نشنال اینترست گزارش داد: «آیا آمریکا تجزیه می‌شود؟» - کراپ‌شده

یک نشریه آمریکایی در گزارشی با اشاره به وضعیت کنونی و آتی آمریکا به بررسی احتمال تجزیه و فروپاشی آمریکا پرداخت.

به گزارش مشرق، همانطور که چین و روسیه و همچنین دیگر کشورها، امیدوار به آینده منفی آمریکا هستند، این موضوع قطعا فرصتی برای پیشبرد بلندپروازی‌های این قدرت‌ها به شمار می‌آید.

پایگاه تحلیلی «نشنال اینترست» در گزارشی با عنوان آیا آمریکا یکپارچه باقی خواهد ماند، نوشت: «گاهی اوقات  کشورها کنترل بخش بزرگی از سرزمین‌های خود را از دست می‌دهند. این موضوع می‌تواند به دلیل تهاجم خارجی باشد که معمولا پس از کشمکش‌های داخلی روی می‌دهد».

پس از سال‌ها نزاع میان شمال و جنوب آمریکا درباره برده داری و دیگر موضوعات، بسیاری از ایالت‌های جنوب آمریکا پس از پیروزی «آبراهام لینکلن» در انتخابات سال ۱۸۶۰، مسیر جدایی از آمریکا را برگزیدند. اگر چه پس از یک جنگ داخلی شدید، کنفدراسیون‌ها در آمریکا شکست خورده و در سال ۱۸۶۵، ایالت‌های آمریکا بار دیگر متحد شدند.

در اوایل قرن بیستم نیز انقلاب چین به سرنگونی سلسله مانچو در این کشور منجر شد و باعث تقسیم چین به مناطق تحت کنترل جنگ سالاران تبدیل گردید اگر چه این روند در سال‌های ۱۹۲۰ روندی معکوس پیدا کرد.

امپراطور روس نیز در پی سقوط تزار نیکلاس دوم و پیشروی ارتش آلمان سقوط کرد. اگر چه بر اساس توافق سال ۱۹۱۸، تزار بخش‌های عمده‌ای از قلمروی غربی خود را از دست داد اما بولشویکس پس از فروپاشی امپراطوری آلمان در پایان جنگ جهانی اول، بخش عمده‌ای از آن را بازپس گرفت.  

حمله ژاپن به چین در سال‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۳۷ نه تنها یکپارچگی چین را تهدید کرد بلکه موجودیت این کشور به عنوان یک کشور مستقل را نیز با خطر مواجه کرده بود. اما پس از شکست ژاپن در سال ۱۹۴۵ و ظهور کمونیسم مائوئیست در چین در سال ۱۹۴۹، چین بار دیگر متحد شد و در حال حاضر یک قدرت بزرگ در حال ظهور تبدیل شده است.

نشنال اینترست گزارش داد: «آیا آمریکا تجزیه می‌شود؟»
چین در حال تبدیل به یک قدرت بزرگ در حال ظهور است

حمله آلمان نازی در سال ۱۹۴۱، موجودیت اتحاد جماهیر شوروی را تهدید می‌کرد، به لطف تلاش‌های فوق العاده ارتش سرخ شوروی و همچنین کمک‌های تسلیحاتی آمریکا و انگلیس، مسکو توانست نیروهای آلمان را از قلمروی اتحاد جماهیر شوروی اخراج کرده و پس از آن، هم قلمرو و هم حوزه نفوذ گسترده‌ای نصیب اتحاد جماهیر شوروی گردید.

اما نیم قرن بعدتر، اتحاد جماهیر شوروی در پایان ۱۹۹۱ به دلایل متعدد با فروپاشی مواجه شد. بار تداوم جنگ سرد بر اقتصاد ضعیف شوروی، رشد ملی گرایی ضد روس، کاهش جمعیت قومی روسیه به عنوان درصدی از کل جمعیت شوروی و توافق دسامبر ۱۹۹۱ میان رهبران سه بخش- روسیه،‌ اوکراین و بلاروس-  از جمله این عوامل بوده است. پس از این تحولات، اتحاد جماهیر شوروی به ۱۵ کشور مستقل تبدیل شد. البته طی سال‌های اخیر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور کنونی روسیه توانسته بخشی از اوکراین (کریمه) را به روسیه بازگرداند.

از دست دادن قلمرو یا سرنگون شدن دولت‌ها می‌تواند توانایی یک کشور برای عمل به عنوان یک قدرت بزرگ را کاهش داده یا حتی آن را به پایان برساند. گاهی اوقات، چیزی که باقی می‌ماند حتی ممکن است تابع دیگر قدرت‌های بزرگ باشد. با این حال، بازیابی یک کشور، می‌تواند آن را به عنوان یک قدرت بزرگ احیار کند، همانظور که چین و روسیه هر دو این موضوع را نشان دادند.

نشنال اینترست در گزارش خود نوشت: «به طور کل، دولت‌ها تمایل دارند که شاهد فروپاشی قدرت‌های بزرگ رقیب باشند که در نتیجه آن، قدرت‌های بزرگ به یک دولت سازگارتر تبدیل شده یا به چند کشور کوچکتر تجزیه شوند.پس از جنگ سرد، این امید وجود داشت که روسیه و چین در نهایت به کشورهای دموکراشی تبدیل شده و با غرب همکاری کرده یا حتی به آنها بپیوندند. با نگاه به گذشته، این موضوع به وضوح آرزویی بیش نبوده است».

روس‌ها و چینی‌ها معتقدند فروپاشی آمریکا اجتناب ناپذیر است

روسیه و چین امیدوار هستند نوعی فروپاشی در آمریکا صورت بگیرد. در سال ۱۹۹۸، «ایگور پانارین» پرفسور روس، پیش بینی کرده بود که آمریکا تا سال ۲۰۱۰ به شش بخش تبدیل خواهد شد و حتی نقشه‌ای را نیز از پیش بینی خود منتشر کرده بود. امروزه نیز، بسیاری از محققان چینی این اطمینان را دارند که آمریکا به دلیل اختلافات داخلی در داخل ایالات متحده در حال افول است. برخی از محققات چینی و روسی نیز پیش‌بینی کرده‌اند که فروپاشی ایالات محتده، امری اجتناب ناپذیر است.

نشنال اینترست گزارش داد: «آیا آمریکا تجزیه می‌شود؟»
غیر سفید پوستان در آمریکا به زودی جمعیت غالب این کشور می‌شوند

آمریکا در مرحله گذار جمیعتی قرار دارد

نشنال اینترست در گزارش خود نوشت: «چگونه امکان دارد که ایالت متحده با فروپاشی مواجه شود؟ منطق بیان شده برای این موضوع به این شرح است،‌ آمریکا در مرحله گذار جمعیتی قرار دارد و این بدان معناست که سفیدپوست‌ها برتری جمعیتی خود را در آمریکا تا سال ۲۰۴۰ از دست خواهند داد و غیر سفیدپوست‌ها تعداد بیشتری را در این کشور خواهند داشت. اما سفیدپوستان آمریکایی به خصوص محافظه کاران، صد ندارند تا قدرت را به صورت داوطلبانه به اکثریت غیرسفید پوست در حال ظهور تحویل دهد».

در این گزارش آمده است: «سفیدپوستان آمریکایی به جای تحویل قدرت به غیر سفیدپوستان، برتری خود را با زور حفظ خواهند کرد و در بهترین شرایط (از دیدگاه روس‌ها و چینی‌ها) ایالات متحده با فروپاشی مواجه خواهد شد. این رویداد به روسیه و چین این فرصت را می‌دهد تا با یک یا چند کشور تجزیه شده از ایالات متحده در مقابل دیگران متحد شوند».

درگیری آمریکا به مسائل داخلی به نفع روسیه و چین تمام خواهد شد

در این گزارش اضافه شده است: «اما حتی اگر ایالات متحده، اتحاد خود را حفظ کند، جمعیت سفیدپوست آمریکا که اکثریت خود را در حال از دست دادن بوده، به تلاش زیادی نیاز خواهد داشت تا بتواند کنترل خود را بر بخش غیرسفید پوست حفظ کند که این موضوع سبب خواهد شد تا آمریکا تمایل و توان کمتری برای اعزام نیرو به خارج داشته باشد که این تحول نیز به نفع روسیه و چین به عنوان رقیب آمریکا خواهد بود».

نشنال اینترست نوشت: «به وجود آمدن چنین آمریکایی قطعا هیچ آزاری برای روسیه و چین نخواهد داشت».

این نشریه آمریکایی اضافه کرد: «آیا این دیدگاه روسیه و چین درباره آینده آمریکا دست یافتنی است؟ این چیزی است که آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند. اما اگر واقعا آینده آمریکا همانطوری که آنها آرزو دارند، این چنین منفی باشد، روسیه و چین و دیگر کشورها قطعا این را فرصتی برای پیشبرد جاه طلبی‌هایشان خواهند دید».

در ادامه این گزارش آمده است: «حتی اگر اختلافات در آمریکا رشد کند، تجربه خود روسیه و چین نشان داده که افول میتواند با رستاخیز مجدد همراه شود».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  6 0
  آمریکا باطل است وخواهد رفت.
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  6 0
  ان شاء الله بزودی شاهد فروپاشی کامل آمریکا خواهیم بود!!
 • علـی IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  6 0
  ان‌شاالله میشود. به برکت صلوات بر محمد وآل محمد(ص): الهم‌صل علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم.
 • FI ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  5 1
  تجزیه آمریکا برابر است با از هم پاشیدگی اتحاديه اروپا, متواری شدن یهودیان اسرائيل, تغییر مذهب گروهی یهودیان کشورهای دنیا و نابودی کامل فرقه بهائيت و وهابیت, تجزيه عربستان, تغییر حکومت وهابی بحرین به حکومت شیعی, تجزیه ترکیه, تغییر رفتار و ابراز ندامت کرد های منطقه و عودت گله ای اپوزسیون و مجاهدین توسط کشورهای اروپایی به ایران و در نهایت همکاری های نظامی و رابطه نزدیک ایرلند و مکزیک با ایران.
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  1 0
  دیشب یه فیلم آمریکایی از تلویزیون پخش شد که نشون میداد دلار بی‌ارزش شده و مردم و تبهکاران افتاده بودن به جون هم و دزدی و قتل و...! اینقدر که معلومه آمریکا کارش تمومه، حتی خودشونم فهمیدن.. جالب اینجا بود که می‌خواستن با تزریق ایمان به مردمی که تا حالا به بی‌ایمانی و بی‌تقوایی عادتشون دادن جلوی فاجعه رو بگیرن و تلاش میکردن راه نجات و معرفی کنن، ولی اینقدر چرت و پرت میگفتن که معلوم بود نمی‌دونن ایمان چیه و چطور می‌تونه نجات‌بخش باشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس