تصاویر ماهواره‌ای حاکی از کاهش ۳۵ درصدی تولید گندم در اوکراین است

تصاویر ماهواره ای از اوضاع فعلی کشت گندم در اوکراین از احتمال کاهش ۳۵ درصدی برداشت گندم در اوکراین و در نتیجه، افزایش جهانی بهای این کالای راهبردی حکایت دارد.

به گزارش مشرق، روزنامه گاردین نوشت: بر اساس تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای از اوکراین، تولید گندم در این کشور ممکن است دستکم یک سوم کمتر از سال های عادی باشد.

اوکراین یکی از بزرگترین صادرکنندگان گندم در جهان است، اما جنگ به کشاورزی و منابع غذایی این کشور آسیب رسانده و نگرانی ها از کمبود یا افزایش قیمت‌ها را در سراسر جهان برانگیخته است.

اوکراین سال گذشته حدود ۳۳ میلیون تُن گندم تولید کرد که حدود ۲۰ میلیون تن از آن را صادر کرد و به ششمین کشور بزرگ صادرکننده این محصول در جهان تبدیل شد.

بر اساس تحلیلی که شرکت تحلیل ماهواره ای کایروس روز جمعه منتشر کرد،   امسال با وضعیت موجود، این کشور ظرفیت تولید فقط حدود ۲۱ میلیون تن گندم را دارد که حدود ۲۳ درصد کمتر از میانگین پنج سال گذشته است.

اما با توجه به احتمال بالای اختلال بیشتر ناشی از جنگ و متمرکز شدن جنگ در شرق اوکراین که جزو مناطق اصلی کشت گندم است، شرکت کایروس تخمین می‌زند که برداشت گندم امسال نسبت به سال ۲۰۲۱ حداقل ۳۵ درصد کاهش خواهد یافت.

اوکراین تاکنون در تلاش برای حفظ ذخایر غذایی خود، صادرات غلات و بسیاری از محصولات غذایی دیگر را ممنوع کرده است. دشواری در حمل و نقل نیز مزید بر علت شده است  زیرا روسیه سواحل دریای سیاه این کشور را محاصره کرده است.

قیمت جهانی گندم در ماه مارس به دلیل تاثیر مستقیم جنگ بر تولید گندم و همچنین افزایش قیمت انرژی و کود در سراسر جهان، ۲۰ درصد افزایش یافت. این هزینه‌ها پیش از حمله روسیه نیز افزایش یافته بود، اما به دلیل اینکه کشورها واردات نفت و گاز از روسیه را کاهش داده‌اند افزایش بیشتری داشته است.

تحلیلگران موسسه رابوبانک (Rabobank ) پیش بینی می کنند تحریم های روسیه و آب و هوای خشک ممکن است قیمت گندم را دوباره افزایش یابد. شرایط گرم در سایر کشورهای تولید کننده گندم از جمله آمریکا و هند نیز در این زمینه بی تاثیر نیست.

روسیه و اوکراین همچنین جزو تولیدکنندگان بزرگ کود هستند که قیمت محصولات را برای کشاورزان افزایش داده است.

افزایش قیمت مواد غذایی در حال حاضر باعث نگرانی جدی در سراسر جهان شده است. افراد کم درآمد در کشورهای در حال توسعه از قبل با مشکلاتی مواجه بودند، زیرا همه‌گیری منابع آن‌ها را تحلیل برده بود، در حالی که درگیری باعث شده است که کشورهایی مانند یمن و افغانستان در آستانه قحطی قرار بگیرند.

بحران آب و هوا نیز بی تاثیر نیست. در هفته‌های اخیر، موج گرما در جنوب آسیا میلیون‌ها نفر را با استرس ناشی از شدت گرما مواجه کرده است. گرما می تواند عملکرد محصول را کاهش می دهد و بر برداشت گندم هند تأثیر بگذارد.

سال گذشته، موج گرما در کانادا منجر به اختلال در  رشد گندم شد و قیمت ماکارونی را افزایش داد. استرالیا، یکی دیگر از تولیدکنندگان عمده گندم، امسال سیل شدیدی را پشت سر گذاشته است.

بر اساس گزارش مدرسه اقتصاد لندن، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یا برگزیت در انگلیس حدود ۶ درصد قیمت مواد غذایی را افزایش داده است.

بخش عمده ای از گندم تولیدی در اوکراین به خاورمیانه ارسال می شود و کشورهای این منطقه را بیشتر به تامین غلات از سوی روسیه وابسته می کند. برای مثال مصر که نوامبر سال میزبان اجلاس آب و هوایی سازمان ملل آینده موسوم به Cop۲۷ خواهد بود برای تامین حدود ۸۰ درصد از گندم خود، به اوکراین و روسیه وابسته است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  10 5
  روسها بخاطر نسل کشی روسها در اوکراین وارد جنگ شدند شانس اوکراینی ها نزدیک به صفر است
  • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
   1 1
   آمریکا با جنگ رسانه ای هر چه بیشتر بر تنورجنگ می دمد تا سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی بیشتری پیدا شود ـــــ آمریکا ؛ گاوهای بولوند چشم آبی شیرده پرورش می دهد ــــــ سرانجام با توطئه ودخالت های آشکار و نهان و کارگردانی آمریکا ؛ و بازی موفق مهره یهودی ــ رییس جمهور به ظاهر دلقک اوکراین ــ در یک جنگ زرگری تمام عیار(سیاست تحریک حداکثری)؛ پای روسیه در باتلاق جنگ اوکراین وارد شد. اکنون آمریکا به کمک رسانه هایش از روسیه غولی می سازد که هر لحظه تصمیم دارد کشورهای اروپایی را یک لقمه چپ کند. و بدین ترتیب ؛ آمریکای پس از ترامپ ؛ با انبوهی از مشکلات ؛ موفق گردید ، بحران های خود را صادر نماید. با افزایش سرسام آور نفت ؛ از یک سو ؛ اقتصاد چین را مهار می کند و از سوی دیگر؛ مهار دو جانبه ای در اروپا ایجاد نماید: 1ـــ روسیه را با تحریم اقتصادی و تهاجم رسانه ای و بحران های سیاسی مهار زده و به سقوط بکشاند . و 2ـــ نژاد جدید گاوهای شیرده؛ این بار؛ بولوند چشم آبی اروپایی (آلمان ، فرانسه ؛ فنلاند ؛ سوئد ، هلند؛ نروژ ؛ لهستان و .....) را ــ همانند گاوهای شیرده خلیج فارس ــ سر کیسه کند و کارخانه های اسلحه سازی خود را رونق بخشد و سلاح های بنجل خود را به اروپایی ها بیندازد. از نتایج بدیهی این آتش افروزی آمریکایی : 1- فرار سرمایه های اروپایی به آمریکا 2- فرار مغزهای اروپایی به آمریکا 3- فرار سایر نخبگان (هنری ؛ ورزشی و..... ) اروپایی به آمریکا می باشد. و برای قدردانی از بازی موفق دلقک اوکراینی ؛ در فریب روسیه ؛ به جای اسکار ؛ جایزه صلح نوبل به او داده می شود. زلنسکی: «من تبعه رژیم صهیونیستی هستم و شهروند اسرائیل! اما در اوکراین زندگی می‌کنم» به خاطر بیآوریم: آمریکایی ها ؛ به کابوی Cowboy معروفند. کابوی یعنی گاوچران یعنی: متخصص شناسایی ، به دام انداختن ؛ رام سازی و پرورش گاو وحشی . سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی پیدا شد ـــــ گاوهای بولوند چشم آبی آماده شیر دهی می شوندــــ
 • IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  6 3
  در ظاهر روسیه به این دلیل در موقعیت ضعف واقع شده است چون مانند امریکای تروریست عمل نکرده است . امریکا در حمله به عراق و افغانستان ابتدا با بمبهای نه تنی تمام کشور را شخم زد و دهها هزار نفر غیر نظامی را به شهادت رساند بعد با خیال آسوده نیروهای زمینی را وارد خاک این کشورها نمود . در زمان اشغال هم با طیب خاطر در مسیرهای داخل شهرها به هر جنبنده ای که دلشان میخواست شلیک می کردند ... روسیه اگر میخواست همانند گاوچران های تروریست امریکائی عمل کند ظرف یک هفته خاک اوکراین را اشغال و سران حکومتی را هم در بند و زنجیر می کرد .
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  1 1
  خبر اینکه انگلیس گفت کاماندوهای انگلیسی وارد اوکراین شدند نشان می دهدناتو بتدریج وارد جنگ با روسیه می شود جز این را شما می بینید و هنوز عمو پوتین اجازه شلیک گلوله های تانک و کاتیوشا را به سوی شهرها را نمی دهد
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
   2 1
   چرند نگو کجا دیدی که امریکا به غیر نظامیان شلیک کنه حالا شاید سهوا یا از رو خطا غیر نظامی هم کشته باشد که در هر جنگی اجتباب ناپذیر است
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  0 2
  فقط تروریست های بین المللی در خاک اوکراین با ارتش روسیه می جنگند از جبهه النصره تا بازنشسته های ارتش اسرائیل و 63 کشور دنیا روسیه برای تصرف باقیمانده اوکراین باید بمباران و موشک باران فرشی را جایگزین نماید با این کار مردم از شهرها خارج می شوند و تروریست ها و تانکهای روسی باقی می مانند اما چرا دستورات پوتین را ارتش روسیه اجرا نمی کند بنظر شکافی در تصمیم گیران هرم قدرت روسیه افتاده باشد
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  1 0
  فقط تروریست های بین المللی در خاک اوکراین با ارتش روسیه می جنگند از جبهه النصره تا بازنشسته های ارتش اسرائیل و 63 کشور دنیا روسیه برای تصرف باقیمانده اوکراین باید بمباران و موشک باران فرشی را جایگزین نماید با این کار مردم از شهرها خارج می شوند و تروریست ها و تانکهای روسی باقی می مانند اما چرا دستورات پوتین را ارتش روسیه اجرا نمی کند بنظر شکافی در تصمیم گیران هرم قدرت روسیه افتاده باشد
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  1 0
  خوب امریکا به بهانه بمب شیمیایی به عراق حمله کرد هیچ چی هم پپدا نکرد فقط یک میلیون نفر مردم عراق را کشت روسیه هم باید یک میلیون نفر از اوکراینی ها را باید بکشد تا خودش را به امریکا برساند و اینطوری ضایع نشود
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  6 2
  عمو بایدن چه خبر از قتل عام مردم عراق و افغانستان ایا به دو میلیون نفر رساندید یا نه این روسهای احمق که هر قدر تلاش می کنند یک صدم شما هم نمی توانند بکشند یادشون بدید چطور بمباران فرشی می کردید
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
  0 0
  جنگ چیز خوبی نیست ما باید به عنوان یک کشور مستقل و مسلمان در این جنگ بی طرف بمانیم نظرات را که می خواندم افراد واقعا نمی دانند چه می گویند واقعا این افراد در آن دنیا مسئولند و باید جواب دهند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس