برگزاری نشست نمایندگان ایران و 1+4 در وین

مذاکره‌کنندگان ارشد گروه ۱+۴ و ایران در ادامه رایزنی‌های دیپلماتیک برای دومین روز متوالی در هتل کوبورگ دیدار و پیرامون موضوعات باقی‌مانده در مورد متون مربوط به تضمین‌ها و راستی‌آزمایی بحث کردند.

به گزارش مشرق، این جلسه در ادامه نشستی است که دیروز (یکشنبه) برای نخستین بار در هشتمین دور از گفت‌وگوهایی که با محور رفع تحریم‌ها جریان دارد برگزار شد. این دو جلسه خارج از چارچوب کمیسیون مشترک برجام منعقد شد.

ایران پس از ۴ سال تجربه بدعهدی طرف‌های غربی خواستار رفع موثر و قابل راستی آزمایی تحریم‌هاست؛ همچنین بر ایجاد سازوکاری پافشاری می‌کند که عدم تکرار خروج آمریکا از توافق را تضمین کند؛ مطالباتی که هنوز در انتظار گام‌های عملی و ملموس طرف‌های غربی است تا تمایل معتبر خود را برای دستیابی به توافق نشان دهند.

میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه دیروز پس از پایان نشست یاد شده، در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه «با توجه به اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا پس از خروج از برجام، چطور می‌توان به طرف‌های غربی در مذاکرات اطمینان کرد؟» گفت: ما کاملا دشواری‌ها و تجربه منفی ایران را در نتیجه سیاست فشار حداکثری آمریکا درک می‌کنیم و طبیعتا در جریان مذاکرات این مساله را در ذهن داریم که درباره تضمین بهبود شرایط اطمینان حاصل کنیم.

ادامه نشست ایران و گروه ۱+۴ در بستر تضمین‌ها و راستی‌آزمایی

وی با بیان اینکه طرف‌ها مصمم هستند تا در کوتاه ترین زمان به توافق برسند افزود: گفت‌وگوها رو به پیشرفت است و تمام گام‌های لازم برای تسریع روند مذاکرات در حال پیگیری است.

بر اساس این گزارش، نشست دیروز بیش از ۴ ساعت به طول انجامید و گفت‌وگوها با سرعت مناسبی رو به جلو جریان دارد. 

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ظهر امروز در نشست خبری به پیشرفت گفت و گوهای وین اشاره کرد و اظهار داشت: همه طرف‌ها پذیرفته‌اند که نباید دوباره شاهد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای باشیم. و افزود: آنچه امروز در وین امروز شاهدش هستیم، پیشرفت گفتگوها در مسیر درست است. ما در چهار حوزه که اسنادی برای گفت و گو و مذاکرات داریم، پیشرفت های خوبی داشتیم. در برخی اسناد میزان اختلافات کمتر شده و پرانتزها کمتر شده است.

ادامه نشست ایران و گروه ۱+۴ در بستر تضمین‌ها و راستی‌آزمایی

 خطیب زاده اضافه کرد: موفقیت بزرگ این بود که بسیاری از ایده هایی که جمهوری اسلامی از جمله در حوزه تضامین مطرح کرده بود، تبدیل به کلمات شدند. مهم این است که همه اطراف مذاکرات در وین پذیرفته‌اند که نباید آنچه در سال‌های گذشته با  خروج غیرقانونی ایالات متحده اتفاق افتاد، تکرار شود. لذا اصل اینکه تضامین باید اندیشیده شود مورد توافق همه بوده است.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ما ایده‌های کاملا اجرایی و عملیاتی را با واقع‌نگری در وین ارائه کردیم و فکر می‌کنیم ایده‌های ما امکان گفت و گو را در حوزه تضامین فراهم آورد. البته طبیعی است که ما در فضای رسانه آنچه در پشت درهای بسته مذاکره می‌شود را مجدد مذاکره نمی کنیم.

 خطیب زاده تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در وین هست برای اینکه توافقی پایدار و قابل اتکا به دست‌آید و برای همین هم مسیر اخذ تضامین مسیر بسیار مهمی است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  1 0
  جناب انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا.جنابعالی چون یهودی هستی و مسیحی نیستی به جای انکه به فکر منافع امریکا در برجام باشی بیشتر به فکر منافع اسرائیل هستی.به نگرانی های ودرخواستهای منطقی وتجربی ایران هم در خروج دوباره امریکا از برجام و پاره کردن برجام توجهی نداری .این که نشد تعامل ومذاکره .با این روشی که جنابعالی در پیش گرفتی شکست مذاکرات قطعیست وشما به هدف مشترکت با اسرائیل می رسی. یعنی شکست برجام وخوشحالی اسرائیل.که شکست برجام صد درصد به ضرر امریکاست.امریکا باید تضمین قابل اتکا بدهد که دوباره زیر برجام نزند واگر زد ایران بتواند غرامت بگیرد. جناب انتونی اقای بایدن با وجود شما موفق نخواهد بود چون شما وزیر خارجه اسرائیل هستی نه امریکا.اقای انتونی ارائه تضمین از سوی امریکا وکنگره در درجه اول به نفع حزب دمکرات امریکاست بعد به نفع ایران جنابعالی باید بری از کنگره تضمین بگیری که دوباره فرد دیگری مثل ترامپ زیر برجام نزنه و حاصل زحمت شما رو به باد نده مگه شما نمیگید ترامپ اشتباه بزرگی مرتکب شد واز برجام خارج شد وبه امریکا خسارت زد ؟پس چرا کاری نمی کنید که نتواند دولت بعدی امریکا برجام رو بکشه ولگد مال کنه وزیر برجام بزنه؟ .اگر ایران هم ضمانت از شما نخاد برای برجام عاقلانه ان است که خود شما واقای بایدن باید در امریکا برای برجام ضمانت بگیرید وکنگره وسنا را محبور به دادن ضمانت کنید تا برجام پایدار بمونه .دشمن برجام در دل دولت امریکاست که این دشمن برجام همان حزب جمهوری خواه امریکا که نوکر اسرائیل است وامریکا را فدای اسرائیل ضد مسیح ومسیحیت کرده . شما وظیفته از برجام با تامین تضمین حفاظت کنی .جنابعالی چه اقدامی انجام دادی که برجام صیانت بشه ورئیس جمهور بعدی برجام رو دوباره پاره نکه توامریکا؟جواب هیچ کار است ،شما فقط دنبال شکست برجامی تا اسرائیل خوشنود بشه وامریکا منزوی بشه.اقای انتونی شما استخوان درگلوی اقای بایدن هستی.وعامل اصلی بن بست برجام شمای اسرائیلی یهودی هستی.
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  1 0
  بارها تجربه کرده‌ایم که آمریکا شیطان بزرگ است و وعده‌هایش جز دروغ و فریب‌کاری نیست. اخیراً هم دیدیم که آمریکایی‌های عهد شکن، در برجام بسیار وقیحانه عمل کردند. کشورهای اروپایی همراه با آمریکا هم، از لحاظ عهدشکنی و بداخلاقی کمتر از آمریکا نیستند؛ اما در مقام زبان‌بازی و حرف‌زدن همیشه طلب کارند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. تجربه‌ی برجام در دولت قبل به ما نشان داد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد، لذا ما به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم که به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. البته از آنجا که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد؛ می دانیم که وجود تحریم‌ها گرچه ظاهراً مشکلاتی جزئی را برای ما ایجاد می‌نماید، اما سبب می‌شود که ما به اقتصاد مقاومتی اهمیت بیشتری بدهیم و در نتیجه با قوی شدن در حوزه‌ی اقتصاد بتوانیم تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر سازیم؛ در حالی که اگر تحریم‌ها به فرض محال برداشته هم بشود، باز هم بالاخره باعث رخوت و شرطی شدن اقتصاد نفتی کشور شده و ما را به دشمنان وابسته نگه می‌دارد. لذا اطمینان داریم که سازش و وابستگی هیچگاه مشکلات ما را به‌طور اساسی حل نخواهد کرد؛ و با این وصف هیچ علاقه و عجله‌ای هم برای یک توافق جدید، حتی اگر مثلاً خوب هم باشد، نداریم. اما چنانچه بنا باشد توافقی حاصل شود، باید نه یک توافق خوب، بلکه یک توافق عالی و در حد شأن ملت مقاوم، صبور و سلطه‌ناپذیر ایران باشد. در این توافق باید بر اساس سیاست قطعی، تمام تحریم‌ها لغو شود؛ زیرا معتقدیم تمام تحریم‌ها به هر بهانه و با هر برچسبی که وضع شده است ناعادلانه، ظالمانه، مؤثر و غیرقانونی است. نمی‌توان تحریم‌ها را تقسیم بندی به حوزه‌های مختلفی مثل هسته‌ای و غیر هسته‌ای نمود؛ یا آن‌ها را به تحریم‌های قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام تقسیم نمود. سیاست قطعی اعلام شده از طرف رهبر معظم انقلاب در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت‌های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، باید کلمه‌به‌کلمه و موبه‌مو به‌طور شجاعانه اجرا گردد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس