رئیسی - کراپ‌شده

رئیس جمهور گفت: ما در سیاست بین المللی جمهوری اسلامی ایران فعالیت و تلاش بسیاری داشته و داریم و در همه حوزه های سیاست به صورت متوازن عمل نشده است همچنین در سیاست تجاری و اقتصادی مان همین گونه است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم در سخنانی، گفت: الحمدالله ما در سیاست بین‌المللی جمهوری اسلامی فعالیت و تلاش بسیاری داشتیم و داریم؛ لیکن در همه حوزه‌ها این سیاست به صورت متوازن عمل نشده است؛ ضمناً در سیاست تجاری و اقتصادی نیز همین مسئله وجود دارد.

وی ادامه داد: به آن میزانی که در حوزه سیاسی پیشرفت داشتیم، در مسائل تجاری و اقتصادی فعالیت نداشتیم و نوعی عقب‌ماندگی داریم، می‌خواهم بگویم آنچه که تاکنون عملی شده است، متوازن عمل نشده است.

وی با طرح این سوال که چرا به همسایگان توجه نکردیم و نمی‌کنیم؟ ادامه داد: ما به لحاظ تجاری و اقتصادی باید به این ظرفیت عظیم با توجه به وجود ۱۵ همسایه مان توجه کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به سفر خود به تاجیکستان گفت: بعد از این سفر روابط اقتصادی ما سه برابر شد همچنین در سفر به ترکمنستان نیز به غیر از سوآپ گازی ارتباط ترانزیت ما و روابط تجاری و اقتصادی مان برقرار شد.

 رئیسی گفت: ارتباطات امروز به شکلی صورت می‌گیرد که کمبودها و کاستی‌ها جبران شود نسبت به روسیه هم همین طور است میزان ظرفیت تجاری ما آنقدر نیست میزان ظرفیت ما سه میلیارد دلار بعنوان روابط تجاری ما می‌تواند به ده میلیارد دلار برسد.

رئیس جمهور گفت: کالاهای استراتژیک که در روسیه داریم می‌توان از این کشور وارد کنیم همچنین محصولات کشاورزی بسیاری را از کشورمان صادر کنیم.

رئیسی افزود: همچنین در حوزه‌های نفتی و گازی با توجه به تکنولوژی که در روسیه وجود دارد می‌تواند میدان‌های فعالیت خوبی باشد که می‌تواند رشد اقتصادی به همراه داشته باشد همچنین بحث ترانزیت، انرژی، کشاورزی، صنعت و هوا و فضا در بخش‌های مختلف می‌توانیم با روس‌ها همکاری‌های خوبی را داشته باشیم.

منافع ملی را به لبخندهای بی ثمر ترجیح می‌دهیم

رئیس جمهور با اشاره به نتیجه بخش بودن سفر روسیه گفت: در ارتباط با کشورها به خصوص کشورهای همسایه منافع ملی را به لبخند بی ثمر ترجیح می‌دهیم.

رئیسی افزود:​ در سفر به روسیه از ابتدا تا انتها مسائل دو جانبه، مسائل بین الملل با محوریت منافع ملی ایران و وجه اشتراک تمام گفتگو ها، توجه به منافع ملت بود.

رئیس جمهور گفت:​ آنجایی که منافع ملی مشترک داشتیم صحبت و برنامه ریزی شد و در قسمتی دیگر از سفر به مسائل داخلی پرداخته شد.

دکتر رئیسی به نقل از وزیر امور خارجه روسیه خطاب به وزیر امور خارجه ایران افزود:​ بعد از دیدار آقای پوتین با رئیس جمهور ایران بلافاصله وزرای کشور روسیه احضار شدم و درباره تصمیماتی که بین دو رئیس جمهور گرفته شد به آن‌ها ابلاغ شد.

رئیس جمهور با اشاره به دستور به وزرای همراه برای اقدام لازم در خصوص مصوبات دیدار دو جانبه با پوتین گفت:​ در صدد آن هستیم که آثار این دیدار در اقتصاد، تجارت نمایان شود همچنین در مسائل پولی و مالی با کشور روسیه اتفاق نظر داریم که سلطه دلار در مسائل مالی و پولی ما باید شکسته شود و با ارز ملی خود کار را دنبال کنیم و تبادلات تجاری را انجام دهیم.

رئیسی ضمن اشاره به توافقات در مسائل مختلف افزود: همه آنچه که دنبال می‌کردیم مانند مسائل دفاعی، امنیتی و حوزه هوا و فضا ​وارد اجرای تصمیمات شدیم به طور مثال امروز در نیروگاه بوشهر در فاز دو و سوم در بهره برداری برق همکاری مان با روس‌ها چشم گیر است و تسریع در روند ادامه این همکاری جزو مسائلی بود که در این دیدار به آن تاکید شد.

رئیس جمهور با اشاره به صادرات محصولات کشاورزی بین دو کشور گفت:​ حذف تعرفه واردات کالاهای اساسی می‌تواند قیمت را بسیار متفاوت کند و نگاه مثبت طرف روس باعث می‌شود تا ما بتوانیم در حوزه کالاهای اساسی معاملات و تجارت بسیار خوبی داشته باشیم.

رئیسی افزود:​ دربحث ترانزیت، ​ مسیر شمال به جنوب ما می‌تواند بسیار در تبادلات تجاری ما راه گشا باشد که از جمله مسائل مورد بحث دو جانبه ما بود.

رئیس جمهور گفت:​ تمام مباحث مطروحه بین دو طرف در حوزه تجارت، اقتصاد، ​ امنیت و ... پیرامون منافع ملی مردم ایران بود.

دکتر رئیسی افزود:​ یکی از موضوعات دیگر در دیدار دو جانبه ما مسائل منطقه و بین المللی از سوریه تا قفقاز بود تا آن چه که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایجاب می‌کند در مسئله دنبال شود.

مذاکره مستقیم با آمریکا نداشتیم

رئیس جمهور گفت: بحث مذاکره با آمریکا به صورت مستقیم و غیر مستقیم در دولت‌های مختلف از طریق کشورهای واسط به ایران همواره پیشنهاد شده است، اما مذاکره مستقیمی تا به امروز با آمریکا صورت نگرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی اظهار داشت: ما قبلا اعلام کردیم و مجدد هم می‌گوییم در صورتی که طرف‌ها آمادگی رفع تحریم‌های ظالمانه را داشته باشند جا برای هرگونه توافق کاملا وجود دارد.

رئیس جمهور سید ابراهیم افزود: بانک‌ها تا امروز باید سه ماموریت را به صورت جدی پیگیری می‌کردند که از آن غفلت شده یکی مسئله رشد و یکی مسئله نقش بانک در رشد اقتصادی که سهم بسیار بالایی دارند نکته دوم مسئله خدمت به مردم مانند تسهیلات و انواع خدمت‌های نظام بانکی و سوم مسئله اداره خود و سود بانک از فعالیت‌های خود است.

رئیس جمهور گفت: متاسفانه بانک‌ها در توجه به نکته اول و دوم غفلت کردند و تمام تمرکز خود به بخش آخر یعنی کسب سود بانک از فعالیت‌های خود بود به طور مثال کارخانه‌ای که از بانک تسهیلات دریافت کرده است و ذاتا باید برقرار باشد و در بحث تولید فعالیت داشته باشد بخاطر مشکلات بانکی تعطیل شده است که این در جهت رشد سود بانکی است، ولی ضرر و زیان به تولید کشور می‌خورد.

رئیسی افزود: در رابطه با نظام بانکی جلسات مقدماتی انجام شد و در چند روز گذشته جلسه‌ای با مدیران عامل بانک‌ها داشتیم که در جهت ارائه تسهیلات به مردم تاکید ویژه کردیم.

رئیس جمهور با اشاره به لزوم سهولت در ارائه خدمات به مردم گفت: می‌گوییم به مردم باید تسهیلات داده شود نه تضییعات؛ و این به این معناست که باید خدمات به سهولت به دست مردم برسد.

وام ازدواج برای سال آینده برقرار است

رئیسی با بیان اینکه حتماً وام ازدواج برقرار است و متناسب با تورم انجام خواهد شد در پاسخ به این پرسش که زمزمه‌هایی وجود دارد که شاید تسهیلات ازدواج حذف شود آیا این موضوع را تأیید می‌کنید؟ افزود: این موضوع و تشویق به ازدواج در قانون جمعیت آمده و برنامه دولت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه توجه به ازدواج و تشویق جوانان به ازدواج فقط با صحبت و بیانِ خواسته نمی‌شود، ادامه داد: یکی از کارهایی که دولت باید انجام بدهد پرداخت وام ازدواج است و این موضوع یکی از تصمیمات جدی ماست، اما برخی‌ها ناباورانه این موضوع را منعکس کردند.

رئیسی، ساخت مسکن را نیز از دیگر برنامه‌های اساسی دولت بیان و اضافه کرد: وعده دادیم که در مدت ۴ سال، ۴ میلیون مسکن را تولید کنیم و این نیاز کشور و قانون است.

رئیس جمهور افزود: اگر این کار را انجام ندهیم، کشور در ساخت مسکن، عقب خواهد افتاد.

رئیسی درباره مدت ساخت این تعداد مسکن و اینکه آیا هر سال ۱ میلیون واحد مسکونی ساخته می‌شود؟ اضافه کرد: برخی از مسکن‌ها مانند مسکن روستایی ممکن است زودتر ساخته شود و مسکن شهری شاید زمان بیشتری به طول انجامد، اما به آنچه که در زمینه تولید ۴ میلیون واحد مسکونی وعده داده ایم صادق بوده و خواهیم بود و به طور جدی بنای عمل به آن را داریم.

رئیس جمهور افزود: ان شاء الله دولت ما می‌خواهد صادقُ الوعد باشد.

 مسکن سازی باید پیگیری شود

دکتر سید ابراهیم رئیسی در ادامه گفت و گوی تلویزیونی درباره پرسشی در زمینه افزایش اجاره بها و مشکلاتی که برای مستأجران به وجود آمده است، افزود: اساس موضوع این است که صنعت مسکن سازی در کشور به عنوان یکی از موارد اقتصادِ پیشران است و باید پیگیری شود.

او افزود: در جلسه ستاد اقتصادی قرار گذاشتیم کارگروهی از بخش‌های مختلف، مأمور شوند و سریع این مسأله را بررسی کنند تا بتوانیم برای اجاره بهاء چاره اندیشی کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید عوامل این افزایش را بررسی کنیم، گفت: مسأله اجاره بها از جمله نگرانی‌های جدی خانواده هاست و دولت در این رابطه حتماً باید مساعدت داشته باشد و کارگروهی را در این زمینه مأمور کردیم که برنامه خود را ارائه دهد و ما هم به اطلاع مردم برسانیم.

رئیسی با اشاره به اینکه این تدبیر، موقت است و کار ریشه‌ای نیست گفت: اساس موضوع این است که صنعت مسکن سازی در کشور به عنوان یکی از موارد اقتصادِ پیشران است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مسکن سازی باید پیگیری شود افزود: مسکن سازی می‌تواند صنایع بسیاری را دنبال خود بکشاند، در شهرهای بسیاری بانک زمین شناسایی شده است و دولت در حاشیه بسیاری از شهرها زمین دارد بنابراین مشکل زمین نداریم، اما شناسایی و آماده سازی آن، مقداری زمان برده است.

رئیسی گفت: اعتبارات این موضوع نیز باید تأمین شود و در حال پیگیری آن هستیم و بر روی این موضوع حساس هستم و به مردم هم وعده داده ایم بنابراین از ابتدای دولت موضوع مسکن را پیگیری کردیم و گفتیم میزان پیشرفت را به مردم اطلاع دهند.

رئیس جمهور تأکید کرد: اساس موضوع این است که مسکن سازی کنیم تا بتوانیم قیمت مسکن و اجاره بهای آن را تعدیل کنیم.

رئیسی درباره این موضوع که دستگاه‌ها زمین را در اختیار نمی‌گذارند، گفت: به راحتی زمین را از آن‌ها خواهیم گرفت.

رئیس جمهور افزود: قرار نیست در دولت، هر کسی برای خودش تصمیم بگیرد؛ بسیاری از دستگاه‌ها به فروش اموال مازاد دولت تن نمی‌دهند، اما ما این کار را پیگیری می‌کنیم و بنا نیست در دولت، هر کسی برای خود تصمیم بگیرد. آقای رئیسی تأکید کرد: اگر مشخص شود تصمیم، متقن است باید مطلق همه توجه کنند به اینکه اگر در دولت تصمیمی گرفته شود، سبقه کارشناسی داشته باشد و هم به طور جد در میدان، اجرایی شود.

رشد اقتصادی و مهار تورم، دو هدف مهم دولت

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با مردم افزود:​ نسبت به فرار مالیاتی کار شروع شده است اما همیشه بحث‌هایی بوده که در بودجه آمده، ولی الان می‌بینید که مودیان جدید مطرح است اکنون بحثی را گذاشته ایم نه اینکه مبلغ را بگویند دریافت مالیاتی انقدر افزایش پیدا کرد بگویند مودیان جدیدی که این چند نفر در فلان شهر در فلان استان و فلان حوزه اقتصادی آمدند در (تعداد مودیانی که باید مالیات بدهند).

رئیس جمهور گفت:​ بنایمان با کنترل تورم است متاسفانه در سال‌های گذشته شاهد تورم بی نظیر در ۴۰ یا ۵۰ سال گذشته بوده ایم بنایمان در کنترل این تورم است و نشانه‌هایی که از بانک مرکزی و مرکز آمار ایران و بخش‌های اقتصادی می‌آید این است که دولت در کنترل تورم موفق شده است البته کاهش تورم به کار نیاز دارد.

رئیسی درباره افزایش درآمدهای مالیاتی که بیش از ۵۰ درصد در بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است افزود:​ بعضی‌ها در قضیه افزایش مالیاتی تصورشان این است که از کارمند یا افراد اداری قرار است این مالیات گرفته شود، نه چنین نیست این فرار مالیاتی امروز سازمان مالیاتی کشور آماری داردسازمان بازرسی کشور هم آماری دارد، ​ بخش‌های دیگر مثل مرکز آمار ایران که این آمارها با هم مقداری تفاوت دارد، اما در یک چیز همه آن‌ها اتفاق نظر دارند که یک مبلغ بسیار سنگینی در ارتباط با فرار مالیاتی ارتباط دارد.

رئیس جمهور گفت: فرار مالیاتی چرا با ید اتفاق بیفتد افرادی هستند که درآمدهای بسیار کلان و نجومی در کشور دارند بدون اینکه مالیات پرداخت کنند از آن طرف ما از کارمندان قبل از پرداخت حقوق مالیاتی کسر می‌کنیم این واقعا بی انصافی است ما وقتی بحث از مالیات می‌کنیم باید نگاه کنیم ببینیم در جامعه افرادی که درآمدی دارند باید حقوق دولت را پرداخت کنند تا دولت بتواند کارش را دنبال کند این افرادی که حاضر نیستند حقوق دولت را پرداخت کنند طبیعتاً​ دولت با ساز و کارهایی باید به دنبال دریافت مالیات باشد که یکی از آن ساز و کارها راه اندازی سامانه‌هایی است که در کشور فعال می‌کنیم این سامانه‌ها می‌توانند نظام بانکی را به بنادر، گمرکات و بخش‌های مالیاتی و بخش‌های مختلف متصل کنند وقتی این بخش‌ها به هم لینک شود این سامانه‌ای که بتواند هم تجارت و هم واردات و صادرات و هم نظام پولی و بانکی را با هم مرتبط کند پیشرو است و رصد کردن آن کار سختی برای دستگاه‌های مسئول نیست که خبر آن را داده اند که بخش‌های مختلف در حال اجرایی کردن آن هستند و درصد بسیار زیاد این کار ظرف همین چهار پنج ماه پیش رفته است.

رئیس جمهور درباره کنترل تورم و در مضیقه بودن معیشت مردم گفت: یک بحث، بحث تورم است که به سیاست‌های اقتصادی، پولی، مالی کشور مربوط است و کنترل تورم در واقع در گرو این است که ما بتوانیم نقدینگی را مدیریت کنیم و کشور کسری بودجه نداشته باشد و رشد اقتصادی داشته باشد و رکود اقتصادی همه این‌ها می‌توانند تورم را کنترل کند مثلا ما در بودجه ۱۴۰۱ در خیلی از موارد پیش بینی شده است اینکه ما گفته ایم رشد اقتصادی ۸ درصد را نشانه گرفته ایم و هدف گذاری کرده ایم، ​طوری برنامه ریزی شده است که ما بتوانیم هم مدیریت نقدینگی را داشته باشیم و هم بتوانیم استقراض از بانک مرکزی نداشته باشیم.

رئیسی ادامه داد: در چند ماهی که دولت روی کار آمده است تلاش کرده تا از بانک مرکزی استقراض نداشته است تلاش شده خلق نقدینگی مدیریت شود منتهی من بنا ندارم از زمانی که دولت را تحویل گرفتم در گفتگوها به اتفاقات قبلی بپردازم و بگویم که ما چه چیزی تحویل گرفته ایم، اما اجمالاً کارهای بسیاری باید در این رابطه شود که آن را دولت آغاز کرده است.

رئیس جمهور گفت: تنظیم بودجه ۱۴۰۱ بر اساس رشد پیش بینی شده است شما وقتی رشد اقتصادی داشته باشید هم تورم کنترل می‌شود و هم فضای کسب و کار در جامعه فعال می‌شود الان نشانه‌های رشد اقتصادی در حال پیدا شدن است یعنی در شرایطی که هنوز بعضی از کارها انجام نشده است یا بعضی از اقدامات انجام گرفته است خلق پول نشود، پایه پولی کاملا مورد توجه باشد که افزایش پیدا نکند اگر وقتی دیدیم که پایه پولی در حال بالا رفتن است سریع بانک مرکزی و بخش‌های دیگر کارهای خود را انجام دهند.

رئیسی افوزد: روی همه این موارد دولت حساس شده است من نمی‌خواهم بگویم که امروز همه این‌ها با یک اراده‌ای که بخش اقتصادی می‌کند حل می‌شود، اما دولت روی همه این بخش‌ها حساس شده است ما هفته‌ای دو جلسه ستاد اقتصادی داریم به جزء جلساتی که کارشناسان اقتصادیمان دارند، در حال بحث و بررسی هستند که این مسئله را بتوانند کاملا اجرایی کنند.

رئیس جمهور گفت: در جامعه الان مسئله کنترل قیمت‌ها بحث بسیار مهمی است که ستاد تنظیم بازار موظف است قیمت‌ها را کنترل کند، چون یک بحث تصیمات اقتصادی است که تورم ایجاد نکند و گرانی به دنبالش نباشد و بحث دیگر این است که قیمت کالاها در بازار کنترل شود که مطلب بسیار مهم و خواست مردم است، دولت در کنترل بخشی از قیمت‌ها موفق شده است مثلا قیمت فولاد، سیمان و بعضی دیگر قیمت‌ها نه فقط کنترل شده بلکه پایین بیاید دولت در بعضی از قیمت‌ها تلاش کرده است چه در تهران و چه در سطح کشور وقتی من پیگیری می‌کنم بعضی قیمت‌ها پایین آمده است یا افزایش پیدا نکرده است چرا، چون دولت نسبت به آن‌ها حساس است که باید پیگیری شود بعضی کالاها هستند که دولت نسبت به ان‌ها حساس است که باید پیگیری شود چه چیز گران شده است و روی این قیمت‌ها اثر گذاشته است، مثلا آیا دلار گران شده است و ماده اولیه اش از خارج از کشور می‌اید و یا قیمت‌های جهانی افزایش یافته، ​ اگر هیچ کدام از این‌ها نباشد که خیلی از کالاها همین طور هستند که مواد اولیه شان در داخل است و دلاریزه نشده است و به دلار ارتباطی ندارد و ما باید در داخل کشور آن را حساب کنیم دولت حتماً​ موظف است که همه آن‌ها را کنترل کند و ما دستگاه‌های مختلف و استانداران را مسئول کرده ایم که قیمت‌ها را کنترل کنند تا مردم از این جهت رنج نبرند.

رئیسی درباره بحث حذف ارز ترجیحی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی و تبعات آن در زندگی و معیشت مردم گفت: آن چه که در بودجه قرار داده شدو اینکه دولت از آن استفاده کند مربوط به آغاز مبلغی در قانون بودجه نبود برای اینکه دولت از وقتی آغاز به کار کرد یعنی از شهریور که آغاز به کار کردیم مبلغی به عنوان چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وجود داشته باشد*** چون هشت میلیارد دلار بود که ان هشت میلیارد دلار را دولت قبل آن را هزینه کرد و زمانی که ما کار را آغاز کردیم برای این دولت مبلغی نبود که بخواهد چهار هزار و ۲۰۰ را دنبال من هم از طرفی معتقدم بودم نباید شوک به جامعه وارد کرد، قبلا هم گفته ام غافلگیری را نمی‌پسندم و در قاموس من نیست که به صورت غافلگیری و بدون اطلاع به مردم کاری را انجام دهم از طرف دیگر شوک به اقتصاد و بازار وارد شود این تبدیل شد به لایحه‌ای که به مجلس دادیم بعد قضیه‌ای که قبلا بیان کردم و دیگر نمی‌خواهم وارد آن بحث شوم، اجمالاً ما سعی کردیم در این مدت با ساز و کارهایی وضعیت را حفظ کنیم، ولی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی مشکلات جدی ایجاد کرده است و برای الان هم نیست و چند سال است که گفته می‌شود باید دو الی سه سال قبل مسئله چهار هزار و ۲۰۰ تومانی حل می‌شد در یک مقطعی ضرورت داشت این کار را کردند و باید حل می‌شد، ولی حل نشده است و موکول شد به دولت ما.

رئیس جمهور گفت: ما باید مسئله ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی را حل کنیم در این ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی زمینه‌های رانت، فساد و ارتباطات ناسالم است این ارز باید در سفره مردم قرار گیرد تمام تلاش ما این است که این اتفاق رخ دهد در ارتباط با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی سه نکته برای ما مهم است یک در رابطه با حذف ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی باید یک اجماع نسبی بین د ولت و مجلس باشد دو باید اقناع نخبگانی و اقناع افکار عمومی نسبت به عموم مردم وجود داشته باشد و مردم هم نسبت به اینکه این کار باید انجام شود قانع شود و اطلاع رسانی دقیق انجام گیرد، ​سه این ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی نسبت به چند کالا که تغییر قیمت داده می‌شود به نوعی خسارتی که به مردم وارد می‌شود جبران شود، خصوصاً به طبقات پایین این سه نکته مهم ما در ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی است.

تیم اقتصادی دولت راهکارهای برون رفت بورس از مشکلات فعلی را دنبال می کنند

رئیس جمهور در بخش دیگری درباره ضرورت ساماندهی بورس گفت و افزود: بورس یکی از بخش‌هایی است که دولت ما میراث دار دولت قبل شده است می‌باشد که از همان ابتدایی که وارد این عرصه شده ایم از نگرانی‌های اصلی مردم بود، زیرا مردم با یک تبلیغاتی عده زیادی سهام خریدند که سهام بالایی هم نیست و سهام آن‌ها در کنار شخصیت‌های حقوقی یا حقیقی سهام مقدار بالایی نیست و خرد است و سهامداران خرد اکثر سهامداران بورس را تشکیل می‌دهند.

رئیس جمهور گفت: این نوسانات موجب نگرانی آن‌ها می‌شود و آنچه که ابتدا در همان هفته اول به مردم گفتم این بود که در دولت اعلام کردند که به هیچ عنوان نباید بورس قلکی برای تامین منابع مالی دولت باشد و از همان هفته اول اعلام کردند دوم اینکه ما باید صندوق‌های تثبیت و توسعه را در بورس به نحوی بعنوان پشتیبان سهامداران خرد قرار دهیم و تامین این مبلغی که در این صندوق باشد را دنبال کردیم که بحمدالله انجام شده است هر چند زمان آن مقداری طول کشید، چون باید از صندوق توسعه ملی مبلغی به این صندوق‌های تثبیت و توسعه منتقل می‌شد.

رئیسی افزود: نکته سوم که از آن ابتدا نگران آن بودم و تیم اقتصادی دولت را مامور کردم به ریاست معاون اول که راهکارهای برون رفت بورس از مشکلات فعلی را دنبال کنند که بررسی‌هایی انجام شد و حتی همین امروز نیز نشست بررسی مشکلات بورس بود و مردم این را بدانند که دغدغه آ”ها دغدغه بنده نیز هست و بعنوان خدمتگزار خودشان به هیچ عنوان دغدغه ما دغدغه مردم است را عبور نمی‌کنیم تا وقتی احساس کنیم که مردم در این قضیه به آرامش رسیده اند و آرامش مردم هم در این ماجرا نه با بخشنامه و دستور بلکه با یک کار اجرایی و مردمی حاصل می‌شود.

رئیس جمهور گفت: بحمدالله تیم اقتصادی به نتایجی رسیدند که ان شاالله فردا صبح وزیر اقتصاد این تصمیمات و مصوبات جلسات را بعنوان راهکارهای برون رفت بورس از مشکلات بعنوان یک گام در جهت آرامش مردم و تغییر وضعیت مردم در بورس به مردم آقای خاندوزی اعلام کند.

رئیسی همچنین در مورد بحث تبعیض‌های پرداختی در ادارات افزود:د راین سال‌های اخیر به دلیل شرایط و وضعیت تورمی حقوق و مزایای و مستمری‌ها به هیچ عنوان کفاف زندگی‌ها را نمی‌کند و لذا کارمندان و کارگران و بسیاری از اقشار دچار مشکل جدی شده اند و این سال‌ها اتفاق افتاده است تا این زمانی که ما این دولت را تحویل گرفته ایم ادامه داشته است.

رئیس جمهور گفت: در این ماه‌های اخیر دولت گذشته اقداماتی کرد تا مشکلات برخی از اقشار را در واقع به نحوی برای متناسب سازی حقوق و درآمد آن‌ها متناسب با تورم به صورت لایحه‌ای به مجلس داد.

آقای رئیسی افزود:با این حال این لایحه منابع مالی آن پیش بینی نشده بود که حالا این پول از کدام منبع و چظور باید تامین شود، زیرا منابع دولت معلوم است و همه می‌دانند و دوم این که چرا دولت قبل این کار را در ماه‌های پایانی کارش انجام داد، زیرا به فرض اگر معلم مشکل دارد مربوط به الان نیست و سالهاست هشت سال و ده سال است که مشکل دارد خب چرا این بحث از همان موقع بررسی نشد و موضوع حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران و کارمندان و کارگران نیز باید بررسی می‌شد.

رئیس جمهور گفت: این اقشار وقتی می‌گویند که حقوقمان کفاف زندگی را نمی‌دهد درست می‌گویند و حقیقت است، چون میزان دریافتی آن‌ها با هزینه هایشان متناسب نیست.

رئیسی افزود: برای حل این مشکل چه باید کرد؟ یک راه این است که هر قشری یا اداره یا سازمانی خودش کار را دنبال کند و به دنبال حل مشکل خودش باشد که این یعنی نظام چانه زنی و هر بخشی بیاید مشکل خودش را حل کند، ولی مشکل مابقی ۸۰ میلیون نفر چه می‌شود، زیرا ما ۸۰ میلیون نفر هستیم و باید به اندازه آن‌ها فکر کنیم.

رئیس جمهور گفت: لوایحی که به مجلس تقدیم شده است مربوط به یک قشر است، ولی این قشر همه کشور نیست و باید مشکل همه حل شود و ما در دولت باید فکر مردم باشیم و همه مردم را لحاظ کنیم و راه آن عدالت در پرداخت است.

رئیسی افزود:ما از همان ابتدا بخشی را در دولت مامور کردیم تا سازمان اداری و استخدامی و بخش‌های مربوطه را که با کمک دانشگاه‌ها با سرعت و همزمانی که بودجه ۱۴۰۱ تقدیم مجلس می‌شود بتوانند با مقداری فاصله لایحه‌ای داشته باشیم که نظام هماهنگ را البته نه مثل نظام قبلی که ناهماهنگی آن بیشتر بود را اجرا کنیم یا هر دستگاهی خودش را مستثنی می‌کرد نباشد بتوانیم نظام هماهنگ عادلانه پرداخت را به کارکنان دولت ارائه کنیم و شفاف باشد و پاسخگو باشد.

ما اگر این نظام هماهنگ و عادلانه پرداخت را نداشته باشیم باید به نظام چانه زنی مبتلا شویم هر چند آن اقشار هم راست می‌گویند، زیرا اگر ما به هر قشری بگوییم که شما راست می‌گویید سایر اقشار ناراحت می‌شوند و حرف همه آن‌ها درست است و خواهش من از همه اقشار و کارکنان دولت این است که معیشت آن‌ها با این حقوق تامین نمی‌شود بدانند که ما این مشکل نظام ناهماهنگ و ناعادلانه پرداخت را واقف هستیم و دنبال حل مسئله هستیم و کار در میانه راه است و ان شاالله کار که تکمیل شد به مجلس ارائه می‌شود و در اختیار عموم نیز قرار می‌گیرد که بدانند دولت چه می‌کند و ما دنبال عدالت در پرداخت حقوق همگان هستیم.

جوانان و مردم بسیار امیدوار باشند، گشایش های جدی در راه است

رئیس جمهور در بخش پایانی گفت و گو با مردم گفت: به هر کجا که نگاه می‌کنم احساس می‌کنم گشایش‌هایی وجود دارد جوانان و مردم بسیار امیدوار باشید و گشایش‌های جدی در راه است.

رئیسی با بیان اینکه هر کس بانی وضع موجود است نباید مورد استفاده قرار بگیرداظهار داشت: یکی دیگر از نقاط قوت دولت هماهنگی تیم اقتصادی است، ولی متاسفانه بعضاً با طرح برخی مسائل تلاش می‌شود به عنوان نقطه ضعف جلوه دهند. وبرخی اظهار نظرها با واقعیت همخوانی ندارد. نقاط قوت دولت را نقاط ضعف اعلام می‌کنند.

رئیسی با بیان اینکه از انتقاد استقبال می‌کنم افزود: هرکس کارآمد هست باید به کار گرفته بشود. اما اینکه در چه شرایطی دولت را تحویل گرفتیم توجه داشته باشید.

رئیسی گفت: یکی دیگر از انتقاداتی که به ما می‌شود کندی انتصابات است و من این اعتقاد را قبول دارم، اما علت این است که کسانی که با این دولت کار می‌کنند اگر شایسته هستند باید همچنان کار کنند و افراد کارآمد که از قبل بوده اند باید بمانند و من در این خصوص با انتقاداتی مواجه ام که با واقعیت تناسبی ندارد.

رئیس جمهور درباره مصوبات و تصمیمات جدید دولت در شرایط کرونایی اظهار داشت: از مواردی که شاکر خدا هستیم در زمان تحویل دولت ۷۰۰ خانواده داغدار می‌شدند و امروز به لطف خداوند و کمک و مشارکت مردم و اعتمادی که به دولت داشتند آمار فوتی‌ها رو به کاهش است.

رئیسی افزود: مردم در واقع با عنایت خداوند باید شکرگزار باشند تا امیکرون گسترش نیابد و به مردم تاکید می‌کنم که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و همچنین در ستاد کرونا اعلام شده اگر این موضوع رعایت نشود امیکرون فرا خواهد گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به بازگشایی‌ها افزود: کسب و کارها و مدار س و دانشگاه‌ها فعال شده و در صورت عدم رعایت مجبور به اجرای محدودیت‌ها خواهیم شد.

دکتر رئیسی گفت: جان مردم برای ما بسیار اهمیت دارد، جان و نان مسئله‌ای است که مسئله مهم ما به شمار می‌رود همچنین مسائل فرهنگی جامعه دارای اهمیت است.

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم دستورالعمل‌های پزشکی کرونا را رعایت کنند و در پایان این گفتگو اعلام می‌کنم جوانان و مردم بزرگوار امیدوار باشید روزنه‌های امید بسیار است و به هر کجا که نگاه میکنم، احساس می‌کنم گشایش‌هایی وجود دارد امروز وظیفه ماست برای مردم خدمت کنیم بر این باورم شرایط ما رو به امید است و مردم امیدوار باشند.

رئیسی همچنین گفت: به خانم‌های ورزشکار نسبت به موفقیت‌ها در پایان تبریک می‌گویم که با رعایت حجاب و شئونات بسیار در عرصه‌های بین المللی خوب درخشیدند و گشایش‌های اقتصادی که دغدغه مردم است و دولت به جد این موارد را دنبال می‌کند و هیچ مانعی را در مقابل خود به رسمیت نمی‌شناسیم مانند حاج قاسم سلیمانی با کار جهادی مشکلات را حل خواهیم کرد و در ایام دهه فجر حرکت جهادی داشته باشیم تا مردم شادمان باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  15 9
  درود به شرفت، ننگ به فریدون و خاتمی
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  12 5
  دم شما گرم
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  8 5
  الحمدلله که سفره مردم خط قرمز شماست که نبود قرار بود چی بشه.
  • IR ۰۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   2 7
   سفره مردم در هشت سال ستیز حسن فریدون با مردم لگد مال شد لعنت به کسانیکه هنوز از تکبر و غرور فریدون و برادر اختلاسگر ش حمایت میکنند
  • DE ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   0 0
   چنان 100 روزه براتون تحول اقتصادی بیارم که به یارانه بگید رایانه . منظور به یارانه بگید زکی یعنی از کی ازچه کسی یارانه بگیریم از دولت ؟ نه نه نه ما خودمون به دولت رایانه میدهیم باور کن به جان جان کریه
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  10 7
  خدا خفظتون کنه سید محرومان
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  7 1
  فعلا که خط قرمز ها داره آب می‌ره
 • IR ۰۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  1 5
  سید جان خدا نگهدار خودت و خانواده ات وتیم هیات دولت باشد درد بلات بخوره تو سر روحانی
 • DE ۰۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  1 1
  " ... و ایران نیز بعد از رفع [با راست آزمایی] تحریم ها درباره گفتگوی مستقیم صحبت خواهد کرد."
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  0 4
  این مذاکرات تنها راه تنفس مصنوعی که آمریکا حداکثر تا پایان دوران بایدن کاملا فروپاشیده میشود
 • احمدخواجوند IR ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  1 1
  این کدخدا یک جاذبه ای دارد که دیر یازود طرف را به طرف خود میکشاند
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  0 3
  چرا ماباوجود اینهمه ثروت باید در(دام تله برجام،بیافتیم
 • چرخش DE ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  0 0
  من تا همین اواخر بشدت مخالف مذاکره مستقیم با آمریکاییها بودم و حالا بشدت موافقم!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس