ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

یکی از نکات مشاهده شده در رزمایش پیامبر اعظم۱۷، استفاده از تجهیزات جدید نیروی درییایی بود که از جمله آنها می توان به قایق انتحاری، موشک تاکتیکی فتح، اژدرها و شناورهای تندروی جدید موشک انداز اشاره کرد.

به گزارش مشرق، هفدهمین رزمایش پیامبر اعظم (ص) که از ۲۹ آذر و به مدت ۵ روز و با تمرکز در نواحی جنوب کشور آغاز شد سه نیروی دریایی، زمینی و هوافضای سپاه را به صورت ترکیبی به کار گرفت تا تمرین همه جانبه ای برای عملیات های دفاعی و هجومی صورت پذیرد.

بخش موشکی و پهپادی مرتبط با نیروی هوافضا در گزارش قبلی مورد بررسی قرار گرفت اما سه وظیفه دیگر نیز در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ بر عهده این نیرو بود. یکی انتقال سریع نیروهای یگان ویژه صابرین با هواپیماهای ترابری سنگین از تهران به منطقه رزمایش بود. این نیروها به همراه تجهیزات رزمی و وسایل نقلیه و خودروهای مسلح توسط هواپیماهای ایلیوشین ۷۶ جابجا شدند. امرپ طوفان، خودروی تاکتیکی ارس مسلح به توپ ۲۰ میلیمتری سه لوله گتلینگ و انواع موتورهای چهار چرخ مسلح به موشک ضد زره از جمله این تجهیزات بودند.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

انتقال هوایی نیروهای صابرین به همراه تجهیزات و ادوات

وظیفه دیگر نیروی هوافضا در رزمایش، ایجاد پوشش پدافند هوایی تحت نظر شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور با سامانه مشهور سوم خرداد بود. این سامانه با برد بیش از ۱۰۰ کیلومتر و توانایی درگیری همزمان با چهار هدف از رادار آرایه فازی استفاده کرده و یک یا دو شلیک در این رزمایش به انجام رساند.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

مأموریت دیگری که توسط هواپیماهای تهاجمی سوخو ۲۲ نیروی هوافضا صورت پذیرفت، اقدام به بمباران دورایستا توسط بمب های هدایت شونده یاسین بود. این بمب در حدود سه سال پیش به نیروی هوافضای سپاه تحویل داده شده و در این رزمایش چند فروند از آن توسط سوخو ۲۲ ها پرتاب شد از جمله رها کردن همزمان دو بمب توسط یک هواپیما در ین رزمایش تمرین شد. این بمب ها به واسطه برد نزدیک به ۱۰۰ کیلومتری خود هواپیما را از نزدیک شدن به حلقه پدافند میانبرد دشمن بی نیاز می کنند. ضمن اینکه امکان حمله به اهدافی با فاصله از هم نیز توسط این بمبها در یک پرواز وجود دارد.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

پرتاب بمبهای یاسین از سوخو ۲۲

تازهای نیروی دریایی سپاه در بوته آزمایش

یکی از نکات مشاهده شده در این رزمایش، حضور تجهیزات جدیداً افزوده شده به ساختار نیروی دریایی سپاه (ندسا) است. قایق های تندرو حامل موشک کروز که به سرعت ۷۵ و ۹۵ نات (۱۳۹ و ۱۷۶ کیلومتر بر ساعت) که حامل موشک کروز با برد ۱۵۰ کیلومتر هستند، موشک های تاکتیکی فتح با برد ۱۲۰ کیلومتر و پرتاب شونده از کنیستر، شلیک راکتهای هدایت شونده فجر ۵، به کارگیری قایق های تندرو حامل اژدر ۳۲۴ میلیمتری و استفاده از انواع سامانه های شنود و جنگ الکترونیک از جمله تجهیزات مرتبط با نیروی دریایی سپاه بود.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

شلیک اژدر ۳۲۴ میلیمتری از قایق تندرو

قایق تندرو از نوع ریب ۳۳ (رده عاشورا) در جریان تحویل ۱۱۰ شناور تندرو به ندسا کمتر از ده روز قبل از شروع رزمایش برای اولین بار مشاهده شد. این قایق به دو اژدر مجهز شده است که شلیک آن در این رزمایش به نمایش گذاشته شد. این قایقها ضمن برخورداری از سرعت بالای ۵۰ گره دریایی و قدرت مانور بالا، ابعاد کوچکی هم دارند و در صورت تجهیز یگان دریایی حزب الله به آن، امکان درگیری مؤثری با نیروی دریایی رژیم صهیونیستی فراهم خواهد شد. عملیات انتقال سریع نیروهای عملیات ویژه برای نفوذ به ساحل دشمن هم توسط قایق های تندرو در این رزمایش تمرین شد.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

انتقال سریع نیروهای ویژه با قایق تندرو

موشک های بالستیک برد کوتاه فتح و برخی دیگر از موشکهای بالستیک تاکتیکی ایرانی به سرجنگی های متنوع همچون ترکشی و نفوذگر مجهز شده اند. موشکهای تاکتیکی جدید ساخت وزارت دفاع از جمله موشک فتح، در ساختار نیروی دریایی و زمینی سپاه نقش مهمی در افزایش قدرت دفاعی و تهاجمی دارند زیرا از یک سو دارای دقت نقطه زنی بوده و از سوی دیگر به صورت ۲ تا ۶ تیر روی یک خودرو سوار شده و به واسطه حمل و پرتاب از محفظه یا کنیستر بقاپذیری مناسبی هم دارند. این موشکها به صورت دفن شده در زمین هم در رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۷ مورد استفاده قرار گرفتند. راکتهای تاکتیکی فجر ۳ هم در این رزمایش علیه اهداف دریایی شلیک شدند.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

موشک بالستیک برد کوتاه پرتاب شونده از محفظه

استفاده از قایق انتحاری علیه هدف دریایی در رزمایش

تمرین حمله همزمان با چند موشک کروز به یک هدف شناور که برای غلبه بر پدافند نقطه ای آن بسیار مؤثر است، شلیک موشک های کروز برد کوتاه تا بلند از شناور موشک انداز رده قدر (تندر) و قایق های تندرو و نیز از ساحل از روی پرتابگرهای ساکن و نیز پرتابگر متحرک و تمرین انهدام شناور دشمن با مین دریایی از دیگر جنبه های رزمایش مرتبط با نیروی دریایی سپاه بود.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

شلیک موشکهای کروز برد کوتاه و بلند از شناورهای مختلف ندسا

شلیک موشک کروز نصر و نصیر از روی پرتابگر خودرویی متحرک از قابلیت های پرتابگرهای جدید چهار تایی آنها است که در سال گذشته به آن اشاره شد اما در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ نمایش داده شد. ندسا اخیراً به موشک کروز جدیدی با برد ۱۵۰ کیلومتر مجهز شده که روی قایق های تندرو نصب می شود.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

شلیک موشک کروز نصر از پرتابگر در حال حرکت

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

شلیک همزمان موشکهای کروز از قایقهای تندرو

پهپادهای انتحاری ابابیل ۲ و پهپاد شناسایی-رزمی مهاجر ۶ هم در این رزمایش در کنار سایر پهپادها به کارگرفته شدند. ابابیل ۲ با نمایش دقت بالا در انهدام هدف توانمندی ارزشمندی به ندسا افزوده است. مهاجر ۶ هم علاوه بر بمب های قائم که کم کم در حال کسب شهرت بالایی هستند، از موشک الماس هم برای انهدام هدف استفاده کرد.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

پهپاد مهاجر ۶ و درگیری همزمان با دو هدف

الماس موشکی ضد زره با برد ۸ کیلومتر و قابلیت شلیک کن-فراموش کن و حمله از بالا (Top Attack) است. مهاجر ۶ های ندسا در این رزمایش اقدام به درگیری همزمان با دو هدف دریایی کوچک کردند که بمب های قائم استفاده شده با دقت بالا به این هدفها اصابت نمود.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

موشک الماس نصب شده زیر بال پهپاد مهاجر ۶

نیروی زمینی سپاه؛ تمرین در دفاع و حمله

نیروی زمینی سپاه (نزسا) عمدتاً با محوریت نیروهای تخصصی خود در این رزمایش حاضر بود. عملیات انتقال نیروهای تکاوری یگان صابرین به تعداد زیاد از نواحی مختلف از جمله تهران با بالگرد به منطقه رزمایش در این رزمایش تمرین شد.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

عملیات هلی برن نیروهای ویژه از استان فارس به منطقه رزمایش

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

این نیروها در مأموریت های نیازمند تحرک بالا از موتورهای چهار چرخ و شش چرخ مسلح به موشک های ضد زره و تیربار سنگین استفاده کرده و در مأموریت های گشتی از خودروهای محافظت شده امرپ استفاده می کنند. به کارگیری تجهیزات تحویلی جدید که در مورد نیروی دریایی سپاه دیده شد برای نیروی زمینی هم در این رزمایش تکرار شد و خودروهای تاکتیکی مسلح به انواع تیربار گتلینگ کالیبر ۱۲.۷ میلیمتر و نیز توپ گتلینگ سه لوله ۲۰ میلیمتری نصب شده روی خودروی تاکتیکی ارس ۲ در این رزمایش به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

نیروهای ویژه نیروی زمینی سپاه با ادوات و تجهیزات جدید

یگان زرهی نیروی زمینی سپاه هم با نفربرهای BMP-۲ و تانکهای خود حاضر شد. نفربرها عملیات هجوم به ساحل دشمن را با پیاده شدن از شناور در نزدیکی ساحل در سالهای اخیر تمرین کرده اند اما این بار در دفاع از ساحل در برابر برنامه نفوذ گسترده نیروهای دشمن نیز حاضر شدند. کار نظارت بر عملکرد یگانهای خودی و دشمن توسط انواع سامانه های مراقبتی برد بلند با قابلیت دید در شب در این رزمایش صورت پذیرفت.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

دوربین نظارتی برد بلند در سمت چپ تصویر دیده می شود

یکی از نکات بارز در مورد یگان زرهی نیروی زمینی سپاه اعلام ارتقاء سامانه کنترل آتش تانک های تی-۷۲ به رده سامانه مورد استفاده در تانک تی-۹۰ است. با توجه به مشخصات قدرت آتش تانک تی-۹۰ به کمک این سامانه جدید تانکهای تی-۷۲ امکان شلیک بسیار دقیق تر خصوصاً علیه اهداف متحرک را داشته و نیز در شب می توانند در برد ۳ تا ۴ کیلومتری شلیک کنند. این ارتقاء بر روی همین تانکهای موجود در حال اجرا است.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

تمرین یگانهای زرهی نزسا

نکته مهم دیگر عملیاتی شدن تانک کرار در نزسا است. این تانک به عنوان جامع ترین پروژه زرهی کشور در فاز اول به ارتقاء تانک های تی-۷۲ موجود در زمینه حفاظت و زره، دقت تسلیحات و قدرت موتور پرداخته و در آینده قرار است تعدادی تانک نوساز هم در استاندارد کرار ساخته شود. کرار برای اولین بار در اسفند ۱۳۹۵ رونمایی شد و در طی این سالها اخبار پراکنده ای از مراحل آزمایش و تکمیل آن منتشر شده است. تانک کرار مشاهده شده در رزمایش علاوه بر داشتن محل نصب سامانه دفاع فعال (احتمالاً دفاع فعال نرم یعنی استفاده از اخلالگرها) به پوشش های چند طیفی کاهنده بازتابهای راداری و تابش و بازتابش های حرارتی هم مجهز شده بود.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

تانک کرار در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷

از دیگر رخدادهای مهم مرتبط با نزسا، به کارگیری پهپاد انتحاری نقطه زن بال دلتا بود که در رسانه های دنیا به شاهد ۱۳۶ معروف است. این پهپاد در رزمایش های سال گذشته هم دقت حیرت آور خود را به نمایش گذاشته بود. البته سایر انواع پهپادهای نیروی زمینی سپاه هم در این رزمایش در نقش شناسایی و انهدام اهداف با بمب و موشک نقطه زن به کار گرفته شدند.

آتشبار راکت اندازهای ۱۲۲ میلیمتری در کنار توپهای ۱۳۰ و ۱۵۵ میلیمتری هم از مجموعه یگان توپخانه نیروی زمینی سپاه به اجرای مأموریت در این رزمایش پرداختند. نکته مهم در این استفاده از گلوله های توپخانه ترکشزا برای انهدام قایقهای دشمن در نزدیکی ساحل خودی بود.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

انفجار گلوله ترکشزا در ارتفاع کم بالای سطح آب

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

ایجاد دیوار انفجاری

ایجاد یک دیواره آتش بزرگ به واسطه انفجارهای پشت سر هم و بسیار قوی برای مسدود کردن مسیر دشمن در عملیات نفوذ، استفاده از مین های جهنده برای مقابله با عملیات هلی برن نیروهای ویژه دشمن از دیگر تاکتیک های تمرین شده در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ بود که در کنار تمرین مجدد به کارگیری موشک های ضد زره و توپ ۱۰۶ و راکتهای ۱۰۷ و توپهای پدافند هوایی و موشک های پدافند هوایی دوش پرتاب علیه پهپادها در دفاع همه جانبه از ساحل مشاهده شد.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

شلیک موشک دوش‌پرتاب

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

انفجار مین های جهنده

بالگردهای ترابری هوانیروز سپاه علاوه بر عملیات هلی برن در روز و شب و نیز عملیات بارریزی هوایی، عملیات هجومی را نیز در این رزمایش تمرین کردند. بالگردهای میل ۱۷۱ علاوه بر راکتهای مرسوم ۸۰ میلیمتری، راکتهای سنگین ۲۴۰ میلیمتری اس ۲۴ را که در ایران با آنها هماهنگ شده است در این رزمایش به طور گسترده تری نسبت به رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۶ به کار گرفتند. بالگردهای کبرا، طوفان ۱ و ۲ نیز به پوشش آتش با تیربار و راکت و نیز موشک های ضد زره اقدام کردند.

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

شلیک راکت اس ۲۴ (سه تصویر بالا) و راکتهای ۸۰ میلیمتری (سه تصویر پایین)

ایران چگونه از جزایرش در خلیج فارس دفاع می‌کند؟

شلیک موشک ضد زره توسط بالگرد کبرا

این رزمایش از جهات به کارگیری اغلب یگانهای رزمی نیروهای زمینی و دریایی و هوافضا، استفاده از تاکتیک های ترکیبی و عملیاتهای پیچیده و چند وجهی، استفاده از سناریوهای سختگیرانه در طراحی نبرد دشمن و به کارگیری اصول بازی جنگ برای تمرین هرچه کاملتر رده های مختلف و نیز حجم فعالیت یگانها و شلیک های پرتعداد انواع تسلیحات و نیز طول مدت اجرای رزمایش از بزرگترین، مهمترین و به لطف خداوند موفق ترین رزمایش های سالهای اخیر بوده که تأثیرات آن در حفظ بازدارندگی شایان توجه بوده و خواهد بود.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  16 26
  سلام دلاوران خسته نباشید
 • مرصاد IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  9 4
  وَأَعِدُّوا لَهُمْ ، مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ !
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  11 2
  آفرین
 • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  8 5
  به یاری خدا،رزمایش بعدی نیروی دریایی سپاه رو نمایی وتولیدانبوه زیردریایی اتمی باپیشران اتمی و درابعادبدنه هم اندازه گرگ دریاsea wolf
 • IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  1 5
  آسا از موشک‌های قدرتمند ضدپناهگاه برای پایگاه‌های دشمن نیز استفاده می شود ؟
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  6 2
  خدا قوت و آرزوی توفیقات روزافزون برای تمامی این عزیزان
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
  5 0
  سوخو ۳۵ و j20 بخریم
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
  2 0
  گجت بمب یاسین رو با هوش مصنوعی توسعه دهید،
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
  4 1
  خوب هست پایتخت کشور را به جزایر مورد اختلاف منتقل کنیم تا برای همیشه دهان دشمن بسته شود.
 • محمد IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
  6 0
  پیامی دارم به بعضی از شیوخ کشور های گوگولی خلیج فارس: میاید تجزیمون کنید مواظب باشید خودتون نچسبید به ما
 • نیما IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۳
  0 0
  چه درست گفت هیتلر جنگ ابدی است جنگ زندگی است بله تا وقتی که تمام ملت هایی دنیا زیر پرچم امام زمان در نیاییند جنگ قطعا ابدی و زندگی است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس