کتاب الغارات

نسخه کاغذی این کتاب در ۳۰۴ صفحه و با قیمت ۶۰هزار تومان، با مقدمه استاد علی رضا پناهیان توسط انتشارات عصر بیان معنوی منتشر شده است.

به گزارش مشرق، کتاب «ترجمه الغارات؛ سال‌های روایت نشده از حکومت امیرالمؤمنین» توسط انتشارات بیان معنوی منتشر شده است در مجموعه فروشگاه به‌نشر رونمایی شد. این مراسم با حضور حجت‌الاسلام اسکندری از اساتید دانشگاه علم و صنعت و مدرسه علمیه مشکات و حجت الاسلام سید محمود زارعی مترجم کتاب و دانش‌آموختۀ رشتۀ تخصصی تاریخ در حوزۀ علمیۀ قم برگزار شد.

داستان کتاب الغارات چیست؟

انتشارات بیان معنوی در توضیح کتاب الغارات نوشته است: کتاب «ترجمه الغارات» ترجمه‌ای روان بر کتاب «الغارات» نوشتۀ «ابراهیم بن محمد ثقفی کوفی» از علمای بنام شیعه است. کتاب غارات کهن ترین منبع موجود در رابطه با نیمۀ دوم حکومت امیرالمؤمنین(ع) و بحث غارات معاویه بوده و به صورت خاص به بررسی آنها پرداخته است. این نیمۀ روایت نشدۀ حکومت حضرت در تاریخ به اسم دورۀ غارات نامگذاری کردند. دلیل این نامگذاری هم بخاطر غارت‌ها و شبیخون‌های مکرر لشکریان معاویه بر شهرها و مناطق تحت قلمرو حکومت امام علی بوده است.

روایت سال‌های غارت در دنیای اسلام

چرا باید این کتاب را امروز خواند؟

سپس حجت الاسلام زارعی در پاسخ به سوال مجری دربارۀ اینکه انگیزۀ او از ترجمۀ این کتاب چه بوده است، گفت: متأسفانه آن چیزی که افکار عمومی از حکومت امیرالمونین(ع) در یاد دارند و در رسانه ها به آن پرداخته میشود، کامل نیست.

زارعی ادامه داد: بخش بزرگی از دوران حکومت حضرت که به دورۀ «غارات» مشهور شده و از جهاتی مهم‌تر و درس‌آموزتر از نیمۀ اول حکومت ایشان است و همیچنین تناسب زیادی نیز با شرایط و اتفاقات کنونی ما و منطقه دارد، مورد غفلت قرار گرفته و کمتر کسی از آن مطلع است.

حجت الاسلام سید محمود زارعی همچنین با اشاره به موضوع کتاب و شناخته شده نبودن اثر گفت: این کتاب تا اندازه ای زیادی بین مخاطبین، حوزویان و حتی برخی اساتید شناخته شده نبود. وی در ادامه به نظر حاح قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: بعد از شهادت حاج قاسم و  انتشار توضیحات‌ش در مورد کتاب این اثر تا اندازه ای دیده شد. وی ادامه داد: این کتاب تا اندازه زیادی مغفول بوده است. خیلی از بزگواران کتاب غارات را ندیده‌اند و نمی‌دانند که تا چه اندازه این کتاب دارای اهمیت است. 

ویژگی های ممتاز این ترجمه چه مواردی است؟

حجت الاسلام زارعی در پاسخ به این سوال که ویژگی‌هایی ممتاز این ترجمه نسبت به ترجمه‌های مشابه چیست، گفت: : از این کتاب چند ترجمه وجود داد که عموما دارای اشکالات روایی است. وجود تناقض در برخی موارد و ثقیل بودن ترجمه و تکرار برخی روایت‌ها وجود داشت که در این اثر این اشکالات مرتفع شده است. پس از حدود دو سال کار فشرده، امیداورم ترجمۀ حاضر تا حد زیادی به ویژگی‌های زیر که مد نظر داشتم، نزدیک شده باشد: سلیس و روان با حفظ دقت و تحقیق،  تنظیم به صورت یک روایت منسجم و به هم پیوسته،  حذف یا ادغام بخش‌های تکراری، اضافه کردن توضیحاتی برای فهم بهتر،  اضافه کردن نقشه و جدول برای ارائۀ تصویر کلی از فضای آن دوران.

مخاطب این کتاب چه کسانی هستند؟

مترجم کتاب در پاسخ به سوال مجری دربارۀ اینکه مخاطب این کتاب چه کسانی هستند، گفت: تمام کسانی که به امام علی(ع) علاقه‌مندند و می‌خواهند با تاریخ حکومت امیرالمؤمنین(ع) آشنایی بیشتری پیدا کنند، یا ناشنیده‌هایی از دوران حکومت و زندگی ایشان را بخوانند مخاطب این کتاب هستند. ترجمۀ کتاب نیز با توجه به همین مخاطب صورت گرفته است.

توصیه حاج قاسم سلیمانی درباره این کتاب چه بود؟

مجری برنامه سپس سخنان سردار سلیمانی دربارۀ اهمیت مطالعۀ کتاب الغارات را قرائت کرد و گفت: سردار شهید در این توصیه که در توسط موسسه حفظ و نشر آثار ایشان منتشر شده است، می‌فرمایند: «این کتاب الغارات را که قدیمی‌ترین کتاب شیعه هست بخوانید، حتماً بخوانید، مقتل کامل است. اگر آن را بخوانید، امروز برای این حکومتی که در استمرار حکومت ‎علی بن ابی‌طالب هست، آگاهانه‌تر و بدون تعصبات فردی و حزبی نگاه می‌کنیم، نظر می‌دهیم و دفاع می‌کنیم.» - ۱۳۹۷/۳/۱۷

مقدمه علیرضا پناهیان بر ترجمۀ الغارات

مجری برنامه سپس مقدمۀ حجت الاسلام علیرضا پناهیان برای این کتاب را قرائت کرد. در بخشی از این مقدمه آمده است: «جمع‌بندی نهایی و رازگشایی از تمام اسرار تاریخ صدر اسلام، در نیمۀ دوم حکومت امام علی(ع) است؛ زمانی که دیگر کسی از فرمان  میرالمؤمنین(ع) اطاعت نمی‌کرد و غارت‌های متعدد در مناطق مختلف مملکت اسلامی توسط سربازان شوم معاویه، امیرالمؤمنین(ع) را به ستوه آورده بود. این دوران که دو سال منتهی به شهادت امام علی(ع) را تشکیل می‌دهد، به دوران غارات مشهور شده است که نه تنها اسرار گذشتۀ تاریخ اسلام را در خود دارد، بلکه رازهای سر به مهر حوادث پس از شهادت امام علی(ع) تا امروز را برملا کرده است؛ به گونه‌ای که اگر ما بخواهیم مقدمه‌ساز ظهور باشیم، باید بتوانیم از مشکلاتی که امت اسلام در دوران غارات به آن مبتلا بوده‌اند به سلامت عبور کنیم.»

مقتل غارات؛ مقدمۀ فهم مقتل عاشورا

در بخش تهایی مقدمه علیرضا پناهیان آمده است: « باید مقتل غارات را برای خود، مقدمۀ فهم مقتل عاشورا قرار دهیم تا بدانیم چگونه کسانی که در جریان غارات سستی کردند، مبتلا به بلای عظیم یزید شدند و رذالتشان به جایی رسد که نه تنها در مقابل دیدگان آنها خیمه‌های امام غارت شد، بلکه خودشان به غارت خیمه‌های اباعبدالله الحسین(ع) پرداختند. کتاب مقتل برای یک‌بار خواندن و آگاه شدن نیست، مقتل را باید مکرر خواند و اندیشید و اشک ریخت. با خواندن جملات دردمندانۀ امام علی(ع) در مقتل غارات، اثر کلام نورانی و جان‌گداز حضرت در قلب ما ظاهر می‌شود و هرگز لحظات هم‌دردی با امیرالمومنین(ع) را فراموش نخواهیم کرد.»

کتابی خوشخوان و مناسب برای مخاطب عام

در بخش دیگری از جلسه، حجت الاسلام اسکندری، استاد تاریخ در دانشگاه علم و صنعت بر اهمیت دوران غارات و لزوم توجه به آن تاکید کرد. اسکندی با بیان اینکه غارات شامل هفت مرحله بوده است، بدترین غارت را غارت مربوط شهر الانبار دانست که به دستور معاویه و توسط سفیان غامدی صورت گرفت. و خطبۀ معروف امیرالمؤمنین دربارۀ اهمیت جهاد نیز بعد از این غارت ایراد شده است.

ایشان همچنین با اشاره به مدل ویرایش و صفحه آرایی کتاب و قیمت کتاب اشاره کرد و به عنوان یک کتاب مناسب از آن یاد کرد و با تاکید بر ضرورت توجه به تاریخ اسلام برای عموم گفت: این کتاب برای مخاطب عام کتاب بسیار مناسب و خوش خوانی است.

گفتنی است که نسخه کاغذی این کتاب در ۳۰۴ صفحه و با قیمت ۶۰هزار تومان، با مقدمه استاد علی رضا پناهیان توسط انتشارات عصر بیان معنوی منتشر شده است.

مخاطبان می‌توانند برای تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت پاتوق کتاب و برای خرید حضوری به فروشگاه‌های پاتوق کتاب در سراسر کشور مراجه کنید. نسخه الکترونیک کتاب به زودی در اپلیکیشن طاقچه منتشر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس