آخرین وضعیت سیل واکسن در ایران/واکسیناسیون ایران در صدر کشورهای جهان

به یاد داریم روزهای دلهره آور و سختی مانند؛ روزانه بیش از ۷۰۰ جان‌باخته، اعمال قرنطینه‌های خانگی، وضع اسفناک بیمارستان‌ها و کمبود واکسن؛ اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم سیل واکسن کشور را فرا گرفت.

به گزارش مشرق، به یاد داریم روزهای دلهره آور و سختی که با این عناوین تلخ روح و ذهمان را آزرده ساخته بود. عناوینی همچون؛ روزانه بیش از ۷۰۰ جان‌باخته، اعمال قرنطینه‌های خانگی، وضع اسفناک بیمارستان‌ها و سردخانه‌ها، صف‌های طولانی چند روزه برای بستری و کمبود تخت‌های بیمارستانی، خستگی و فشار شدید روانی و مطالبات معوق کادر درمان بالاخص پرستاران کمبود دارو اعم از سرم و سرنگ تزریق و داروی ضدکرونا در داروخانه‌ها.

آخرین وضعیت سیل واکسن در ایران/واکسیناسیون ایران در صدر کشورهای جهان

محدودیت در ارائه خدمات به مردم در مشاغل خدماتی، کمبود واکسن کرونا و صف‌های طولانی چند صد متری در مراکز تزریق واکسن، محدودیت‌های تردد شبانه و تعطیلی رفت و آمدهای خانوادگی، ممنوعیت مسافرت‌های بین شهری، تعطیلی برخی از کسب و کارها مانند مشاغل گردشگری و ...، تعطیلی‌های مکرر بازار، اخبار ناخوشایندی بود که هر روز از رسانه‌های مختلف به سمع و نظر مردم می‌رسید.

هرچند در آن دوران وزارت بهداشت تلاش‌هایی را برای واردات واکسن انجام داده بود اما میزان تولید و واردات واکسن کرونا به کندی پیش می‌رفت.

به شکلی که تا ۲۲ مرداد سال جاری تنها ۱۸.۵ میلیون واکسن در کشور تزریق شده بود اما با روی کارآمدن دولت جدید، در مدت یکصد روز آمار واکسیناسیون عمومی از مرز صد میلیون دز فرار تر رفته است.

رئیسی بلافاصله پس از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری دولت را برای تامین سریع واکسن به خط کرد که نتیجه آن افزایش واردات واکسن‌های مختلف و جاری شدن سیل واکسن به کشور شد؛ این در حالی است که دولت از حمات تولید داخل نیز غافل نبود.

آخرین وضعیت سیل واکسن در ایران/واکسیناسیون ایران در صدر کشورهای جهان

در فاصله کوتاه از عمر دولت رئیسی بسیاری از بهانه‌ها و بی تدبیری‌ها و احاله دادن‌های همه مسائل به کشورهای دیگر! به یک صدایی و عزم جزم مسؤولان نظام تبدیل شد و  با فعال شدن دیپلماسی، رایزنی و ارتباطات گسترده با کشورها، همگان و به ویژه کشورهای همسایه ما دیدند که نگاه ایران به دنیا و به ویژه غرب همراه با عزت و اقتدار و حفظ غرور ملی است.

*چرا واردات واکسن شتاب گرفت؟

در خصوص واردات پرشمار واکسن در روزها و هفته های اخیر دلائل مختلفی بیان شده است. یکی از این دلایل پیگیری مستمر رئیس جمهور در داخل یا ارتباط با سران کشورهای خارجی و هماهنگی بین ارکان مختلف دولت در انجام این وظیفه مهم بود.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در روزهای ابتدایی فعالیت دولت سیزدهم در ارتباط با مردم در قالب صدا و سیما، گفت: مردم هم از شرایطی که دولت تحویل شد و هم از گذر زمان خوب مطلع و آگاهند. مردم هم شرایط کرونایی که کشور با آن مواجه هست و بود و هم از شرایط اقتصادی و مالی و وضعیت خزانه و وضعیت کالاهای اساسی مطلع بودند. از همه مهم‌تر، امید و اعتماد مردم آسیب دیده بود و این از وظایف دولت بود که این امید و اعتماد را بازآفرینی کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف و مسائل پیش روی دولت صیانت از جان مردم بود، اظهار داشت: یکی از اولویت‌های دولت مسأله تامین واکسن و تامین شرایطی بود تا با مردم در برابر مشکلات معیشتی همراهی و نسبت به گره‌گشایی‌ها گام بردارد. در روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری اعلام کردم که از بین مسایل پیش‌روی دولت، اولین مسأله، موضوع کرونا و ضرورت واکسیناسیون عمومی است.

آخرین وضعیت سیل واکسن در ایران/واکسیناسیون ایران در صدر کشورهای جهان

رئیسی با بیان اینکه هم شما و هم مردم عزیز به یاد دارید که در آن روزها، روزانه حدود ۷۰۰ خانواده ایرانی داغدار می‌شدند، تصریح کرد: عزیزان بسیاری را از دست دادیم؛ این از مسائلی بود که هم برای ما و هم برای مردم تبدیل به غصه شده بود که چرا کار جدی‌تر انجام نمی‌شود. پاسخی که آن روزها می‌شنیدیم یا در ارتباط با مشکلات تخصیص ارز بود یا اینکه عنوان می‌شد کشورها به دلیل مشکلات تحریم به ما واکسن نمی‌دهند.

واکسیناسیون عمومی را از اولویت‌های دولت قرار دادیم 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه از بیش از ۳۰ میلیون واکسن خریداری شده ۵ میلیون واکسن بیشتر تحویل نشده بود، خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط مساله واکسیناسیون عمومی را اولویت‌های دولت قرار دادیم 

تزریق بیش از ۱۰۰ میلیون دز واکسن در ۱۰۰ روز

 رئیسی با بیان اینکه دولت در مسأله واکسیناسیون عمومی موفق عمل کرده و در این رابطه از سوی مردم تقدیر شده است، بیان داشت: البته ما از خودمان ممنون نیستیم، از مردم ممنونیم که در این رابطه خوب همکاری کردند؛ یعنی روزی مردم به دنبال واکسن می‌گشتند و اما امروز ما دنبال این هستیم که مردم بیایند و واکسن بزنند و این شرایط، شرایط خوبی است.

پیگیری شخصی رئیس جمهور برای تامین واکسن

رئیس جمهور با اشاره اقدامات انجام شده در زمینه تهیه واکسن از کشورهای مختلف خاطر نشان کرد: شخصا در رابطه با تهیه واکسن، با کشورهای مختلفی که می‌توانستند واکسن کرونا را تامین کنند تماس گرفتم و سیل ورود واکسن به کشور آغاز شد و این موضوع وضعیت را متفاوت کرد.

تلاش وزارت امورخارجه برای تهیه واکسن

رئیسی با اشاره به پیگیری خود برای تهیه واکسن افزود: معاون اول، وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌ها در این زمینه فعال عمل کردند تا واکسن وارد کشور شد. از طرفی دیگر در زمینه حمایت از تولید واکسن کرونای داخلی عزیزانی دست به کار شدند و واکسن کرونا تولید کردند و از آنها حمایت می‌شد و هم اکنون هم باید حمایت شود؛ لذا حمایت از تولید داخلی و تولید واکسن داخلی مسأله ماست که همواره باید مورد تأکید و توجه قرار گیرد.

*افزایش تعداد پایگاه‌های واکسیناسیون

با واردات و تامین واکسن‌های مورد نیاز مردم اکنون دیگر خبری از صف‌های طولانی واکسیناسیون نیست، همچنین بر اساس اعلام وزارت بهداشت همه افراد بالای ۱۲ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون واکسن خود را دریافت کنند.

آخرین وضعیت سیل واکسن در ایران/واکسیناسیون ایران در صدر کشورهای جهان

به جای باران واکسن سیل واکسن آمد!

 بهرام عین الهی، وزیر بهداشت با اشاره به تلاش همه نیروها و دستگاه‌های مختلف در مسیر مبارزه با کرونا در ایران، بیان داشت: فکر می‌کردیم واکسن به صورت باران بارد اما با لطف خدا به صورت سیل آمد.

وی با بیان اینکه جهانیان در خصوص واکسیناسیون تعجب کرده‌اند، ادامه داد:امروز ایران یک نام درخشان در جهان است. ایران یعنی امام، رهبر معظم انقلاب، یعنی شهدای بزرگ و مردمی که  در مقابل تحریم ایستادند.

وزیر بهداشت با اشاره به رشادت‌های فراوان کادر درمان در مسیر مبارزه با کرونا، افزود:فاجعه‌ای که گرفتار بودیم کوچک نبود و روزانه ۵۰ هزار مبتلا و بیش از ۷۰۰ نفر جان باخته داشتیم.

واکسیناسیون حماسه ملی بود

عین الهی با بیان اینکه واکسیناسیون حماسه ملی بود، گفت: وقتی مردم به صحنه آمدند در مدت کوتاهی واکسیناسیون به موفقیت رسید و امروزه  سازمان‌های جهانی قدت مردم ما را فهمیده‌اند.

آخرین وضعیت سیل واکسن در ایران/واکسیناسیون ایران در صدر کشورهای جهان

وی با تاکید بر اینکه حالا حالاها کرونا در دنیا وجود دارد و باید با آن زندگی کنیم، تصریح کرد:کمیته علمی بسیار قوی داریم و همه درمان‌های طب رایج و سنتی رصد می‌شود.

 واکسن‌های داخلی ۲۰ درصد امکان صادرات دارند

وی افزود:سیاست، حمایت از تولید واکسن داخلی بود و با توجه به وضعیت نامشخص کرونا، واکسن‌های داخلی به ما اطمینان قلبی می‌دهد و فعلا تا ۲۰ درصد امکان صادرات را دارند.

عین اللهی با اشاره به موفقیت‌های ایران در اجرای واکسیناسیون کرونا، خاطرنشان کرد: ما در واکسیناسیون از کشورهای پیشرفته دنیا جلو افتادیم؛ به طوری که اکنون در تهران ۹۴ درصد یک دز واکسن را دریافت کرده‌اند؛ این در حالی است که در آمریکا میزان تزریق واکسن ۶۰ درصد بوده است و این نشانه قدرت واقعی مردم ماست.

وزیر بهداشت با اشاره به روند سیر بیماری کرونا در کشور، ابراز داشت: یادمان نرفته است که ما روزانه ۵۰ هزار مراجعه کننده به مراکز درمانی، ۱۵ هزار بیمار بستری، ۸ هزار بیمار در بخش آی سی یو و مرگ و میر حدود ۷۰۰ نفر را داشتیم، در حالی که در فرایند واکسیناسیون قدرت و نقش مردم بسیار تأثیر گذار بود.

اکنون به جای آن همه دلهره و تشویش با یک مدیریت درست و بهره مندی صحیح از نظر نخبگان و صاحب نظران، خبرهای ناخوشایند و نا امید وارانه جای خود را به خوش خبری و امید داده و بارقه‌های امید هر روز بیشتر از دیروز جسم و روح ایرانیان را نوازش می دهد.

خرید بیش از ۱۰۰ میلیون دز در کمتر از ۳ ماه که نسبت به دوره مشابه آن در دولت گذشته، ۱۰۰۰ درصد رشد داشت!

جعفر حسین، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران با اشاره به تلاش‌های ایران در مسیر مبارزه با کرونا، اظهار داشت:ایران توانست از منابع مختلف واکسن مورد نیاز را تامین کند و برنامه واکسیناسیون را به خوبی پیش ببرد.

واکسیناسیون در ایران فراتر از پیش بینی‌هاست

وی با بیان اینکه برنامه ایران در واکسیناسیون فراتر از برنامه پیش بینی شده بود، افزود:اکنون ۱۶۰میلیون دز واکسن در کشور وجود دارد و میزان مرگ و میر کرونایی در ایران به کمتر از صد نفر رسیده است و استان در وضعیت قرمز نداریم.

نماینده سازمان جهانی بهداشت گفت: پیش بینی می‌شود اگر برنامه واکسیناسیون کامل تر شده و اقدامات بهداشتی رعایت شود، وضعیت بهتر شود.

جعفر حسین بیان داشت: ایران در حال تلاش برای تولید واکسن بیشتر است و برای تولید مستندات و تکمیل گواهی سازمان جهانی بهداشت تلاش می‌کند و این کار شرایط صادرات واکسن به کشورهای دیگر از جمله منطقه و آفریقا را فراهم می‌کند.

آخرین وضعیت سیل واکسن در ایران/واکسیناسیون ایران در صدر کشورهای جهان

تاکنون ۶۳ میلیون و ۷۸۰ هزار و ۲۰ نفر دُز اول، ۵۶ میلیون و ۶۰۷ هزار و ۸۴۹ نفر دُز دوم و ۲۵ میلیون و ۷۹۰ هزار و ۶۷۰ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۴۶ میلیون و ۱۷۸ هزار و ۵۳۹ دُز رسید.

 *فعالیت بیش از  ۱۰۰۸ پایگاه تجمیعی واکسیناسیون

 برای تسریع واکسیناسیون، اقشار و گروه‌های مختلف اعم از سازمان بسیج، اورژانس، گروه‌های جهادی، شهرداری،   هلال احمرو... نیز به کمک وزارت بهداشت شتافتند تا با افزایش چند برابری مراکز واکسیناسیون ثبت، سیار و خودرویی به واکسیناسیون عمومی جامعه سرعت بخشند.

روحانی به نظر کارشناسان کرونا بی توجه بود/درخشش ایران با ۶ تولید کننده واکسن کرونا 

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به ساخت ۶ واکسن در کشور، تصریح کرد: با ۶ شرکت واکسن سازی جزو بزرگترین کشورها در ساخت واکسن هستیم.

وی بیان داشت: واکسن‌های داخلی ما از بسیاری واکسن‌های خارجی اثربخشی بیشتری دارند.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: شاید یکی از دستاوردهای سترگ دولت آقای رئیسی در خصوص اجتماعی بحث واکسیناسیون است؛ به طوری که توانستیم آمار مثال زدنی و غرور انگیز در عرصه بین‌المللی رقم زنیم و شانه به شانه کشورهای پیشرفته حرکت کردیم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه دو سوم واکسیناسیون  را کشورهای صاحب واکسن تزریق کرده‌اند، گفت: رمز موفقیت این توفیق جهادی نقش مهم مردم است.

آخرین وضعیت سیل واکسن در ایران/واکسیناسیون ایران در صدر کشورهای جهان

به یاد داشته باشیم!  اگرچه نمی‌توانیم خدمات و تلاش‌های مسؤولان سابق نظام سلامت و دولتمردان گذشته را در دوران سخت کرونا نادیده بگیریم؛ اما باید به این نکته مهم توجه کنیم که وقتی یکصدایی و توجه به نظرات نخبگان و صاحب نظران حوزه سلامت گرانیگاه تصمیمات کلان دولتمردان قرار گرفت؛ آن روزهای پرتلاطم و پر دغدغه، جای خود را به ایام آرامش و امید داده و با یکدلی و هم افزایی دولت و ملت، مسیر غلبه کامل بر این بیماری شوم و نامیمون طی خواهد شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • وحید IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  19 1
  تحلیل شما اصلا علمی نیست. و پوپولیستی هست. خوب دولت قبل کاشت دولت فعلی ادامه داد و نتیجه گرفت. چرا همش دنبال تخریب هستید . بجای هم دلی و با هم بودن دو قطبی ایجاد می کنید. زنده باد ایران
 • پری مجرد 45 IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  4 4
  این واکسن ها رو آمریکا ساخته تا ایرانی ها بزنند و بمیرند
  • mohamad IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
   1 0
   خدا بهت عقل بده
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  1 5
  تا ابد مدیون کادر سلامت و درمان و دانشمندان کشور هستیم و به همه آنها و دولتمردانی که با ایمان و اقتدار برنامه واکسیوناسیون کشور را به پیش بردند افتخار می کنیم.
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  15 2
  رییس جمهور از روی دلسوزی و خیرخواهی واکسن را وارد مملکت کرد و به توصیه پزشک ها اینکار را کرد و به اینها اطمینان کرد چند وقت دیگه که تق این امپول های ازمایشی در امد باید این کسانی که این امپول ها را بستن به مردم اعدام شوند مواظبشان باشید در نرن
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  17 1
  حداقل به فارس واکسن پرست می گفتید یک عکسی از راننده لیفتراک بگذارد که ماسک زده باشد تا کروناهراسی تکمیل شود جناب فارس کمی از خواب بلند شو شاید اطرافت را بهتر ببینی
 • مهدی IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  15 1
  سیل ویرانگر هست.. سیل عوارض واکسن ها شروع شده.. سکته های قلبی و مغزی عود کردن سرطان های کنترل شده دردهای مفاصلی ناباروری در مردان و زنان تشدید و ایجاد بیماری های خودایمنی مثل پسوریازیس خستگی های مفرط و...... و دهها عوارض ناشناخته که به مردم نمیگن واکسن هایی که ایمنی ندادن و خود باعث ابتلا و جهش های ویروس شدن.. کاهش ابتلا و فوتی بدلیل ایجاد ایمنی گله ای هست که بطور طبیعی و یا با واکسن مردم کرونا گرفتن... ولی خدا به دادمون برسه با این عوارص
 • ایرانی IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  0 0
  در مسیر تاریخی،جامعه بشری،همواره شاهد،پستی وبلندیهای بود،که یکی از مهمترین آنها وجود بیماری هاست،طوری که جمعیت کره زمین رابشدت کاهش میداد،مثلا،۵۰۰سال پیش کل جمعیت زمین ۲۰۰میلیون ،وسال ۱۸۲۰ حدود زمین یک میلیارد جمعیت،،دوعامل مهم علت، وانقش اساسی داشت بعد از انقلاب صنعتی،،ایجلد شبکه های حمل ونقل ودیگری پیشرفت های پزشکی وخصوصا ،واکسن ها،،بعد از گرسنگی که انقلاب صنعتیوحمل ونقل آنرا مهار کرد،،علم پزشکی و،واکسن،بیماری های وهولناک وآبله طلعون،وآنفولانزا عامل کشتار ،بشر را مهار کرد واکنون نوبت کرونا،،،البته تبعات منفی هست،اما بین بد وبدترین و وحشتاک ترین ،حداقل را باید برگزید
 • علی IR ۰۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  0 11
  آفرین به دولت ریسی واقعا دلسوزانه هم واکسن وارد کرده واکسن ایرانی رابهاداد وپیشرفت کرد یادش بخیر دردولت سابق اصلاح طلب غربگدا که باواکسن گروکشی میکردن ومیگفتن چون درمذاکره تسلیم نشدیم ویاچون اف ای تی اف راقبول نکردیم به ماواکسن نمیدن!! بیچاره مردم بدبخت چقدر مردن بعد رئیسی آمد درعرض 2ماه 100 میلیون واکسن خرید چون واقعا دلسوز بودن باتلاش زیاد واکسن گرفتن حالا برخی احمقها می‌گویند واکسن مریضی میاره!! اگر واکسن نمی دن الان درپیک جدید کرونا مثل تابستان قبل روزی 700 کشته میشدن ولی خداروشکر خیلی زود این پیک تموم شد هم درایران وهم اروپا چون واکسن زده بودن ولی چون آمریکا ییها کمترواکسن زدن بیشترکشته دادن
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  9 0
  چراقصدبازگشایی مدارس رادارن؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس