کد خبر 1374111
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۲
چین: تحریمها باعث صلح در اوکراین نخواهد شد

معاون نمایندگی دائم چین در سازمان ملل اظهار داشت: تحریم‌ها به صلح در اوکراین منجر نمی‌شود بلکه تنها به تشدید بحران غذا و انرژی کمک می‌کند.

به گزارش مشرق، دای بینگ معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل  گفت: تحریم ها صلح را تضمین نمی کند، آنها فقط تشدید بحران غذا و سوخت را تسریع می کنند.

وی تصریح کرد: در نتیجه، کودکان در سراسر جهان بالاترین هزینه را برای این تحریم ها  پرداخت خواهند کرد.

وی افزود: امیدواریم روسیه و اوکراین به افزایش همکاری در مورد مسائل بشردوستانه ادامه دهند و هر کاری که ممکن است برای کاهش پیامدهای انسانی جنگ انجام دهند.

این دیپلمات کشور چین اظهار داشت: ما از روسیه و اوکراین می خواهیم که به مسیر مذاکرات بازگردند و به ایجاد شرایط سیاسی برای احیای  صلح ادامه دهند.

پیش از این، خانم جویس مسویا  دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و معاون هماهنگ کننده امداد اضطراری در گزارشی به شورای امنیت درباره اوکراین، حملات و درگیری‌های اخیر در اوکراین را محکوم کرد و گفت این حملات باعث درد و رنج عظیم انسانی، عمدتاً در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین شده است.

دستیار دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه  بر تعهد این سازمان به بررسی همه گزینه‌ها از آتش بس های محلی گرفته تا آتش‌بس‌های گسترده‌تر، برای دسترسی به تعداد بیشتری از افراد نیازمند و نجات جان آنها تاکید کرد.

مسویا از طرف‌های درگیر خواست موانع موجود در مقابل جابجایی  فعالان امور بشردوستانه را مرتفع کنند تا از ادامه ارسال کمک‌های ضروری  در سراسر اوکراین اطمینان حاصل شود.

او بار دیگر تاکید کرد که غیرنظامیان در اوکراین بهای بسیار گزافی را برای جنگ می‌پردازند و طرف‌های درگیر طبق قوانین بشردوستانه بین‌المللی موظف هستند از همه غیرنظامیان، خانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و سایر زیرساخت‌های ضروری محافظت کنند.

مسویا ادامه داد که وضعیت به ویژه در استان لوهانسک نگران کننده است و طبق گفته مقامات محلی، حدود ۴ هزار نفر از دسترسی به  برق، آب و گاز و شبکه های تلفن همراه در مناطق تحت کنترل دولت در این منطقه محروم شده اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه و ارسال تسلیحات به این کشور همچنان ادامه دارد. مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس