ارتفاع موج خلیج فارس در سواحل استان بوشهر به بیش از ۳ متر افزایش یافت

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر خلیج‌ فارس و سواحل استان بوشهر را کاملاً مواج و متلاطم دانست و گفت: ارتفاع موج دریا خلیج فارس در سواحل استان بوشهر به بیش از ۳ متر افزایش یافت.

به گزارش مشرق، فرج‌الله شکوهی‌پور، پهنه بارش باران در سال زراعی جاری تاکنون را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۱۶۶.۸ میلیمتر بارش باران در استان بوشهر ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۱۲۹.۳ میلیمتر بوده ۳۷.۵ درصد افزایش داشته است.

وی وضعیت جوی استان را برشمرد و افزود بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد امروز و فردا به سبب وزش باد شمال غربی خلیج‌فارس سواحل استان بوشهر مواج و متلاطم خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر بیان کرد: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد به سبب وزش باد شدید تا بسیار شدید غالباً شمال غربی خلیج فارس و سواحل و فراساحل استان بوشهر کاملاً مواج و طوفانی است.

وی جهت وزش باد را شمال غربی تا شمال شرقی با سرعت ۱۸ تا ۴۸ کیلومتر در ساعت، امروز در ساعاتی بر روی دریا بیش از ۶۰ کیلومتر در ساعت دانست و گفت: ارتفاع موج دریا در سواحل خلیج‌فارس استان بوشهر ۱۲۰ تا ۲۷۰ سانتیمتر و در ساعاتی بیش از ۳ متر می‌رسد.

شکوهی‌پور  اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود تا اواخر امروز در ساعاتی سرعت وزش باد روی خلیج فارس به خصوص مناطق مرکزی خلیج فارس سواحل و فراساحل مرکزی و جنوبی استان بوشهر به بیش از ۷۰ کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج دریا در سواحل استان بوشهر به بیش از ۳ متر افزایش یابد.

وی با تأکید بر پر پرهیز از دریاروی به ویژه قایق‌های صیادی و تفریحی تصریح کرد: اختلال در ترددها و فعالیت‌های دریایی خلیج فارس، خسارت به تأسیسات و سازه‌های دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن شناورها به ویژه قایق‌ها از مخاطرات این وضعیت است.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر افزود توصیه می‌شود تردد دریایی با شناور سبک و نیمه سنگین لغو و محدودیت در تردد شناورها و فعالیت‌های دریایی و ساحلی اعمال شود.

شکوهی‌پور از کاهش دما در استان و افزایش برودت هوا خبر داد و بیان کرد: با ورود توده هوای سرد و کاهش شدید دمای هوا، زمینه سرمازدگی و احتمال یخ‌زدگی در محصولات کشاورزی وجود دارد.

وی اضافه کرد: بررسی و تحلیل نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد روند کاهش دما شدت بیشتری می‌گیرد و پیش‌بینی می‌شود تا اوایل روز یکشنبه ضمن وزش باد سرد نسبتاً شدید در برخی ساعات، دمای هوا در برخی نقاط نیمه شرقی استان و نقاط غیرساحلی به شدت کاهش و به آستانه صفر درجه سلسیوس برسد.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر نوع مخاطره این وضعیت را سرمازدگی و یخ زدگی در محصولات و مزارع و باغات کشاورزی دانست و گفت: باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرمازدگی و یخ‌زدگی محصولات کشاورزی اندیشیده شود و دما، رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها کنترل شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس