دبیر کل سازمان ملل برای شرکت در المپیک زمستانی به پکن می رود

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به وقت محلی برای شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ چین به پکن می رود.

به گزارش مشرق، دبیر کل سازمان ملل روز جمعه در مراسم گشایش بازی های المپیک زمستانی چین شرکت خواهد کرد و در این سفر با توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک و مقامات چین دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

 قرار است دبیر کل سازمان ملل ششم فوریه به نیویورک بازگردد.

بازی های المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ (۱۵ بهمن تا اول اسفند۱۴۰۰ ) و پس از آن بازی‌های پارالمپیک برگزار می شود.

دبیر کل سازمان ملل پیش از این در پیامی در آستانه آغاز المپیک زمستانی چین افزود: در چند روز آینده خانواده انسانی ما  برای المپیک و پارا المپیک زمستانی در پکن دور هم جمع می شوند.

وی تصریح کرد ورزشکاران از سراسر جهان با حفظ روحیه درک متقابل، سخت کوشی و بازی جوانمردانه، در این رخداد تاریخی حضور خواهند داشت.

 دبیر کل سازمان ملل گفت "آتش بس المپیک" از همه طرف ها می خواهد که در طول بازی ها خصومت ها را رها کنند. با گسترش درگیری و افزایش تنش ها، این بازی ها نشان دهنده فرصتی برای غلبه بر اختلافات و یافتن مسیرهایی به سوی صلح پایدار است.

گوترش اظهار داشت همانطور که برای پایان دادن به همه گیری کرونا تلاش می کنیم، بیایید برای آینده ای امن تر، مرفه تر و پایدار برای همه، متحد شویم.

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد  از همه می خواهم که "آتش بس المپیک" را در بازی های المپیک و پارالمپیک زمستانی ۲۰۲۲ رعایت کنند. بیایید از طریق قدرت ورزش و آرمان المپیک، برای صلح فرهنگ سازی کنیم.

سازمان ملل متحد بر اساس مصوبه آتش‌ بس المپیک برای بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن، با ترویج صلح و ساختن سیاره‌ای شادتر از طریق ورزش و ایده‌ آل‌ های المپیک، از کشورها می‌خواهد آتش بس المپیک را که هفت روز قبل از شروع بازی‌های المپیک زمستانی شروع می شود و هفت روز پس از پایان بازی‌های پارالمپیک زمستانی پایان می‌یابد، رعایت کنند.

آمریکا و ۶ کشوردر پیروی و تبعیت از سیاست های ضد چینی واشنگتن در اقدامی سیاسی و خارج از عرف ورزشی، المپیک زمستانی چین را تحریم کرده اند.

دولت آمریکا اعلام کرده است هیچ نماینده رسمی یا دیپلماتیکی را به المپیک زمستانی پکن در سال ۲۰۲۲ اعزام نخواهد کرد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس