ایران و روسیه

مسکو و تهران مشغول آزمودن سیاست خارجی دولت بایدن هستند. خروج خفت‌بار آمریکا از افغانستان موجب ناامنی متحدانش و فرصت‌طلبی دشمنانش از جمله روسیه و ایران شد.

سرویس جنگ نرم مشرق - جوزف لیبرمن نامزد معاون رئیس‌جمهور دموکرات‌ها در سال ۲۰۰۰ و عضو مجلس سنای آمریکا از ایالت کنکتیکت بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۳ و رئیس کنونی سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» طی یادداشتی در نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال نوشت: بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی آمریکا در سال ۲۰۲۲ نه از سمت کووید-۱۹ یا تورم، بلکه از طرف روسیه و ایران خواهد بود. نحوه مواجهه دولت بایدن با این دو دولت شاید مشخص سازد که آمریکا طی سالیان سال تا چه حد امن خواهد بود.


مخاطبان گرامی، آنچه در ادامه می‌خوانید صرفاً ترجمه گزیده گزارش‌ها و مقالات مذکور است و محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش صرفاً جهت تحلیل و بررسی رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر شده است و هرگونه ادعا و القائات احتمالی این مقالات هرگز مورد تأیید مشرق نیست.


 روسیه و ایران بزرگ‌ترین چالش‌های آمریکا خواهند بود / مسکو و تهران در حال آزمودن بایدن هستند

دیدار ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با رهبر انقلاب در تهران، ۱ نوامبر ۲۰۱۷

مسکو و تهران در حال آزمودن سیاست خارجی دولت بایدن

مسکو و تهران مشغول آزمودن سیاست خارجی دولت بایدن هستند، سیاستی که طی یک سال اول بیشتر اصولی بوده تا مبتنی بر زور بازو. خروج خفت‌بار آمریکا از افغانستان موجب ناامنی متحدانش و فرصت‌طلبی دشمنانش از جمله روسیه و ایران شد.

لیبرمن با سیاه‌نمایی و وارونه نمایی حقایق مدعی شد: روسیه نیروهایش را در مرز اوکراین جمع کرده و آماده حمله به آن کشور است. ایران به افزایش غنی‌سازی اورانیوم ادامه داده و به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است. این کشور ظرفیت موشک‌های بالستیک دوربردش را افزایش داده تا بتواند به دشمنانش در جهان عرب و اسرائیل و همچنین نیروها و پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه حمله کند. دولت‌های ولادیمیر پوتین و [آیت‌الله] علی خامنه‌ای ارزش‌هایی که در کانون سیاست خارجی آمریکا قرار دارند را نقض می‌کنند.

 روسیه و ایران بزرگ‌ترین چالش‌های آمریکا خواهند بود / مسکو و تهران در حال آزمودن بایدن هستند

پیامدهای مهم نحوه مذاکرات آمریکا با روسیه و ایران

آمریکا ماه جاری به ترتیب با روسیه و ایران در ژنو و وین در خصوص این چالش‌ها به گفتگو می‌نشیند. پیام‌هایی که آمریکا ــ در جریان این گفتگوها از طریق اقدامات خود یا ترک فعل ــ ارسال می‌کند، پیامدهای عظیمی در خصوص امنیت، رونق، و آزادی آمریکا، اروپا، و خاورمیانه به همراه خواهند داشت.

روسیه و ایران درخواست‌های زیاده‌خواهانه‌ای را مطرح کرده‌اند. روسیه اصرار دارد که اوکراین هیچگاه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پذیرفته نشود و ناتو هیچگاه نیروها یا تجهیزاتش را در هیچکدام از کشورهای سابق بلوک شوروی مستقر نسازد، حتی با آنکه برخی از این کشورها اکنون عضو ناتو هستند.

رئیس این اندیشکده ضدایرانی با اتهام‌زنی به ایران افزود: ایران خواستار آن شده که همه تحریم‌های اقتصادی اعم از تحریم‌های وضع‌شده در رابطه با برنامه هسته‌ای، نقض حقوق بشر، یا حمایت از تروریسم برداشته شوند، حتی با اینکه تهران کاری صورت نداده که سزاوار چنین چیزی باشد.

 روسیه و ایران بزرگ‌ترین چالش‌های آمریکا خواهند بود / مسکو و تهران در حال آزمودن بایدن هستند

آمریکا باید بر سر میز مذاکره با روسیه و ایران واقع‌بینانه عمل کند

وال‌استریت ژورنال در ادامه این یادداشت آورده است: آمریکا و متحدانش باید این دیدگاه‌های واقع‌بینانه در رابطه با روسیه و ایران را بر سر میز مذاکره مطرح کنند تا مبادا دچار ارعاب شویم و صرفاً در راستای دستیابی به توافق امتیازات خطرناکی واگذار کنیم.

لیبرمن با تلاش برای سرپوش گذاشتن بر نیاز دولت آمریکا به یک دستاورد ملموس سیاست خارجی و تلاش دولت این کشور برای دستیابی به توافق با ایران مدعی شد: آمریکا چه رویکردی باید در قبال این گفتگوها اتخاذ کند؟ در وهله اول، آمریکا باید بداند که روسیه و ایران بیش از ما نیازمند توافق هستند. ما باید با اعتماد به نفس کامل در گفتگوها شرکت کنیم. ثانیاً، آنها نباید مطالباتی از ما داشته باشند. ما باید از آنها مطالباتی داشته باشیم، چرا که آنها هستند که مرتکب خطا شده‌اند و اقتصاد و نیروهای مسلح ما از اقتصاد و نیروهای مسلح آنها قوی‌ترند.

 روسیه و ایران بزرگ‌ترین چالش‌های آمریکا خواهند بود / مسکو و تهران در حال آزمودن بایدن هستند

تهدید مسکو و تهران به افزایش و گسترش تحریم‌ها

رئیس اندیشکده اتحاد علیه ایران هسته‌ای در ادامه گزافه‌گویی‌های خود نوشت: ما باید در بدو امر از روسیه بخواهیم تا نیروهایش را از مرز اوکراین دور کند و ایران برنامه توسعه هسته‌ای خود را متوقف سازد و با بازرسی‌های بین‌المللی موافقت کند. در غیر این صورت، خبری از رفع تحریم‌های اقتصادی نخواهد بود و همانگونه که رئیس‌جمهور بایدن تهدید کرد، تحریم‌ها افزایش و گسترش خواهند یافت.

سوماً، ما باید به روسیه و ایران نشان دهیم که در حرف خود جدی هستیم و در این خصوص باید سلاح‌های تدافعی و تهاجمی در اختیار اوکراین و متحدانمان در خاورمیانه قرار دهیم تا از خودشان محافظت و دفاع کنند.

چهارماً، ما باید نزد روس‌ها و ایرانی‌ها این نکته را روشن سازیم که اگر مرتکب اشتباه فاحشی شوند و دست به اقدامات تهاجمی بیشتر ضد آمریکا، اوکراین، اعراب، یا اسرائیل بزنند، ما پاسخ خواهیم داد و دارایی‌های نظامی از جمله قدرت اطلاعاتی و هوایی را در حمایت از دوستانمان مستقر خواهیم کرد.

 روسیه و ایران بزرگ‌ترین چالش‌های آمریکا خواهند بود / مسکو و تهران در حال آزمودن بایدن هستند

اگر خواهان صلح هستید، آماده جنگ شوید!

جو لیبرمن در پایان یادداشت خود تأکید کرد: چنین اقدامات قاطع و روشنی از طرف سران دیپلماتیک و نظامی اصول‌مند آمریکا می‌تواند از شکست‌های نسلی در اروپا و خاورمیانه ممانعت به عمل بیاورد و اعتبار بین‌المللی و اعتمادپذیری آمریکا را احیا کند. این امر به نوبه خود موجب گسترش امنیت و شکوفایی در داخل آمریکا و نزد متحدان در سرتاسر دنیا خواهد شد.

یکی از سرداران بزرگ روم در گذشته‌های دور گفته است: «اگر خواهان صلح هستید، آماده جنگ شوید.» این اندرز خردمندانه‌ای است که باید در سال ۲۰۲۲ در ارتباط با روسیه و ایران سرلوحه کار خود قرار داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  14 1
  قابل توجه تیم مذاکره ما .وروسیه وچین.نمیدانم چرا روسیه و ایران بیمن کمک لازم را نمیکنن.وچینو روسیه چرا ازهسته ای کامل شدن ایران حمایت مجدانه ندارند و چراکشورهای ضداستعماری امریکاا ناتوی شرقی درست نمیکنند
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۰
   0 0
   بار دیگر به هیچ وجه نباید زیر بار پروتکل الحاقی برویم حتی اگر تحریمها را برندارند.با خنثی سازی تحریم دلیلی ندارد زیر بار خفت بار پروتکل الحاقی برویم.برای غربیهای زیاده خواه همان پادمان کافیست. در ضمن پذیرش پروتکل الحاقی برای پرستیژ ابرقدرتی مان و هم برای جان دانشمندان نمان خطر ناک است.
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  16 1
  لیبرمن: آنها نباید مطالباتی از ما داشته باشند. ما باید از آنها مطالباتی داشته باشیم، چرا که آنها هستند که مرتکب خطا شده‌اند./// آمریکایی پدرسگ ایران به عراق و افغانستان و سوریه و لیبی و یمن حمله و این 5 کشور اسلامی را ویران کرد و خون میلیونها مسلمان را ریخت یا رژیم کثافت صهیونی آمریکا ؟ روزی از سوراخ هایتان بیرونتان می کشیم و محاکمه تان می کنیم. رژیم کثافت آمریکا باید حساب پس بده.
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  14 0
  لیبرمن یک یهودی تمام عیار هست. اول برای منحرف کردن افکار مردم امریکا از تقابل بین دمکرات ها م جمهوری خواهان موضع دیگری را مهم تر جلوه میدهد تا فرافکنی کرده باشد. دوم درپی احیای سیاست بازی های نخ نما شده گذشته امریکاست. فعلا سیاه نمایی ایران و روسیه ضمن ماهرویی اسراییل است. همه چیز اشکار است اما بد جنسی های او و امثال خود را میخواهد دوباره پنهان کرده و مردم امریکا را فریب دهد. او میداند که امریکایی ها را چطور باد کند و از موقیعیت سود ببرد.
 • mojtaba SE ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  6 6
  ما مشکلمان امروز نداشتن بمب اتم نیست(که حفمان است).بلکه اراده سیاسی افندی است..بلکه نزدن و زیر سلطه در آوردن همسایگانمان است که همگی نیروهای نیابتی امریکا هستند از سر گلهاش عربستان و امارات که کار نیم ساعت برای ما است که پایگاههای نفتیشون (در اصل امریکا)رو نابود کنیم که 20 سال بپیچن بخودشان و راحت برن زیر تسلط ما.. پاینده ابر قدرت اتمی ایران پاینده رهبر عزیزم
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  14 8
  انشااالله بزودی به گفته امام خمینی کبیر امریکا را زیر پایمان له خواهیم کرد . این وعده آن عبد صالح خئاست و محقق خواهدشد
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  8 0
  با سلام « اذهب الی فرعون انه طغی و قولوا له قولا لینا ». مقاله فوق ذات تفکر حاکمان در دنیای غرب را بیان و توصیف می کند. نویسنده مقاله در پایان به جمله ای از رومیان اشاره می کند و صلح را در سایه زور و شمشیر می داند. این اشاره نشان می دهد که مرجع فکری و تأملات فلسفی و اخلاقی غربی ها تمدن های رومی و یونانی است. پس، زور و خشونت و بره داری از ارکان حکومتی داری این تمدن هیولایی است‌‌. مقابله با این توحش نویافته کاری بزرگ و سرنوشت ساز است. اعتماد غرب بر خشونت و تجویز جنگ و کشتار توده های مردم است‌. غرور و خودستایی این هیولا حجاب اکبری است که فقط با « لظی » کنار گذاشته می شود.
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  14 0
  همکاری ایران با روسیه در تمام زمینه ها برای اولین علیرغم دشمنی و سیاست ورزی و تبلیغاتی که با تاسف علیرغم روشنی درون کشور را نیز تحت تاثیر خود قرار داده بود موجب وهم بیخود و بی رغبتی برای این ضرورت ملی که تنها منافع اقتصادی آن کثیر است و آینده خود شهادت میدهد . دشمن را نگران ساخته . است . آن پروفسور محترم مسیحی ارتدکسی روسی که نامشان الان از ذهنم پرید و میهمان افق نو نو آقای طالب زاده و همچنین زائر اربعین امام حسین بود و از نزدیکی نکته نظرات شیعه با مسیحیان ارتدکسی سخن میراند . خوب بود دوستان نگران و مدعی با ایشان دیدار میداشتند . تا متوجه اهمیت ارتباط بیشتر بین دو سوی خزر میشدند . فکر کنم هنوز هم اگر کسانی باشند که بواقع راغب نظریات ایشان باشند تا به اهمیت استراتژیک چند جانبه این ارتباط شکل گرفته واقف شوند . حتما امکان پذیر باشد . این یکی از روابط سالم جمهوری اسلامی ایران بر اساس احترام متقابل ضمن حفظ استقلال با کشورهای جهان میباشد .
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  10 0
  شک نکنیم که اگر آمریکا و متحدانش چند روز از نعمت دریافت نفت و گاز از منطقه خاورمیانه و از سمت روسیه - محروم شوند بلافاصله به شکلی التماس گونه به پای ایران و روسیه میافتند و طلب بخشایش خواهند کرد. این آقای لیبرمن واقعا که خالیبند تشریف دارند. به امید روزی که ایران و روسیه و چین با استفاده از اهرم های امنیتی و مالی خودشان و با همکاری کلیه کشورهای نفتخیز منطقه و بخصوص ونزوئلا - با تشکیل یک سازمان OPEC جدید و کارآمد حساب دلار آمریکا را کف دستش بگذارند و آن را به زباله دان تاریخ بفرستند تا از آن به بعد واشنگتن دیگر نتواند خالی ببندد و دیگران را اذیت کند.
 • میرک IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  8 0
  امریکا بطرف ایران روسیه چپ نگاه کنه هرچقدرنیروکه درمنطقه داردبایدبه تعدادش تابوت فراهم کند.
 • مجتبی از زنجان IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  9 5
  ایران باید بمب اتم داشته باشددددد
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۰
   0 1
   و بعد؟!
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  0 0
  در سایه قدرت ملت و عدالت اجتماعی و آزادی سیاسی و اجتماعی مشروع و رفاه اجتماعی و رونق اقتصادی است که نظام یک کشور دوام پیدا می کند .برای سربلندی جمهوری اسلامی همدل و هم داستان شویم. نفاق و دودستگی دشمن ملت است
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  1 0
  غربی ها چنانچه درست بقول ما مثل آدم رفتار کنند . میتوانند با ایران نیز تفاهم نامه فی مابین که با عزت مصلحت و حکمت ما همراه باشه به امضا برسانند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس