پیام تسلیت مقام‌ها و شخصیت‌ها در پی درگذشت حجت‌الاسلام دعایی

مقام‌ها و شخصیت‌ها در پیام‌های جداگانه درگذشت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمود دعایی، یار دیرین انقلاب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را تسلیت گفتند.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، سرپرست موسسه اطلاعات و نماینده ۶ دوره مجلس شورای اسلامی عصر امروز یکشنبه در ۸۱ سالگی به دیار باقی شتافت.

مرحوم دعایی که یکی از همراهان و نزدیکان امام خمینی(ره) در دوران اقامت ایشان در نجف بود، سابقه سفارت ایران در بغداد میان سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۸ و مقطع پیش از آغاز جنگ تحمیلی را هم در کارنامه خود داشت. وی در سال ۱۳۹۳ نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را کسب کرد.

تجربه گرانسنگ حجت‌الاسلام دعایی نمونه‌ای برای مردم‌داری و ساده‌زیستی است

محمد مخبر روز یکشنبه با ابراز تاثر و تاسف از درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات و نماینده ۶ دوره مجلس شورای اسلامی، نوشت: در سالگرد قیام خونین ۱۵ خرداد که طلیعه انقلاب اسلامی بود، درگذشت این یار دیرین امام خمینی(ره) بار دیگر یاد و نام همراهان صدیق امام (ره) و رهبری را زنده کرد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بدون تردید تجربه گرانسنگ ایشان در طول سالها مدیریت در روزنامه اطلاعات و حوزه رسانه و اطلاع‌رسانی، همچنان می تواند نمونه‌ای برای مردمداری، ساده زیستی و اخلاق در عرصه های مختلف قرار گیرد.

مخبر از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان و خانواده محترم صبر و اجر مسألت کرد.

همواره در فکر تعالی و پیشرفت ایران اسلامی بود

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در پی درگذشت حجت الاسلام دعایی در پیامی نوشت: با کمال تاسف و تاثر، مجاهد فی سبیل‌الله جناب مستطاب حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، یار دیرین امام عظیم‌الشان و رهبری معظم انقلاب، مدیر موسسه و روزنامه وزین اطلاعات هم زمان با سالگرد رحلت ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و قیام پانزد خرداد چشم بر این جهان فانی بست و به دیدار معبود و رهبر و مراد خود شتافت.

مرحوم سید محمود دعایی از بدو مبارزات دوران انقلاب اسلامی و در خلال برهه های حساس نظام مقدس جمهوری اسلامی همواره یار و همراه امام و رهبری در عرصه‌های مختلف انقلاب به ویژه دیپلماسی و رسانه، جهادگر میدان فرهنگ و تبیین و با نگاهی مشفقانه و خاضعانه همواره در فکر تعالی و پیشرفت ایران اسلامی بود.

اینجانب در جلسات و نشست‌های مختلف از جمله با مدیران ارجمند رسانه شاهد این علقه و علاقه متواضعانه اما عمیق ایشان به منافع و مصالح ملی نظام و کشور عزیرمان ایران اسلامی بودم.

اینجانب ارتحال  آن سید جلیل‌القدر و متخلق را به خانواده بزرگ رسانه ای کشور به خصوص همکاران و دوستان ایشان در موسسه و روزنامه اطلاعات و خانواده سادات مکرم و صبور ایشان تسلیت عرض می‌نمایم و برای ایشان شکیبایی و تسلی آرزومندم.

از درگاه خداوند رحمان و رحیم، برای مرحوم دعایی غفران واسعه الهی و همجواری با شهدا و صلحا و امام شهدا مسئلت می نمایم.

دعایی، از تک‌نسخه‌هایی بود که به تنهایی بار خیلی‌ها را به دوش‌ می‌کشید

عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تسلیت ارتحال یار دیرین امام (ره) و انقلاب، حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی به خانواده‌ محترم و علاقمندان ایشان، نوشت: ‌بعضی آدم‌ها، به دلایلی نسخه‌ بدیل ندارند. دعایی، از تک‌نسخه‌هایی بود که به تنهایی بار خیلی‌ها را به دوش‌ می‌کشید. ‌روحش شاد.

مصالح کشور را بر نگاه‌های سیاسی و حزبی ترجیح می‌داد

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت با تسلیت درگذشت سید محمود دعایی از یاران دیرین امام (ره) و رهبری، و روزنامه نگار خوشنام و باسابقه به خانواده ایشان و جامعه رسانه ای، نوشت: سادگی، بی‌آلایشی و مردمی بودن از ‌ویژگی‌های این روحانی مبارز بود که مصالح کشور را بر نگاه‌های سیاسی و حزبی ترجیح می‌داد.

در عالم رسانه به انصاف، تعهد، حسن خلق و مشی بزرگوارانه شهرت داشت

عباس هنرمند معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور هم با ابراز تأثر و اندوه از درگذشت‌ مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، تاکید کرد: حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمود دعایی از سابقون انقلاب اسلامی و یاران صدیق امام راحل (ره) و رهبر انقلاب اسلامی بود و در عالم رسانه به انصاف، تعهد، حسن خلق و مشی بزرگوارانه شهرت داشت.

وی با تسلیت درگذشت این مدیر گرانقدر رسانه‌ای به همه مُعزّا، خصوصا بازماندگان آن مرحوم، کارکنان روزنامه وزین اطلاعات و عموم اهالی رسانه، از درگاه حضرت باری‌تعالی برای آن فقید سعید رحمت و رضوان الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت کرد.

الگویی از مدیریت در عرصه رسانه‌های کشور بود

فرشاد مهدی‌پور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی با تسلیت درگذشت حجت‌الاسلام  دعایی، نماینده ولی فقیه و سرپرست موسسه مطبوعاتی اطلاعات، نوشت: خبر درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین «سید محمود دعایی»، روحانی مجاهدی که سال‌های بسیاری از عمر با برکت خویش را در کسوت مدیریت روزنامه وزین «اطلاعات»، مصروف داشته و در انجام رسالت‌های حرفه‌ای خود همواره تقوا و مسئولیت‌شناسی را محور امور قرار داده بود، موجب تاسف و تالم بسیار شد.

زنده‌یاد سید محمود دعایی الگویی از مدیریت در عرصه رسانه‌های کشور بود و اینجانب، به سهم خود، فقدان این روحانی وارسته در ساحت رسانه را به همه اصحاب فرهنگ و رسانه، به‌ویژه، همکاران ایشان در مجموعه روزنامه اطلاعات و خانواده عزیز و محترم وی تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران الهی و برای بیت مکرم و دوستان و دوست‌داران ایشان، صبر و اجر مسالت دارم.

ابداً رنگ عوض نکرد و همان بود که بود

کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تسلیت رحلت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمود دعایی به فرزندان و خانواده محترم ایشان و همچنین عموم ایرانیان به خصوص جامعه مطبوعات کشور، نوشت: دعایی یار دیرین امام (ره)، همواره در کنار امام (ره) و مورد اعتماد آن بزرگوار بود. او چه در دورانی که امام (ره) در عراق بودند و چه در بازگشت امام (ره) به ایران در خدمتگذاری به مراد خود زبانزد عام وخاص بود.

او در یک جمله ذوب در امام(ره) بود و در زندگی پربرکت خویش، سعی داشت منش و کرداری برگرفته از شخصیت امام (ره) داشته باشد. آقای دعای دوستدار همه بود و همه او را دوست می‌داشتند، اصلاحگر واقعی بود و با افتادگی، سلامتی و خیرخواهی خود تصویری واقعی از یک روحانی در ذهن هر کس که با او در تماس بود می‌آفرید.

شخصیت دعایی در تمامی مسئولیتهایی که برعهده داشت، چه در زمانی که رادیوی انقلاب را در عراق اداره می‌کرد، چه در زمانی که سفارت ایران در عراق را برعهده داشت، چه در دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی و چه در زمان نمایندگی ولی فقیه در روزنامه اطلاعات، هیچ تغییر نکرد. دعایی همان دعایی طلبه بود و با رفتار خاضعانه خویش در دل هر کس راه می‌یافت. او در حل مشکلات دیگران سعی بلیغ داشت و در این راه آماده بود هرگونه زحمت را حتی اگر با تحقیر او همراه بود تحمل کند.

اینجانب ... همواره دعایی را همان دعایی یافتم. او برخلاف کسانی که با بالارفتن از نردبان مسئولیت رنگ عوض می‌کنند، زی روحانی خود را از دست نداد. یار بی‌پناهان بود و با خلوص و افتادگی حتی اتهامات ناروا را تحمل می‌کرد.

دعایی در دوران نمایندگی رهبری در روزنامه اطلاعات پناه خبرنگاران بود و با مشی اعتدالی خویش هیچ کس را متهم نمی‌کرد، بلکه در انتشار اخبار و تهیه گزارش، صحت خبر و مصلحت کشور و انقلاب را در نظر داشت. خدایش رحمت کند که نماد انسان انقلابی و اخلاقی و یک روحانی واقعی بود. او ابداً رنگ عوض نکرد. او همان بود که بود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس