شروط خرید عرصه واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید اعلام شد

ظرف ۶ ماه در دولت سیزدهم به اندازه کل ۸ ساله دولت روحانی، پروانه ساخت مسکن صادر شد.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت: روزنامه ایران در این زمینه در گزارشی نوشت: تعداد پروانه ساختمانی صادر شده در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد تولید مسکن در دولت سیزدهم شتاب گرفته است.

افزایش تولید مسکن در مقایسه با تعداد پروانه ساختمانی در دولت قبل و در چند ماهه دولت سیزدهم مبین این است که این عدد در ۶ ماه دولت سیزدهم تقریبا با ۸ سال دولت قبل برابری می‌کند. در دولت قبل از سال ۹۲ تا ۹۹ تعداد کل پروانه ساختمانی صادر شده برابر یک میلیون و ۱۵۰ هزار فقره بوده است در حالی که در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰، در مجموع یک میلیون پروانه توسط شهرداری‌های کشور برای ساخت‌وساز صادر شده است.

این موضوع از رشد بی‌سابقه ساخت‌وساز خبر می‌دهد. در ۳ فصل سال ۱۴۰۰، کل پروانه‌های صادر شده ساختمان شهری ۸۷ هزار و ۲۰۰ فقره است، در بهار سال گذشته ۳۴ هزار و ۵۰۰، در تابستان ۲۷ هزار و ۹۰۰ و در پاییز ۲۴ هزار و ۸۰۰ پروانه ساختمانی در مناطق شهری صادر شـده اسـت. رشـد صدور پروانه در نیمه دوم سال قبل به یک میلیون فقره، نشان می‌دهد تقریباً یک میلیون هزار پروانه در زمستان سال قبل صادر شده است.

بنابر این گزارش که از داده‌های مرکز آمـار استخراج شده است، صدور پروانه‌های ساختمانی از سال ۹۲ تا ۹۹ نسبت بـه سـال‌های قبـل روند کاهشی دارد و در این ۸ سال فقط در برخی دوره‌ها پروانه ساختمانی نسبت به سال قبل رشـد اندکی دارد. آمار به خوبی مشخص می‌کند که از سال ۹۲ ساخت‌وساز روند نزولی به خود گرفته تا اینکه در سال ۹۷ همزمان با آغاز برنامه‌ریزی برای طرح اقـدام ملی و همچنین جهش قیمت‌ها در بازار مسکن، صدور پروانه ساختمانی در این سال حدود ۲۲ هزار فقره بیشتر از سال قبل، یعنی سال ۹۶ است. با توجه به رکود بازار مسکن از سال ۹۲، در سال ۹۳، افت شدید ۴۲ درصدی نسبت به سال قبل در صدور پروانه‌های ساختمانی اتفاق افتاد که از این سال به بعد همین کاهش در سال‌های ۹۴ و ۹۵ نیز تکرار شد و در سال‌های ۹۶ تا ۹۹ با افزایش قیمت مسکن و روی آوردن سازندگان به ساخت‌وساز، تعداد پروانه‌های ساختمانی نیز افزایش یافته که افزایش آن قابل توجه نیست.

کاهش صدور پروانه ساختمانی در سال‌های گذشته منجر به کاهش تولید مسکن شده است. براساس آمار، در سال ۹۳ برای تعداد ۴۰۰ هزار و ۱۶۴ واحد مسکونی پروانه صادر شده که نسبت به سال قبل از آن، یعنی سال ۹۲،

 کاهش بیش از ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. افت تولید مسکن در سال‌های پس از آن هم ادامه پیدا کرد و در سال ۹۶ به حدود ۳۳۷ هزار واحد رسید.

براساس برنامه اقدام ملی مسکن، دولت موظف بود از سال ۹۷ تا پایان دولت، ۴۰۰ هزار واحد بسازد. اما واحدهای ساخته شده در این برنامه تا پایان دولت قبل فقط حدود ۴۰ هزار واحد است و دولت سیزدهم قصد دارد واحدهای پیش‌بینی شده در این برنامه را همزمان با نهضت ملی مسکن پیش ببرد.

داده‌های آماری وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد در بازه زمانی نیمه دوم سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار فقره پروانه ساخت‌وساز شهری و روستایی صـادر شـده اسـت. مقایسه تولید مسکن در دولت‌های مختلف نشان می‌دهد در دولت سازندگی یک میلیون و ۱۷۰ هـزار، در دولت اصلاحات

۲ میلیون و ۱۰۰ هـزار، در دولـت مـهـر ۴ میلیون و ۸۰۰ هـزار و در دولت تدبیر و امید کمتریـن میـزان و ۷۹۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده است. به این ‌ترتیب با توجه به برنامه ساخت ۴ میلیون مسکن تا پایان ۱۴۰۴، اگر این تعداد مسکن در کشور ساخته شود، در یک دوره دولت سیزدهم ساخت مسکن بیشتر از دو دوره دولت سازندگی و اصلاحات است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  1 0
  خدا از سر شهرداری ها نگذره که خون مردم را توی شیشه می کنند. الان دو ماه هست برای استعلام اداره گاز با شهرداری در گیر هستم. اشتباه کامند شهرداری زمان صدور پروانه الان برای من شده جریمه ..... واقعا چه خبره؟؟؟؟
  • IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   1 0
   مردم تهران چی بگن
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  2 0
  روزنامه کیهان دوره احمدی‌نژاد چجوری بود؟ بعدش با احمدی نژاد چیکار کرد؟
 • فرزاد IR ۰۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  1 0
  پس چرا این حسن روحانی رو محاکمه نمیکنید
 • IR ۰۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  1 0
  مهم صدور نیست . مهم آخر کاره که من نوعی یه آلونک دارم بشینم و نگران اجاره نباشم و مهمتر چه نوع خونه ای دست منو میگیره . مثل مترو پل یا با استحکام خونه های آنچنانی
 • IR ۰۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  1 0
  حدود ۲۸ سال میشه که اطراف کاخ شمس در کرج به بچه های سازمان ایرانگردی زمین داده شده . تعاونی و ما بخاطر تخلف ارگانهای مختلف هنوز در شهرداری منتظریم که به حریم شهر اضافه شود تا بتوانیم یه خونه داشته باشیم . البته بچه‌ های اون موقع پیر شدند و بعضی هم فوت کردند.
 • IR ۰۵:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  1 0
  خدالعنت کندحسن روحانی کثیف را
 • IR ۰۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  1 0
  حتما
 • IR ۰۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  1 0
  احسنت زحمات شما برای کشور و مردم عزیز ستودنی هست گرانی فساد اداری و فرهنگ رو دریابید ان شاالله
 • IR ۰۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  1 0
  کسب عوارض X برابر .
 • CA ۰۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  0 0
  چند تا واحد ساخته شده .‌ سالی یک میلیون مسکن که قرار بود بسازن چی شده .‌ این دولت، دولت گفتار درمانی هست . هیچ دولتی به اندازه دولت احمدی نژاد در ساخت مسکن برای افراد نیازمند موفق نبوده و نخواهد بود
 • جمال IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  0 0
  کیهان با این تحلیل
 • شاهد IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  0 0
  خدا قوت و درود بر این دولت پرتلاش انقلابی.پیروز و سربلند باشید دلاورمردان.دعای خاص امام زمان بدرقه راهتان .
 • نکیسا DE ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  0 0
  دیگه چه ملت نا سپاس ، اینهمه پروانه صادر شد ، یادتونه مموتی چقدر کلنگ زد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس