رئیسی نمایه

رئیس جمهور با بیان اینکه شهدای هسته‌ای پرچمداران دورانی مهم از تاریخ کشور هستند، اظهار داشت: دولت وظیفه خود می‌داند که در مذاکرات حتی یک گام از حقوق ملت عقب‌نشینی نکند.

به گزارش مشرق، سیدابراهیم رئیسی روز شنبه در شانزدهمین سالروز ملی صنعت هسته‌ای کشور با بیان اینکه انسان‌های بزرگ در برابر هیچ تهدید و مانعی دچار تردید نشده و جامعه را نیز به دنبال خود از این موانع عبور می‌دهند، گفت: یکی مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران همین انسان‌های فرهیخته، تاریخ‌ساز و خطرپذیر هستند که سرداران و شهدای سرافراز هسته‌ای ما قطعا از این دسته به شمار می‌آیند.

رئیس‌جمهور شهدای هسته‌ای کشور را پرچمداران دورانی مهم از تاریخ ایران نامید و افزود: دانشمندان هسته‌ای کشورمان و در راس آنان شهدای هسته‌ای، افرادی بودند که با فعالانه با موانع پرشمار پیش روی مواجه شده و هیچ گاه دچار انفعال نشدند.

دکتر رئیسی اظهار داشت: امروز به رغم خواست دشمنان و با تکیه بر اراده‌های پولادین دانشمندان هسته‌ای صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های چشمگیری کرده و از آن مهم‌تر اینکه این صنعت در کشورمان بومی شده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تحریم‌ها، تهدیدها و ظلم‌های بسیاری که به ملت ایران روا شد ما را متوقف نکرد و نخواهد کرد. ترور دانشمندان صنعت هسته‌ای و خرابکاری در مراکز هسته‌ای به هیچ‌وجه نتوانست ملت ایران را در پیشبرد اهداف صلح‌آمیز خود متوقف کند.

رئیسی با طرح این سوال که، مگر جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است که دشمنان اینگونه مقابل ما ایستادند، خاطرنشان کرد: دشمنان به خوبی می‌دانند که سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ندارد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بیش از ۱۵ بار در گزارش‌های خود تایید کرده که هیچ تخلفی در فعالیت‌های هسته‌ای ایران دیده نشده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: فعالیت‌ها و تجهیزات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در مجموع حدود سه درصد از تجهیزات هسته‌ای موجود در جهان را شامل می‌شود اما ۲۵ درصد از ظرفیت‌های بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این حجم از فعالیت‌های هسته‌ای اختصاص یافته است که این نشان می‌دهد نگرانی بدخواهان جمهوری اسلامی به دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بلکه ناشی از قدرتمند شدن و برخورداری ایران از دستاوردهای پرشمار صنایع صلح‌آمیز هسته‌ای است.

دکتر رئیسی گفت: کشورهای متعددی در همین منطقه از سلاح هسته‌ای برخوردار هستند اما دشمنان هیچ حساسیتی نسبت به سلاح‌های هسته‌ای آنان ندارند و این نشان می‌دهد که آنچه از ناحیه جمهوری اسلامی ایران آنان را نگران می‌کند استقلال و قدرتمند شدن ایران است.

رئیس‌جمهور افزود: امروز به رغم خواست دشمنان، دانشمندان جوان و شجاع کشور در صنعت هسته‌ای توانمندی‌های بالایی از خود نشان داده‌اند و دستاوردهای ارزشمند آنان در عرصه‌های مختلف پزشکی، کشاورزی و صنعتی کاربردهای فراوانی دارد.

رئیسی با بیان اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران آن است که از حق مسلم ملت بزرگ ایران با تمام وجود دفاع کند، اظهار داشت: هرگز اجازه نخواهیم داد سلطه‌گران به حقوق مسلم ملت ایران کوچکترین دست‌درازی کرده یا فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران را دچار کندی یا توقف کنند و مسیر دستیابی روزافزون به دستاوردها و توانمندی‌های صلح آمیز هسته‌ای با قدرت و قوت ادامه خواهد یافت.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: صنایع هسته‌ای و صنایع نظامی کشور بیش از هر عرصه دیگری مشمول تحریم و فشار بوده است اما شاهد آن هستیم که بیشترین پیشرفت‌های کشورمان نیز در این عرصه‌ها بدست آمده است. دلیل این پیشرفت‌ها آن است که فعالیت‌های کشورمان در این عرصه‌ها متکی به اراده بلند و محکم دانشمندان جوان جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر رئیسی با بیان اینکه دولت با جدیت بهره‌گیری از دستاوردها و پیشرفت‌های صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای در دیگر عرصه‌های صنعتی کشور از جمله خودروسازی را پیگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: دولت به ویژه در سال ۱۴۰۱ شعار آن تولید، اشتغال و دانش بنیان است، همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا صنایع مختلف کشور و به ویژه صنایع سنگین برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های علم‌پایه و دانش‌بنیان برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به تدوین سند راهبردی سازمان انرژی اتمی برای افق ۲۰ ساله این صنعت، اظهار داشت: تدوین این سند شایسته قدردانی است چرا که گواه وجود ایده و برنامه‌ریزی در این مجموعه برای دستیابی به افق‌های بلندتر است و امیدوارم این صنعت چراغ راهِ دست اندرکاران صنعت هسته‌ای باشد.

رئیسی همچنین با اشاره به تدوین سند تحول دولت مردمی و با بیان اینکه همه اقدامات و برنامه‌های تحولی دولت مستند به این برنامه خواهد بود، تصریح کرد: دولت علم و فناوری را یکی از عرصه‌های مهم قوت و قدرت‌آفرین برای کشور می‌داند و لذا از تلاش‌های دانشمندان کشور در عرصه‌های مختلف حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در روز ملی صنعت هسته‌ای که متعلق به ملت بزرگ ایران است اعلام می‌کنیم که فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با اتکا به خلاقیت و اقدامات نوآورانه در مسیر کسب پیشرفت‌های روزافزون به حرکت خود ادامه خواهد داد.

دکتر رئیسی تاکید کرد: اگرچه دشمنان نمی‌خواهند بشنوند اما برای چند صدمین بار اعلام می‌کنیم که فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است و عدم پذیرش آنها هرگز باعث توقف کار ما نخواهد شد. در مذاکرات هسته‌ای نیز حتی یک گام از حقوق ملت ایران عقب‌نشینی نخواهیم کرد.

رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران مذاکرات را ترک نکرده و آن را متوقف هم نمی‌کند اما راهبرد ما همان راهبردی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند و همواره همین راهبرد که بر اساس تکالیف قانونی، دولت را موظف به حمایت از حقوق ملت و دستاوردهای دانشمندان عزیز کشورمان می‌کند مورد توجه دولت و تیم مذاکره کننده هسته‌ای خواهد بود.

رئیسی افزود: امیدوارم همانطور که رئیس سازمان انرژی اتمی توضیح داد این سازمان در سال جدید تلاش خود را بر ارائه تولیدات دانشگاهیان و اشتغال‌آفرینی در صنایع مرتبط به شکلی متفاوت از سالهای گذشته دنبال کنند. همچنین امیدوارم سازمان انرژی اتمی تکلیفی که برای تامین ۱۰ هزار مگاوات برق بر عهده این سازمان گذاشته شده است را با جدیت پیگیری کند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم تجاری‌سازی دستاوردهای صنایع هسته ای کشور به ویژه ۹ دستاوردی که امروز از آنها رونمایی شد، اظهار داشت: فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی در عرصه پزشکی و دارویی، کشاورزی و صنعتی حتما می‌تواند در تحقق بهتر شعار سال موثر باشد و دولت مصمم است از اقدامات و پیشرفت‌های این سازمان و آنچه در سند راهبردی سازمان انرژی اتمی آمده است به طور جدی حمایت کند.

در این مراسم که جمع زیادی از سفرای کشورها و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی نیز در آن حضور داشتند، دکتر محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در سخنانی با بیان اینکه پیشرفت‌های هسته‌ای کشورمان به رغم همه مخالفت‌ها و دشمنی‌ها مایه حیرت جهانیان بوده است، گفت: این موضوع برای جمهوری اسلامی ایران افتخار بزرگی به حساب می‌آید و از این بابت قدردان همه شهدای هسته‌ای و دانشمندان زحمتکش کشورمان هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از تدوین سند راهبردی فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان در افق ۲۰ ساله خبر داد و افزود: این سند در راستای سند تحول دولت مردمی تهیه شده و چارچوب‌ها، اهداف و راههای دستیابی به این اهداف در آن پیش‌بینی شده است.

در این مراسم همچنین رئیس جمهور در کنار فرزندان شهیدان علی‌محمدی و قشقایی از شهدای هسته‌ای کشورمان و نیز دو فرزند شهید صادقی از شهدای مدافع حرم که در سازمان انرژی اتمی مشغول به کار بوده است، از ۹ دستاورد جدید صنایع هسته‌ای کشورمان و نیز سند راهبردی و نقشه راه ۲۰ ساله صنعت هسته‌ای کشور رونمایی کرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  3 2
  با نمایش کاربرد پرتو ها و صنعت هسته ای در بخش های مختلف مانند پزشکی ، صنعت ، کشاورزی و حتی محیط زیست و ...بهتر و پایدارتر که امشب شبکه خبر خلاصه ای از آن داشت . متوجه اهمیت آن شده و پی بردیم چنانچه همه ما با سرمایه های خرد خود بصورت تعاونی در این صنعت سرمایه گذاری کنیم همه جانبه منتفع میشویم و آینده خود و کشور ، شاهد رشد قابل توجهی خواهیم بود ، اکنون بهتر متوجه شدیم که چرا دشمنان ایران اسلامی در صدد حذف دانشمندان هسته ای ما بر آمده اند و متاسفانه فقط به مطلب ساخت سلاح اشاره شد که البته ما چنین قصدی نداریم اگر دنیای صنایع هسته ای را می شناختیم که چه مقدار در زندگی ما اهمیت دارد ، و اینکه دانشمندان نخبه ما را بیشرمانه و بیرحمانه ترور کرده اند برای ما و دنیا چقدر ارزشمند بودند ، و با درک آن برای جبران آن حتما اصرار بیشتری می داشتیم . و خواستار تقاص دشمنان و ظالمان بی رحم با اشد مجازات و بیش از پیش می شدیم . قدر دانشمندان خود را میدانیم و به آنان افتخار می کنیم و مقام شهدای هسته ای و خانواده معزز شهدا را ارج می نهیم و درود فراوان میفرستیم .
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  5 2
  درود برسید بزرگوار
  • حاجی IR ۰۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
   3 1
   اگه ما نخواهیم از حق ما دفاع کنه باید کیه ببینیم الان مالزی اندونزی سنگاپور پیشرفتشون رو مدیون هسته ای هستن
 • Saeed IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  4 2
  کدومو باور کنیم شما که نیاز به مذاکره و این کاغذ پاره برجام نداشتید
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  3 3
  درود
 • انقلابی منطقی IR ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  4 5
  راست میگی! چوبشو باید ملت بخورن.... تو این بیست سال هیچ عایدی هسته ای ندیدیم جز تحریم و فشار اقتصادی! منتشر کن
  • IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
   1 3
   ـبگو چهل و سه سال تحریم شدیم و نه بیست سال ببهانه هسته ای . چرا؟ بخاطر استقلال و حفظ آن ، قرار نیست زانو بغل بگیریم و فغان و غر بزنیم ، آنکه حالیش هست و قدر دانسته زانوی غم ببغل نگرفته و زندگی کرده و بدنبال قوی شدن بیشتر است تا عزت و قدرت کشورش را روز بروز افزون کند ، اگر قرار بود به رفتار و گفتار شما باور و اعتماد داشت و راهی که شما پیشه کردید و سرانجام تان حتی برای دیگر دسته های غر زن خارج کشور . دوری گزیدن است ، می شدیم مانند دیگر کشورهائی که ترامپ بصراحت در جمع مردم آمریکا گاوهای شیرده خطابشان کرد . و نوکر و حلقه بگوش امثال اسرائیل . پس مردم را قاطی خودتان نکنید ، مردم شعور دارند ، اگر حرفی دارند بابت اهمال و سستی ها بوده ، که میبایست جایگاه ایران بیشتر و بهتر از این میبود ، الحمدالله با اتفاقات جهانی و اطراف ما ، علیرغم عقوبات اقتصادی تحمیلی نسبت به وضعیت بسیار کشورها ، ایران علیرغم دشواری ها . اوضاع مناسب تری دارد و در آینده خیلی بهتری خواهد داشت
  • ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
   1 2
   دروغ میگی! این آمریکا بود که زد زیر توافق برای تسلیم کردن ایران.مگه پشت گوشمون مخملیه دوباره فریب آمریکا رو بخوریم و با دست خودمون سناریوی نابودی رو اجرا کنیم؟!
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  4 1
  انرژی هسته ای حق مسلم ایرانیهاست
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  2 2
  چون قدرت دوستان از طریق ماهواره های جاسوسی و نفوذ در درون استکبار هزاران برابر ایران است. لذا هر گونه مذاکره و تصمیم باید با مشاورت دوستان باشد. در غیر این صورت مانند عراق ولیبی با یک بهانه ئاهی دچار بمباران های استکبار خواهیم شد
 • IR ۰۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  1 0
  تحریمهای ظالمانه فله ای امریکا و متحدانش، فقط منافع نظام ج ا هدف نگرفته و بلکه موجودیت ملت کشور ایران هدف قرار داده، دستان خائن همراهی مافیای داخلی و سرمایه دارن (محتکران و گرانفروشان..) مشهودست!
 • IR ۰۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  2 1
  مشخص میشه ...
 • کارشناس IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  1 1
  مصرف داخلی؟
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  1 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس