حضور جریان افراطی «یقین انکار» در ناآرامی‌های قزاقستان

در فیلم مستندی که در قزاقستان پخش شده حضور اعضای جریان افراطی «یقین انکار» در ناآرامی‌های اخیر این کشور تایید شد.

به گزارش مشرق، در فیلم مستندی تحت عنوان «تراژدی ژانویه چگونه اتفاق افتاد» که توسط خبرگزاری «خبر» قزاقستان تهیه و پخش شد، حضور اعضای جریان افراطی «یقین انکار» در ناآرامی‌های اخیر این کشور تایید شد.

بیشتر بخوانید:

خودکشی مدیر ارشد یک شرکت مربوط به دختر «نظربایف»

در این مستند از جریان بازداشت شماری از اعضای این جریان افراطی و همچنین مصادره تعدادی اسلحه، نارنجک، فشنگ و مطالب ممنوع گزارش شده است.

همچنین صحنه‌های از درگیری‌های افراد مسلح با پلیس و نظامیان، تلاش برای اشغال اقامتگاه ریاست جمهوری، ضرب و شتم کارمندان نهادهای امنیتی و انتظامی نیز به نمایش گذاشته شده است.

طبق اطلاع رسمی، طی ناآرامی‌های روزهای نخستین سال جدید میلادی در این کشور، ۲۲۵ نفر کشته شده است که در میان آنها در ردیف عوامل جنایی همچنین نظامیان، کارمندان نهادهای امنیتی و انتظامی و شهروندان عادی هم بوده‌اند. تعداد زخمی‌ها صدها نفر عنوان شده است.

این ناآرامی‌ها خشونت آمیز برای نخستین بار طی ۳۰ سال استقلال قزاقستان به شمار می‌رود.

دادستانی کل قزاقستان در این رابطه بیش از ۲ هزار پرونده جنایی گشوده و در حال انجام تحقیقات است.

قابل ذکر است که فعالیت جریان «یقین انکار» که در این مستند به طور خاص به آن اشاره می‌شود، در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ از طرف دادستانی کل قزاقستان ممنوع اعلام شده است.

گفتنی است که هدف این جریان ایجاد خلافت در سطح کشور جداگانه یا فراتر از آن است که تهدید برای نظام سیاسی و دولتی قزاقستان و حاکمیت ملی این کشور به شمار می‌آید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس