افغانستان

فروشندگان موادغذایی در افغانستان می‌گویند کالاهایی که از ایران وارد می‌شوند در بازار هرات و شهرهای دیگر با دو برابر قیمت به‌فروش می‌رسند.

به گزارش مشرق، پس از افزایش قیمت کالاهای یارانه‌­ای در کشور ایران، افغانستان که به گفته بازرگانان نزدیک به ۸۰ درصد از نیازمندی‌های خود را از این کشور وارد می‌کند، با افزایش قیمت این کالاها رو به‌روست.

در حال حاضر مواد غذایی چون ماکارانی، برنج ، روغن، شکلات و مواد شوینده در بازار هرات با دوبرابر قیمت فروخته می‌شود.

محمدرفیع یکی از فروشند­گان موادغذایی در بازار هرات در این باره گفت: از چند روزپیش تاکنون بیشتر کالاهایی که از ایران وارد هرات می‌شد به یکباره با افزایش چشمگیری مواجه شده و در حال حاضر مواد غذایی و مواد شوینده در بازار هرات با دوبرابر قیمت نسبت به گذشته فروخته می‌شود و این امر سبب کاهش مشتریان آنها شده است.

وی ادامه داد: یک کیلو شکلات در گذشته ۱۲۰ افغانی بود اما حالا ۲۰۰ افغانی فروخته می‌شود، روغن مایع ۵ لیتری ۸۰۰ افغانی بود اما حالا به دلیل افزایش قیمت در بازار ۱۱۰۰ افغانی فروخته می‌شود و اگر این روند ادامه داشته باشد از یک سو دیگر کسی برای خرید به آنها مراجعه نخواهد کرد و از سوی دیگر بازار هرات به تعطیلی کشیده خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

کمیابی روغن در کشورهای همسایه و کاهش قاچاق از ایران در پی حذف ارز ترجیحی

سید مهدی سالهاست که در بازار هرات کالاهای مرغوب ایرانی را به فروش می‌رساند، با اشاره به افزایش قیمت‌ها در ایران که تاثیر مستقیمی بر بازار هرات گذاشته، گفت: در گذشته بیشتر خانواده‌ها از کالاهای ایرانی استفاده می‌کردند اما اکنون پس از افزایش قیمت این کالاها تنها ۳۰ درصد از شهروندان از او خرید می‌کنند و بیشتر مشتریان کالاهای افغانی را با قیمت پایین می‌خرند.

توریالی غوثی یکی از تجار هراتی نیز در این باره گفت: افزایش قیمت کالاهای مختلف در ایران به دلیل اینکه افغانستان بیشترین واردات را از این کشور دارد تاثیر مستقیمی بر بازار هرات داشته اما اگر تمام بازرگانان و حکومت به‌صورت متحد تلاش کنند با وجود منابع سرشار طبیعی می‌توان از این فرصت استفاده کرد و کالاهای تولیدی خود را وارد بازار کرده و با قیمت خوب به شهروندان عرضه کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر شهرک صنعتی هرات توانسته تا در بخش‌های مختلف مواد مورد نیاز شهروندان را تولید کند و با کاهش واردات می‌توانیم نیازمندی‌های بازار را تامین کنیم.

حمید الله خادم رئیس اتاق معادن و صنایع هرات نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: اگر قیمت کالاهای وارداتی در بازار افزایش یافته و مواد خام برای تولید به شدت گران شده است، باید این فرصت خوب را غنیمت بشماریم و حکومت در کنار بخش خصوصی تلاش کند با استفاده از منابع داخلی و نیروی کاری جوان اقدام به تولید کند و افغانستان را به سمت خودکفائی در تمام عرصه‌ها بکشاند.

وی تاکید کرد: با وضع ممنوعیت واردات اقلام کشاورزی از سوی حکومت، کشاورزان محصولات خود را با قیمت مناسب به فروش می‌رسانند و برای فردای خود برنامه خوبی خواهند داشت، اگر این روند از سوی حکومت ادامه یابد و آمار واردات مواد غذایی و دیگر کالاها کاهش یابد تولیدات داخلی تقویت می‌شود و تاثیر خوبی بر صادرات افغانستان خواهد داشت.

یعقوب مشعوف کارشناس کسائل اقتصادی در هرات اظهار داشت: افغانستان یک کشور کاملا مصرفی و متکی به واردات است و تغییرات قیمت در کشورهای همسایه سبب می‌شود تا قیمت کالاها در هرات هم افزایش یابد اما تا زمانی که حکومت خود را از قالب وابستگی به کشورهای خارجی و همسایه خارج نکند این چالش‌ها همچنان باقی خواهد بود.

گفتنی است که شهروندان هرات تاکید دارند با افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز در بازار دیگر توان خرید مواد مورد نیازشان را ندارند و حکومت باید برای کاهش قیمت‌ها اقدام کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  4 0
  قاچاق مداوم محصولات غذایی از ایران به افغانستان که به گفته مسئولان 800 تن در روز آن تنها مربوط آرد و صدها کامیون روغن می باشد . سبب کمبود مواد غذایی در داخل و بالتبع افزایش قیمت آن شده است. در عوض آورده از این کشور به ایران جز نیروی کار و مواد مخدر چیست؟
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   4 0
   اکثرا به عنوان کارگر ساده میان وبعد که کار را یاد میگیرن به عنوان متخصص میرن اروپا...ایران سکوی پرتاب موفقیت
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   3 0
   مواد مخدر هم از اونجا به ایران قاچاق میشود...مبادله غذا در برابر مواد افیونی نتیجه اعتیاد جوانان هم که مشخص است. بیکاری خلاف قتل طلاق و ....
  • IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   1 0
   تازه از آنجا تروریست هم می آید و جنایت در حرم رضوی...
  • IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   1 0
   جالبه از ایران و ایرانی استفاده میکنند بعد که متخصص میشند و یا پول در میارند میرند اروپا و آمریکا با یک تحریک بعضی هاتون از ایران و ایرانی بد میکند و ختی دشمن میشند. واقعا ما ایرانی ها بایستی دیگه پول توی جیب و یا غذای مورد نیاز ایرانی رو به هر کشوری ندیم. چون توی کشورهای اطراف فقط منابع ایران رو می‌خوان بعد هم اجازه به کشورهای متخاصم اجازه میده علیه منافع مردم ایران دست به اقدامات ضد امنیتی بزنه.
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  4 0
  به اطلاع برادران افغانی و طالبان برسانید آن چه تا کنون در افغانستان عرضه میشد قاچاق کالا بوده است. وحرام بوده و است
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   1 0
   قاچاق حرام است؟! نمیدانستم
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  4 0
  قیمت ارزان کالای قاچاق ایرانی به دهان همسایه مزه کرده بوده است.
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  4 0
  طالبان می تواند کالای ارزان قیمت چینی وارد کند. چین همسایه شرقی افغانستان است
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   2 0
   احسنت! پیشنهاد بسیار راهگشایی بود
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   2 0
   چین مرزهایش را کنترل شدید میکند مثل ترکیه امکان قاچاق وجود ندارد. ایران ولی ماشاالله
 • افغانی ام افغانی IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  4 2
  اقدام ایران در گران کردن مواد غذایی محکوم است. دولت اسلامی جلو صادرات تریاک را به ایران بگیرد تا نعشه شوند از خماری
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   1 0
   تهدید میکنی؟ مگر ما معتاد داریم؟! ما بیمار داریم و خودمان میتوانیم خشخاش تولید کنیم
  • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   3 0
   چقدر پررو تشریف دارید نزدیک به 6 میلیون مهمان افغانی داریم. خرج 40 میلیون دیگه رو هم از ما میخان
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   2 0
   پررو ، بی شعور و متوقع!!!!
 • سعید خان IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  1 0
  افغانستان از این شرتیط استفاده کند ومستقل شود. واردات باعث تضعیف این کشورغنی خاهدشد. یارانه جوابگوی خودکشور ایران نیست چ برسد بکشورهای همسایه..
 • DE ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  1 0
  مواد غذایی افغانستان هم ما تامین میکنیم همه هزینه های منطقه باز امپراطوری باز روی گرده ایرانی هاست بعلاوه تحریم های امپراطوری بازی شان
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  2 0
  یعنی مرز اینقدر بی در و پیکره که ۸۰ درصد کالاهای یارانه ای افغانستان از ایران تامین میشه؟
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 0
  بخورید و بیاشامید به ما هم بدهید ایران کشور غنی هست.. آب هیرمند مال افغانستان است نیروی کار مال افغانستان است ایرانی تن پرور است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس