کد خبر 1377090
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
عبدالله دوم

شاه اردن طی نطقی برادر ناتنی خود را به تحریف واقعیت‌ها در گزارش مربوط به پرونده کودتای نافرجام سال گذشته این کشور متهم و در عین حال رئیس سابق دربار سلطنتی خود را خائن در امانت توصیف کرد.

به گزارش مشرق، «عبدالله دوم» پادشاه اردن، در پی تصمیم سال گذشته خود در محدود کردن تحرکات و ارتباطات حمزه بن حسین، ولی‌عهد سابق در پرونده موسوم به فتنه در این کشور، باسم عوض الله، رئیس سابق دربار سلطنتی و از متهمان این پرونده را هم در این پرونده «خائن به امانت» توصیف کرد.

عبدالله دوم حالا هم در یک سخنرانی خطاب به مردم کشورش بار دیگر همان پرونده فتنه را رو کرد و گفت که حمزه بن حسین، ولی‌عهد سابق و برادر ناتنی‌اش، آنچه را که بین او و یوسف الحنیطی رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور در جریان کودتای نافرجام در آوریل 2021 رخ داده، تحریف کرده بود.

پادشاه اردن یادآور شد که حمزه ادعا کرده بود که رئیس ستاد ارتش به طور غیرمنتظره به منزل او آمده در حالی که این دیدار در واقع در زمان و مکان مشخص شده توسط ولی‌عهد سابق انجام شده بود.

عبدالله دوم ادامه داد: او گزارش تحریفی از نقش خود در ماجرای فتنه ارائه کرد و آنچه را که در مورد رابطه مشکوک خود و تماس‌هایش با باسم عوض الله که یک خائن در امانت و حسن بن زید  برای مردم فاش شد، نادیده گرفت در حالی که همین بن زید برادرم را خوب می‌شناخت که به دو سفارت خارجی رفت و آمد می‌کرد تا حمایت آنها را برای تغییر حکومت کسب کند.

شاهزاده حمزه یکی از چهره‌های اصلی «پرونده فتنه» در اردن است که در یک ویدیوی ضبط شده گفته بود  که از جمله مخالفانی است که توسط حکومت بازداشت شده و در اقامتگاه خود در امان تحت حصر خانگی قرار گرفته است.

در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ رسانه‌های اردن از موج دستگیری‌ها در بین مقام‌های ارشد اردن و خاندان سلطنتی این کشور به اتهام کودتا خبر دادند. فردای آن روز نیز وزیر خارجه اردن روز یکشنبه طی یک کنفرانس خبری گفت فعالیت‌های شاهزاده حمزه بن الحسین، ولی‌عهد سابق اردن و برادر ناتنی پادشاه این کشور، «حسین بن زید» و «باسم عوض الله» (دو فرد بازداشت شده به اتهام تلاش برای راه اندازی کودتا) رصد شده و تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که آن‌ها با طرف‌های خارجی درباره زمان مناسب جهت آغاز تحرکات برای برهم زدن امنیت اردن تماس‌هایی داشته‌اند.

لحن نامه حمزه بن الحسین نشانی از پشیمانی در آن نیست و بالعکس نشان از اعتراض و دلخوری شدید او از روند حکومتداری برادرش دارد.

پس از آن رویداد، حمزه بن الحسین به حصر خانگی رفت و اما در میان بازداشت شدگان که تعداد آن‌ها ۲۰ نفر ذکر شده بود نام دو نفر یعنی «حسین بن زید» و «باسم عوض الله» بیش از همه توجهات را جلب کرد، بدین صورت که حسن بن زید، قبلا فرستاده ویژه پادشاه اردن در عربستان سعودی و عوض الله نیز در سال ۲۰۰۷، رئیس دیوان سلطنتی و پیش از آن، رئیس دفتر شاه اردن بوده است. بازداشت این دو نفر به طور جد موجب تیرگی روابط میان امان و ریاض شد، تا جایی که روزنامه واشنگتن پست در آن زمان نوشت که هیات عالی‌رتبه سعودی به ریاست وزیر خارجه این کشور، وارد اردن شده تا از پادشاه این کشور درخواست آزادی «باسم عوض الله» را کند. این درخواست با مخالفت جدی مقامات اردنی مواجه شد.

«حمزه بن الحسین» ولی‌عهد سابق و برادر ناتنی پادشاه اردن روز گذشته در صفحه توئیتر خود نوشت که از عنوان شاهزادگی کنار کشیده و دیگر خود را شاهزاده نمی‌داند. این رویداد درست در سالروز کودتای ناکام سال گذشته است، کودتایی که گفته می‌شد حمزه بن الحسین در رأس آن قرار دارد.

رسانه‌ها احتمال می‌دادند، سعودی‌ها و اماراتی‌ها به دنبال راهی برای پایان دادن به غائله سال گذشته و بهبود روابط با اردن باشند، غائله‌ای که به وضوح نقش ریاض و ابوظبی در آن روشن بود و تلاش داشت عبدالله دوم را از تخت پادشاهی پایین آورده و برادر ناتنی‌اش را جای او بنشاند؛ اما حالا مشخص نیست که شاه اردن از مطرح کردن مجدد این پرونده چه منظوری داشته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
    0 0
    سفیانی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس