کد خبر 1377558
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۰
تصمیم سخت و بزرگ قهرمان المپیک

وزن کم کردن و ماندن سر وزنی که چند سال قبل آن را افزایش داده‌ای کار بسیار دشواری است، محمدرضا گرایی اما این کار را برای مدتی طولانی انجام داد و حالا تصمیم بزرگ و سخت دیگری را پیش روی خودش می‌بیند.

به گزارش مشرق، محمدرضا گرایی در شرایطی از سوی محمد بنا برای ۶۷ کیلوگرم انتخاب شد که مدتی بود به ۷۲ کیلوگرم رفته بود. او دیگر کشتی‌گیر ۷۲ کیلو محسوب می‌شد اما آزمون و خطای سرمربی تیم ملی او را به این نتیجه رساند که بهترین گزینه برای کسب سهمیه المپیک و حضور در آن در وزن ۶۷ کیلوگرم، محمدرضا گرایی است؛ برادر کوچک‌تر کاپیتان محمدعلی گرایی که تا پیش از آن امید اول کشتی فرنگی در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو محسوب می‌شد.

تا پیش از آنکه محمدرضا گرایی به مسابقات گزینشی المپیک برود و به راحتی و با اقتدار سهمیه المپیک را بگیرد، جز کادرفنی تیم ملی کسی رویش حسابی باز نکرده بود اما او از ۷۲ کیلو به ۶۷ کیلو بازگشته و با توجه به تعویق یک ساله المپیک خود را طولانی مدت در رژیم و کنترل وزن قرار داده بود تا در سال ۲۰۲۱ دو طلای ارزشمند را بگیرد.

اگر طلای المپیک توکیویش را در اسلو تکرار نمی‌کرد، خیلی‌ها می‌گفتند قهرمانی‌اش اتفاقی و یک حادثه بوده است اما رضا گرایی همان‌قدر که در المپیک تماشایی کشتی گرفت، در جهانی نروژ هم فوق‌العاده ظاهر شد و هیچ‌کسی به اندازه خودش نمی‌دانست که طلای توکیو را در اسلو تکرار خواهد کرد. او در ثانیه‌هایی که باخت را با برد عوض کرد، باور داشت که هیچ کسی برای رسیدن به طلای ۶۷ کیلو شایسته‌تر از او نیست.

رضا گرایی اما بعد از المپیک به مدتی نسبتا طولانی از مسابقه فاصله گرفت، مثل خیلی دیگر از قهرمانان. همین دوری طولانی مدت وزن او را بالا برد و قهرمان جهان و المپیک در اولین مسابقه‌ای که قرار است بعد از جهانی روی تشک برود، در ۷۲ کیلو کشتی خواهد گرفت.

او در آستانه تصمیمی بزرگ و سخت است. اگر بخواهد در همین ۷۲ کیلو کشتی بگیرد با چند مسئله روبه‌روست. یکی اینکه بعد از دو طلای جهان و المپیک، خود را در آزمونی سخت و وزنی جدید قرار خواهد داد که با توجه به سرعت و فیزیک و شرایط وزنی‌اش این یک ریسک است.

علاوه بر آن، ۷۲ کیلوگرم ایران مدعیان خودش را دارد و حتی ممکن است گرایی در مصاف با مدعیان داخلی نتواند دوبنده تیم ملی را از آن خود کند و بعد از موفقیت‎های بزرگش در سال ۲۰۲۱، حتی به دوبنده تیم ملی در سال ۲۰۲۲ نرسد، ضمن اینکه ۷۲ کیلو وزن المپیکی نیست و باتوجه به فاصله کمتر از دو سال تا المپیک ۲۰۲۴ پاریس، اینکه رضا گرایی بتواند خود را از ۶۷ به ۷۷ کیلوگرم برساند و در قامت مدعی ظاهر شود، عملی است با ریسک بالا؛ درحالی که او در ۶۷ کیلوگرم می‌تواند با حفظ وزن و شرایط آمادگی‌اش، دو طلای جهانی و یک طلای المپیک دیگر را تا سال ۲۰۲۴ به خود اختصاص داده و رکورد قابل تحسینی از خود بر جای بگذارد. بازگشت به ۶۷ کیلو هم البته بار دیگر او را در وضعیت سخت وزن کم کردن و کنترل شدید وزن برای طولانی‌مدت قرار خواهد داد.

به هرشکل محمدرضا گرایی که توانست یک بار این کار بزرگ و ارزشمند را انجام دهد، قطعا در وجودش توان و انگیزه تکرار نیز وجود دارد، فقط کافی است او تصمیمش را در خصوص وزنش بگیرد و بر مبنای آن برنامه‌ریزی کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس