سینمای ما برای ارتقاء نیازمند پرداختن به مباحث تئوریک است

«محمدحسین نیرومند» عضو هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر عنوان کرد: اگر ما سینمایی را می‌خواهیم که با مفاهیم انقلاب شکل گرفته، این نیاز به جدی‌گرفتن مباحث تئوریک دارد.

به گزارش مشرق، «محمدحسین نیرومند» عضو هیأت انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر درباره انتخاب فیلم‌ها در این دوره جشنواره گفت: به امید خدا با برپایی جشنواره فیلم فجر بعد از دو سال درگیری جامعه با همه‌گیری بیماری کرونا، امکان شکل‌گیری جمعی این رویداد سینمایی فراهم خواهد شد. در چهلمین جشنواره فیلم فجر با چهار نسل فیلمساز در ارتباط هستیم و این به نوعی بیانگر این است که نسل‌های مختلف در این رویداد سینمایی حضور دارند.

او ادامه داد: نسل‌های جدید سینمای ما از طریق دانشگاه وارد این عرصه شده‌اند و این در حالی است که دانشگاه‌های ما غالبا «چگونه گفتن» را به دانشجو می‌آموزند و «چه گفتن» را یاد نمی‌دهند. بنابراین جنبه‌های فرمی آثار بیشتر به چشم می‌آید و مفاهیم سطحی بیان می‌شود.

نیرومند ادامه داد: در سینما قبل از اینکه بیان داشته باشید، باید بدانید که چه نکته‌ای برای بیان دارید. مشکل ما این است که بین رویت و روایت موضوع، رویت به درستی انجام نشده و آن نگاهی که به هستی و جامعه باید داشته باشیم، شکل نگرفته است. زمانی که این موضوع تهی باشد، طبیعتا نحوه بیان به فرم خلاصه می‌شود.

 عضو هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر با اشاره به مشکلات موجود در دریافت بحث مبانی هنر در سینمای ایران، توضیح داد: آن چیزی که باید  در آینده برایمان اتفاق بیافتد، این است که سینماگران ما خودشان را موظف بدانند تا بیشتر مطالعه کنند. زنده‌یاد «علی حاتمی» را در نسل گذشته سینما داشتیم که بسیار زیبا می‌نوشت چرا که مطالعه او وسیع بود. سینماگران ما اگر می‌خواهند مطرح شوند، باید ذخیره ذهنی‌شان را از مفاهیم انبوه کنند تا بتوانند رویت‌شان از هستی را به طور درست بیان کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری با اشاره به این که مدیران برگزاری این دوره از جشنواره، مباحث فرهنگی را جدی گرفته‌اند و این می‌تواند جریان‌ساز باشد، عنوان کرد: اگر ما سینمایی را می‌خواهیم که با مفاهیم انقلاب شکل گرفته، این نیاز به جدی‌گرفتن مباحث تئوریک دارد که در این صورت منتقد، اندیشمندان باید در این عرصه حضور داشته باشند و نقد درستی برای آثار بیان کنند. هنرمند اثری را تولید می‌کند ولی این منتقد است که آن اثر را کشف می‌کند.

چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از 12 تا 22 بهمن 1400 برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس