پهپاد انتخاری

در جریان آخرین مرحله از هفدهمین رزمایش پیامبر اعظم(ص)، سپاه برای اولین بار حمله دسته جمعی پرنده های بدون سرنشین انتحاری را تمرین کرد که با اصابت و انهدام دقیق یک هدف مشابه نیروگاه دیمونا همراه بود.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، حملات با استفاده از پرنده های بدون سرنشین آنهم به صورت دسته جمعی، از جمله مهم ترین طراحی های نظامی حال حاضر جهان در حوزه پهپاد ها به حساب می آید؛ چه این پرنده های بدون سرنشین از نوع رزمی و مجهز به بمب و موشک بوده و چه از نوع انتحاری باشند، در صورت حمله به صورت دسته جمعی به یک هدف، کار را برای مدافعان بسیار سخت خواهند کرد.

البته باید گفت که بحث برنامه ریزی و کنترل پرنده های بدون سرنشین برای انجام چنین عملیاتی، یکی از خاص ترین توانایی ها در این بخش به حساب می آید که خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران یکی از دارندگان این قابلیت در جهان بوده و در میان معدود اعضای این توانایی فنی و علمی خاص قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

ایران رقیب نزدیک آمریکا و چین در تولید انبوه پرنده‌های بدون سرنشین نظامی/ ارتش با «۱۰۰۰ پهپاد جدید» آماده انجام بزرگترین حملات پهپادی می‌شود +عکس

پیام‌های مهم عملیاتی شدن «کوچکترین موشک تاکتیکی» و «ابابیل انتحاری» در نیروی دریایی سپاه/ توسعه سامانه‌های «شلیک کن-فراموش کن» در خلیج‌فارس +عکس و فیلم

هشدار ویژه سپاه به رژیم صهیونیستی با سجیل و عماد/ جانشین شهاب ۳ با کلاهک جدید برای خنثی کردن پاتریوت و تاد +عکس و فیلم

قابلیت ساخت و استفاده از پرنده های بدون سرنشین انتحاری، مسئله ای جدید برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیست و از چندین سال یپش این توانایی به صورت عملیاتی در کشور ما وجود دارد، اما آنچه برای کشور ما برای اولین بار در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ انجام شد، بحث حمله دست جمعی پهپادهای انتحاری بود.

حمله دسته جمعی پرنده های بدون سرنشین انتحاری در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷

پهپاد مورد نظر در این حمله شبیه سازی، همان پرنده بدون سرنشین مرموزی بود که در سال ۱۳۹۹ و در جریان رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۶ برای اولین بار مورد آزمایش قرار گرفت. در جریان آن تمرین بزرگ نظامی شاهد بودیم که برای اولین بار، این پهپاد به یک نمونه اندازه واقعی از سامانه پدافند هوایی سام ۶ حمله و با دقت بالایی آن را نابود کرد.

این پهپاد با توجه به نوع طراحی موسوم به بال مثلثی و اندازه تقریبا کوچک خود از نظر سطح مقطع راداری یک هدف مشکل برای سیستم های دفاع هوایی به حساب می آید. این مشکل اما با توجه به تمرین اخیر سپاه به نظر بیشتر نیز شده چراکه بر اساس تصاویر موجود، این پرنده های بدون سرنشین در درون یک خودروی کشنده نصب شده و با فاصله کمی از یکدیگر به طرف هدف پرتاب می شوند.

پهپادهای مرموز سپاه؛ مکمل نابودی «دیمونا» توسط موشک‌های بالستیک/ تست موفق اولین «یورش فوجی» پرنده‌های انتحاری ایرانی انجام شد +عکس و فیلم

پهپاد انتحاری سپاه در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۵ - لحظاتی قبل از هدف قرار دادن نمونه سامانه پدافندی سام ۶

به پرواز در آوردن پرنده های بدون سرنشین از پشت یک کشنده، پیش از این نیز در ایران انجام شده بود و یگانهای ارتش با پرنده بدون سرنشین آرش برای اولین بار به صورت عملیاتی این حرکت را انجام دادند.

البته پهپاد ارتش به دلیل اندازه بزرگ صرفا به یک عدد در پشت هر کشنده محدود می شود و این در حالی است که پهپادهای سپاه به خاطر اندازه کوچک تر، در تعداد بیشتری حمل شده و هر کشنده می تواند حامل ۵ فروند پهپاد انتحاری باشد. در عین حال این میزان از حمل پرنده بدون سرنشین در کنار متحرک بودن حامل و عدم نیاز به هر گونه مسیر خاص برای به پرواز در آوردن این پهپاد ها، به این معنا است که در هر جایی یک کامیون توان توقف داشته باشد امکان پرتاب پرنده بدون سرنشین انتحاری و آغاز عملیات در تعداد بالا، از آنجا وجود دارد.

پهپادهای مرموز سپاه؛ مکمل نابودی «دیمونا» توسط موشک‌های بالستیک/ تست موفق اولین «یورش فوجی» پرنده‌های انتحاری ایرانی انجام شد +عکس و فیلم

پهپاد آرش در حال شلیک از لانچر متحرک

در بحث سیستم هدایت با توجه به پرواز جمعی این پرنده های بدون سرنشین به نظر می رسد که بحث هوش مصنوعی در میان باشد. بایستی به این مسئله اشاره کنیم که در جریان رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۵ بود که به صورت آشکار ،به بحث هوش مصنوعی توسط فرماندهان نظامی اشاره شده و پرواز پهپادهای شاهد ۱۸۱ در یک فاصله نزدیک از هم این بحث را کاملا تقویت کرد.

بهتر است حالا کمی به مسئله سرکوب پدافند هوایی و حملات فوجی بپردازیم. حمله پرنده های بدون سرنشین به صورت فوجی معمولا یا با هدف نابودی کامل یک هدف یا سرگرم کردن پدافند هوایی اطراف هدف اصلی انجام می شود. با توجه به تصاویر در رزمایش اخیر سپاه و در پاسخ به تهدیدات ادامه دار مقامات رژیم صهیونیستی، نمونه ای از تاسیسات اتمی دیمونا مورد حمله قرار گرفت.

اگر بخواهیم بر اساس آنچه از دیمونا می‌دانیم صحبت کنیم، پهپادهای انتحاری توانایی نفوذ به ساختمان اصلی این مجموعه هسته ای را ندارند ؛ مشخصا این مسئله ماموریت موشک های بالستیکی است که با سرعت بسیار بالایی روی آن شیرجه می روند.

پهپادهای مرموز سپاه؛ مکمل نابودی «دیمونا» توسط موشک‌های بالستیک/ تست موفق اولین «یورش فوجی» پرنده‌های انتحاری ایرانی انجام شد +عکس و فیلم

پرواز جمع پهپادهای شاهد ۱۸۱ در رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۵

اما دیمونا محلی حساس و مهم برای صهیونیست ها جهت تولید سلاح های کشتار جمعی به حساب می آید و به شدت نیز از آن دفاع خواهد شد. برای عبور از سد پدافند مورد نظر چندین راه می‌توان در نظر گرفت. یک راه شلیک تعداد بسیار زیادی از موشک های بالستیک یا کروز است که بخشی از آنها در نقش طعمه حواس یگان های پدافندی را به خود جلب کنند و باقی پرتابه ها به سمت هدف بروند. این راه حل قابل انجام است ولی گزینه ای گران قیمت بوده و در جریان یک درگیری سنگین می تواند به انبارهای موشکی و دارایی استراتژیک کشور فشار وارد کند.

راه حل دیگر در این میان که به نظر سپاه در این رزمایش آن را آزمایش کرده، استفاده از پرنده های بدون سرنشین است. پرنده‌های بدون سرنشین انتحاری با وجود همه پیچیدگی‌ها در مقایسه با موشک‌های بالستیک مشخصا گزینه‌هایی بسیار ارزان‌تر هستند. با حمله این پرنده‌ها به سمت یک هدف - فرضا تاسیسات دیمونا - طرف مقابل ناچار به درگیری با این پهپادهاست. اگر با آنها درگیر نشود، این پهپادها قابلیت نفوذ و ضربه زدن به بخش‌های دیگر این مجموعه و چه بسا خود سایت‌های پدافندی را دارند و زمانی که درگیری رخ بدهد بحث جلب شدن آنها به این تهدیدات و ایضا خالی شدن ذخایر موشکی مطرح می‌شود.

آنچه صرفا ایران باید انجام بدهد یک زمان بندی دقیق است که زمان شیرجه موشک‌ها تقریبا با زمان وارد شدن پهپادها به رینگ‌های دفاعی دیمونا یکی باشد که این موضوع نیز در رزمایش روزهای اخیر، به خوبی تست شد.

سر جنگی جدید و پهپادهای انتحاری ؛ تیر خلاص سپاه به دفاع موشکی

در نهایت باید گفت که رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۷ دارای یک پیام ویژه به رژیم صهیونیستی و متحدان آمریکا در منطقه بود. ترکیب سرهای جنگی با قابلیت مانور و همچنین حمله دسته جمعی پرنده های بدون سرنشین انتحاری بحث دفاع موشکی را برای هر نوع سامانه شناخته شده‌ای در این کلاس تا به امروز تقریبا ناممکن می‌کند.

اگر نگاهی به رزمایش‌های چند وقت اخیر در بخش موشکی و پهپادی داشته باشیم خواهیم دید که جمهوری اسلامی ایران با توجه به بحث دکترین بازدارندگی به طور مداوم در حال رونمایی از نشانه‌های مشخصی مبنی بر توان تهاجمی بسیار سخت علیه دشمنان است که هم تاثیر روانی و هم عملیاتی بسیار زیادی دارد.

بحث دقت و سرعت بالای موشک‌های بالستیک که در رزمایش اخیر و رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۵ مورد تاکید قرار گرفت، در کنار بحث پهپادهای انتحاری، سرهای جنگی مانور دهنده، هدف قرار دادن نمونه واقعی رادار سامانه تاد و ... همگی در راستای نشان دادن این پیام واضح به دشمن مقابل است که هزینه‌های شما در برابر توان تهاجمی جمهوری اسلامی ایران به کار نیامده و بهتر است از دست زدن به هرگونه دیوانگی پرهیز کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 49
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 28
 • IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  78 9
  مشرق جان کارت مثل همیشه بیسته
 • DE ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  47 7
  موفق باشید
 • mojtaba SE ۰۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  69 8
  موشک سجیل با سرعت 6 ماخ پرتاب میشه و با 14 ماخ شیرج میزنه.یعنی هیچ تکنولوژی ضد موشک بالستیک با نهایت سرعت 8 ماخ نمیتونه جلوش روبگیره..یعنی ابرقدرت ایران به بالاترین تکنولوژی موشکی رسیده و تمام مزدور های منطقه شب خواب ندارن و مجبورا بازیگر ما باشند نه غرب..یک ابر قدرت باید مسلط بر همسایه هاش باشه ,والا همسایه ما میره زیر تسلط دشمن ما و بما حمله میکنه..پاینده رهبر که تاریخ و فرهنگ ایران به ایشان افتخار میکنه..
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   13 25
   دوست عزيز! تكنولوژي به كار رفته در موشك سجيل و خرمشهر باعث افتخار است. اما اينكه چون سرعت موشك هاي پدافند 8 ماخ و سجيل 14 ماخ است پس امكان هدف گيري نيست از اساس نادرست است.. مگر قرار است در يك خط با هم مسابقه بدهند؟ در يك خط متقاطع موشك پدافند به هدف برخورد مي كند. در ضمن، پدافند تاد به طور تخصصي براي مقابله با موشك هاي بالستيك برد بلند توسعه يافته. سرعت 14 ماخ براي موشك بالستيك با برد متوسط ( در زمان شيرجه) عادي است. البته شكي نيست كار پدافند اصولا براي هدف گرفتن موشك هاي بالستيك سخت است.
  • مهدی IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   3 8
   قشنگ معلومه تو از اون همسایه ها هستی که موتورش رو جلو در پارک میکنه و آشغالاش رو میذاره جلو ساختمون. همیشه کفشا و دمپایی هاشونم بیرونه دره. خواهشا یکم فرهنگ همسایگی بیاموز
  • مهدی IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   7 0
   در جریان یکی از حمله های موشکی رزمندگان یمنی به سعودیها، فیلمی از داخل عربستان منتشر شد که نشان می داد موشک پاتریوت بعد از پرتاب و کمی اوج گرفتن، بسرعت روی سر خود سعودیها شیرجه می زند و بزمین برخورد می کند. البته سامانه پاتریوت اشکالات جدی دارد ولی این مورد خاص در جریان تلاش برای زدن یک هدف بسیار سریع (مثل موشک بالستیک در مسیر اصابت به هدف) اتفاق می افتد. در واقع سامانه رهگیری پاتریوت محاسبه کرده که اگر بخواد به هدف(موشک بالستیک در حال پایین آمدن با سرعت بالا) برخورد کنه این اتفاق در نقطه ای در چند کیلومتری زیر زمین امکان پذیره!
 • محمد IR ۰۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  50 3
  نفتالی بنت حالت چطوره...کجا میخوای قایم بشی نیان روسرت....
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   18 2
   خخخ نفتالی بدنبال سوراخ موش میگرده !
 • م ب IR ۰۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  44 5
  دمتون گرم . زنده باد محافظان این مرز و بوم
 • DE ۰۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  27 2
  زنده باد! اونایی که باید بفهمن خوب خرفهم شدن (◠‿◕)
 • گمنام IR ۰۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  36 3
  پهباد های انتحاری سپاه با لانچر جدید قدرت های دنیا را انگشت به دهان کرده... دمتون گرم حافظان امنیت
 • US ۰۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  29 3
  به کوری چشم دشمنان و صدام یزید کافر
 • فتح الهی IR ۰۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  28 1
  دست مریزاد به سپاهیان غیور و حافظان سرافراز این مرز و بوم. یادشهیدان، بویژه حاج حسن طهرانی مقدم ، پدرموشکی ایران گرامیباد.
 • mojtaba SE ۰۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  23 3
  داشتن موشکی که بالای 11 ماخ شیرجه میزنه(سجیل 14 ماخ شیرجه میزنه بطرف هدف)یعنی ابر قدرت بودن.تنها روسیه و چین و امریکا به این آخر تکنولوژی موشکی رسیدن..بیخود نبود که امریکا پاتریوت هاش رو که 6 تا 7 ماخ سرعت دارن روجمع کرد ,چون هرگز نمیتونه موشک با سرعت 14 ماخ سجیل رو بزنه با موشکهای که نهایتا 6 تا 7 ماخ سرعت دارند...با رونمائی سجیل به انگلیس و فرانسه تو مذاکره میخواد بگه ما ابر قدرت مستقل هستیم زر نزنید مزدورهای امریکا..ابر قدرت ایران با سجیل داره میگه اگر پول و خسارت و آزادی تجارت رو به اسم تحریم ادامه بدید کلاهک هسته ای رو 2 روزه سوار میکنم و تنگه هرمز رو هم میبندم..پاینده رهبر عزیزم
  • IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   14 0
   احسن مرحبا
  • FR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   9 0
   خطر از درون با جاسوسان و نفوذی داخلی انهاسیت. هیتلر گفته بود در یک کلت ۷ گلوله ای ، یک گلوله را برای دشمن خارجیت نگه دار و ۶ عدد برای خاینین داخلی !
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   1 4
   عزیز استفاده از سلاح های کشتار جمعی و بمب هسته حرام هست خواهشا نظر که میدید چیز نگید که الکی دشمن دست بگیره
 • IR ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  21 1
  ایران چیکارش میکنه؟
  • ساعد IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   11 0
   سوراخ سوراخش میکنه
  • IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   11 0
   سوراخ سوراخش میکنه.
  • ناشناس IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   2 1
   ماشالله ماشالله . ماشالله . ماشالله به ایران ماشالله .
 • IR ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  19 1
  عالی بود
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  26 5
  زنده باد رهبر جانم فدای رهبر عزیز سید علی خامنه ای .
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  10 4
  سلام - - انسان، شخصيّتى تأثيرپذير و انفعالى دارد. «فرحوا... يقنطون» - رحمت از خداست و ناگوارى ها از عملكرد خود ما. «اذقنا النّاس رحمة - سيّئة بما قدّمت ايديهم» - انسانِ دور از خدا، پوك و كم ظرفيّت است؛ با اندكى نعمت، مست مى شود و با كمى تلخى و غم، به بن بست مى رسد.(171) «رحمة فرحوا - سيّئة ... يقنطون» در صورتى كه خداوند از مردم تحمّل و ظرفيّتى را مى خواهد كه از دست رفتن نعمت ها آنان را نگران و به دست آوردن نعمت ها آنان را سرعت نكند. «لكيلاتأسوا على ما فاتكم ولا تفرحوا بما آتاكم»(172) - برخوردارى از رحمت، قطعى است، ولى مبتلا شدن به ناگوارى قطعى نيست. «اذا... اِن...» (براى برخوردارى از رحمت، كلمه ى «اذا» بكاررفته كه به معناى انجام قطعى است، ولى براى گرفتار شدن، كلمه ى «اِن» بكار رفته كه به معناى غير قطعى بودن است.) ----- 171) تنوين در كلمات «رحمة و سيّئة»، بر قلّت و كمى دلالت مى كند. 172) حديد، 23.
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  27 2
  ما شاءالله لا حول و لا قوة الا باللّه
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  16 1
  زنده باد انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خامنه ای اولین رهبرقدرتمندجهان اسلام
 • مهدی IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  13 1
  سلام بر شهیدان .ورزمندگان ایران سر افراز سلام بر پاسداران ودلاوران ارتش حافظان امنیت سبز وطن دورود بر این سرزمین پر از حماسه .چو ایران مباد تن ما مباد
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  5 3
  جنگ جنگ تا پیروزی مثل جنگ عراق و ایران
 • مریم IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  4 7
  آیا هواپیمای جنگی هم دارید مانور نیروی هوایی و دریایی هم بگذارید
  • كفشنده IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   2 1
   با اجازه بزرگترا بله! داریم! هر ساله هم مانور دریایی و زمینی و هوایی و پدافندی میذاریم.
 • مرصاد IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  8 0
  قرار گرفتن بر بام دانش موشکی دنیا ؛ حاصل خون و مجاهدت شهدا ، بخصوص شهید طهرانی مقدم است ! با خدا باش ، پادشاهی کن ! برای شادی روح مطهر شهدا ؛ صلوات !
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  2 1
  تو گزارش گفته نشد این پهپادهای انتهاری از چه فاصله ای درنهایت می تونند پرتاب به سمت هدف بشن؟مثلا از ایران به سمت اسراییل توانایی پرواز دارند؟قابلیت رادارگریزی دارند؟
 • FR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  6 1
  به به عالی و زنده باد ایران مدافع اهل بیت
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  9 12
  حالا این همه که دارین پیشرفت میکنین آخرش چی میشه آمریکا تحریم میکنه شما هر چقدر میخواین پرچم آمریکا آتیش بزنین باز آمریکا تحریم میکنه الان ایران باید جزو اقتصاد های برتر باشه و از کره جنوبی قوی تر باشه با میلیارد ها بشکه ذخایر نفت ولی نیست چون تحریمیم تحریم تحریم این کلمه برای ما مثل یک کلمه معمولی شده که هر روز میشنویم
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  5 4
  انشاالله هرچه سریعتر جنگ شروع شود.
 • رضا IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  4 2
  ماشالله برادران لطفا برای طراحی پهباد ها و موشکهای قابل نفوذ به عمق زمین مخصوصا خاص نیروگاه دیمونا یک فکری بکنند. دیگه کم کم وقتشه .
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
   5 0
   فکرش شده خیلی وقته آمادست
 • سعادت IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  6 3
  مثل اینکه ایندفعه موضوع جدی است. اسرائیل و آمریکا باید غزل خداحافظی را بخوانند. فقط ای کاش چند تا موشک شهاب 3 هم شلیک می شد تا دلمان خنک شود.
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  4 1
  این چیزی نیست جز رهبری حکیمانه و هدفمند از نیروهای نظامی وگوش بفرمان بودن نیروهای از رهبر انقلاب.ایران مدیون رهبری این رهبر حکیم واستراتژیست بزرگ ودشمن شناس است خدا اورا برای این کشور نگهدارد واین انقلاب مقتدر ومظلوم را به دست صاحب اصلی برساند انشااله
 • DE ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  3 5
  قرار نیست بعد از زدن دیمونا کار تموم بشه که. فرضا اسرائیل تاسیسات ایران رو زد و بعد ایران دیمونا رو کلا محو کرد، بعدش اگر اسرائیل از سایر نقاط کره زمین برای حمله اتمی به ایران استفاده بکنه چی؟ بعد ما میخوایم چیکار بکنیم؟ میخوایم ۶ ماه بعدش اتمی بسازیم؟ فرض اینکه ساختیم، با حرام بودن استفاده از بمب اتمی چیکار کنیم؟؟ اگر هیدروژنی بزنه چی؟ اگر از بمب های الکترومغناطیسی علیه ایران استفاده بشه چی؟ من نمیخوام تهدیدات اسرائیل رو بزرگنمایی کنم و ضد کشورم نظر بدم ولی اگر برای صهیونیسم جهانی نابود شدن یهودی‌های تو اسرائیل اهمیتی نداشته باشه و بخوان اونا رو قربونی مطامع خودشون بکنن اونوقت تکلیف ما چیه؟ باید ما هم به خاک فنا بریم؟ اساسا تهش چه چیز مفیدی قراره به ما برسه؟؟
 • حسینی IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  2 0
  قطعاً گنبد آهنین مستقر در نقاط حساس اسرائیل و مراکز استراتژیک کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نقاط ضعف فراوانی دارد که با شناسایی آن می شود با هزینه بسیار کمتر ضربات کاری به دشمن وارد کرد متخصصین چنگال و متخصصین پدافندی لازم است با همفکری روی کارکرد و توان فنی سیتمهای گنبد آهنین کار کنند تا با تعداد کمتری موشک و پهپاد بشود آنرا از کار انداخت
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  4 1
  صهیونیست ها فلسطین غصب شده را از روز اوّل به یک پایگاه تروریسم تبدیل کرده‌اند. اسرائیل نه یک کشور، که یک پادگان تروریستی علیه ملّت فلسطین و دیگر ملّت های مسلمان است. مبارزه با این رژیم سفّاک، مبارزه با ظلم و مبارزه با تروریسم است؛ و این وظیفه‌ای همگانی است. دوران بزن و دررو به جمهوری اسلامی دیگر گذشته است؛ اینکه بیا بزن و دررو، دیگر این‌جوری نیست؛ اگر زدند پایشان گیر می‌افتد؛ شروع ممکن است با آن ها باشد، امّا تمام کردن دیگر با آنها نیست. اگر غلطی از رژیم صهیونیستی سر بزند، جمهوری اسلامی تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد. پیام رزمایش مشترک پیامبر اعظم سپاه، هشدار جدی ، واقعی و میدانی به تهدید های مقام های رژیم صهیونیستی است که مراقب اشتباهات و خطاهای خود باشند و اگر دست از پا خطا کنند ، دستانشان را قطع خواهیم کرد.
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  2 2
  موشک و بنیه دفاعی قوی عالیه سلاح جز اصلی قدرت دفاعیه خصوصا موشک که بازدارندس اما مهمتر از موشک ملته که نباید فراموشش کرد خدای ناکرده نباید مسیر شوروی ملعون رو بریم .... موشک در کنار ملت راز بقای انقلاب
 • حسين DE ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  3 0
  تنها يك كلمه ؛ اقتدار ،اقتدار ،اقتدار………………اقتدار
 • علی IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  3 0
  درود بر شما حافظان امنیت
 • مهدی IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  4 1
  جالبه که در بعضی از موارد هدفی که داره زده می شه از خود پهپاد خیلی کوچکتره! این یعنی از نقطه زنی هم یه چیزی بالاتر!
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  5 0
  چرا رزمایش .. یه دفعه نیروگاه واقعی دیاموند را بزنید و این همه خرج اضافی نکنید
 • IR ۱۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  3 0
  یک نکته در مورد پدافند و سپر موشکی دشمن برای مهار موشکهای ایران خیلی وقت دشمن در حال جنگ روانی که در حال مطالعه آزمایش سیستم خود است و آشکارا اعلام کردن که دل ما رو خالی کن که دستمان خالی است اما دست هم بسته نیست ما میتوانیم با موشکهای با کلاهک چند کلاهکی و سرجنگی مختلف کارایی اونا ار از بین ببریم مانند روسیه که موشکی با حمل با ده کلاهک هسته را ساخت یا با موشکهای ترکیبی غلافهای ریز بمب های پرتعداد یا دست یابی به سلاح بمب های الکترومغناطیسی جنگ الکترونیک با اولین ضربه پدافند اسراییل از کار بیندازیم خالی کنیم ضربات کشنده نهایی به اسراییل بزنیم
  • آریا IR ۰۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   0 0
   تمام سلاح های مختلفی که اسم بردی مدتهاست که در زرادخانه ایران موجود است از جمله بمب AC/AD .!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس