رهبرانقلاب نمایه

رهبرمعظم انقلاب اولین سال قرن ۱۵ را «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری کردند؛ رویکردی که پیش‌تر نیز توسط ایشان مطرح شده بود و اکنون به عنوان محور عملیاتی دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور تعیین شد.

به گزارش مشرق، اولین سال قرن ۱۵ به عنوان «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری شد.

رهبر انقلاب نوروز ۱۳۹۷ هدف از نامگذاری سال‌ها را اینگونه بیان فرمودند: «شعار سال با دو منظور مطرح می‌شود: یکی جهت دادن به سیاستهای اجرائی و عملکرد مسئولین دولتی و مسئولین حکومتی است، یکی توجیه افکار عمومی است؛ یعنی افکار عمومی توجّه پیدا کنند به اینکه چه مسئله‌ای امروز برای کشور مهم است»

اهمیت «تولید دانش بنیان» از نگاه رهبر انقلاب/ مخاطب اصلی پیگیری تولید دانش‌بنیان کیست؟

سنت «نامگذاری سال‌ها» از نوروز ۱۳۷۸ شروع شد و سرآغاز نامگذاری سال با رویکرد اقتصادی از سال ۱۳۸۰ بود. پس از اعمال سنگین‌ترین تحریم تاریخ علیه ایران در سال ۱۳۸۹ از سوی آمریکا (در حمایت از فتنه سبز) ‌ این رویکرد برجسته‌تر شد.

شعار سال ۱۴۰۱ چهاردهمین شعار سال با رویکرد اقتصادی است. آخرین دهه قرن ۱۴ شمسی (به غیر از سال ۱۳۹۴) تماماً بر موضوع «تولید» و «اقتصاد ملّی» تاکید شده و راه رسیدن به آن  از «تولید دانش بنیان» است.

اهمیت  «تولید دانش بنیان» از نگاه رهبر انقلاب

رهبر انقلاب ۸ اردیبهشت ۱۳۸۹ در آستانه روز جهانی کارگر فرمودند: «کشوری که تولید نداشته باشد، خواهی نخواهی وابسته است. اگر همه‌ی نفت و گاز دنیا هم زیر زمینهای ما و در چاه‌های ما ذخیره شده باشد، به دردمان نمیخورد؛ کما اینکه میبینید کشورهائی وجود دارند که از لحاظ ذخائر معدنی و طبیعی - چه ذخائر انرژی، چه ذخائر فلزهای بسیار ذیقیمت و کمیاب - در کمال ثروتمندی هستند؛ اما خودشان بر روی این زمینی که زیرش این همه گنج خفته است، زندگی نکبت‌بار و فلاکت‌باری دارند. باید تولید در کشور - بخصوص «تولید دانش‌ بنیان»  متکی به دانش و مهارتهای علمی و تجربی - پیش برود.»

پاشنه آشیل اقتصاد دانش بنیان کجاست؟

رهبر انقلاب ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ در بیاینه گام دوم انقلاب فرمودند:  «انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملکردهای ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است ... چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعفهای مدیریّتی است.»

رهبر انقلاب همچنین دلایل مشکلات زندگی مردم را موارد ذیل عنوان کردند: مهم‌ترین عیوب؛ وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخشهایی از اقتصاد که در حیطه‌ی وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی، استفاده‌ی اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن، و سرانجام عدم ثبات سیاستهای اجرائی اقتصاد و عدم رعایت اولویّتها و وجود هزینه‌های زائد و حتّی مسرفانه در بخشهایی از دستگاه‌های حکومتی است. نتیجه‌ی اینها مشکلات زندگی مردم از قبیل بیکاری جوانها، فقر درآمدی در طبقه‌ی ضعیف و امثال آن است.

رهبری در باب راه حل اصلی غلبه بر مشکلات اقتصادی فرمودند: «راه‌حلّ این مشکلات،  سیاستهای اقتصاد مقاومتی است ... درون‌زایی اقتصاد کشور، مولّد شدن و دانش‌بنیان شدن آن بخشهای مهمّ این راه‌حل‌ها است.»

اهمیت «تولید دانش بنیان» از نگاه رهبر انقلاب/ مخاطب اصلی پیگیری تولید دانش‌بنیان کیست؟

بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ایران

مخاطب اصلی پیگیری تولید دانش‌بنیان کیست؟

 رهبرانقلاب در بخشی از سخنرانی اول سال خود فرمودند: «در زمینه‌ی اقتصاد، آنچه بنده مطرح میکنم، مطالباتی که مطرح میشود، عمدتاً خطاب به مسئولان کشور است؛ عمده در قوّه‌ی مجریه، مقداری هم قوّه‌ی مقنّنه و حتّی قوّه‌ی قضائیّه و بعضی دستگاه‌های وابسته؛ عمدتاً خطاب به اینها است. چرا این مسائلی را که مربوط به اینها است ما در فضای عمومی و در سخنرانیِ مردمیِ کشوری مطرح میکنیم؟ علّت این است که خوب است مردم در فضای عمومی مسائل اقتصادی و سیاستهای اقتصادی قرار بگیرند، مطالبات این حقیر را هم بدانند و از مسئولینی که به این مسائل اقدام میکنند و فعّالیّت میکنند حمایت کنند، پشتیبانی کنند».

برنامه‌های اقتصاد ملی و تولید دانش بنیان باید از سوی دولت‌ها پیگیری شود. ولی ایران در طول یک دهه اخیر و با "رای مردم" در اختیار دولتی قرار گرفت که رفع مشکل " آب خوردن" را هم در خارج از مرزها جستجو می‌کرد.

دولتمردان دهه ۹۰ ایران، سرنوشت ۸۰ میلیون ایرانی را معطّل توافقی کردند که در نهایت  با چرخش یک قلم در کاخ سفید از هم متلاشی شد.  برنامه دومی نیز برای اداره کشور نداشتند.

امّا راهبرد کلان دولت سیزدهم این است که اگر مذاکرات رفع تحریم‌ها به نتیجه مطلوب رسید که چه بهتر؛ در غیر این صورت معیشت مردم گروگان برجام  نخواهد ماند.

بر همین مبناست که دولت رئیسی از زمان استقرار در شهریور ۱۴۰۰ موازی با مذاکرات وین، در حال گسترش مناسبات تجاری با همسایگان و قدرت‌های اقتصادی نظیر چین و هند است.  

ره‌آورد این سیاست نیز عضویت در سازمان اقتصادی شانگهای، قرارداد سوآپ ۲ میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان به آذربایجان، واردات بیش از ۱۵۰ میلیون واکسن کرونا (بدون بهانه‌گیری درباره FATF و تحریم) همزمان با تولید داخلی آن، پیگیری احیاء کریدورهای اقتصادی کشور، فروش روزانه بیش از ۱/۵ میلیون بشکه نفت و افزایش درآمد ارزی کشور طی چندماه اخیر است.  

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  4 10
  خداوندا رهبرمان را پیروز و سالم نگهدار
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  13 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم توافق مجدد با شیطان بزرگ و مستکبران و زورگویان دنیا، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام در روز ملی فناوری هسته‌ای با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  4 0
  مذاکره فرسایشی نباید بشود؛ نباید جوری باشد که طرف‌ها بخواهند همین طور مدام این مذاکره را کش بدهند که این برای کشور ضرر دارد. این جور نیست که آمریکا بخواهد مذاکره کند تا اینکه یک حرف حقی را قبول کند؛ نه، می‌خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطلی را تحمیل کند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش بزرگترین موفقیت در مذاکرات است. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. تجربه‌ی برجام در دولت قبل به ما نشان داد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد، لذا ما به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم که به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. بهترین راه این است که بدون هیچ‌گونه توافقی، مذاکرات را تا بیستم فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای تعلیق کنیم؛ چنانچه تا آن تاریخ تمام تحریم‌ها لغو شد و این امر راستی‌آزمایی گردید و تمام مطالباتمان هم وصول شد، به مذاکرات برگردیم و در غیر این‌ صورت در همان روز این شجره‌ی خبیثه‌ی برجام را که از روی زمین ناپاک و بی‌ثمر اعتماد به غرب برکنده شده و ثبات و قراری ندارد را برداریم و آن را بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان بکوبیم و با اقتدار از برجام خارج شویم. نباید گذاشت اقتصاد کشور بیش از این شرطی شود؛ کار عمده خنثی کردن تحریمها از طریق ایجاد حرکت تولید داخلی و تحرک اقتصادی داخلی است.
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  3 0
  توافق نکردن از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، توافق نکردن شرف دارد بر یک چنین توافق کردنی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس