ثبت‌نام جدید یارانه‌ها به‌زودی آغاز می‌شود

سخنگوی دولت با بیان اینکه به زودی از طریق پیامک لینک سامانه ثبت نام یارانه، اطلاع رسانی می‌شود، گفت: متاسفانه از سال 1393 ثبت نام جدیدی برای یارانه‌ها صورت نگرفته و این عقب ماندگی در این سال ها باید جبران شود.

به گزارش مشرق، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در گفت‌وگوی تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه مطابق قانون، دولت مکلف بود دهک های پر درآمد را از دریافت یارانه به تدریج حذف کند، اظهار داشت: همزمان با عادلانه‌سازی پرداخت یارانه ها، دهک اول پردرآمد کشور یعنی جمعیت ۱۰ درصدی که پردرآمدترین افراد کشور هستند، از دریافت یارانه حذف شدند زیرا یارانه بر حسب طبقات متوسط و پایین تر جامعه تعلق می گیرد.

وی با اشاره به اعتراض برخی از شهروندان نسبت به حذف خود از یارانه بگیران و درخواست آن ها برای بازنگری اظهار کرد: ممکن است برخی اشتباهاتی در بانک های اطلاعاتی وزارت رفاه وجود داشته باشد و یا حساب شخصی یک فرد توسط فرد دیگری اداره شود که به همین دلیل باید شفاف سازی در این مورد صورت بگیرد و طبیعتا اصلاح صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت از دستور رئیس جمهور برای رسیدگی به اعتراضات مردمی که یارانه به آن ها تعلق نگرفته است خبر داد و بیان کرد: رئیس جمهور تاکید کردند ظرف نهایتا یک ماه باید رسیدگی صورت بگیرد و پس از دریافت اطلاعات تکمیلی مردم، نسبت به استحقاق دریافت یارانه بازبینی داشته باشند.

وی با تصریح بر این‌که« ۹۰ درصد جمعیت کشور مشمول دریافت یارانه می شوند»، عنوان کرد: صرفا ۱۰ درصد بنا است که حذف شده بمانند. البته عده ای از مردم به دلیل فعال نبودن سامانه ثبت نام از سال ۱۳۹۳ برای دریافت یارانه ثبت نام نکرده اند، نتوانستند برای دریافت یارانه در این سال ها ثبت نام کنند و به همین جهت مشخص نشده که این افراد استحقاق دریافت یارانه هستند یا خیر.

بهادری جهرمی با اعلام این‌که «یک ماه نخست یارانه به حساب افراد واریز می شود»، در عین حال گفت: البته امکان برداشت وجود ندارد تا بررسی صورت بگیرد و اگر مشخص شود اشکالی در بررسی فرد وجود داشته است، یارانه برای آن ها فعال و قابل برداشت می شود.

سخنگوی دولت سیزدهم هدف گذاری اصلی در اصلاح اقتصادی را توسعه عدالت در پرداخت یارانه های دولتی عنوان کرد و افزود: پیش از این، هر کسی که وضع مالی بهتری داشت، امکان دریافت بیشتری هم از یارانه پیدا می کرد. دهک دهم جامعه قریب به ۲۸ برابر دهک ضعیف تر جامعه از یارانه ها بهره می بردند.

وی با ذکر مثالی بیان کرد: کسی که در هفته چهار وعده مرغ می خورد، چهار برابر افراد دیگر از یارانه بهره می برد؛ در حالی که این مسیر باید معکوس باشد و کسی که توانمندی مالی پایین تری دارد طبیعتا باید یارانه بیشتری دریافت کند.

وی با تصریح بر این‌که «برای حذف دهک دهم باید داده های اطلاعاتی مختلف را مبنا قرار داد تا ارزیابی درباره وسع و توانمندی مالی یک خانواده چه میزان است»، اظهار کرد: این خانواده با همدیگر زندگی می کنند و به همین جهت مبنای ارزیابی دریافتی کل خانواده است تا از خانواده هایی که توانمندی کمتری دارند حمایت شود.

وی افزود: هر کسی که نسبت به دهک بندی درخواست بازبینی داشته باشد، درخواست ها ثبت و رسیدگی می شود. البته ممکن است دهک بندی ها در طول زمان تغییر پیدا کند و امکان بازبینی باز هم وجود خواهد داشت.

سخنگوی دولت با اشاره به امکان وجود اندک نقاط ضعف در دهک بندی ها عنوان کرد: دهک اول تا سوم مبلغ یارانه ای معادل ۴۰۰ هزار تومان دریافت می کنند و دهک های چهارم تا نهم میزان ۳۰۰ هزار تومان به عنوان یارانه برای هر فرد دریافت خواهند کرد. بنابراین تفاوتی نمی کند که در دهک چهارم یا نهم قرار داشته باشید، زیرا در هر صورت مبلغ یارانه یکسانی دریافت می کنید. به همین جهت اگر ضعفی هم در دهک بندی های وجود داشته باشد، با این پرداخت یکسان برطرف خواهد شد و تنها دهک دهم، محل بحث خواهد بود.

وی در پاسخ به گلایه‌ای در خصوص گران فروشی به بهانه حذف یارانه ها اشاره کرد: تدابیر لازم در این خصوص صورت گرفته است. با اجرای حذف یارانه های چهار قلم، اعلام شد افزایش قیمت ها با تدریج صورت بگیرد. در این زمان با صف های خریدی مواجه شدیم زیرا مردم قصد داشتند کالاها با قیمت قدیم را خریداری کنند. همین امر سبب افزایش تقاضای مصرف شد در حالی که حتی ممکن بود آن خانواده ها به روغن و مرغ نیاز نداشته باشند.

بهادری جهرمی افزود: مجموعه های تولیدی درخواست داشتند یارانه ای که به روغن یا مرغ اختصاص داده شده است محاسبه شود و به حساب یارانه های مردم واریز شود و همه فروش ها به قیمت جدید صورت بگیرد تا مشکلات نیز بین خریدار و فروشنده به وجود نیاید.

وی در پاسخ به سوالی درباره ثبت نام جدید یارانه ها نیز گفت: از سال ۱۳۹۳ ثبت نام جدیدی متاسفانه صورت نگرفته است و این عقب ماندگی در این سال ها باید جبران شود. به زودی از طریق پیامک و لینک سامانه مربوطه، اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت. مردم بابت این موضوع نگرانی نداشته باشند زیرا دولت می داند چه کسانی یارانه دریافت کرده اند و چه کسانی یارانه دریافت نکرده اند. در این مرحله مردم فعلا اعتراض خود را ثبت می کنند و در مرحله بعد به مواردی اعتراضی به صورت جزئی رسیدگی می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 2
  درود
  • IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   1 2
   دارم گریه میکنم از خوشحالی چقدر خوشبختیم و قدر نشناس مسئولان عزیز هستیم درود بر رئیسی درود بر مجلس انقلابی
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 3
  عالیه
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  2 2
  خبر خوش!
 • US ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  2 1
  مشرق بی ....
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  5 1
  وقتی می خواهید از تیر ماه یارانه نقدی را به یارانه کالا تبدیل کنید این حرفها فقط بازی روانی با افکار مردم است
  • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   2 1
   اونم کالاهای بُنجل و آشغال ته انبارشون صبر کن کالاها هم میبینی
 • امیرعلی IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  5 1
  مگه دهک دهم ایرانی نیستند؟؟ این چه استدلالیه...
 • رضا IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  0 0
  مهم قهرمانی الاستقلال سجادی بود که تمام شد. مردم کیلو چند؟؟؟؟؟
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 0
  ما شماره ۱ را فرستادیم جواب شما شماره ۲ بود !!!
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 0
  این شیوه‌ توزیع یارانه‌ها به روش پلکانی، با کاهش جزئی 25 درصدی دریافتی شش دهک دوم نسبت به سه دهک اول، از عدالت دور است. اگر قرار باشد به 9 دهک یارانه پرداخت شود، بهتر بود به‌ازای هر نفر برای دهک اول، 600 هزار تومان؛ دهک دوم، 533 هزار تومان؛ دهک سوم، 467 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 333 هزار تومان؛ دهک ششم، 267 هزار تومان؛ دهک هفتم، 200 هزار تومان؛ دهک هشتم، 133 هزار تومان، دهک نهم 67 هزار تومان و دهک دهم صفر لحاظ می‌شد. این روش خطی توزیع، دقیقاً معادل روش پلکانی اجرا شده برای دولت هزینه دارد، اما به عدالت نزدیک‌تر است. البته باز هم خیلی بهتر بود که به جای یک دهک بالا، پنج دهک بالا حذف می‌شد و به‌ازای هر نفر برای دهک اول، یک میلیون تومان؛ دهک دوم، 800 هزار تومان؛ دهک سوم، 600 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 200 هزار تومان و دهک‌های ششم تا دهم، صفر لحاظ می‌شد.
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  3 1
  جدا کردن ثروتمندان از بقیه ملت جه معنی دارد؟ افراد ثروتمند نباید از امکانات باندازه دیگران برخوردار باشند؟ ایا اموزش و بهداشت هم از دهک دهم را می خواهید حذف کنید؟ باید قیمت ها و حقوق وامستمری ها واقعی شود. با کوپن ئ نظارت و زدن وکشتن اقتصاد درست نمی شود
  • IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   1 0
   واقعا چرا؟ وقتی یارانه رو به طور کلی برای همه حذف کردین.چرا باید به قولی ثروتمندها از یارانه فردی محروم بشن.
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  1 0
  خوب بود چند ماه قبل اعلام می شد و امکانش فراهم میشد ، تا اشکالات امروز کمتر می بود . خیلی از فرزندان بخانه بخت رفتند اما همچنان عضو خانواده پدری محسوب میشدند .
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 0
  کاش مدل و نوع خودرو و سال آن هم محاسبه میشد ، نه تعداد . اگر اینگونه باشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس