منابع عراقی: آمریکایی ها ۵ بخش پایگاه الحریر در اربیل را به موساد داده اند

منابع آگاه عراقی می گویند ۵ بخش از پایگاه آمریکایی الحریر در اربیل اقلیم کردستان عراق را به سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) تحویل داده شده است.

به گزارش مشرق، «جبار المعموری» یکی از چهره های چارچوب هماهنگی نیروهای شیعی عراق در گفت و گو با رسانه های عراقی گفت: وجود ایستگاه های جاسوسی موساد  در شهرهای اقلیم کردستان عراق، خیال نیست بلکه واقعیتی است که نمی توان از آن چشم پوشید و حتی گزارش های بین المللی متعددی این موضوع را از قبل از سال ۲۰۰۳ (اشغال عراق از سوی آمریکا) مستندسازی کرده اند.

المعموری افزود: آنچه افسران اسرائیلی از دیدارهای خود با سران کرد (خانواده بارزانی) منتشر می کنند، حاکی از تاریخ ۵۰ ساله حضور صهیونیست ها در کردستان عراق است.

این عضو چارچوب هماهنگی نیروهای شیعی عراق ادامه داد: بعد از رسوایی اخیر فاش شده درباره حضور موساد (با حمله موشکی به مقر آن در اربیل) ارتش آمریکا که پایگاه الحریر را در اختیار دارد در روزهای اخیر ۵ بخش از این پایگاه را به موساد اسرائیلی واگذار کرده است تا تشکیلات سری خود را به آن منتقل کند.

جبار المعموری افزود: حجم تعامل بین واشنگتن و تل آویو، اطلاعات موجود را مبنی بر این مساله تقویت کرده است که سفارت آمریکا در بغداد نیز بخش های ویژه موساد را در خود جای داده است.

پیشتر، سازمان بدر عراق خبر داده بود که در کنار هر پایگاه نظامی آمریکا در عراق، بخشی ویژه عوامل موساد اسرائیلی وجود دارد.

در همین حال، چند روز پیش، «سهیله السلطانی» عضو پارلمان عراق هشدار داد که «حضور پایگاه ها و مراکز موساد صهیونیستی در اقلیم کردستان عراق، زنگ خطر یک فاجعه امنیتی است که کشور را تهدید می کند.»

نماینده پارلمان عراق تصریح کرد: وجود پایگاه های آمریکایی، نیروهای بیگانه و اطلاعات اسرائیلی در عراق غیرقابل قبول و نقض حاکمیت عراق بر اساس قوانین بین المللی و میثاق های ملل متحد است لذا وزارت خارجه عراق باید با شکایت به سازمان ملل، نقش واقعی خود را با تضمین خروج نهایی آنها از عراق ایفا کند.

در همین باره، «هادی العامری» رئیس ائتلاف سیاسی-پارلمانی «الفتح» بر اهمیت «تقویت توانمندی های امنیتی عراق» تاکید و خاطرنشان کرد که «تحقق حاکمیت عراق از طریق تقویت قدرت دفاعی کشور به دور از اعتماد به خارج امکانپذیر است».

این در حالی است که «ترکی الجدعان» یکی از سران ائتلاف دولت قانون» به ریاست «نوری المالکی» از مانع تراشی اربیل در مسیر تحقیق واقعی درباره مقرهای موساد در اقلیم کردستان خبر داد و گفت: گزارش ها درباره وجود مقرهای سری موساد در کردستان عراق حتی پیش از سال ۲۰۰۳ نیز موجود است و سخن از انتقال محموله های بزرگ نفت به بنادر صهیونیستی از اقلیم کردستان است؛ همکاری اربیل با تل آویو، چیز پنهانی نیست.

وی ادامه داد: اما اربیل فشار خود را در جلوگیری از حقیقت یابی و بررسی واقعی درباره مقرهای موساد اسرائیلی در اقلیم به کار خواهد بست.

در همین پیوند، «عائد الهلالی» دیگر عضو ائتلاف الفتح می گوید: دولت عراق قادر به اجبار ریاست اقلیم کردستان عراق به حاکمیت خود نیست.

الهلالی به مساله نفت و گاز و الزام اخیر دادگاه فدرال عراق نیز اشاره کرد که اقلیم کردستان را موظف به تحویل درآمدهای نفتی به دولت مرکزی عراق می کند. وی توضیح داد: بغداد قادر نیست ریاست اقلیم کردستان را به رعایت حاکمیت عراق وادار کند و آنان را ملزم به اجرای رای دادگاه فدرال درباره واگذاری درآمدهای نفت و گاز سازد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  2 2
  به »
 • رضا IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  0 0
  استناد به گزارشاتى از اين دست مفيد فايده نيست ، سپاه بايد خودش دست به كار شود و از طريق عوامل محلى اسناد و مدارك لازم را جمع آورى كند
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  1 1
  بارزانی ها خادمین یهود و اسرائیل هستند ، صهیونیست ها سرمایه گذاری زیادی در اقلیم کردی عراق انجام دادند و به شدت در اقلیم کردی نفوذ کردند ...
 • GE ۰۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  2 1
  لعنت خدا بر بارزانی حرامزاده نمک به حرام اگر حاج قاسم نبود الان زنان و دختران بارزانی هر کدام سه جهار تا فرزند داعشی داشتند‌ .
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  1 1
  سانت به سانت اقلیم کردی عراق باید زیر ذره بین ایران و جبهه مقاومت عراق باشد، سران فاسد و خودفروخته اقلیم کردی عراق باید تاوان همکاری با صهیونیست ها را بدهند نباید وارد این بازی خطرناک میشدن پس باید هزینه این دشمنی با ایران رو هم بپردازند .
 • هادی IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  2 0
  آخ جون ، این یعنی در حمله بعدی با یه تیر دو نشون میزنیم ، هم تروریست های آمریکا ر وهم رژیم صهیونیستی رو
 • IR ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  1 1
  چقدر نامرد ن اقلیم کردستان عراق خدا لعنتتان کنه
 • mojtaba SE ۰۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  0 0
  تا زمانی که ما مسائل رمانتیکی (دین واخلاق و فرهنگ ) رو با سیاست(حق و قدرت) قاطی میکنیم و فراموش میکنیم یا میخواهیم نبینیم که ما بالاترین هزینه رو میدیم و امریکا رو بیرون میکنیم و دله دزدها با پرچم دیگه دارن تو سرزمینهای اجدادی ما به اسم امارت افغانستان و یا جمهوری اسلامی عراق قطر امارات ارمنستان و گرجستان و ترکمنستان و ازبکستان وقیرقیزستان ووو وو امورات میگذرونن .همین کاسه و همین از پنجره آمدن خواهد بود. باید دنبال اصلاحات سرزمینی باشیم با این ارتش 4 میلیونی و مدرن...پاینده ابر قدرت اتمی ایران
 • IR ۰۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  2 1
  اسرائیل حتی برای بارزانی نیروی دریایی ایجاد کرده و بهش وعده داده شما به زودی به دریاهای آزاد راه پیدا می کنید!
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  2 0
  رژیم صهیونیستی آمریکا
 • اشنا US ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  1 0
  وجووافرادی ازسازمان اطلاعات اقلیم درفرودگاه ترورحاج قاسم ووجودعلنی پرچم اسراییل درتظاهرات نشان ازارتباط اقلیم باکردستان است مردم کردبایدهشیارانه ازتعصبات نژادی وخانوادگی فاصله گرفته وبرای پیشرفت قانون رادرانجاحاکم کنندونشان دهندبدنبال ترقی هستندنه سنت های کهنه متحجر
 • Gtre IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  1 1
  تف به دروغگو
 • CA ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  2 0
  امریکا یک دلیل بزرگ دیگر به دلایل برای خروج هر چه سریعترش از عراق اضافه کرد.
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  1 0
  موشک رو سرشون فرود بیارین در پایگاه خربکار
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  1 0
  اسرائیل منتظر بریدن گردن های سربازان خود درمنطقه باشید
 • علی IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  2 1
  آمریکایی ها، دچار توهم قدرت شدند، اگر قرار باشد محل امنی برای فعالیت شوم اسرائیلی ها باشند، همان جا هم بهشون رحم نمیکنیم.
 • ایرانی IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  0 0
  عراقی ها بایک تیر می خواهند دونشان راهدف گیری بکنند اولین ازپیشرفت اقتصادی کردهای عراقی ناراحتند وحسودیشان می شود دوم کینه ۸سال دفاع مقدس وشکستشان بدست ایرانیها سرافکنده شان کرده ومی خواهند بادرگیرکردن ایرانیها وکردها کینه شان را خالی کنند ما ایرانیها باید خیلی هشیار باشیم خود را درگیر اینگونه مساییل نکنیم فقط بدنبال رفع تحریمها وباز گردانی فرصت کار وارزانی برای قشر کم درامد باشیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس