پاسخ سلیمی‌نمین به توضیحات دهباشی/ اعتراض دادستان به منع تعقیب دهباشی در پی اهانت به یادگار امام(ره)

دفتر مطالعات تاریخ ایران در پاسخ به واکنش اخیر دهباشی به نامه سلیمی نمین نوشت: آن چه در مورد ایرادات حقوقی منع تعقیب حائز اهمیت است مورد اعتراض دادستان واقع شدن آن است.

به گزارش مشرق، حسین دهباشی سازنده فیلم انتخاباتی حسن روحانی در سال ۱۳۹۲، بهمن ماه سال گذشته طی مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر با ضمیمه کردن عکس ورود امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی به ایران به نحوه مرگ افراد حاضر در این عکس پرداخت.

وی در این توئیت، به طرح شائبه‌ای بی‌سابقه درباره علت درگذشت مرحوم سید احمد خمینی فرزند بنیانگذار جمهوری اسلامی پرداخت که این موضوع، واکنش‌هایی را در ان زمان در فضای مجازی به‌دنبال داشت.

پاسخ سلیمی‌نمین به توضیحات دهباشی/ اعتراض دادستان به منع تعقیب دهباشی در پی اهانت به یادگار امام(ره)

بنابر این گزارش، در پی انتشار این توییت که البته دهباشی پس از مدتی آن را حذف کرد، سیدحسن خمینی فرزند حاج احمد خمینی از وی شکایت کرد.

* نامه مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران به رییس قوه قضاییه

بر همین اساس در روزهای گذشته عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه حکم دهباشی اعلام و برای وی قرار منع تعقیب صادر شده، تاکید کرد که این حکم با تعجب برخی از علاقمندان امام(ره) و محققان تاریخی روبرو شده است.

سلیمی نمین در بخشی از نامه خود به حجت الاسلام اژه‌ای تاکید کرده بود: قرائن گواه بر آن دارد که مشتکی عنه (حسین دهباشی) به بهانه اینکه شاکی وی را مجهول المکان معرفی کرده، به دادسرا احضار نشده، حال آن که نشانی وی براحتی با استعلام از مراجع ذی ربط، برای بازپرس محترم دستیافتنی بود! حضور مشتکی عنه در شعبه رسیدگی کننده قطعا کمکی موثر به روشن شدن پرونده و قابلیت انتساب جرم به وی بود، زیرا در پاسخ به سوال بازپرس، مجبور بود که مراد و منظور خود را از مرگ یادگار حضرت امام (مرحوم سید احمد) ناشی از "مصرف بی رویه"، روشن سازد. مستحضرید که امر تعقیب و تحقیق از مشتکی عنه، از وظایف ذاتی دادسراست.

سلیمی نمین در این نامه تصریح کرده بود: بازپرس محترم در رای انشایی خود اعلام داشته است: "از طرفی تمامی مستندات ابرازی در قالب اسکرین شات می‌باشد که بلحاظ دیجیتالی بودن تصویر مذکور از طریق سیستم های الکترونیکی قابلیت دخل و تصرف را دارد". این درحالی است که اولا: مشتکی عنه بعد از مورد اعتراض شدید واقع شدن در رسانه ها به هیچ وجه از تعبیر خود عقب نشینی نکرده و صحت آن را ضمنا تایید کرده است، با این وصف چه جایی دارد که بازپرس محترم، چنین تشکیکی در صحت استناد شاکی، روا دارد!؟ ثانیا: چگونه بدون احضار شدن مشتکی عنه و ارائه چنین دفاعی از خود مبنی بر جعلی بودن خبری که به وی نسبت داده شده، چنین دلیلی در رد شکایت، از سوی بازپرس مطرح می شود.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در بخش دیگری از این نامه با تاکید بر اینکه مشتکی عنه بعد از واکنش شدید افکار عمومی به این توهین ناشایست و قبل از صدور قرار منع تعقیب، توئیت خود را حذف می کند، مع الوصف دیگر جایی برای تشکیک در اصالت سندی که به عنوان دلیل انتساب جرم از سوی شاکی ضمن شکوائیه شده، نمی ماند!؛ آورده بود: در رای منع تعقیب صادره در ذیل اتهام ها "توهین به اشخاص عادی" قید شده است. مرحوم حاج سید احمد خمینی به عنوان امین امام و ملت ایران، نقش بی بدیلی در دوران رهبری امام ایفا کرد و زندگی کوتاه وی بعد از وفات پدر بزرگوارش بر منزلتش به عنوان الگو افزود زیرا این عزیز به گونه ای زیست که بر تمامی شایعات بدخواهان داخلی و خارجی در زمینه قدرت طلبی، مهر ابطال زد. بنابراین بکارگیری کلمات و انتسابات در مورد این سرمایه اجتماعی متفاوت با افراد عادی است.

سلیمی نمین در بخش دیگری از نامه خود به رئیس دستگاه قضا تاکید کرده بود: رویکرد حضرتعالی در تقویت فضای نقد در کشور و افزایش ظرفیت نقدپذیری به ویژه در میان دست اندرکاران بسیار شایسته و قابل تحسین است، اما این سیاست سازنده نباید برای کسانی که به انگیزه های مختلف، قصد تخریب هدفمند سرمایه های اجتماعی دارند، فرصتی محسوب گردد!

* واکنش دهباشی به نامه سلیمی نمین

حسین دهباشی در پاسخ به نامه سلیمی نمین به رئیس قوه قضائیه نوشت: کلیّه مندرجات مرقومه‌تان، حکایتِ مشهور «خسن و خُسین سه دخترانِ معاویه بودند» هست. چرا که مثلا الف: بازپرس محترم اینجانب را –مطابق روال معمول- به دادسرا احضار و تفهیم اتهام و اخذ توضیح نموده و ادعایتان مبنی بر مجهول‌المکان بودن و عدم احضار نگارنده نادرست است. ب. علیرغم دفاعیات اینجانب، دادسرای محترم فرهنگ و رسانه، پرونده را به دادگاه ارجاع داده و تا کنون قراری مبنی بر منع تعقیب صادر نشده است. ج. در شرایطی که حتی اینجانب از محتویات دقیق تصمیم مقامات قضایی دادسرا در این پرونده بی‌اطلاع است و حتی اگر اطلاع داشت –مطابق قانون تا زمان اتمام دادرسی اجازه اطلاع‌رسانی نداشت- آیا شما واقعا اوراق پرونده‌ای که قاعدتا تنها در دسترس مقامات محترم قضایی است، را دیده‌اید؟ و اگر بله، اولا از چه طریق؟ و ثانیا با کدام مجوز قانونی نسبت به نشر  آن اقدام کرده اید؟ و اگر خیر، به چه انگیزه مطالب مذکور که اغلب کذب است، را مطرح کرده‌اید؟ بدیهی است حق شخصی اینجانب برای شکایت از شما درخصوص نشر اکاذیب جهت تشویش اذهان عمومی  و حق شهروندی نگارنده جهت پرسش از قوه محترم قضائیه در خصوص ادعای دسترسی افراد فاقد سمت ذی‌ربط به پرونده‌ی دیگران و نشر آن در حین دادرسی جهت تاثیرگذاری احتمالی بر روند دادرسی، محفوظ می‌باشد.

* پاسخ دفتر مطالعات تاریخ ایران به دهباشی

پس از نامه دهباشی به سلیمی نمین، روابط عمومی دفتر مطالعات تاریخ ایران در نامه ای تاکید کرد: نقد حکم انشا شده توسط بازپرس محترم دقیقا مستند به متن قرار منع تعقیب ارسالی ایشان برای شاکی است از جمله در مورد ذکر مجهول المکان بودن مشتکی عنه که به صراحت نشان از عدم احضار متهم دارد. در این میان آن چه در مورد ایرادات حقوقی منع تعقیب حائز اهمیت است مورد اعتراض دادستان محترم واقع شدن  آن است که حسب اطلاع ایشان پرونده را به دادگاه ارجاع داده اند
همچنین وکیل شاکی نیز در مهلت قانونی لایحه اعتراضی خود را نسبت به حکم صادره تسلیم داشته است.

اما نسبت به اظهارات متهم ذکر این نکته کفایت می کند که امیدواریم بعد از پایان مراحل رسیدگی به پرونده بتوان مستندات را منتشر کرد تا ماهیت توهین کننده‌ای که به خلاف گویی نیز آراسته! شده، بیشتر روشن شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • محمدایوب IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  41 14
  آقای سلیمی نمین تشکر
 • علی IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  33 1
  کسی که غوره نشده مویز شد آخرو عاقبتش بهتر از این نمیشه.(البته قابل توجه ستاد بنفش و سید حسن اقا که خودشون این جناب رو بزرگش کردن)
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  24 7
  مماشات با اینها کار رو به جایی کشانده که علنا توهین میکنند و تکذیب و عذرخواهی نمیکنند و اگر کسی حتی تا این حد از حکمی که برایشان صادر شده انتقاد کند طرف رو تهدید به شکایت میکند ، یکبار برای همیشه باید دندون این افراد جری و هتاک و مدعی رو در دهنشون خورد کرد .
 • IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  3 1
  دهباشی ...
 • جعفر IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  1 1
  این فرد شاید خدشرا مقایسه کرده
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  15 3
  آقای دهباشی شما علیه انقلاب اسلامی به ناحق علم دشمنی برداشتی، من هر روز برای ذلیل شدن و رسواشدنت به درگاه خداوند متعال دعا می کنم.به نامردی یادگار امام را زدی قطعا به قانون الهی رسوا خواهی شد. بیت امام راحل مسئولیتی به گردن دارد خودشان پاسخگو تاریخ و وجدانشان باشد، اما امت مستضعف امام هم دینی به گردن دارند و درندگی و خوی دشمنی شما را فراموش نخواهند کرد.
 • IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  13 1
  قوه قضائیه به وظیفه خود در قبال حرمت شکنی دهباشی عادلانه عمل و اطلاع رسانی کتد.
 • هادی IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  11 1
  ظاهرا با این مزخرف گویی به دنبال دیده شدن است !
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  7 2
  بي خيال دهباشي ! فقط چرا به جاي آقاي سليمي، روابط عمومی دفتر مطالعات تاریخ ایران به خيال خود به اصطلاح جواب داده است؟ يعني يك كلام مطابق قانون نمي‌توانست جواب حقوقي به ايرادات دهباشي بدهد؟ عجيب است كه آقاي سليمي يا آن«روابط عمومی دفتر مطالعات تاریخ ایران» هيچ متلك و كنايه‌اي به احمدي‌نژاد هم نزده است!
  • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
   1 1
   دهباشی که دروغ گفته و جوابش مشخصا داده شده. دیگه چی می خوای؟! البته این هم شگردی است تا متهم شاکی شود.
 • سید روح اله IR ۰۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  5 1
  دهباشی شیطانکی بیش نیست. همانند فردی میماند برای جلب توجه سر و صدا میکند.
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  4 1
  خوب وقتی تو کشور ما یادگار امام مورد جسارت قرار می‌گیرد و هیچ اتفاقی نمی افته باید هم این از خدا بی خبر بخواد طلبکار از آقای سلیمی هم شکایت کنه.
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  3 0
  به ادعای گزاف غربیها مبنی بر دانش هرمنوتیک یا وعده صادق خداوند در قرآن عظیم مبنی بر علم تأویل،گفتار،رفتار و منش بشر تحت تأثیر عواملیست که حتی آگاهانه و به اختیار نیز نمیتوانند آنرا کتمان کنند! الهامات شیطانی حجاریان که شعر مولوی در وصف حضرت ولیعصر(س) را شعار انتخاباتی حسن فریدون انگلیسی قرار داد( مفتاح را دندانه شو،دندانه شو)،ایضاً الهامات شیطانی دهباشی به حسن فریدون،حاکی از باطنی پلید و لجوج میکند که مختص یک یهودی نفوذ کرده در جمع مسلمانانست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس