کد خبر 1327813
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۲
چامسکی: کودتای نرم در آمریکا در جریان است

نظریه پرداز آمریکایی با بیان اینکه رئیس جمهور سابق آمریکا هنوز هم پایگاهی از هواداران خشمگین دارد، هشدار داد که چنین شرایطی باعث شده تا در ایالات متحده کودتایی نرم در جریان باشد.

به گزارش مشرق، «نوام چامسکی» فیلسوف و نظریه پرداز آمریکایی با بیان اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا هنوز هم پایگاهی از هواداران خشمگین دارد، هشدار داد که چنین شرایطی باعث شده تا در ایالات متحده کودتایی نرم در جریان باشد.

این مورخ و منتقد سیاسی اجتماعی، در مصاحبه با روزنامه ال پائیس اسپانیا، درباره خطر کودتای نرم در آمریکا پس از حمله جنجالی هواداران ترامپ به کنگره این کشور در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی(۱۷ دی ۹۹)، هشدار داد.

چامسکی در پاسخ به سوالی درباره پیامدهای این رویداد خشونت آمیز خاطرنشان کرد این اقدام که درواقع تلاشی برای سرنگونی یک دولت منتخب بود، در اقدامی صریح و آشکار از سوی ترامپ انجام شد؛ با این عنوان که «در انتخابات تقلب و سرقت آرا صورت گرفته، پس پیش به سوی کنگره!»

به گفته چامسکی، تلاش برای سرنگونی یک دولت منتخب، در واقع یک کودتاست و آن حمله خشونت بار، کودتا محسوب می شد. اگرچه آن زمان، مخالفت برخی جمهوریخواهان با حضور یافتن در آن اقدام از به نتیجه رسیدن آن جلوگیری کرد، با این وجود هدف آنها، با کودتای نرم که هر روز در برابر چشمان ما در حال جریان است دنبال می شود.

به تاکید این زبان شناس و استاد دانشگاه آمریکایی، جمهوریخواهان این بار با دقت تمام برنامه ریزی می کنند تا بار دیگر این اقدام به موفقیت به انجام برسد و اطمینان دارند که رای دهندگان قدرت لغو نتیجه انتخابات را دارند و در همین راستا، در حال تدارک ده ها قانون هستند تا از رای دادن افراد «مجهول الهویه»، اقلیت و فقیر جلوگیری کنند.

چامسکی با هشدار درباره اینکه حزب جمهوریخواه دیگر یک نهاد سیاسی نیست، بلکه قدرت نوفاشیست است، تصریح کرد: اگرچه آمریکا از نظر تکنولوژی و فرهنگی جامعه ای پیشرفته است، اما در سایر زمینه ها همچنان عقب مانده است.

درباره احتمال اینکه تاجر جمهوریخواه موفق به پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴ شود، چامسکی گفت: کاملا ممکن است. زیرا او پایگاهی از هواداران خشمگین را دارد. او رهبران حزب جمهوریخواه را وحشت زده کرده است و همه از دستوراتش اطاعت می کنند. اگر آنها موفق به تحقق این کودتای نرم در جریان شوند و کنترل و اصلاح نظام انتخاباتی آمریکا را به دست گیرند، می توانند در انتخابات آتی برنده شوند.

نوام چامسکی توضیح داد که ترامپ یک عوام فریب حرفه ای است و به خوبی می داند چطور سموم که در زیر سطح جامعه آمریکا قرار دارد را بیرون کشیده و به صحنه آورد. در حال حاضر گروهی هستند که او را مانند «بنیتو موسولینی» به عنوان نماینده منتخب خدا ستایش می کنند و آنها جزو همان افرادی هستند که به کاپیتول ساختمان کنگره آمریکا حمله کردند. بنابراین دموکراسی آمریکایی به شدت تحت خطری جدی قرار گرفته است.

استاد زبان شناسی دانشگاه پنسیلوانیا درخصوص ریاست جمهوری «جو بایدن» دموکرات نیز با صراحت اعلام کرد که انتظار زیادی از او نمی رود، اما نتایج برخی برنامه های ملی او مثبت بوده است. با این وجود، اجرای این برنامه ها که عمدتا توسط «برنی سندرز» رهبر مترقی ترین جناح حزب دموکراتها  طراحی شده، از سوی اپوزیسیون معلق شده و تقریبا هیچ دستاوردی نداشته است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس