کد خبر 1369462
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۰
طالب‌زاده بهانه جدید فارسی زبان‌ها

ساعاتی پس از اعلام خبر درگذشت مرحوم نادر طالب‌زاده، رسانه‌های فارسی زبان با استناد به سوابق خانوادگی ایشان روایت‌های وارونه‌ای را منتشر کردند.

به گزارش مشرق، چند ساعت پس از اعلام درگذشت نادرطالب‌زاده، مستندساز، تهیه‌کننده، کارگردان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، پروژه جدید رسانه‌های فارسی زبان برای تخریب این چهره انقلابی به نقل از برخی رسانه‌های داخلی کلید خورد؛ این پروژه اضلاع مختلفی از جمله زیر سوال بردن سابقه خانوادگی، تئوری‌های انقلابی وی و برگزاری کنفرانس ضد آمریکایی افق نو، را شامل شد.

موج سازی مجازی علیه یکی از مهمترین چهره‌های رسانه‌ای و فرهنگی کشور به ویژه در حوزه انقلاب اسلامی در حالی شروع شده که آثار قابل توجهی از این شخصیت هنری و رسانه‌ای در حوزه‌های داخلی و بین‌المللی باقی مانده است.

مرحوم نادر طالب‌زاده که بود؟

نادر طالب‌زاده مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات انگلیسی از دانشگاه راندولف میکن و کارشناسی ارشد کارگردانی سینما را از دانشگاه کلمبیا گرفت. او در بحبوحه انقلاب اسلامی برای تهیه خبر از طرف شبکه «CBS» آمریکا به ایران آمد اما با دیدن فضای انقلابی و شور و هیجان مردم، تغییر موضع داده و به جریان فرهنگی رسانه‌ای انقلاب ایران و سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی پیوست.

طالب‌زاده در زمان دفاع مقدس چه در قالب گروه تلوزیونی جهاد همراه با شهید آوینی و چه بعد از دفاع مقدس در حوزه فرهنگی و رسانه‌ای نقش برجسته‌ای ایفا کرد. ساخت مستندهای فراوان در محکومیت رژیم صیهونیستی و آمریکا از جمله «خنجر و شقایق» درباره جنگ بوسنی در دهه هشتاد، همچنین «بشارت منجی» و «آمریکا آخرین اشتباه» از جمله کارهای مهم او در این حوزه است. طالب‌زاده در ده‌های اخیر جشنواره فیلم عمار و شبکه تلویزیونی افق را نیز پایه‌گذاری کرد که مهم‌ترین دستاورد آن کنفرانس بین‌المللی افق نو بود.

شخصیتی فراتر از جغرافیای سرزمینی

شبکه تلویزیونی افق که یکی از اعضای شورای اندیشه‌ورز مرحوم نادر طالب‌زاده بود، در برنامه‌ای تحت عنوان «جهان آرا» طی گفت‌وگویی با یکی از دوستان این شخصیت، در باره زندگی وی چنین منتشر کرد: نادر طالب‌زاده در دهه هفتاد در مرکز فیلم سازی وزارت ارشاد اولین نسل نیروهای فکری انقلاب اسلامی را تربیت کرد و حتی به دنبال در خواست شهید عماد مغنیه و شهید بدرالدین، پرورش نیروهای فرهنگی جبهه مقاومت ملی را در خارج از مرز ایران در لبنان بنیان نهاد که در این دوره‌ها دانشجویانی از افغانستان، لبنان، سوریه و عراق در آن شرکت کردند. این اقدام موجب ایجاد هسته اولیه گروهای فکری انقلاب مانند حزب‌الله و انصارالله یمن شده و تشکیل شبکه المنار را به دنبال داشت.

پس از جنگ عراق علیه ایران، دادگاهی در آلمان صدام را محکوم به جنایت شیمیایی و همچنین شرکت‌های فروشنده مواد شیمیایی به این کشور را محکوم به پرداخت جریمه کرد. این شرکت‌ها نیز جریمه مربوطه را به صندوق دادگاه واریز کردند اما طبق قوانین بین‌المللی این جریمه شامل حال جانبازان شیمیایی ایران نشد. نادر طالب‌زاده به عنوان نخستین فرد، حقوق تضییع شده جانبازان شیمیایی جنگ ایران و عراق را در سطح بین‌المللی مطالبه کرد تا جاییکه عنوان شد کشورهای غربی نباید هیچ هزینه‌ای را در قبال درمان جانبازان شیمیایی جنگ دریافت کنند. طالب‌زاده حتی در این خصوص بارها با تونی بلر نخست وزیروقت انگلیس نیز مصاحبه کرد.

میدان‌داری مجدد فارسی زبان‌ها

در روزهای پس از فوت این شخصیت برجسته هنری و رسانه‌ای، بار دیگر رسانه‌های فارسی زبان به میدان آمده و با مطرح کردن مسائلی از جمله سابقه خانوادگی مرحوم طالب‌زاده تلاش کردند این چهره را تخریب کنند.

البته بهانه این تخریب نیز گفت‌وگوی تلویزیونی مجید شاه حسینی از نزدیکان مرحوم طالب‌زاده در شبکه افق بود که شاه حسینی در این گفت و گو نکات کمتر گفته شده ای از زندگی شخصی مرحوم طالب‌زاده را بیان کرد.

همین مساله کافی بود تا برخی رسانه‌های داخلی و به دنبال آن رسانه های فارسی زبان در خارج از کشور در خصوص این شخصیت تیترهایی نظیر «نادر طالب زاده پسر تیمسار اردوبادی بود» بزنند تا طوری القا کنند که علل موفقیت وی در جای دیگری غیر از انقلاب اسلامی است.

طالب‌زاده بهانه جدید فارسی زبان‌ها

البته باید گفت که این چهره نزدیک به مرحوم طالب‌زاده با اشاره به خدمت پدر آن مرحوم در حکومت شاهنشاهی گفت: پدر مرحوم طالب زاده به خاطر سرپیچی از فرمان شاه خانه نشین شد؛ همچنین پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز اموال پدری مرحوم طالب‌زاده مصادره شد در حالی که ایشان هیچ شکایتی از این موضوع نکردند.

مرحوم نادر طالب‌زاده نیز در برخی مصاحبه‌ها درباره خدمت پدر در حکومت طاغوت گفته بود: پدر من با اینکه افسر وفادار وطن پرستی بود تن به ظلم نداد و در مقابل شاه قرار گرفت به همین دلیل خانه نشین شد.

وقتی واقعیت را سانسور می‌کنند

روایت وارونه برخی رسانه‌های داخلی که در رسانه‌های خارجی هم بازتاب پیدا کرد  فقط منتهی به سابقه خانوادگی مرحوم طالب‌زاده نبود چراکه بخش عمده صحبت‌های کارشناس این برنامه درباره کنفرانس بین‌المللی افق نو که با هدف جریان‌سازی تئوری رسانه انقلاب به زبان بین المللی بازتاب وسیعی داشت، هم سانسور شد!

طالب‌زاده بهانه جدید فارسی زبان‌ها

در طول سال‌های برگزاری کنفرانس بین‌المللی افق نو، افراد مطلع و آگاه از سیاست‌های آمریکایی به افشای حقایق پرداختند. این کار خشم آمریکا را برانگیخت تا جایی که برای برخی مدعوین این کنفرانس‌ها، مجازات‌هایی از جمله بیست سال زندان و تحریم، ممنوع‌الخروجی و جریمه مالی سنگین در نظر گرفت. حتی طالب‌زاده، همسر لبنانی و چندین فرد دست اندرکار در این کنفرانس را نیز تحریم کرد و این کار را یک رخداد سیاسی برشمرد.

 کاترین شکدم بهانه‌ای تازه

یکی دیگر از موضوعاتی که رسانه‌های فارسی زبان در حاشیه فوت مرحوم نادر طالب‌زاده جهت تخریب به آن پرداختند، مساله کاترین شکدم جاسوس اسرائیلی و ارتباط وی با این مستندساز انقلابی و آگاهی داشتن ازهویت آن توسط مرحوم طالب‌زاده است.

مرحوم طالب‌زاده درباره این اتهام در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های داخلی گفته بود: کاترین شکدم یکی از ششصد مهمان کنفرانس فلسطین بود که از آنجا دعوت شده بود و با تایید سیستم دعوتی و بازرسی آنجا به ایران آمد و ما پیش از این او را نمی‌شناختیم.

طالب‌زاده بهانه جدید فارسی زبان‌ها

وی افزود: من تنها مسئولیت مهمانانی را بر عهده می‌گیرم که برای کنفرانس‌هایی که  مدیریت برگزاری آن‌ها با من است، به ایران می‌آیند. خانم شکدم نامه‌ای از شبکه روسی «RT» داشت که در آن درخواست مصاحبه با آقای رییسی را کرده بود و من نیز بر اساس وظیفه با مشورت با برخی دوستان  که شبکه فوق را یک شبکه منصف خبری می دانستند امکان گفت و گوی وی را آن هم با سولات طراحی شده در ایران فراهم کردم. بعد از آن خانم شکدم آزادانه در ایران برای خود زندگی می کرد و من از او خبری نداشتم.

استراتژی روایت وارونه که همچنان ادامه دارد

نگاهی مختصر به حقایق روشن موجود در زمینه زندگی مرحوم نادر طالب‌زاده نشان می‌دهد که تمام آن چیزی که رسانه‌های فارسی زبان به صورت عَمد و برخی از داخلی‌ها علیه مرحوم نادر طالب‌زاده پس از فوت ایشان عنوان کردند نوعی روایت وارونه جهت تخریب این شخصیت هنری و رسانه‌ای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است. به نظر می‌رسد دلیل این تخریب‌ها و روایت‌های وارونه نیز فعالیت گسترده این شخصیت هنری و رسانه در حوزه عیان کردن پشت پرده جریانات فرهنگی غرب بوده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  55 33
  درود به شرفش یه تنه اندازه همه شبکه های تلویزیونی برش داشت
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  12 4
  یه جوری میگی رسانه های فارسی زبان انگار با زبان فارسی مشکل داری این رسانه های وابسته به دولتهای خارجی به زبان ترکی و کردی و ... هم برنامه پخش می کنند
  • IR ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   0 4
   مردونه حالت خوبه؟؟؟
  • محسن IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   0 1
   خیلی هم بیراه نگفته.. رسانه های فارسی زبان خارجی در خدمت فاشیزم انگلیسی هستن..... اصلا استعداد عجیبی در تفرقه و نژادپرستی درشون وجود داره از هند گرفته تا خود انگلیس فقط یه وظیفه دارند "تفرقه در خاورمیانه و بین مسلمین "
  • CA ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   1 0
   درست ترش رسانه های داعشی هست که همشون رو به همه زبان ها در بر میگیره. در عمل هم بازوی فرهنگی همان سازمان و ارگانی هستند که داعش بازوی نظامیش بود.
 • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  15 13
  خدا رحمت کند مرحوم طالب زاده را الان با شهید آوینی در یک مکان هستند و نظاره گر ما تا ببنند برای نظام چه میکنیم
  • بابک IR ۲۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۶
   0 1
   کاری نمیکنیم. شما برای ما چه کردین؟
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  17 10
  خدا رحمتش کنه.
 • IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  6 14
  چطوره کروبی و کرباسچی و موسوی و محمود نمیمیرند و فقط افراد ساده و دانشمند میمیرند؟
  • IR ۰۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   4 0
   بنده و جنابعالی هم زنده ایم! اینو نمیپرسی چطور؟!!
 • حیدری IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  15 10
  بنده سال هفتادو سه تویه شرایط نامساعد با ایشون همسفر بودم ایشون رو اون زمان که جوان هم بود انسانی مومن وارسته و انقلابی دیدم بدون هیچ منم منم گفتن صاف و ساده خدا رحمتش کنه همون زمان آیشان رو انسان شریفی دیدم خدا ایشون رو با شهدایمان محشور کنه و بهشت رو نصیب این بزرگوار کنه انشالله
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  14 0
  کی شود دریا به پوز ... نجس.
  • CA ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   1 0
   البته نیازی نبود ولی حتی اگر او رو نمیشناختی هم عصبانیت و به دنبالش مزخرفات این داعشی ها دلیل کافی بر حقانیت زنده یاد هست روحش قرین رحمت خدا.
 • علی IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  2 1
  فوتش خیلی مشکوکه احتمال قوی سر به نیستش کردند
 • ایمان IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  13 9
  درود بر استاد طالب زاده
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  ما شاالله براندازان به سطح جدیدی از توهم توطئه رسیدن. راست میگن هر کی رو سرزنش کنی خودتم کار اونو تکرار میکنی
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  7 1
  کی شود دریا به پوز .... نجس ؟؟؟ اینقدر زر مفت بزنید تا جونتون دربیاد اپوزسیون های دوزاری !
 • ناشناس IR ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  9 1
  انسان انقلابی و باسوادی بود.
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  10 0
  طالب زاده حاج قاسم عرصه رسانه بود...
  • افتخار AU ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   4 0
   احسنت که نکته جالبی گفتی
 • علی IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  8 1
  خوشا به سعادتش . زرق و برق دنیا نتوانست عزت و غیرت و شرف و دین و خاک وطن خود را به بهای ناچیز واگذار کند . روحش شاد یادش پر رهرو
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  10 0
  رحمت الهی بر مرحوم تیمسار اردوبادی و فرزند بزرگوارش
 • عباس IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  8 0
  خداوند روح پاک آقای حاج نادر طالب زاده رادر روز قیامت با آقا امام حسین(ع)و یاران باوفایش ودیگر شهداءاز جمله شهیدسیدمرتضی آوینی وحاج قاسم سلیمانی محشور کند و همچنین دشمنانش را از جمله بی بی سی _ اینترنشنال _ العربیه وآمریکای جهانخوار_انگلیس خبیث واسراییل جنایتکار را نابود کند.انشاءالله .
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  10 1
  احسنت به طالب زاده که خار چشم منافقین بوده
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  10 0
  درود بر طالب زاده
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  7 0
  روحش شاد
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  3 0
  مردی پاک واز همراهان و هم طریقان شهید سید مرتضی آوینی . اگه رسانه های کثیف سعودی و ملکه از این مرد بزرگ تعریف کنن که باید به راستین بودن این مرد شک کرد!! رسانه کثیفی که با خون مردم بیگناه درحال اداره شدنه باید هم امثال حاج قاسم و نادر طالب زاده رو بزنه! روحش شاد.خدا دشمنان داخلی وخارجی نظام رو لعنت کنه به حق شهیدان تشنه کربلا.یاعلی
 • IR ۰۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  4 0
  نویسنده این مقاله با زبان فارسی دشمنی داره و فارسی زبان را معادل دشمنان ایران به کار برده است. ترکیه و مزدورانش همه جای کشور نفوذ کرده اند.
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  0 0
  درود بر طالب زاده. خدا رحمتش کنه
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  0 0
  درود بر طالب زاده
 • masoud_mansour1@yahoo.com IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  0 0
  لگد به مرده اوج بی شرافتی است
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  1 0
  فکر کنم با فارسی زبان ها و زبان فارسی خیلی مشکل دارید! می تونید بنویسید شبکه های ضد ایرانی. ولی کِرم دارید.
 • عباسی IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۳
  1 0
  دشمنان از مرحوم طالب زاده هم می ترسند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس