کد خبر 1375279
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۵
آخرین خبرها از مذاکرات از زبان خطیب‌زاده

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حقوق‌بشر به دلیل رویکرد کانون‌های قدرت بین المللی به ابزاری سیاسی بدل شده است.

به گزارش مشرق، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز در نشست تخصصی و تعاملی سازمان‌های مردم‌نهاد دارای مقام مشورتی نزد اکوسوک که از سوی معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق‌بشر برگزار شد با اشاره به تطور مفاهیم، رویه‌ها و محیط عمل کنشگران در نظام بین‌الملل، تأکید کرد: دولت‌ها - از روی انتخاب و یا جبر زمانه- اختیارات و مسئولیت‌های برخی حوزه‌ها را به طور نسبی با کنشگران غیردولتی به اشتراک گذاشته‌اند و از این رو، سال‌هاست که دیگر نمی‌توان دولت را کنشگر واحد نظام بین‌الملل تصور کرد.

وی با اشاره به حوزه‌هایی که دولت‌ها سابقاً به صورت انحصاری عهده‌دار آن‌ها بودند و اینک آن حوزه‌ها را با سمن‌ها و کنشگران غیردولتی به اشتراک گذاشته‌اند به مواردی نظیر مذاکرات منتج به معاهدات و یا تفاهم‌نامه‌ها، تماس‌ و تعامل با سازمان‌ها و یا کنشگران بین المللی و یا بین‌الدولی، میانجیگری و اقدامات مربوط به حفظ و توسعه‌ی منافع ملی کشورهای متبوع خود اشاره کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنرانی خود، موضوع حقوق‌بشر را یکی از مهم‌ترین قربانیان روابط بین‌الملل عصر حاضر عنوان کرد و گفت: مقوله‌ی حقوق بشر به دلیل رویکرد کانون‌های قدرت بین الملل به ابزاری سیاسی برای پیشبرد اهداف آن کانون ها مبدل شده است.

خطیب‌زاده علاوه بر تاکید بر اختیارات سمن‌ها، آن‌ها را واجد مسئولیت‌ها و وظایفی بخصوص در حوزه‌ی صیانت و ارتقاء ارزش‌های واقعی حقوق‌بشر برشمرد و از سمن‌های فعال در این حوزه خواست به این حقیقت واقف باشند که صرفاً با موضوعی حقوقی جهانشمول سروکار ندارند، بلکه هم‌چنین با مقوله‌ای مواجه هستند که جنبه‌های مختلف آن اعم از ملی و محلی و یا وجوه سیاسی، اجتماعی و فردی آن به مراتب نسبت به گذشته پررنگ‌تر شده است.

وی ایالات‌متحده را به‌عنوان دولتی برشمرد که در جعبه‌ابزار سیاست خارجی خود از حقوق بشر به‌عنوان یکی از ابزارهای معمول در پیشبرد اهدافش بهره می‌برد که نتیجه آن متاسفانه به بازیچه گرفته شدن مفهوم‌متعالی حقوق بشر انجامیده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اعلام کرد: وزارت امور خارجه آمادگی دارد به سمن ها در راستای کسب مقام مشورتی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد (اکوسوک) و نیز حضور در مجامع بین‌المللی تا حد ممکن مساعدت کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس