هفت کشور صنعتی در برلین به توافق رسیدند/ حذف سوخت‌های فسیلی در صنعت برق

هفت کشور صنعتی جهان با امضای توافق نامه ای در برلین آلمان متعهد شدند که سوخت فسیلی را تا سال ۲۰۳۵ از بخش صنعت برق حذف کنند.

به گزارش مشرق از رویترز، گروه هفت کشور صنعتی موسوم به G۷ که بزرگترین اقتصادهای پیشرفته جهان را نمایندگی می کند، روز جمعه توافق کردند تا سال ۲۰۳۵ صنعت برق خود را «کربن زدایی» کنند؛ هدفی که کارشناسان می گویند گام بزرگی در کمک به جهان برای جلوگیری از تغییرات فاجعه بار آب و هوا خواهد بود.

وزرای آب و هوا، انرژی و محیط زیست جی ۷ در پایان نشست خود در برلین در بیانیه ای ۴۰ صفحه ای این تعهدنامه را امضا کردند. آنها همچنین متعهد به حذف تدریجی استفاده از زغال سنگ در صنایع انرژی شدند، اما هیچ ضرب الاجلی برای آن تعیین نکردند.

با این حال، این تصمیم در مورد کربن‌زدایی، دست این کشورها را برای ادامه استفاده از سوخت‌های فسیلی در صورتی که گازهای گلخانه‌ای آن‌ها "کاهش یابد" باز می‌گذارد. فناوری کنونی نمی تواند صددرصد گازهای گلخانه ای ساطع شده از سوزاندن سوخت های فسیلی را جذب کند.

این گروه می گوید، این تصمیم با پس‌زمینه جنگ روسیه در اوکراین گرفته شد، که احساس فوریت را - به‌ویژه در اروپا - برای تسریع انتقال به منابع انرژی پاک‌تر ایجاد کرد.

گروه جی ۷ شامل آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و انگلیس و همچنین اتحادیه اروپا است. تصمیمات آنها در مورد انرژی و آب و هوا اغلب به گروه گسترده تر G۲۰ که مجموعاً ۸۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهان را تولید می کنند، بسط می یابد. گروه جی ۲۰ در ماه آبان در بالی نشست خواهد داشت.

در این بیانیه آمده است: «با توجه به حمله روسیه به اوکراین، حمایت مالی از شرکت‌ها و شهروندانی که از افزایش شدید قیمت سوخت‌های فسیلی متضرر شده‌اند، اکنون در دستور کار سیاسی چندین کشور قرار دارد. با این وجود، هدف ما این است که اقدامات کمکی موقتی و هدفمند باشد و بر تعهد خود برای حذف یارانه سوخت های فسیلی ناکارآمد تا سال ۲۰۲۵ مجدداً تاکید می کنیم.»

رابرت هابک، وزیر امور اقتصادی و اقدام اقلیمی آلمان روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که میزان دی اکسید کربن موجود در جو به این معنی است که جهان نمی تواند گرمایش جهانی را تا ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن تحمل کند. به خاطر این آستانه افزایش دما دانشمندان می گویند برای جلوگیری از بدتر شدن تغییرات آب و هوا و سوق دادن اکوسیستم های حیاتی به نقاط خطرناک، کنار گذاشتن سوخت های فسلی امری  ضروری است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • عبدالله IR ۰۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  0 0
  مرگ بر امریقا Death To usa الموت لأمریقا مرگ بر اسرائیل מוות לישראל الموت لإسرائیل Death to Israel
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  0 0
  نشستن فکر کردن خو تا اون موقع سوخت دنیا تموم شده حیف پیتروشیمی ایران که دارن مجانی میدن اروپا باید حسابی گرون کنیم
 • IR ۰۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  1 0
  حرفهای گنده تر از دهانشان برای کنترل قیمت نفت می زنید غلط کردید سوختهای فسیلی حذف شدنی نیست کم دروغ و دغل تحویل جهان بدهید مزدوران آمریکا- قمپوز در نکنید در ایران از زبان کودتاچی معروف برعلیه دولت مردمی مصدق ایرانیان را فریب دادید جهان به دروغهای ملعون غرب قرنتینه شده است و هیچیک از حرفهای غربی جماعت را برنمی تابند.
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  1 0
  ببینیم تا چه اندازه واقعیت هست!!!!
 • CZ ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  0 0
  برای بر خریدن نفت و گاز کشورهای تولید کننده از این نمایش ها هر روز بازی میکنند! زیاد جدی نگیرید با تکنولوژی لیبرالی هیچگاه نفت و گاز قابل صرفنظر کردن نیست!
 • DE ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  0 0
  به آلمانی ها همیشه توصیه می‌کنیم از پوست پرتقال گاز تهیه کنند چون هم برای محیط زیست خوبه هم برای مصارف سوخت و سوز که این روزها بین آلمانیها بسیار زیاده و همه دارن میسوزن و میسازن ولی بهتر از اون همون باروتها و بمب‌ها و موشک‌هایی که به اوکراین می‌فرستند که بیشتر آتیش جنگ بلندتر بشه را میسوزوندند و ازش انرژی می‌گرفتند کمی بو میده ولی دود نمیکنه. چووس یعنی خدا حافظ.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس