کد خبر 1365063
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۴
ارتباط سابقه ناباروری با افزایش خطر نارسایی قلبی

سابقه باروری یک زن می تواند در پیش بینی خطر ابتلا به بیماری قلبی در آینده او موثر باشد.

به گزارش مشرق به نقل از ساینس دیلی، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سابقه ناباروری با افزایش خطر نارسایی قلبی مرتبط است. محققان بیمارستان عمومی ماساچوست، نشان دادند زنانی که ناباروری را تجربه کرده بودند در مقایسه با زنانی که سابقه ناباروری نداشتند، ۱۶ درصد بیشتر در معرض خطر نارسایی قلبی بودند.

بیشتر بخوانید:

غیر ممکن‌هایی که با سلول‌های بنیادی ممکن شد

«امیلی لائو»، متخصص قلب و سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «ما دریافتیم براساس سابقه باروری یک زن می‌توان خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی در آینده را پیش بینی کرد. این که آیا یک زن برای باردار شدن مشکل داشته باشد، چه اتفاقی در دوران بارداری او رخ داده، زمانی که یائسگی را پشت سر می‌گذارد، همگی در خطر ابتلاء به بیماری قلبی در آینده در زندگی وی تأثیر می‌گذارد.»

محققان با مطالعه زنان یائسه بررسی کردند که آیا ناباروری با ایجاد نارسایی قلبی مرتبط است یا خیر.

دو نوع نارسایی قلبی وجود دارد: نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده (HFpEF) و نارسایی قلبی با کسر جهشی کاهش یافته (HFrEF). کسر جهشی اندازه گیری مربوط به درصد حجم خونی است که در طی هر ضربان از بطن چپ قلب پمپ می‌شود. کسر جهشی کمتر از ۵۰ درصد معمولاً غیرطبیعی یا کاهش یافته است.

تیم تحقیق به ارتباطی بین ناباروری و نارسایی کلی قلب، به ویژه با HFpEF، نوعی از نارسایی قلبی که در زنان بدون توجه به سابقه باروری بسیار شایع‌تر است، پی بردند. از میان ۳۸,۵۲۸ زن یائسه مورد مطالعه، ۱۴ درصد از شرکت کنندگان سابقه ناباروری را گزارش کردند.

در طی یک دوره پیگیری ۱۵ ساله، محققان خاطرنشان کردند که ناباروری با خطر ۱۶ درصدی نارسایی کلی قلبی در آینده مرتبط است. هنگامی که آنها زیرگروه‌های نارسایی قلبی را بررسی کردند، دریافتند که ناباروری با افزایش ۲۷ درصدی خطر ابتلاء به HFpEF در آینده مرتبط است.

لائو می‌گوید: «این یک وضعیت چالش برانگیز است زیرا ما هنوز به طور کامل نمی‌دانیم که HFpEF چگونه ایجاد می‌شود و درمان‌های خیلی خوبی برای درمان آن نداریم.»

وی در ادامه می‌افزاید: «من فکر می‌کنم یافته‌های ما قابل توجه است، زیرا نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ‌شده در زنان شایع‌تر است. ما نمی‌دانیم که چرا HFpEF را در زنان بیشتر می‌بینیم. نگاهی به گذشته در اوایل زندگی باروری یک زن ممکن است سرنخ‌هایی در مورد دلیل آن به ما بدهد.»

لائو امیدوار است در آینده یک مطالعه بر روی زنان با سابقه ناباروری شامل پارامترهای ورزش، اقدامات عروقی و موارد دیگر انجام دهد تا این معما را حل کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس