کد خبر 1310612
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
دولت جدید آلمان وزرای خود را معرفی کرد

دولت ائتلافی جدید آلمان یکی از رهبران حزب سبز را به‌عنوان وزیر امور خارجه و وزیر دادگستری دولت سابق را به‌عنوان وزیر دفاع منصوب کرد.

به گزارش مشرق، روز چهارشنبه وزرای دولت جدید آلمان منصوب شدند که در این میان هشت وزیر زن و هشت وزیر مرد هستند.

به نوشته وبگاه «اردو پوینت»، همان‌طور که پیش‌تر گمانه‌زنی شده بود، «آنالِنا بائربوک» از سیاست‌مداران حزب سبز و مخالف پروژه گاز رسانی روسیه به اروپا (نورد استریم ۲) به‌عنوان وزیر امور خارجه جدید آلمان منصوب شده است.

«کریستین لامبرشت» وزیر دادگستری دولت سابق آلمان به رهبری «آنگلا مرکل» نیز در دولت جدید به‌عنوان وزیر دفاع حضور دارد.

نمایندگان پارلمان آلمان امروز (چهارشنبه) «اولاف شولتز» رهبر حزب سوسیال دموکرات را به عنوان رئیس کابینه این کشور انتخاب کردند و به این ترتیب به ۱۶ سال زمامداری آنگلا مرکل پایان دادند.

پس از ۱۶ سال زمامداری آنگلا مرکل، اتحادیه احزاب مسیحی آلمان، متشکل از دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، به نازل‌ترین سطح آرا در طول تاریخ فعالیت خود سقوط کرد و در نهایت انتخابات را به رقیبش واگذار کرد. هرچند که حزب سوسیال دموکرات نیز موفق به کسب اکثریت آراء نشد و مجبور به تشکیل کابینه ائتلافی شد.

توافق حاصل شده پس از دو ماه مذاکرات فشرده متعاقب انتخابات بیست و ششم سپتامبر امسال صورت گرفت که در آن حزب سوسیال دموکرات با اختلاف اندکی پیروز شد.

نتایج موقت منتشر شده در وب‌سایت کمیسیون انتخابات آلمان نشان داده که سوسیال دموکرات‌ها (SPD) به رهبری «اولاف شولتز» با ۲۵.۷ درصد بیشترین سهم آرا را به دست آورده‌اند. به این ترتیب، این حزب توانسته بیش از پنج درصد بر آرای خود در مقایسه با انتخابات گذشته بیافزاید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس