کد خبر 1329782
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹
استقبال از رئیسی در فرودگاه مسکو

سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در روسیه، گفت: عده‌ای با جوسازی می‌خواهند موفقیت‌های سفر رئیس جمهور کشورمان به روسیه را تحت الشعاع ببرند و بپوشانند.

به گزارش مشرق، سیدمحمودرضا سجادی، سفیر اسبق کشورمان در روسیه، در خصوص جریان‌سازی برخی رسانه‌های وابسته به دولت سابق در خصوص عدم استقبال رئیس‌جمهور روسیه از رئیس جمهور کشورمان در جریان سفیر اخیر آیت‌الله رئیسی به این کشور، اظهار داشت: پروتکل‌های ا ستقبال از رؤسای جمهوری خارجی در روسیه به این صورت است که معاون منطقه‌ای وزارت امور خارجه این کشور به فرودگاه می‌رود و از رئیس جمهور کشور دیگر استقبال می‌کند و بعد از اینکه میهمان وارد کاخ کرملین می‌شود، رئیس جمهور روسیه از او استقبال می‌کند که این استقبال از آقای رئیسی نیز صورت گرفت.

وی ادامه داد: زمانی که به عنوان سفیر در روسیه بودم، اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا به روسیه آمد و آقای ریابکوف معاون آمریکای وزارت امور خارجه روسیه برای استقبال از وی به فرودگاه رفت و حتی در فرودگاه گارد تشریفات نیز حضور نداشت، ولی برای رئیس جمهور ما هم گارد تشریفات در فرودگاه مستقر شد و استقبال کرد و هم وزیر انرژی روسیه به عنوان رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های دوجانبه به استقبال آیت الله رئیسی آمد.

سفیر اسبق کشورمان در روسیه خاطرنشان کرد: روس‌ها خیلی بر روی پروتکل‌های استقبال حساس هستند و به آن متعهدند، چراکه اگر این پروتکل‌ها به هم بخورد، به نوعی بدهکار بقیه میهمانان خارجی می‌شوند که چرا مثلا در سفر رئیس جمهور ایران در سطح وزیر در فرودگاه از وی استقبال شد، بنابراین از جهت عرف دیپلماتیک روسیه، کار بسیار مهمی انجام شده است.

* می‌خواهند با جوسازی، موفقیت‌های سفر رئیس جمهور را بپوشانند

سجادی تصریح کرد: کسانی که سعی می‌کنند این موضوع را خدشه‌دار کنند، با جوسازی می‌خواهند موفقیت‌های سفر را تحت الشعاع ببرند و بپوشانند؛ در واقع کسانی که یک عمر ما را تحت تحریم و ظلم قرار داده‌اند و عده‌ای هم سکوت کرده‌اند، حالا نگران رعایت پروتکل‌های دیپلماتیک شده‌اند.

وی ادامه داد: واقعیت این جوسازی‌ها این است که آمریکا و غرب نگران هستند که اگر روابط ایران و روسیه تقویت شود، بسیاری از توطئه‌ها و تحریم‌های آنها علیه ملت ایران خنثی می‌شود، بنابراین این قبیل انتقادات آنها مسخره است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: از آن باورناپذیرتر، برخی رسانه‌های غرب‌زده داخلی هستند که می‌بینند زانوی تحریم آمریکا بر گردن ماست، ولی سعی می‌کنند از روسیه لولو بسازند و این وطن‌فروشی به معنی واقعی کلمه است.

سجادی گفت:‌ بعد از هشت سال، اولین بار یک دیپلماسی متوازن دنبال می‌شود و تازه در حال اجرای راهبرد «نه شرقی نه غربی» هستیم و به کسی هم اجازه دخالت داده نمی‌شود. در واقع، ایران همزمان که با غربی‌ها تعاملات منطقی و سیاسی را در قالب مذاکرات لغو تحریم‌ها و غیر آن دنبال می‌کند، با روس‌ها هم تعامل منطقی دارد تا از فرصت‌ها و منافع این تعامل بهره‌برداری کند. 

* اجرای «کریدور شمال به جنوب» و «پروژه‌های نفت و گاز»؛ دو اولویت فوری پیش روی دولت 

سفیر اسبق کشورمان در روسیه همچنین در خصوص اولویت‌ها و فوریت‌هایی که بعد از این در جهت اجرای اهداف این سفر باید دنبال شود، گفت: به نظر من مهمترین مسئله،‌ پیگیری اجرای کریدور جنوب به شمال و شمال به جنوب است که این پروژه ارزش اقتصادی بسیار بالایی برای ما دارد و برای روس‌ها نیز ارزش امنیتی دارد و سالیان سال منافع دو کشور را به هم پیوند می‌زند.

سجادی تأکید کرد: تحقق اجرای پروژه کریدور شمال به جنوب، برای روس‌ها شاخصی خواهد بود که ببینند ایران چقدر در اجرای توافقات صورت گرفته جدی است؛ چرا که از سال ۲۰۰۱ به بعد اجرای این کریدور مطرح بوده اما متأسفانه همین جریان غربگرای داخلی جلوی اجرای آن را گرفته‌اند.

وی افزود: اجرای این کریدور هم به نفع روس‌هاست که دست آنها را از زیر ساطور غربی‌ها خارج می‌کند و هم به نفع ماست که روند توسعه تجارت را در کشورمان متحول می‌کند.

سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در روسیه همچنین به اولویت دوم برای توافقات صورت گرفته در سفر رئیس جمهور به روسیه اشاره کرد و اظهار داشت: اولویت دیگر، شامل حوزه نفت و گاز است؛ چرا که همه تلاش آمریکا و غرب نابود کردن صنایع نفت و گاز ایران است، بنابراین بهره‌گیری از توان فنی و مهندسی روس‌ها برای توسعه صنایع زیرساختی نفت و گاز و توسعه صادرات اهمیت اساسی دارد.

وی تصریح کرد: البته همزمان با این دو اولویت، سایر توافقات صورت گرفته در این سفر نیز باید به صورت جدی و زمان‌بندی شده دنبال و محقق شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • عباد AE ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  16 19
  بابا دست بر دارید ازاین بازیها ... در این شش ماه چقدر معیشت که می گفتین درست شده
  • بابک IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   6 14
   برای درست شدن وضعیت معیشت، اول باید شر شما و امثال شما رو از سر این ملت کم کنیم.
  • IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   4 5
   تو دست بردار هشت سال تخریب یا شش ماه درست نمیشه
  • DE ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   5 6
   بابا دست بر دارید ازاین بازیها ... ۱۶:۲۷ در این شش ماه چقدر معیشت که می گفتین درست شده.// درست میگه بابا چرا این همه غربگداهایی که هنوز در ادارات و پست ها و مدیریتها هستند را بیرون نمی اندازید. اینها فقط برای جمع کردن اموال مفت زنبیل دارند بیل زن نیستند. تا این فسیل های موروثیِ مانمیتوانیمِ آبگوشت بز باشیانی سر کار هستند اوضاع درست نمیشود.
  • علـی IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   0 3
   در شش ماه معیشت درست نشد، اما لال‌ها که شفا گرفتن!. توی هشـــت سال کجا تشریف داشتید؟!!!!!!!!!!
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  2 3
  اکثرا کشورها استقبال رئیس جمهور از مقامات مهمان در فرودگاه را حذف کردن و به محل ریاست جمهوری و یا کاخ بردن ، در ایران اینجوریه این حاشیه سازی و تخریب آقای رئیسی که از ریاست جمهوری ایشون شروع شده.. ما از آقای ریسی انتظار داریم با قاطعیت فعالیت کن تا دهن منتقدین خود را خرد کن ، بعضی مواقع جواب مخالفین باید داد یه استادی عزیزی داشتم همیش میگفت جواب های هویه
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  5 4
  بگذارید این زالوها در هم بلولند حرف مزخرف این غرب گدایان اهمیتی ندارد.
 • DE ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  2 0
  در وضعیت ضعف و نیاز طرف مقابل ، انتظار دیگری داشتید ؟؟
 • بهادری IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  1 1
  با سلام سئوال دیگری که مطرح میباشد اینست که چرا هیچ سند و توافق نامه ای امضای نشد
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  0 1
  چین و روسیه و هند و کره شمالی و 00000. اگر چه ضد امریکا و سلطه استکبار هستند. لذا در این مورد با جمهوری اسلامی می توانند اتحاد استراتژیک داشته باشند. اما در دنیا فقط جمهوری اسلامی و پاکستان و افغان است که اصرار دارد. فقط تفکر اسلامی درست است و دنیا باید طبق ائین اسلام زندگی نماید. لذا حتی برای متحدان استراتژیک نیز این تفکر قابل قبول نیست. انسان ها ازاد هستند. روش زندگی خود را خود انتخاب نمایند. لذا پوتین هم تمایل به استقبال از تفکر ضد خود را ندارد.
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  2 0
  عذر بدتر ازگناه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس