«مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» پیش‌نیاز تحکیم ساختار اقتصادی است - کراپ‌شده

کارگروه اقتصادی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تاکید کرد: اقدام دولت سیزدهم برای«مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» از جمله تصمیمات شجاعانه‌ای است که پیش‌نیاز هرگونه تحکیم ساختار اقتصادی کشور است.

به گزارش مشرق، کارگروه اقتصادی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با صدور بیانیه‌ای به بیان نقطه‌نظرات خود درخصوص اقدامات اقتصادی اخیر دولت رئیسی پرداخت.

در ابتدای این بیانیه شرایط کشور پیش از اجرای این طرح بررسی و بر ضرورت اقدامات اساسی در حوزۀ اقتصادی خصوصاً «توزیع عادلانۀ یارانه‌ها» تأکید شده است.

کارگروه اقتصادی شورای ائتلاف همچنین الزاماتی را که رعایت آنها منجر به اجرای موفق طرح دولت می‌شود برشمرده و توضیحاتی را دربارۀ وظایف هر یک از قوا و نهادهای رسمی کشور در اجرای بهتر طرح ارائه نموده است.

این کارگروه در پایان نیز اعلام آمادگی نموده است که ظرفیت شبکه منسجم نیروی انسانی شوراهای ائتلاف سراسر کشور را برای اجرای بهتر و موفق‌تر این طرح ملی فعال نماید.

متن کامل این بیانیه در ادامه آمده است:

«با  انتخاب رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور مردمی، فرصتی ارزشمند و امیدی وافر را در میان مردم بازآفرینی کرد تا نویدبخش آغاز بازسازی و نوسازی در ادارۀ کشور به امید فردایی روشن‌تر باشد.

 دولت سیزدهم در شرایطی پا به عرصه اقدام و عمل گذاشت که استکبار جهانی یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی را جهت فروپاشی کشور تدارک دیده بود و اقتصاد کشور نیز از بیماری‌های مزمنی از جمله ناترازی نظام بودجه‌ای، ناترازی نظام بانکی، کاهش مستمر ارزش پول ملی و تورم دو رقمی رنج می‌برد.

 این تهدیدات در شرایطی رقم می‌خورد که راهبرد دولت گذشته، حل مشکلات اقتصادی از طریق مذاکره به جای اتکا به توانمندی‌های عظیم مدیریتی و سرمایه انسانی از جمله وجود رهبری حکیم، جوانان عالم و بصیر، مدیران متخصص و متعهد، منابع سرشار مادی و ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های فراوان اقتصادی بود.

دولت مردمی رئیسی با درک درست از ظرفیت‌های بی‌بدیل و فرصت‌های متراکمی که فراروی ملت ایران در چله دوم انقلاب اسلامی قرار دارد، آستین همت را بالا زد تا در اقدامی جسورانه به درمان بیماری‌هایی بپردازد که سالهاست بر پیکره اقتصاد کشور جا خوش کرده و به اعتقاد قریب به اتفاق متخصصان اقتصادی باید درمانی عاجل برای آن اندیشید.

عملکرد این دولت تاکنون نشان داده است که رئیس‌جمهور و وزیران از شجاعت لازم برای اخذ تصمیم‌های تخصصی، هوشمندانه و مدبرانه در حوزه‌های مختلف برخوردارند.

 اقدام دولت سیزدهم برای «مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» از جمله تصمیمات بزرگ و شجاعانه‌ای است که پیش‌نیاز هرگونه اصلاح و افزایش تاب‌آوری و تحکیم ساختار اقتصادی کشور است.

در روزهای اخیر با توجه به ورود دولت به موضوع اصلاح سیاست ارز ترجیحی، شاهد هجمه گستردۀ معاندان خارجی همراه با برخی از گروه‌های سیاسی داخلی غیرهمسو با دولت سیزدهم هستیم. شک نیست که مبنای تصمیم‌گیری در خصوص سیاست‌های یارانه‌ای باید مبتنی بر نگاه کاملاً علمی، کارشناسی و نیز مبتنی بر تجربیات داخلی و خارجی باشد، لیکن زیر سؤال بردن اساس یک تصمیم علمی و کارشناسی و ایجاد فضای اضطراب و نگرانی در مردم مخصوصاً در فضای مجازی، خلاف منافع ملی و به دور از مسیر خیرخواهی برای مردم است.

آنچه مسلم است؛ دولت مکلف است بر اساس مجوزهای صادره از سوی مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، برای تأمین کالاهای اساسی از طریق اختصاص منابع ارز ترجیحی در کنار اصلاح روش تخصیص منابع به حلقه پایانی مصرف‌کننده نهایی که همان توده‌های مردم هستند، اقدام کند و طبیعتاً این موضوع نیازمند برنامه‌ریزی‌های اولیه و آماده نمودن زیرساخت‌های لازم برای تغییر این سیاست مهم اقتصادی توسط دولت خواهد بود.

به نظر می‌رسد در اصل موضوع اصلاح روش تخصیص منابع ارز ترجیحی و اختصاص آن به مصرف‌کننده به جای واردکنندگان برای جلوگیری از بروز فساد و رانت در اقتصاد کشور و جلوگیری از قاچاق کالاهای اساسی و فعال شدن واحدهای تولیدی مرنبط با تولیدات کالاهای اساسی و اصلاح سرانه‌های مصرف و بازتوزیع منابع به آحاد مردم، تردیدی وجود ندارد و تنها نگرانی عدم اجرای کامل سیاست‌ها به دلیل فقدان زیرساخت‌های ضروری برای اجرای این موضوع مهم و اساسی در کشور باشد.

کارگروه اقتصادی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با استقبال از اقدام دولت سیزدهم در اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، پیش‌نیاز موفقیت این جراحی بزرگ و حیاتی را در اجرای سیاست‌ها و الزاماتی می‌داند که مهمترین آنها به شرح ذیل است:  

۱. اجرای یک طرح ملی نیازمند توافق و اجماع ملی است. لازم است همه ارکان نظام، قوای سه‌گانه و نهادها با هماهنگی، یکدستی و هم‌افزایی کمک کنند تا این جراحی بزرگ با کمترین درد، خونریزی و دوران نقاهت به سرانجام برسد تا دولتی که آبرو و اعتبار خود را هزینۀ چنین تصمیم بزرگی کرده است، بتواند لبخند رضایت و سلامت اقتصادی را بر لبان ملت فهیم و هوشمند ایران اسلامی بنشاند.

 ۲. تجربۀ موفق دولت سیزدهم در مدیریت کرونا نشان داد که می‌توان از این دولت انتظارات بزرگ برای حل مشکلات معیشتی مردم و ثبات اقتصادی کشور داشت. موفقیت در اجرای این طرح، نیازمند مدیریت و فرماندهی واحد در کشور است. دولت سیزدهم با تشکیل قرارگاه مرکزی، ضمن رصد مداوم آثار و تبعات اجرای طرح، اقدام به بسیج منابع ملی جهت اجرای هر چه دقیق‌تر آن نماید.

۳. آغاز رسمی تغییر سیاست تخصیص منابع ارز ترجیحی به مصرف‌کننده توسط دولت باید با اطمینان کامل از وجود زیرساخت‌های ضروری همانند پایگاه جامع رفاه ایرانیان، زیرساخت‌های شبکه بانکی به ویژه بانک مرکزی و زیرساخت‌های شبکه توزیع کالاهای اساسی باشد.

۴-اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها که مورد اجماع کارشناسان اقتصادی و دولت‌های گذشته با گرایش‌های مختلف بوده، امروز به میدان محک و امتحان جریان‌هایی تبدیل شده که قرار است عیار فرصت‌طلبی سیاسی آنان از دغدغۀ تامین منافع ملی مشخص شود.  

لازم است دولت محترم با اطلاع‌رسانی، شفاف‌سازی و ایجاد گفتمان مشترک میان مردم و مسئولین و تبیین آثار و پیامدهای مثبت این اقدام مهم ملی با صراحت و جسارت نسبت به اصلاح ساختار یارانه کالاهای اساسی اقدام نماید.

۵. برای اجرای موفق این سیاست لازم است متولی مشخصی از طریق رئیس‌جمهور برای پاسخگویی به مجلس شورای اسلامی و مردم تعیین گردیده تا تمامی تصمیمات ذیل مدیریت واحد در کشور (وحدت فرماندهی) برای این موضوع مهم و اساسی در نظر گرفته شود.

۶. مجلس شورای اسلامی نیز با توجه به اعلام موضع خود مبنی بر حمایت کامل از دولت در اجرای اصلاح سیاست‌های اقتصادی در صورت نیاز به اصلاح قانون بودجه یا سایر قوانین، همکاری لازم را با دولت سیزدهم به عمل آورده تا نتیجه آن بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی در حوزه مذکور باشد.

بر همین اساس از بقیه ارکان نظام بخصوص مجلس و رئیس مجلس که ثابت کردند برای حمایت از اقشار مستضعف جامعه تلاش می‌کنند انتظار می‌رود با مشورت به دولت برای اجرای بهتر این تصمیم همراهی کنند. همچنین دولت نیز خود را موظف بداند از نظرات کارشناسی و دقیق نمایندگان مردم در خانه ملت بیشترین استفاده را کرده و تصمیمات را با هماهنگی کامل مجلس اجرا نماید.

در پایان، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی اعلام می‌دارد همانگونه که ثبات و امنیت سیاسی و دفاعی کشور در سطح بین‌المللی با اتکا به توانمندی جوانان و بهره‌گیری از دانش، فناوری و نوآوری در داخل کشور، افزایش یافته، بنیان‌های اقتصادی نیز با بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی با رویکرد اتکا به توانمندی‌های علمی، فناوری و نوآوری و مشارکت اقتصادی مردم، نخبگان و جوانان کشور، استحکام یافته و باعث مصونیت آن در برابر فشارها و تحریم‌ها خواهد شد.

بر این اساس ضمن حمایت از دولت سیزدهم و شخص رئیس‌جمهور به‌عنوان خادم مردم ایران در حل مشکلات بجای مانده از سال‌های قبل، اعلام می‌کنیم شبکه منسجم نیروی انسانی خود در استان‌ها را برای موفقیت این طرح ملی فعال کرده و آمادۀ کمک‌های لازم برای اجرای بهتر این طرح ملی هستیم تا نگرانی‌هایی که نسبت به برخی ناکامی‌های احتمالی در رسیدن به اهداف وجود دارد برطرف شود.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • فریبرز IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  3 0
  چه عجب بعد از مدتها چشم ما به جمال شورای ائتلاف روشن شد.
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  3 1
  این شیوه‌ توزیع یارانه‌ها به روش پلکانی، با کاهش جزئی 25 درصدی دریافتی شش دهک دوم نسبت به سه دهک اول، از عدالت دور است. اگر قرار باشد به 9 دهک یارانه پرداخت شود، بهتر بود به‌ازای هر نفر برای دهک اول، 600 هزار تومان؛ دهک دوم، 533 هزار تومان؛ دهک سوم، 467 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 333 هزار تومان؛ دهک ششم، 267 هزار تومان؛ دهک هفتم، 200 هزار تومان؛ دهک هشتم، 133 هزار تومان، دهک نهم 67 هزار تومان و دهک دهم صفر لحاظ می‌شد. این روش خطی توزیع، دقیقاً معادل روش پلکانی اجرا شده برای دولت هزینه دارد، اما به عدالت نزدیک‌تر است. البته باز هم خیلی بهتر بود که به جای یک دهک بالا، پنج دهک بالا حذف می‌شد و به‌ازای هر نفر برای دهک اول، یک میلیون تومان؛ دهک دوم، 800 هزار تومان؛ دهک سوم، 600 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 200 هزار تومان و دهک‌های ششم تا دهم، صفر لحاظ می‌شد.
  • IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
   2 3
   اینکه ده میلیون نفر از هموطنان را از دریافت حق طبیعی درآمد وثروت کشورشان محروم کنند، آنهم در کشور پرنعمتی که خط فقرش 12 میلیون تومان اعلام شده در کجای شرع یا حقوق، عدالت تعریف میشود؟ضریب جینی باید با برنامه، صبورانه،عاقلانه و عادلانه اصلاح شود.کتاب را از اولش بخوانید.
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 0
  همه ارکان وقوای کشور به میدان بیایند-اگر نیایند اولا اگر(نیایند یا اگر کارشکحی کنند ویا اصلا اگر بی تفاوت وکاری نکنند...)شما هزکجا میفهمید،چگونه ارزیابی وکنتزل وبرخورد میکنید!؟
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 0
  همه ارکان وقوای کشور به میدان بیایند-اگر نیایند اولا اگر(نیایند یا اگر کارشکحی کنند ویا اصلا اگر بی تفاوت وکاری نکنند...)شما هزکجا میفهمید،چگونه ارزیابی وکنتزل وبرخورد میکنید!؟مثلا شهرداریهای اصفهان وقنی تراکم فروشی وتراکم زاییورشوه گیری میکنند اما با انواع توحیه واطاله و.بقول خودشون توپ را درزمین مردم میاندازند..وزمینهای گروهی وتعاونی مسکنها را مجوز ساخت نمیدهندووعده وعید میدهند با میگویند۷۵درصد زمین را اول به شهرداری بدهید ووهیچ برخوردی باهاشون نمیشود وباعث افزلیش قبمت زمین خود ووابستگانشان میشوند)حالا شما روزی هزهر بار هی بگوئید به میدان بیائید!؟
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  3 2
  شورای محافظه کاران یک ماه دیگه صبر میکردید اگر طرح جواب کامل داد بیانیه می دادند
  • IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
   2 2
   همین الان هم جواب داده ان شاالله بزودی هم باعث کم شدن قابل توجه فاصله طبقاتی خواهد شد
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 0
  مزاحمت کارمند
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 1
  این بازی کلمات رو کی یادتون داده
 • IQ ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  2 2
  ایشالله موفق باشند در انجام کارها
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 2
  واقعا از اینهایی که دارن ناجوانمردانه به دولت رییسی بابت دادن یارانه ها به مردم نه یک سری وارد کننده نامرد اعتراض می کنند سوال دارم اگر ذره شرافت دارن جواب بدن چرا اون موقع که دولت غربگدای بنفش ارز ترجیحی برنج و گوشت و حدود ۲۰ قلم دیگه رو حذف کرد و یک ریال هم به یارانه مردم اضافه نکرد خفه شده بودند و شبانه روزی به دولت بنفش حمله نمی کردند و دغدغه سفره مردم را نداشتند؟؟؟
  • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
   0 1
   ندیدی ؟!
 • IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  2 1
  اصلا توزیع نشده که عادلانه باشد همه میگن ما نگرفتیم حالا به کیا دادید رفت تو جیب دولت مردمی
  • IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   0 0
   موندم برچه اساس یارانه پرداخت کردن .. من کارمند با 29سال سابقه حدود 7میلیون حقوق یه پارس مدل 90 دارم پسرم 405 مدل 83 هردو تا ما وقت گیر میاریم توی اسنپ کار میکنیم و بااین حال جزو یارانه بگیر ها حساب نمیشیم جالب 4نفر ادم بزرگ با این درامد جزو پردارمد هاهستند
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 1
  رضایی کجا هستن الان خبری ازشون نیست
  • IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   2 0
   تمام این طرح زیر سر رضایی هست
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  2 1
  این شورا دقیقا نماینده کدام بخش از جامعه است. فدائیان قدرت یا عاشقان مسند شاید هم منتظران فرصت جامعه که با این گروه هم داستان نیست
 • محمد IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  2 1
  امیدوارم این کارگروه اقتصادی که الان اینطوری بیانیه صادر میکنه، تو یکی دوسال آینده هم ازهمین بیانیه ها صادر کنه مسئولیت تصمیمات رو بپذیره.
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 2
  مردم دولت رئیسی را سرکار آودده و حمایت میکنه
 • منوری IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 1
  لطفا اعضای کمیته اقتصادی شورا را معرفی کنید.
 • دانشجوی قمی۲۷۹۶ IR ۲۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 0
  شرایط عضویت در شورای ائتلاف چیه؟
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 1
  با این بیانیه خودتون را نابود کردید
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 1
  لطفا دریافتی های ماهیانه خودرا به اضافه دارایی هایتان را شفاف به مردم اعلام کنید بعد بیانیه بدهید
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  3 1
  اساساً طبقه بندی مردم اشتباه است . اساساً کوپن دادن اشتباه است . مگر کشور کمونیستی هستیم که کوپن میدهید؟ مگر هند یا اروپای قرون وسطی هستیم که مردم را طبقه بندی می کنید؟؟!!!!!!!
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 1
  مار از سوراخش درآمد! آهنگر هم آهنگرهای قدیم خیلی عادل بودند، مثل کاوه !
 • محسن IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 1
  عادلانه نمیدونم منظورشون چیه یه.براخیلیها یارانه ندادن همچنین بما.
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   0 0
   دولت روحانی مستمری بگیران حداقلی بگیر تامین اجتماعی را از یارانه معیشتی بنزین محروم کرده بود حالا اگر حقوق های 7 و 8 میلیونی یارانه نگیرند خیلی عجیب نیست.
 • IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  2 1
  شکی نیست درعرض شش ماه هزینه خانواده 50درصد زیاد میشه اقتصاد دستوری نیست اقتصاد عرضه وتقاضاست
 • IR ۰۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  1 1
  دو ماه دیگه یارانه جمع میشه وقراره به قیمت سال1400به هرنفر مرغ تخم مرغ و روغن بدن و هر کی بیشتر خواست بره بازار بخره نتیجه مشخصه داراها هر چی بخوان هست ندارها هم درحدی میدیم که گرسنگی نمیرن ازقبل مشخص بود که آخر به اینجا ختم میشه امروز هم فروشگاه دیدم شیر پگاه کم چرب بطری شده27000تومن
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   1 0
   حد اقل همینکه مردم مملکت خیالشون راحت باشه که همسایشون از گرسنگی نمیمیره خیلی نعمته. شکر
 • بابایی IR ۰۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  1 0
  عالی
 • IR ۰۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  1 1
  جهت نظارت بربازار وکنترل قیمتها باید ازسپاه وبسیج ومساجدهرمحل استفاده شود تا بازارثبات درست ودائم پیداکند.
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  0 1
  اتفاقا شیوه پرداخت یارانه(اگر واقعا کامل وبدون دزدی)پرداحت بشه،بهتراز کالا برگ الکترونیکی هست(چون درشیوه پرداخت یارانه،شخص خودش میتونه یارانه اش برای اقلام مختلف مدیریت کنه)ولی درکالا برگ الکترونیکی(بازار آزاد راه میافته وهمچنین دربین صاحبان کالابرگ و قاچاقچیان ومهاجرین تقلب وخرید وفروش،جعل،بازار سیاه،گرانی بیشتر،دزدی و...راه میافته وقاچاقچیان ومهارجین میخواهند هرطوری شده به کالابرگ مردم دست پیداکنند)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس