عابر بانک و جعبه سیاه حسین فریدون کیست و چگونه از کشور فرار کرد؟

در نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت کروز، به فردی در پرونده اشاره شد که از وی به عنوان عابر بانک حسین فریدون نام برده می‌شود.

به گزارش مشرق، دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت کروز (شنبه، ۲ بهمن ماه) در شعبه ۴ دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و به صورت علنی برگزار شد.

در این دادگاه، نماینده دادستان از شخصی با عنوان "مسعود احمدی‌زاده" نام برد که یکی از رفقای مهم حسین فریدون قلمداد می‌شود، شخصی که به اذعان نماینده دادستان، در حال حاضر در کشور حضور ندارد و رسیدگی به اتهاماتش، می‌تواند معمای اتهامات برادر حسن روحانی را تا حد قابل‌توجهی حل می‌کند.

نماینده دادستان درباره احمدی‌زاده گفت: حسب گزارش معاونت حقوقی سازمان اطلاعات سپاه حدفاصل تاریخ ۱۰/‌۰۹/‌۹۴ تا ۱۷/‌۱۰/‌۹۴ مجموعاً مبلغ ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال طی ۳۸ تراکنش بانکی از حساب محمدعلی پور فطرتی به‌حساب آقای مسعود احمدی زاده در بانک صادرات از مرتبطان حسین فریدون واریزشده است.

 استفاده حسین فریدون از حساب‌های مسعود احمدی زاده جهت دریافت رشوه و حق حساب از رسول دانیال‌زاده تأییدشده است و موجب محکومیت مسعود احمدی‌زاده به اتهام فراهم کردن بزه ارتشاء از طریق در اختیار قرار دادن حساب بانکی به حسین فریدون به ۱۵ سال حبس تعزیری شده است.

پرونده وجوه دریافتی حسین فریدون و مسعود احمدی‌زاده از شرکت کروز در شعبه بازپرسی در حال رسیدگی است. در حال حاضر مسعود احمدی زاده در خارج از کشور است.

وی بیان کرد: طبق گزارش اطلاعات سپاه مبلغ ۶ میلیارد ریال در ۲ فقره، ۱۱ میلیارد ریال در یک فقره و یک فقره یک میلیارد ریال بابت انتخابات مجلس نهم توسط شرکت کروز انجام و به تأیید حمید کشاورز توچایی رسیده است. طبق ردیابی‌ها مبالغ مذکور به‌منظور انتخابات به حسین فریدون و مرتبطان او پرداخت‌شده است.

نماینده دادستان بیان کرد: ردیابی چک‌های پرداختی شرکت کروز نشان می‌دهد مبالغ بعد از چند ماه به‌حساب مسعود احمدی زاده واریز شده است. طبق بررسی‌ها مشخص شد وجوه واریزی به‌حساب مسعود احمدی زاده متعلق به حسین فریدون بوده و مسعود احمدی زاده به‌عنوان صندوق مالی حسین فریدون ایفای نقش می‌کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت کروز یک شرکت خصوصی بوده است نشان می‌دهد حمید کشاورز و فطرتی برای پیش برد کار خود اقدام به پرداخت این مبالغ به مسعود احمدی‌زاده می‌کردند تا مسیرهای کاری آن‌ها از طریق حسین فریدون هموار شود.

مسعود احمدی‌زاده کیست؟

مسعود رفیق گرمابه و گلستان حسین فریدون و به عبارتی کارت عابر بانک اوست. تحقیقات بیشتر نشانگر آن است که وی را می‌بایست مخزن اسرار فریدون نامید. این متهم امنیتی اکنون فراری است و در خارج کشور به سر می‌برد. از وی به‌عنوان کارچاق‌کن و جعبه سیاه بعضی مفاسد یاد می‌شود و توسط فریدون برای فرار از کشور تشویق می‌شود.

عابر بانک و جعبه سیاه حسین فریدون کیست و چگونه از کشور فرار کرد؟

به‌جز روابط گسترده و اعمال‌نفوذ برای انتفاع اقتصادی، مسعود احمدی‌زاده در پوشش یک موسسه خیریه با همسر و دختر فریدون و شبدوست مالامیری که از او به‌عنوان ابر بدهکار بانکی یاد می‌شود همکاری داشته است. مالامیر نیز پس از آغاز برخورد با بدهکاران و مفسدان اقتصادی، از کشور گریخت .[۲] در واقع به‌مجرد رصد مؤثر و حساس شدن نهادهای نظارتی، وی برای آنکه ردی از خود برجای نگذارد مرتبطین خود را تشویق به خروج از کشور می‌کند. علی‌الظاهر این یک تکنیک رایج میان محکومان اقتصادی است. غیب شدن ناگهانی عباس یزدان پناه  نیز اسرار یکی دیگر از محکومان اقتصادی را پنهان نگه داشت.

احمدی‌زاده نیز به‌واسطه اطلاع یار غارش در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۵ از وضعیت پرونده حقوقی و اتهامی‌اش مطلع می‌شود و در گیرودار صدور حکم، صبح ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ از کشور خارج و عملاً به ترکیه فرار می‌کند.

مال الرشوه ۲۰ میلیاردی برای خرید خانه مشکوک در حساب بانک مسعود احمدی‌زاده

یکی از موضوعاتی که می‌توان به آن اشاره کرد، گردش مالی است که از سوی یکی از متهمین پرونده فساد فریدون در دو مرحله به حساب صادرات مسعود احمدی‌زاده واریز می‌شود و عملا مبلغ ۲۱۰ میلیارد ریال، مال الرشوه‌ای است که برای خرید خانه‌ای مشکوک برای یکی از سران دولت سابق پرداخت شده است.

عابر بانک و جعبه سیاه حسین فریدون کیست و چگونه از کشور فرار کرد؟

این مبلغ در چندین مرحله گردش، از حساب احمدی‌زاده، به حساب حسین بهشتی، پدر داماد حسن روحانی واریز می شود و بعد از چندین گردش، توسط همین شخص به حساب احمدی‌زاده برمی گردد...

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  11 0
  وای بر ما فکر کنم الان تازه دوره خوبمونه
 • آدم عاقل IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  3 0
  چرا قبل ازاینکه توی بوق و کرنا کنین اینا رودستگیرنکردین تافرارنکنن؟؟؟
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  1 0
  مراحل دادرسی با رعایت کامل حقوق متهمین انجام شود !!؟ !تا همچنان متهمان یا فراری یا درنهایت به حداقل مجازات وحداکثر ارفقات شامل حالشان شود !!
 • محسن IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  5 0
  به اتهامات عدیده روحانی رسیدگی کنید که بیکفایتی و خسارت ۸ ساله او بر کشور قابل ب انکار وحتی مقایسه با ۸ سال جنگ نیست
 • علیرضا IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  5 5
  اگر دولت الکترونیک وجود داشت هیچکدام از این مفاسد رخ نمی داد
 • عمار IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  20 0
  ننگ بر برادران فریدون روکه کشورراغارت کردندقوه قضاییه بایدباقدرت بیشترباچپاول گران بی .... برخوردکند
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  0 0
  من فکر میکنم تمام این اتهامات ، پاپوش و تسویه حساب سیاسی است. در غیر اینصورت شخصی با این حجم اختلاس چرا برخورد متناسب با جرمش صورت ننی پذیرد مگر قوه قضایی مدتها نیست که مستقل و مقتدر نشان داده میشود
 • IR ۰۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  3 1
  بابا ولمون کنید. فساد مسئولان همه جا رو گرفته. کیه که رسیدگی کنه
 • IR ۰۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  1 0
  آسیاب به نوبت....
 • ش. AE ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  0 0
  باید اعدام بشن به جرم خیانت به بیت المال
 • رضا صفری IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  6 1
  یکی فقط به من بگه کدوم یک از مسئولین دزززززدی نمیکنه؟؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس