امیرعبداللهیان: در مذاکرات وین به توافق نزدیک شده‌ایم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که سیاست خارجی تهران، مبتنی بر عدم وابستگی به شرق و غرب است و دولت جدید نیز سیاست همکاری با همه کشورها را در پیش گرفته است.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در لبنان حضور دارد، بعد از ظهر امروز جمعه تأکید کرد که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، از نظر استقلال سیاسی و عدم دنباله‌روی از غرب و شرق، ثابت است.

عبداللهیان در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین گفت: «دولت رئیس جمهور [سید ابراهیم] رئیسی، دیپلماسی هوشمندانه، تعاملی و همکاری فعال با همه کشورها را در پیش گرفته است. اصول سیاست خارجی ما ثابت است».

وی با بیان اینکه کشورهای عربی بخش مهمی از جهان اسلام هستند، تصریح کرد: «ما دست همکاری به سمت کشورهای مختلف همسایه از جمله کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دست دراز می‌کنیم. روابط با عربستان هم خوب نیست، اما ما مسئول آن نیستیم».

تلاش می‌کنیم که دریچه گفت‌وگو با ریاض باز بماند

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه تهران برای دور پنجم مذاکرات با ریاض آمادگی خود را اعلام کرده است، خاطر نشان کرد: «روابط ایران و عربستان با مشکلات و چالشهایی مواجه است، ولی تلاش خود را به کار می‌گیریم تا درِ گفت‌وگو باز بماند».

امیر عبداللهیان با اشاره به اینکه برخی از رفتارهای متناقض و نامناسب از سوی عربستان در روابط با تهران تأثیر می‌گذارد، ضمن انتقاد از اعدام ۸۱ نفر در عربستان، گفت که این کشور، اقدام به قطع روابط با ایران کرد.

روابط ایران با بیشتر کشورهای عربی، دوستانه است

وی با بیان اینکه روابط ایران با بیشتر کشورهای عربی از جمله کویت و امارات، «برادرانه و خوب» است، تأکید کرد: «به سعودیها اعلام کردیم که مسئله یمن، مخصوص ملت یمن است و تصمیم‌گیری نیز بر عهده خود آنان است».

امیرعبداللهیان ضمن تمجید از دفاع مردم یمن از حاکمیت این کشور، در عین حال گفت که «از توقف جنگ و رفع محاصره استقبال می‌کند و در این زمینه هیچ کوتاهی نخواهد داشت. سعودیها خواستار رابطه خوب با ما نیستند. ما نیز شهادت ۴۶۰ حاجی ایران در فاجعه منا را فراموش نمی‌کنیم».

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه تهران، ملاحظات و انتقاداتی از سیاستهای سعودی دارد، ولی روابط خود را با آن قطع نکرده است، خاطر نشان کرد: «مصر هم در جهان عرب، جایگاهی دارد که می‌تواند نقش تأثیرگذاری داشته باشد. از آنچه در مصر پس از بهار عربی رخ داد، خوشحال نبودیم».

سیاست ایران، تحکیم روابط با مصر است

وی با بیان اینکه سیاست ایران، تحکیم روابط با مصر بر اساس اصول متوازن و مستحکم است، افزود: «مواضع مصر در قبال مسئله سوریه را فراموش نمی‌کنیم، ولی نقاط مشترکی با مصر داریم که می‌توان بر اساس آن حرکت کرد».

امیرعبداللهیان در ادامه به ضعف و مشکلات بسیار رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: «عملیات شمشیر قدس، تحول بزرگی بود که ضعف و سستی جامعه اسرائیل را ثابت کرد. درباره نشست شرم الشیخ نیز می‌گوییم که هر دیداری با هر مسئول اسرائیلی، خیانت به قدس و فلسطین است».

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی با تأکید بر اینکه تهران در روابط حسنه خود با امارات، خطوط قرمز خود درباره مسئله فلسطین را فراموش نمی‌کند، تصریح کرد: «هیچ گونه نفوذ اسرائیلی در خلیج فارس را نخواهیم پذیرفت. ملتها نیز مخالف عادی‌سازی هستند».

در مذاکرات وین، به نقطه توافق نزدیک شده‌ایم

وی با بیان اینکه اعتراف کشورهای عربی به سیاستهای اشتباه در قبال سوریه، مسئله مهمی است، درباره مذاکرات هسته‌ای در وین نیز گفت: «در مذاکرات، به نقطه توافق نزدیک شده‌ایم، ولی آنچه برای ما اهمیت دارد، نحوه رفع تحریمها و تضمین است. در هفته‌های اخیر نیز آمریکاییها بارها تلاش کرده‌اند که بر سر مسائل باقی مانده، مستقیما با ما مذاکره کنند».

امیرعبداللهیان ادامه داد: «اگر دولت بایدن جدی است، باید پیش از فکر کردن به مذاکره مستقیم، حسن نیت خود را نشان دهد. به طرف غربی نیز اعلام کردیم که آمریکاییها باید با لغو یکی از تحریمها علیه ایران، حسن نیت خود را ثابت کنند».

وزیر خارجه جمهوری اسلامی با بیان اینکه در سفر به روسیه و دیدار با وزیر خارجه این کشور، این مقام روس گفته است که مسکو از توافق هسته‌ای، حمایت می‌کند، خاطر نشان کرد: «برای دستیابی یه یک توافق خوب و ثابت تلاش می‌کنیم، مشروط به اینکه از خطوط قرمز ما عبور نشود».

وی درباره لبنان تأکید کرد: «ایران آماده هر نوع کمک به لبنان و مردم این کشور است تا بتوانند از این بحران دشوار عبور کنند. به دوستان خود در لبنان گفتیم که طرف آمریکایی به آنان کمک نمی‌کند و به آنان اجازه نمی‌دهد که دیگران نیز کمک کنند.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه نخست وزیر لبنان از ایده‌های طرف ایرانی برای کمک به بیروت استقبال کرده است، تصریح کرد: «[سید حسن] نصرالله را در جریان مذاکرات وین و مسئله رفع تحریمها قرار دادیم. اگر توافق در وین حاصل شود، همه طرفها در منطقه منتفع خواهند شد».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۵
  3 0
  فقط لغو یکی از تحریم ها؟!؟!!!!!!!
 • عدی IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۵
  1 1
  آقای امیر عبدالهیان وزریر محترم امام خمینی فرمودند اگر آمریکا لااله الاالله هم بگوید ما به آن اطمینان نداریم آمریکا چگونه حسن نیت نشان دهد این کشور حنایت پیشه بالذات است.
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  1 1
  اللهم العجل لولیک الفرج ________ (فارغ از متن این خبر) لطفا برای ظهور امام زمان ع دعا کنیم ______ اللهم العجل لولیک الفرج
 • ناشناس IR ۰۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  1 0
  چند سال داریم نزدیک می شیم انگار نه انگار که مردم باید بدونن چه خبره یک بارم که شده شما یه ضرب الجل تایین کنید اونا همینو میخوان که شما کوتاه نیایید دایم کشش بدن
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  0 1
  با تشکر از رییس جمهور محبوب جناب آقای رییسی .حافظه الله .
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  0 1
  آقای رییسی به خود خدا خیلی دوستت دارم .تو تمام رویای من هستی . دیندار . ساده .صادق .یکرنگ .صبور .مردم دار . چطور توانستی اینهمه خوبی را به تنهایی داشته باشی .خواهش می کنم در طول هفته جدای از امور سیاسی نیم ساعت در تلویزیون درس اخلاق بگذار .جامعه تشنه اخلاق است. آقای رییسی افراطیون دارند مردم را گمراه می کنند .آدم کشی و بی دینی و لاابالی را ترویج می کنند . یکی میگوید پوتین کبیر .یکی می گوید پوتین بمب اتم بزند .یکی به ایرانیها بخاطر روس‌ها فحش می دهد . لطفا مردم را هدایت کنید .بدون هدایت زحما ت شما به باد می رود.
 • DE ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۶
  2 0
  در مذاکرات وین خیلی خیلی به توافق نزدیک شده ایم. //یادم میاد بچه بودیم از اصفهان با اتوبوس راه افتادیم بریم چند خانواده مشهد . هنوز به قوم نرسیده بودیم که دیگه داشتیم کلافه میشدیم هی میپرسیدیم پس کِی میرسیم بزرگترها میگفتند چیزی راه نمونده یه چرت بزنی رسیدیم...باز میپرسیدیم میگفتند یه ذره دیگه مونده یه ۲۰ بار که هی پرسیدیم رسیده بودیم تازه نزدیک تهران ولی تا مشهد مثل همیشه یه ذره دیگه مونده بود. مارا بزرگترها به چرت زدن دعوت میکردند و به راننده تخمه و میوه و شکلات میدادند که یه وقت چرت نزنه . حالا دوستان وینی شما بچه نیستید که چرت بزنید راننده هستید و سر پیچ خدایی نکرده اگر چرت بزنید همه ملت را با برجامچای به ته دره عمیق تری که الان هستیم خواهید برد. ۸ ماه گذشت و بنا لود دوهفته ای کار را تمام کنید.آیا هنوز دوهفته نشده؟
 • سهراب IQ ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  2 0
  بااحترام به وزیرخارجه وفرماندهان محترم سپاه،سپاه یک جایگاه حقوقی دارد نه حقیقی وبخشی از اقتدار ملت ایران وعظمت وشکوه ایران است وعین منافع ملت است.لذا هیچ فرمانده ای ازسپاه حق ندارد این عزت را به تاراج بگذارد وعزت ایران فروشی نیست.به وزیر خارجه هم می گوئیم آنچه را که شما از سپاهیان می گوئیو ایثار واز خودگذشتگی نیست،اسم دیگری دارد که ملت آنرا به خوبی می شناسند ولو اینکه شما به عنوان وزیر نشناسید.!
 • شاهرخ TH ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
  1 0
  انتصاب جنابعالی به عنوان وزیر محترم خارجه ، قدم بسیار مثبت بود . از شما سپاسگزار یم . بین انچه که بیان میکنید و عمل شما تفاوت است ( کمی ) و میتواند به معامله بروی سرنوشت کشور ( انچه که در ۱۲ دولت قبلی انجام شد ) منتهی شود . . توجه بفرمایید که در کانون توجه هستید و اشتباه از فردی دانا ، مانند شما قابل قبول نیست . دوستی با اروپا و امریکا ، راه حل نیست . رعایت دقیق اصول و نگه داشتن انان پشت مرزهای ، ارتباط تحمیلی و غلط ، روش موثر است . عزیز دو طرف نشوید . مسیر اقای ظریف و روحانی و جعفری و بنی صدر و هاشمی و.... مسیر مضحکی است . نماینده ایران هستید و عزیز مردم ایران . روی ان مانور ندهید . با ارزوی توفیق شما .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس