بررسی پیشنهادات در طرح شفافیت قوای سه‌گانه در کمیسیون امور داخلی کشور

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها از بررسی جزئیات طرح شفافیت قوای سه گانه در جلسه امروز این کمیسیون و تشکیل کمیته ای برای جمع بندی نهایی آن ظرف ۷۲ ساعت آینده خبر داد.

به گزارش مشرق، روح‌اله نجابت ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، بیان کرد: جلسه امروز کمیسیون با محوریت دو دستور کار برگزار گردید. اولین دستور بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اعاده شده از شورای نگهبان بود. کمیسیون در جلسات قبل همه ایرادات به استثنای ایراد بند (الف) تبصره (۱) ماده (۴) این طرح را مرتفع شد. بند مذکور این طرح عوارض را وجوهی تعریف کرده بود که به منظور تامین بخشی از هزینه‌های شهر و روستا در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه توسط مراجع ذیصلاح وضع و وصول می‌شود.

شورای نگهبان با اشاره به اینکه وضع عوارض مقید به شرایط و ضوابط نشده است، این بند را مغایر اصل(۸۵) قانون اساسی شناخته بود.

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به اساسی بودن اشکال شورای نگهبان، ایراد مذکور به مرکز پژوهش‌ها ارجاع گردید. مرکز پژوهش‌ها پس از بررسی بند مذکور ضمن برگزاری جلساتی با دستگاه‌های مختلف از جمله سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، پیشنهاد خود را در جلسه امروز کمیسیون در قالب یک چارچوب ضابطه‌مند ارائه داد. پس از ارائه پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها، اعضای کمیسیون و دستگاه‌های مدعو در مخالفت و موافقت با پیشنهاد صحبت کردند. در نهایت با توجه به اختلاف نظر موجود در خصوص ضوابط پیشنهادی توسط مرکز پژوهش‌ها، مقرر گردید کمیته‌ای شامل اعضای کمیسیون تشکیل و پس از جمع‌بندی نظرات اخذ شده دستگاه‌ها، پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها اصلاح و به کمیسیون عودت داده شود.

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در ادامه تصریح کرد: دومین دستور این جلسه بررسی طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها بود که امروز به کمیسیون ارجاع شد. در این جلسه پیشنهادات اعضای کمیسیون مطرح شده، مرکز پژوهش‌ها و دستگاه‌های مدعو نظرات خود را ارائه کردند، با توجه به تصویب دو فوریت طرح ضروری است کمیسیون حداکثر ظرف ۷۲ ساعت مصوبه خود را به صحن ارائه نماید، بنابراین مقرر گردید در جلسه فردا صبح کمیته‌ای متشکل از اعضای کمیسیون ضمن دعوت از دستگاه‌ها، جمع‌بندی خود را جهت تصمیم‌گیری نهایی به کمیسیون ارجاع نماید.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس