نصرالله

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در جریان سخنرانی خود به مناسبت سالروز شهادت شهید «مصطفی بدرالدین» گفت: شهید بدرالدین فردی شجاع و با شهامت بود.

به گزارش مشرق به نقل از المیادین، «سید حسن نصر الله»، دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان سخنرانی خود را به مناسبت شمین سالگرد شهادت مصطفی بدرالدین، فرمانده حزب‌الله در سوریه آغاز کرد.

شهید بدرالدین، فرمانده شاخه نظامی حزب الله ۲۴ اردیبهشت سال ۱۳۹۵ (۱۳ مه ۲۰۱۶) در حمله راکتی و توپخانه‌ای تکفیری‌ها به نزدیکی فرودگاهی نظامی در حوالی دمشق، پایتخت سوریه ترور و شهید شد.

نصرالله در آغاز سخنرانی خود، ضمن تبریک و تسلیت شهادت بدرالدین به خانواده وی، گفت که سال گذشته به خاطر کرونا، شرایط برگزاری این بزرگداشت فراهم نبوده است.

وی ضمن قدردانی از مردم لبنان به خاطر مشارکت در انتخابات پارلمانی، به ویژه اتباع لبنانی مقیم خارج که در صفوف طولانی اخذ رأی حضور داشتند، تصریح کرد، شاید برای برخی از این اتباع، به خاطر رأی دادن به حزب الله و همپیمانانش، مشکلاتی نیز ایجاد می‌شد، ولی با وجود این، رأی دادند و باید از همه این افراد، قدردانی کرد.

شهید بدرالدین زندگی خود را برای مقابله با صهیونیستها و تکفیریها صرف کرد

دبیر کل حزب الله لبنان سپس به شخصیت شهید بدرالدین پرداخت و گفت: «بسیاری از افراد مانند شهید بدرالدین به اقتضای شغل جهادی خود، نزد مردم شناخته شده نیستند. تصاویر آنان نیز مخفی است. ولی پس از شهادت، نامهای واقعی آنان اعلام می‌شود. فیلمهای مستندی نیز درباره زندگی آنان ساخته می‌شود».

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه شهید بدرالدین شجاعت و شهامت و اراده بالایی داشت، تأکید کرد، این شهید کل «زندگی خود را در مقابله با صهیونیستها و تکفیریها صرف کرد. این شهید، یکی از نمادهای نسل خود است؛ نسلی است است که مؤمن و مجاهد بودند. وی با نام ذوالفقار در تامی میادین [جنگ] از فلسطین گرفته تا لبنان و سوریه حضور داشت».

شبکه خبری المیادین به نقل از نصرالله گزارش داد، اشغال فلسطین موسوم به «نکبة» در سال ۱۹۴۸، شکستی برای همه کشورهای عربی و «ملتهای منطقه بود. ملتهای ما همچنان با نتایج این شکست مواجه هستند. منطقه ما نیز [از طریق جنگ] در حال فرسایش است و از ۷۴ سال پیش تا کنون، با جنگ مواجه است».

فلسطین دیگر منتظر کشورهای عربی نیست

وی با بیان اینکه مهمتر از فاجعه اشغال، موضع ملت فلسطین طی دهه‌های گذشته است، ادامه داد: «ملت فلسطین، تصمیم خود را مدتها پیش گرفته است و در حال حاضر در تمامی عرصه‌ها و میادین حضور دارد. این ملت دیگر منتظر کشورهای عربی، اتحادیه عرب سازمان همکاری و شورای امنیت و سازمان ملل نیست. لذا فکر می‌کنم که طی ۲۰ سال گذشته، باور اکثریت قاطع ملت فلسطین به گزینه مقاومت، بیش از هر زمان دیگری، قویتر شده است».

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه انتظار می‌رفت کشورهای عربی بتوانند فلسطین را آزاد کنند، افزود: «اما این مسئله به از دست رفتن قدس، کرانه باختری، جولان [اشغالی]، مزارع شبعا و منطقه سیناء ختم شد. لبنان نیز می‌توانست مانند فلسطین شاهد این فاجعه باشد. تصور کنید که اگر مقاومت نبود، سرنوشت لبنان چه بود؟ سرنوشت مردم لبنان چه بود؟ چه فاجعه‌ای می‌توانست برای مردم لبنان رقم بخورد؟ همان طور که ملت فلسطین و ملتهای عرب از ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۸ تا به امروز، منتظر هستند، مردم لبنان نیز باید منتظر راهبرد عربی یکپارچه بودند تا لبنان از دست اسرائیل آزاد شود».

جهان عرب قادر به آزادسازی و حمایت از فلسطین نیست

نصرالله ضمن انتقاد از عادیسازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و اینکه مردم لبنان می‌توانند چه انتظاری از این کشورهای داشته باشند، تصریح کرد: «تنها نظامی که واقعا [در برابر اسرائیل] ایستاد و در این راه، شهید هم تقدیم کرد، سوریه بود. اینجاست که ویژگی نسل بدرالدین مشخص می‌شود؛ نسلی که نه منتظر کشورهای عربی ماند، نه سازمانهای اسلامی، نه جامعه بی‌الملل و نه شورای امنیت، بلکه مقاومت از ساعت اولیه حمله [اسرائیل]، وارد درگیری مستقیم با دشمن و مبارزه با آن آغاز شد.».

وی با بیان اینکه  هیچ کس نباید فکر کند که جهان عرب می‌تواند از لبنان حمایت کند، خاطر نشان کرد: «جهان عرب زمانی که یکپارچه و منسجم بود، نتوانست فلسطین را آزاد کند و تا به امروز نیز نتوانسته است از فلسطین حمایت کند. حتی به آزادسازی لبنان نیز کمک نکرد. اما نسل بدرالدین منتظر این کشورها نماند. البته رابطه با جهان عرب، از اصولی است که قابل مناقشه نیست، ولی از این کشورها نباید انتظار کمک داشت. و در آن زمان فقط سوریه و جمهوری اسلامی ایران مواضع حمایتی از لبنان داشتند».

هیچ کس بر روی نظامهای عربی حساب باز نمی‌کند

دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه هیچ کس در لبنان، پس از ۷۴ سال جنگ کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، بتواند بر روی نظامهای رسمی عربی حساب باز کند، ادامه داد: «در سال ۱۹۸۳، حکومت لبنان از سر ضعف با رژیم صهیونیستی وارد مذاکره شد و توافق ننگینی حاصل کرد؛ توافقی که حاکمیتی برای لبنان باقی نگذاشت و همه گروهها با آن موافقت کردند، به جز دو نماینده پارلمان. این معاهده، تحت حمایت گروهی قرار داشت که امروز، مدعی حاکمیت و ارتباط با جهان عرب است. اما برخی از گروههای ملی گرا و علمای مسلمان مخالف این معاهده بودند. سوریه و ایران نیز به شدت با این توافق مخالفت کردند».

وی با تأکید بر اینکه گروههای مقاومت لبنان این توافق را ناکام گذاشتند و نسل بدرالدین تسلیم این امر نشدند، خاطر نشان کرد: «حکومت در 17 می، برای حمایت از لبنان در برابر دشمن تحت حمایت آمریکا که قویترین ارتش در منطقه خاورمیانه را در اختیار داشت، چه کاری انجام داد؟. مسئولان دلوتی در آن زمان بدترین انتخاب را انجام دادند و به سمت مذاکره با دشمن از روی ضعف و تسلیم شدن حرکت، و توافقی کردند که ناقض کرامت و آزادی لبنان بود. باید حکومت عادل و توانمندی شکل گیرد که جرأت تصمیم‌گیری داشته باشد. ولی آیا این دولت می‌تواند آمریکا و کشورهای مستکبر را به چالش بکشد و از منافع ملی دفاع کند؟».

دبیر کل حزب الله با اشاره به نقش شهید بدرالدین در مقابله با صهیونیستها و مدیریت عملیاتهای بسیار علیه رژیم صهیونیستی، گفت: «مقاومت در سال 1996 توانست شبکه‌های جاسوسی صهیونیستها را منهدم کند. شهید بدرالدین نیز در این مسئله، در کنار حکومت قرار داشت. وی در تمامی مذاکرات تبادل اسرا و آزادسازی لبنان حضور داشت. او کسی بود که باعث شد تا به امروز، از لبنان در برابر دشمن اسرائیلی حمایت شود. مقاومت نیز در کنار ارتش و نیروهای امنیتی، امنیت داخلی لبنان را تأمین کرد.».

وی با اشاره به اینکه سرویسهای امنیتی مصمم هستند که شبکه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی را منهدم کنند، خاطر نشان کرد: «ما از همه گروههای سیاسی می‌خواهیم که از این اقدام حمایت کنند. همین مسئله و همچنین افزایش توانمندی مقاومت باعث شده است که رژیم صهیونیستی به مزدوران بیشتری نیاز داشته باشد و به صورت غیر حرفه‌ای، آنان را جذب کند. دادگاه نظامی نیز باید این مسئله را جدی بگیرد و حکمهای سنگین علیه این افراد صادر کند».

آمریکا از مشارکت حزب الله در جنگ القصیر غافلگیر شد

نصرالله همچنین به مسئله حضور شهید بدرالدین در جنگ سوریه اشاره و عنوان کرد: «این شهید، جنگ سوریه را از مراحل نخست از لبنان مدیریت می‌کرد، ولی پس از اینکه وضعیت وخیم شد، از داخل سوریه مدیریت آن را بر عهده گرفت. البته سالهای آینده، اسنادی که منتشر خواهد شد، نشان خواهد داد که چه اهدافی از جنگ علیه سوریه وجود داشته است که بیشتر آن، چشم طمع به گاز و نفت سوریه و منابع این کشور است. لذا شهید، با قدرت در این جنگ حضور داشت».

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به نبرد «القصیر» و اینکه حزب الله تصمیم خود را برای این جنگ گرفته بود، گفت: «هزاران نفر از برادران ما عازم این جنگ شدند. کسانی که مدیران این جگ بودند، به ویژه آمریکاییها نیز اعتراف کردند که از ورود حزب الله به  جنگ القصیر غافلگیر شدند. این جنگ نتایجی داشت که به تحولات راهبردی منتهی شد. شهدای ما در این جنگ در کنار نیروهای سوری، توانستند مسیر جنگ را تغییر دهند. این جنگ آزادسازی مناطق مرزی از جمله زبدانی و قلمون را پایه‌گذاری کرد. این جنگ باعث شد که لبنان از شر پهپادهای انتحاری در امان بماند».

چیزی جز شکست، عاید حامیان اسرائیل در لبنان نشد

وی با بیان اینکه افراد لبنانی که بر روی رژیم صهیونیستی حساب باز کرده‌اند و به سنگرهایی برای حمایت از آن بدل شده‌اند، چه چیزی جز شکست و فرار عایدشان شده است، تأکید کرد: «یک گروه دیگر نیز منتظر راهبردی [کشورهای] عربی هستند، ولی هیچ چیزی به دست نیاوردند. یک گروه نیز در پی مقاومتی هستند که برخاسته از اراده ملت لبنان است و این گروه به پیروزی رسید. البته هنوز هم جنگ بر سر گزینه‌ها در لبنان وجود دارد. اما ما با افتخار می‌گوییم که انتخابات و گزینه‌های سیاسی ما، درست بوده و پیروز شده است».

نصرالله با بیان اینکه حامیان اسرائیل در داخل لبنان به شدت شکست خورده‌اند، عنوان کرد: «ما از جمله گروههای لبنانی هستیم که جانفشانیهای بسیاری داشت و شمار زیادی از شهدا را تقدیم کرد و برای کرامت و عزت لبنان، به زندان افتادند. ما گروهی هستیم که بیشتر از همه، کشور را حفظ کردیم، ولی شکاف همچنان در لبنان وجود دارد و با مشکلات و چالشهای بسیاری روبرو هستیم».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 15
  خلع سلاح تمام گروهک ها از حزب الله بگیر تا فاطمیون و النصره و احرار شام و... در خاورمیانه نزدیکه،اون هم به دست مردم،اولین قدمشون رای ندادن به بچه های حزب الله توی پارلمان بود.دمتون گرم که دارین میفهمین یواش یواش
  • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   4 3
   اقای با فهم از خواب بیدار شو
  • شسم IR ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   1 0
   بينوا حرف مفت نزن ، من با اينكه خيلى به مسؤلين نظام انتقاد دارم و اكثر اونها رو براى حكومت صاحب صلاحيت نميدونم اما جون ميدم براى حزب الله ، براى سپاه قدس ، البته نه براى كارها و جهت گيرى هاى سياسى شون كه بدبختانه به نفع يه گروهه و به ضرر بقيه ، اما پدرجان، هيچ كس بى عيب نيست ، اكثر جناح هاى سياسى اشتباه دارند و بدبختى شون اينه كه در عمل منافع ملى رو فراموش كردند ، لقلقه زبون شون هست اما دروغ ميگن بهرحال اين نكته رو بايد فهميد كه اسرائيل و حاكمان سرسپرده عرب اكثراً دشمن مردم و نه نظام اسلامى هستند و دوست ندارند سر تن ما باشه ! دروغ ميگن كه فقط با نظام دشمنى دارند ، ما بايد قدردان افرادى باشيم كه داوطلبانه برابر اين بى شرف ها ايستادند و مقاومت ميكنند ، و مطمئن باش اگر نبودند الان بايد رو در رو با اسرائيل مى جنگيديم ! پس درود به سيدحسن و سيد بدرالدين ! و زنده باد سپاه قدس !
 • نیما IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  6 2
  ۲۱۳۱ واقعا متاسفم برات که گروه های مقاومتی همچون حزب لله و فاطمین با گروه های تروریستی همچون احرارشام انصره مقایسه می کنی بهت پیشنهاد می کنم بی بی سی نگاه کنی تا اینقدر اسکول سیاسی نباشی حزب لله بیشترین تعداد پارلمان را در دولت به دست آورد اگرحزب لله فاطمیون زینبیون مدافعان حرم بچه های سپاه پاسدران نبودند الان باید به محمد جولانی ابوبکر بغدادی میگفتی خان دایی یا اینکه دختر یا خواهرت به عقد آنها در می آوردی
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  7 3
  ماشاء الله به سید حسن و حامیانش
 • عبدالله IR ۰۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  3 0
  مرگ بر امریقا Death To usa الموت لأمریقا مرگ بر اسرائیل מוות לישראל الموت لإسرائیل Death to Israel
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  1 1
  بچسبید به بدبختی خودمون گوشت کیلویی سیصد فردا نان لواش دونه ای و هزار تومن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس