کل تولید پتروشیمی‌ها در بورس کالا عرضه می‌شود

در سال‌های دوره دوم تحریم‌ها، پتروشیمی‌ها ۲۷ میلیارد دلار درآمد ارزی به سامانه نیما عرضه کردند که معادل ۸۲ درصد کل درآمدهای صادراتی آنهاست.

به گزارش مشرق، پس از خروج ترامپ از برجام در سال ۹۷ و حذف همه معافیت‌های واردات نفت از ایران در ابتدای سال ۹۸، به ناچار اتکای ارزی کشور برای واردات و تامین کالاهای موردنیاز از درآمدهای ارزی صادرات نفت به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات محصولات پایین‌دستی نفت مثل محصولات پتروشیمیایی تغییر پیدا کرد.

به طور کلی در سه سال ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ نقش ارز صادراتی پتروشیمی‌ها در کنترل بازار ارز و تامین نیازهای کشور بسیار حائز اهمیت بود و اگر این واحدها با درآمدزایی ارزی به کمک دولت نمی‌آمدند، وضعیت از آنچه رقم خورد بسیار بدتر می‌شد.

*۸۲ درصد درآمدهای ارزی پتروشیمی‌ها در سامانه نیما عرضه شد

جدول ۱، درآمد صادراتی، تعهد عرضه ارز به سامانه نیما و عملکرد پتروشیمی‌ها در عرضه ارز به سامانه نیما در دوره دوم تحریم‌ها را نشان می‌دهد. این اطلاعات از مصاحبه مدیرعامل سابق شرکت ملی صنایع پتروشیمی و دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به دست آمده است.

طبق جدول ۱،  پتروشیمی‌ها در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۶ درصد از درآمد ارزی خود معادل ۱۲.۵ میلیارد دلار را در سامانه نیما عرضه کرده‌اند. این میزان عرضه ارز، ۵۲ درصد از بیش از تعهدات ارزی آنها بوده است. مابقی ۲ میلیارد دلار نیز برای اجرای طرح‌ها، تامین مواد اولیه و سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی مصرف شده است.

جدول ۱

گره‌گشایی ۲۷ میلیارد دلاری پتروشیمی‌ها در دوره دوم تحریم

در مجموع در سال‌های دوره دوم تحریم‌ها، پتروشیمی‌ها ۲۷ میلیارد دلار درآمد ارزی به سامانه نیما عرضه کردند که معادل ۸۲ درصد از کل درآمدهای صادراتی آنها است.

*گام رو به جلوی مجلس با حذف معافیت مالیاتی محصولات نیمه‌خام پتروشیمی

در  شرایط تحریم هر چند در صادرات و وصول درآمدهای نفتی مشکلاتی وجود دارد اما پتروشیمی‌ها به راحتی این ارز را به کشور بازمی‌گرداندند.

به اعتقاد کارشناسان، رهایی از خام‌فروشی نفت و حرکت به سمت زنجیره ارزش می‎تواند تحریم‌های نفتی آمریکا را به کلی خنثی کند.

البته در صورت توسعه متوازن و عمیق در صنعت پتروشیمی و تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر نیز می‌توان درآمد ارزی کشور را افزایش داد، کاری که در قانون بودجه ۱۴۰۱ با حذف معافیت مالیاتی از صادرات محصولات نیمه‌خام پتروشیمی محقق شد تا بدین صورت انگیزه پتروشیمی‌ها برای نیمه‌خام فروشی کاهش یابد و به سمت تکمیل زنجیره ارزش و صادرات محصولات باارزش‌تر حرکت کنند.

طبق گزارش مرکز مطالعات زنجیره ارزش، فروش محصولات نیمه‌خام پتروشیمی سالانه ۵ میلیارد دلار برای واردات محصولات و مواد اولیه پایین‌دستی هزینه ایجاد می‌کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • نیما IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  1 0
  مجلس انقلابی باید قانونی تصویب کنه که یه درصدی از درآمد حاصل از خام فروشی نفت کنار گذاشته بشه برای سرمایه گذاری در پتروپالایشگاه ها.
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  3 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس