ظالمان را منع می کرد. اگر می دانستند خدایی هم هست که دقیقا بر عکس، دست مظلوم را می گیرد و به او دستور قیام علیه ظلم و استعمار را می دهد هرگز با خدا دشمنی نمی کردند
  • عمار IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   2 1
   معلومه که حداقل 20سال اززمان عقبی کمونیست به تاریخ پیوست امروزجهان دراسارت لیبرالیست هاست که درراسش شیطان بزرگ آمریکاست نبردمستضعفین جهان به رهبری ایران اسلامی برای رهایی ازظلم وستم استکبارجهانی آغازشده وانشاالله باهدایت نایب امام زمان (عج) امام خامنه ای عزیزیه سرانجام خواهدرسید
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  5 2
  ۲۱:۵۲ بقول معروف اگر تمامی پیامبران امروز کنار ما بودن خداشاهد صراحتن از شماها اعلام برائت میکردن باور کنید
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   0 0
   چه قول معروفی؟ این چه منطق و عقلیه که همه چیز رو وارونه میبینید؟ مشکل شما غربزده ها اینه که دشمن خودتون رو هم وارونه میبینید،ودایم مشغول سوراخ کردن کشتی خودتان هستید. تا کی دشمنی با دوستان ودوستی با شرورترین دشمنان خدا وخودتان.
 • SE ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  4 3
  گفته شده فیدل کاسترو در اصل مسلمان بوده و روزی چند رکعت نماز میخونده
  • IR ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   1 0
   کارل مارکس نیر در ابتدا مسلمان بوده و پیرو ایران.
 • IR ۰۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  1 1
  درود بر نیکلای مادورو مایه فخر انسانیت و مقاومت ..
 • سیب IR ۰۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  1 1
  عالی بود
 • IR ۰۴:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  2 0
  حضرت مسیح زنده هستند و ود کنار حضرت مهدی خواهند بود
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  1 2
  رییس اتحادیه املاک: افزایش چهل درصدی نرخ اجاره طی بکسال گذشته.
 • علوی IR ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  0 0
  رزکزارش ها بود که ونزوئلا با وجود تحریم های امریکا تورم خودش را کنترل کرده دلیل وتجربه انان چه بوده ایا قابل استفاده واقتباس نیست.چه کنیم که سرمایه ها را از بازارهای رمز ارز به بازار های تولید واقعی بیاوریم.
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  0 2
  دوتا کشور بدبخت که تو شاخص فلاکت دارن از هم سبقت ميگيرن،دقيقا چيو ميخاين با حرف زدن درست کنيد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس